انتقاد «ریواده» ای ها از نام «هلالی» برای بخش و شهر هلالی جغتای

ریوادهتاریخی که توسط نگاه شخصی مسئولین نادیده گرفته می شود. چه کسی پاسخگوست؟؟؟

با تصویب مجلس و ابلاغ هیات دولت در آینده ای نزدیک شاهد استقرار شهرداری در مرکز بخش هلالی خواهیم بود.

این مضمون گفته های آقای انوری بخشدار بخش هلالی است که در مصاحبه با پیام جغتای ایراد داشته است؛ در میان خوشحالی در باره این مطلب، خبری که ایشان در مورد ادغام روستاهای ریواده(1) و گوری و تبدیل شدن به شهری به نام هلالی داده بودند، نگاه سلیقه ای و شخصی مسئولین بخش و شهرستان بیشتر خودنمایی می کند.

از آنجا که این امر مسبوق به سابقه است، لازم می دانم نکاتی را در نادیده گرفتن فرهنگ و تاریخ مردم این خطه توسط مسئولین شهرستان ایراد نمایم؛

همانطور که در تعیین نام شهرستان جغتای هیچگاه نظر مردم دهستان های میان جوین و پایین جوین در نظر گرفته نشد و با یک تصمیم یکجانبه تمامی فرهنگ و تاریخ این خطه از نام شهرستان حذف گردید، در تعیین نام بخش هلالی نیز هیچگاه نظر مردم این دو دهستان مورد توجه واقع نشد و باز هم در تصمیمی که در شهرستان جغتای گرفته شد، نام هلالی به عنوان بخشداری به وزارت کشور معرفی گردید؛ این در حالیست که هلالی شاعری بوده که هیچ سابقه زندگی یا قرابت فرهنگی با مردم دو دهستان میان جوین و پایین جوین نداشته است و صرفا به خاطر زنده نگه داشتن نام ایشان در شهرستان جغتای این امر صورت گرفته است.

حال نیز در تعیین نام شهر با وجود اینکه نام مرکز بخش هلالی ریواده (2) بوده و از سابقه تاریخی بسیار عمیقی حتی در سطح نام جغتای برخوردار است و در بسیاری از کتب تاریخی و جغرافیایی از جمله تاریخ بیهقی و فرهنگ جغرافیای ایران از آن نام برده شده است، باز هم همچون قبل فرهنگ و تاریخ این منطقه با انتخاب نام هلالی به بهانه های مختلف از جمله ایجاد اختلاف و … در حال حذف و فراموشی است.

لازم به ذکر است شهرستان جوین که از دشت بزرگ جوین سهمی تقریبا برابر را همراه با شهرستان جغتای می برد، با تیز بینی مسئولین وقت نام کل دشت و فرهنگ غنی آن را -با انتخاب نام جوین به عنوان نام شهرستان- مصادره نموده اند و در تعیین نام بخش تابع خود نام عطاملک جوینی را انتخاب نمودند که ایشان نیز از مشاهیر بزرگ دشت بزرگ جوین بوده و بنا به نقل قولی در شهرستان فعلی جغتای چشم به جهان گشوده اند، که این بار نیز در میان سکوت مسئولین شهرستان جغتای این امر صورت گرفت.

 مسایل مطرح شده این نکته را به اذهان جاری می نماید که مسئولین شهرستان جغتای هیچگونه تمایلی به حفظ فرهنگ مردم دهستان های میان جوین و پایین جوین نداشته و سعی در محو نمودن سابقه تاریخی و فرهنگی این خطه از شهرستان دارند.

حال سوال اینجاست که چرا به جای نام هلالی به عنوان نام شهر، از نام هایی که با فرهنگ و آداب و سنن مردم این بخش قرابت دیرینه دارند استفاده نشده و از نظرات مردم، نخبگان و صاحب نظران استفاده نشده است؟؟

امید است با تدبیر دولت یازدهم که شعار حفظ فرهنگ را در سرلوحه کار خود قرار داده است از حذف تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم جلوگیری به عمل آید . انشا الله

(1)  بنا به ابلاغ وزارت کشور در سال 1376 روستای عبدل آباد در روستای ریواده ادغام و ریواده به عنوان مرکز دهستان میان جوین معرفی گردید.

(2) در تصویبیه شماره 58538/ت 26118 در تاریخ 29 مهرماه سال 1386 ریواده به عنوان مرکز بخش هلالی معرفی گردید.

منبع: وبلاگ ریواده

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

2 thoughts on “انتقاد «ریواده» ای ها از نام «هلالی» برای بخش و شهر هلالی جغتای

  1. با درود بر مردم اگاه ریواده و قسمت اصلی جوین کهن. این هشیاری به موقع شما ستودنی است. نام های چون ازاد وار خسرو شیر و خدام شاه یا خوراشاه و گور و ریواده نام های تاریخی ان دشت کهن هستند. این اولین بار نیست که این جفا از طرف عده ای بی سواد در حق جوین می رود. اول تغییر نام خدا شاه و بعد قزلقارشی و بعد نام بی مسمای هلالی . هلای جغتایی اصلا هیچ نسبتی به جغتای جوین نداشته و ندارد بلکه متعلق به استر اباد گرگان است.جای ان دارد که این نام بی مسما را حذف کنید. ریواده صد بار بهتر از هلالی است

       1 نفر با این دیدگاه موافق هست

  2. آفرین علی من ازهمان اول مخالف بودم افسوس که متولی گری یک عده کج فکراین زیان هارابه بارمی آورد:
    چون که بی تمییزیان مان سرورند/صاحب خررابه جای خربرند

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.