یک نانوایی در جوین با استفاده از آرد گندم تولیدی خود موجب افزایش کیفیت نان شد

نانوایی کلاته یک صاحب نانوایی در جوین با افزودن  آرد گندم تولیدی خود  به آرد سهمیه ای  موجب افزایش کیفیت  نان در این نانوایی شده است.

محمدی  امروزدر گفتگو با خبر نگار ما با بیان این که  به میزان تقریبی 20 درصد  ازآرد تولیدی در کشاورزی خود را به آرد سهمیه ای اضافه می کنم ، گفت: گندم تولیدی ما در هر سال زراعی حدود 24 خروار  و  به عبارتی به  بیش از 7 تن  می رسد.

وی افزود: تمام گندم تولیدی  سالانه خود را که از نوع «رقم فلات» محلی می باشدبه تدریج در آسیاب های شهر تبدبل به «آرد»  کرده  و به میزان حدود یک پنجم از آن  را به آرد های به اصطلاح سفید سهمیه ای مخلوط می کنم .

« نورعلی ملایجردی»  یکی از شهروندان جوینی  که از محله های دیگر شهر برای خرید نان به این نانوایی در محله کلاته شهر آمده است به خبر نگار ما می گوید: من  از تمام نانوایی های شهر به صورت آزمایشی  نان تهیه کرده ام  ولی  نان هیچ یک از نانوایی های  سطح شهر از نظر کیفیت به نان های این نانوایی نمی رسد

وی با اشاره به اینکه نان های تولیدی در این نانوایی به دلیل افزودن مقداری آرد با سبوس کامل ،  ملایم بوده  و  ماندگاری بیشتری از سایر نان ها دارد، افزود:  نان سنتی  در این شهرستان  فقط در روستای « رازی »  در داخل  یکی از منازل شخصی  پخت شده و به مردم عرضه می شود . و در بین نانوایی های سطح شهرستان اینگونه نان که تقریبا شبیه نان سنتی است دیده نمی شود.

در خور ذکر است که قیمت نان  در این نانوایی  با سایر نانوایی ها تفاوتی ندارد.

 

اظهارات رئیس خبازان جوین      

 

رئیس صنف خبازان جوین نیز در این مورد گفت:د در نانوائی های کشور معمولا از آرد با ۱۲ الی ۱۵ درصد  استفاده می شود و هر چه این درصد بالا رود نان بی کیفیت و سبوس آن نیز کم می شود به طوری که  از آرد ۲۳ درصد که هیچ گونه سبوسی نداشته و به” آرد سفید” معروف است در قنادی ها استفاده می شود

این مسول صنف خبازان خاطر نشان کرد: هرچه میزان سبوس آرد کمتر باشد نان نیز سفید تر بوده و متاسفانه مردم نیز به جای  اینکه  به دنبال کیفیت  نان باشند بیشتر شیفته و مشتری سفیدی نان هستند!

حسن عباسی افزود: کامل ترین نوع نان از نظر سبوس ، نانی است که با آرد ۷ درصد پخت می شود.

عباسی خاطر نشان کرد:  علاوه بر این نانوایی در محله کلاته،  هم اکنون  در نانوائی محله سردارآباد شهرنقاب نیز  در ساعت مشخصی از روز نان با آرد سبوس کامل پخت می شود. و آنهم  ساعت 4 عصر الی6 شب  می باشد.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.