امام جمعه جوین: نباید چغندر تولیدی دشت جوین از منطقه خارج شود

0000010201امام جمعه جوین در خطبه های نماز جمعه این هفته جوین  با برشمردن منافع و مزایای وجود کارخانه قند در این شهرستان گفت:  منافع حاصل از تولیدات این کارخانه به طور مستقیم و غیر مستقیم  نصیب شهروندان و روستاییان جوینی می شود، تصریح کرد: اگر چغندر مورد نیاز این کارخانه   در وهله اول از طرف شما کشاورزان تامین نشود، و یا به هر دلیلی  این کارخانه قند   از کار بیفتد به طور مستقیم و یا غیر مستقیم  آثار زیانبار و خسارت جبران ناپذیری به کشاورزی و اقتصاد این دشت وارد می شود.

محمد تقی دلیری پور با اشاره به روایتی از  وصیت حضرت رسول در مورد توصیه به همسایه ها  و مجاوران گفت: این کارخانه به خود شما تعلق دارد. و حتی مدیریت جدید این کارخانه  در جهت حمایت از کشاوزان و تولید به تمام خواسته ها و پیشنهادات مدیران و مردم  و چغندر کاران توجه داشته و قیمت های مناسبی را برای خرید چغندر اعلام کرده اند ، چه لزومی دارد که این محصول استراتژیک از منطقه خارج شود؟

وی با بیان اینکه اولویت اول اعم از شرعی و عقلی و منطقی  با  همسایه است افزود: با افزایش میزان چغندر تحویلی به این کارخانه،  سود ناشی از تولید محصول در این کارخانه  در جهت توسعه و ایجاد  صنایع تبدیلی این  منطقه و از جمله راه اندازی پروژه بزرگ اسید سیتریک می شود.

نماینده ولی فقیه در شهرستان جوین با بیان اینکه چرا باید دسترنج محصول شما را سایر کارخانه های استان های مجاور ببرند، گفت: باید شما کشاورزان حق همسایه داری و توجه به هم محلی  و نزدیکان را از کارخانه های سیمان و حتی کود شیمیایی خراسان شمالی یاد بگیرید که اولویت خاصی  برای  استان و شهرستان و منطقه خود قائل هستند.

وی با احترام به تصمیم فرماندار این شهرستان در مورد جلوگیری از خروج چغندرقند  از منطقه،  توسط دلالان نیز یاد آورشد: بسیاری از امکانات و حتی بودجه شهرستان وابسته به میزان تولید اینگونه محصولات اساسی کشاورزی است و مدیران شهرستان با استناد به این آمار تولیدات کشاورزی  توان دفاع از منافع و میزان  برخورداری شهرستان از بودجه استانی و ملی  زیادی را خواهند داشت.

وی با اشاره به صدور میزان بسیار زیاد محصول گوجه فرنگی شهرستان به سایر شهرستان ها و استان ها نیز گفت:  این همه تولید گوجه فرنگی  به حساب سایر شهرستان ها منظور می شود، چون در داخل شهرستان صنایع تبدیلی نبوده و این همه محصول از منطقه خارج می شود.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “امام جمعه جوین: نباید چغندر تولیدی دشت جوین از منطقه خارج شود

  1. به حاج آقا بگویید چیزی که عوض دارد گله ندارد چطور شما چغندر،گندم و… تولیدی شهرستان جغتای و چاه های مزارع کشت صنعت واقع در شهرستان جغتای را به اسم جوین مصادره میکنید و امتیاز میگیرد خدا ناراحت نمیشود! حال که ملت حاضر نیستند چغندر خود را به کارخانه دزد جوین تحویل دهند داغ میکنید درست یادم بیست سال پیش همسایه ما دو کامیون چغندر از یک کرت (خور) بار زد یکی بمصد قند جوین و دیگری بمقصد قند شاهرود جالب بود جوین عیار چغندر را 12 زده بود و نیمه دیگر همان چغندر را شاهرود عیارش را 22 زده بود حال بخوان مابقی داستان را .بله کارخانه قند از کشاورز در 4 دهه عمرش دزدید تا روستای گمنام نقاب را بشهرستان تبدیل کرد .بله حاج اقا اگر مردم محصولشان را بدیگران میدهند بخاطر اجحاف چند دهه است نه بی حساب و کتاب و بی انصافی کشاورز

       1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.