در جلسه معارفه شهردار جوین عنوان شد: خط قرمز ها و باید و نباید های فعالیت شهرداری و شورا ها ا

DSC02180مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی  در جلسه شورای اداری شهرستان جوین در جمع اعضای شوراهای شهر و شهرستان و بخش این شهرستان با اشاره به اینکه وظیف قانونی شوراها سیاست گذاری راهبردی، انتخاب شهردارو نظارت بر امور شهرداری ها است، گفت:

دخالت اعضای شورا در عزل و نصب و جابجائی و بکارگیری نیرو در شهرداری ها  خط قرمز امور شورا ها است .

مهندس سید مجتبی علوی مقدم با بیان اینکه بکار گیری  هر گونه نیروی انسانی در شهرداری ها  بدون مجوز دفتر امور شهری  استانداری  و نیز بدون  اخذ مجوذ حراست  این دفتر   ممنوع است، تصریح کرد:هرگونه بکار گیری نیروی انسانی در شهرداری ها بدون سیر این مراحل،  به عنوان دخل و تصرف در بیت المال  به حساب می آید!

علوی مقدم در ادامه با بیان اینکه « شهر» به عنوان امانت در اختیار شهردار است،  افزود: شهرداری ها  نهادهای  درآمدی و هزینه ای هستند و از آنجائیکه نیازشهروندان امروزه بسیار متفاوت از نیاز های گذشته است، روش های سنتی  در تامین درآمد  شهری جوابگو نبوده و باید بدنبال روش های جدید در آمدی برای شهر ها باشیم.

مدیر کل دفتر  شهری و  امور شوراهای  استانداری  با اشاره به اینکه باید شهرداری ها از یک نهاد خدماتی محض   به یک نهاد خدماتی، اجتماعی ، فرهنگی تبدیل شوند، خاطر نشان کرد:  معارفه شهردار باید در مسیر تحول در تغییر رویکرد شهرداری ها  از همراهی دستگاه های حاکمیتی و نهاد های مردمی و مشارکت های مردمی بهره برد.

وی در ادامه با توصیه به شورای شهر و شهردار نقاب(جوین) در مورد استفاده از نیروهای کارآمد و نیز برنامه ریزی دقیق  و استفاده از فن آوری های نوین بیان داشت: سعی کنید از «روز مرگی » و یا همان   «روز مردگی» پرهیز کرده و همواره با بهره گیری از خرد جمعی   از عقلای قوم و امنای مردم  و نخبه های  شهر نیز استفاده کنید.

«علوی مقدم» خطاب به شهردار جوین  گفت:مردم حق دارند تا از یک شهر پاکیزه و تمیز برخوردارشوند. اگر بطور مثال  ایجاد  «پل»  و یا  نصب جدوول و یا  نصب کف پوش در توان شهرداری  شما نیست ، لااقل نظافت و پاکیزگی شهر به عنوان وظیفه  اصلی شهردار بوده   و مردم و شهروندان از شهردار انتظار دارند که در تامین نظافت و پاکیزگی شهر کوتاهی نکند تا با روان شاد  در محل های کسب و کار خود حاضر شوند

   دادن خدمات ایمنی و آتش نشانی به خارج از حوزه شهر و به روستا های اطراف ممنوع است

وی در ادامه بیان خط قرمزهای  شورا و شهرداری  با اشاره به  اینکه باید اولویت اصلی شورا و شهرداری حوزه امنیت و سلامت جامعه و مردم باشد، نیز یاد آور شد: خدمات ایمنی و آتش نشانی به خارج از حوزه قانونی شهر بدون اذن  فرماندار ممنوع است، گفت: اعتبارات خوبی برای تجهیز امکانات آتش نشانی و ایمنی برای روستا ها از طریق دهیاری ها داده می شود  و اگر مامور آتش نشانی  شهرداری  بدون اذن فرماندار در خارج از حوزه شهر اقدام به خدمات آتش نشانی کند و مشکلاتی بوجود آید ، شهرداری نمی تواند جوابگو باشد. مهندس علوی مقدم با تاکید بر رعایت صرفه و صلاح  در خرید ها و هزینه ها و نیز برپائی جشن ها و همایش های زاید و بی خاصیت، نیز گفت: از آنجائیکه شهرداری ها یک نهاد عمومی غیر دولتی هستند، و نیز با  عنایت به اینکه بخش درآمد  منابع دولتی برای شهرداری ها بسیار محدود است، شورا های اسلامی دقت کنند تا از حداقل امکانات موجود بیشترین  و بهترین خدمات  را به شهروندان بدهند.

     صدور پایانکار برای ساختمان های  دولتی و اداری که در آن  ضوابط مقررات رفت و آمد معلولان  و جانبازان رعایت  نشده ، ممنوع است

مدیر کل دفتر شهری استانداری با اشاره به اینکه باید معماری اسلامی و ایرانی در ساخت و ساز ها  رعایت شود، گفت: متاسفانه توجه به معماری ایرانی و اسلامی حلقه مفقوده مدیریت شهری امروزی  است.

وی با بیان اینکه باید شهرداری دقت کافی در « نماها»   و نماد ها  و المان های مختلف  در بنایی و معماری شهری داشته و در این گونه موارد با دفتر فنی استانداری ارتباط داشته باشد، خاطر نشان کرد:در طراحی شهری  یکی از مقررات و ضوابطی که باید بیشتر از همه رعایت شود، ضوابط  مربوط به مقررات رفت و آمد معلولان  و جانبازان  است. و شهرداری نباید  برای ساختمان های  دولتی و اداری که در آن  ضوابط مقررات رفت و آمد معلولان  و جانبازان  رعایت نشده گواهی  پایانکار صادر نماید.

 

                                                                                     اعضای شورا های اسلامی نمی توانند بدون دلیل منطقی و قانونی  شهردار را استیضاح کنند

علوی مقدم در پاسخ به یک سوالی از امام جمعه جوین در مورد اینکه شهردار مجبور به اطاعت از اوامر اعضای شورای شهر در عزل و نصب  نیرو ها می باشد، گفت:  وقتی شهرداری در چهار چوب قانون و مقررات اقدام کند ، نه تنها اعضای شورای شهر قادر به استیضاح وی نیستند، بلکه در صورت استیضاح وی دفتر شهری استانداری  مانع از تحقق آن می شود.

وی با بیان اینکه  دفتر امور شهری  در استانداری به عنوان دستگاه ناظر به این استیضاح ها توجه دارد، گفت: در  دوره سوم شوراهای اسلامی شهری استان خراسان رضوی  از 13 مورد استیضاحی که توسط شورا های  شهر  در شهر های  مختلف این استان انجام گرفته بود، 11 مورد از آن استیضاح ها غیر قانونی تشخیص داده شد و استیضاح  برگشت داده شد.

                                                                            در ادامه جلسه حکم شهرداری محمد خواه که با امضاء استاندار خراسان رضوی صادر شده بود  توسط  مدیر کل شهری استانداری  قرائت و به شهردار داده شد

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.