نظرات و درد دل مسجدی ها و ائمه جمعه و جماعات در مراسم غبار روبی مساجددر جوین

استقبال از ماه رمضان   در شهرستان  جوین با مراسم زیبا و نمادین غبار روبی مساجد در  مسجد جامع شهر نقاب  با حضور امام جمعه و فرماندار و جمعی از اصناف و مسولان   و هیئت امناء این مسجد آغازشد.

امام جمعه جوین در آغاز  این مراسم  غبار روبی  در گفتگو با خبر نگار نسیم جوین،گفت: مساجد  در نظام اسلامی معبد نیستند،  بلکه مسجد به عنوان یک ستاد اسلامی  است که همه امور عبادی و اجتماعی و سیاسی نیز باید در مساجد و  با محوریت مسجد انجام بگیرد.

حجت الاسلام محمد تقی دلیری پور با اشاره به نقش بی بدیل مسجد در انقلاب اسلامی ایران، تصریح کرد: مساجد در جمهوری اسلامی ایران باید به یک مجموعه اسلDSC01512امی تبدیل شوند که در آنها حتی  مهد کودک  و تمامی امکانات جانبی اجتماعی و رفاهی و فرهنگی و نظامی نیز پیش بینی شود.

وی با بیان اینکه  با حضور مردم و جوانان در مساجد، در واقع دین واکسینه می شود، افزود: در روایات معتبر از معصومین  در مورد نقش و تاثیر مساجد در خلق و خو و رفتار و روحیات مردم آمده است: بهترین انسان  از جهت مراوده و دوستی و تعامل، ”  مسجدی ها ” هستند.

امام جمعه جوین  در تاکید بر اجرای این  “روایت ” خاطر نشان کرد: پس باید  مومنین در تامین  نیاز های  خود   و نیز حتی  انتخاب  کارگر و یا رفیق و یا هر نوع  انتخابی  که  در زندگی و مسایل  اجتماعی و اقتصادی و سیاسی آنها  مورد نیاز است ، از افرادمسجدی استفاده کنند.

نماینده ولی فقیه در شهرستان جوین در ادامه گفتگو  با اشاره به حدیثی از معصوم  که می فرماید:  ”  مساجد خانه های خداوند بر روی زمین هستند ” ،  از مسولان و مردم خواست که  در این خانه  های خدایی نباید همسایگان و مجاوران و مردم  اذیت شوند و یا خدای نخواسته اجرای مراسم عبادی و اجتماعی و  غیرو نباید موجب کمترین  مزاحمتی برای دیگران به وجود آورد.

شخص دیگری ازائمه جماعات این شهرستان  که دل پری از بلند گوهای مساجد در این شهرستان داشت، به خبر نگار ما گفت: بلند گوهای مساجد و حسینیه های این شهرستان به عنوان  بزرگترین آلودگی صوتی در همه ی محله ها  و حتی روستا های شهرستان شده است!

اخلاقی افزود:ایام  محرم که فرا می رسد ، بلند گوهای مساجد و تکایا در این شهرستان  از ساعت ۳ عصر روشن می شود و  تا  پاسی از شب و حتی تا نیمه های شب ادامه دارد!  و در ماه رمضان نیز  بلندگوها  قبل از شروع سحر  روشن می شود  و تا اذان صبح ادامه پیدا می کند!

سید مشهدی یکی دیگر ازشهروندان غیر بومی جوین  نیز در مورد این مزاحمت بلند گوها  می گوید: وقتی  کسی در این شهرستان به رحمت خدا می پیوندد  3 الی 7  روز پشت سرهم از ساعت ۷ صبح تا ۲۲ شب از بلند گوهای مساجد صدای قرآن  و یا مدح و ثنا و مرثیه پخش می شود!

وی افزود:  شخصی را می شناسم  که  همسایه یک  مسجد در این شهرستان  بوده و بخاطر این ظلم ها فرار کرده  و زندگی اش را به جای دیگری منتقل کرده است و شخص دیگری را نیز سراغ دارم که بنده خدا  در همسایگی  مسجد بوده و به خاطر این مزاحمت های پیوسته،  پنجره های  خانه را برداشته و با آجر آن را تیغه کرده است تا  صدا ی  بلند گو  در داخل منزل آنها را اذیت نکند!

قنبر آبادی یکی دیگر از مسجدی های حاضر در این جلسه  به خبر نگار ما گفت:  حاج اقا قرائتی رییس  سیاست گذاری مساجد کشور روز سه شنبه هفته گذشته  در برنامه  ” سمت خدا”  سیمای جمهوری اسلامی می گفت:   باید از مساجد  فقط صدای اذان پخش شود  و آن هم با صوت بسیار زیبا ،  و بقیه آواها  و صداها  حتی صدای قرآن نیز اگر از بلند گوی مسجد پخش شود و موجب اذیت و آزار همسایگان مسجد قرار گیرد مستوجب مسئله ”  حق الناس ”  می شود

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

4 thoughts on “نظرات و درد دل مسجدی ها و ائمه جمعه و جماعات در مراسم غبار روبی مساجددر جوین

 1. سلاااااااام
  بياييد بي انصاف نباشيم هرجا كه عروسي ميشه اگه به ما بگن كه فلان جا زنبيل باف اومده وارگ مينوازده سينه خيز هم كه شده خودمونو ميرسونيم به مجلس وميگيم ساق اول اوغلن اي ول ل ل ل ل صداشو زياد كن اما وقتي صداي بلند گوي مسجد به گوشمان ميرسه يادمون مياد كه صدا براي بيماران مضر است وحساس ميشيم وصدها حديثو ميريم پيدا ميكنيم كه بعله فلان جا فلان بزرگوار فرموده كه ….بعد زنگ ميزنيم امام جمعه و…..بياييد بي انصاف نباشيم

     3 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. در هیچ شهری لااقل در این شهر که همگی اهل مسجد و نماز هستند و هستیم. جز نوای اذان از هیچ مسجدی صدای دیگری شنیده نمی شود. مگر در ایام محرم، ایام خاص و البته ماه رمضان که ادعیه های آن ماه در سحر به هر حال لازم است. ولی اینکه بلندگوی مسجد به خاطر فوت شخصی مدام روشن باشد فکر نکنم کار درستی باشد.
  ضمنا همان رسم عروسی و صدای بلند موسیقی هم کار درستی نیست و همه جا با این گونه اقدامات برخورد می شود. ولی گویا در جوین خبری نیست.
  صدای عروسی هم باید در حد همان خانه و محوطه حیاط باشد نه اینکه به فرض عروسی در احمدآباد باشد صدایش در عباس آباد هم شنیده شود.

     4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. محضر شریف همشهریان محترم جوینی
  سلام علیکم
  مسئله ای که از هر چیز باید به آن توجه داشته باشیم این است که آیا صرفا انجام و صحت عبادات مهم می باشد یا قبولی اعمال؟
  امیر بیان مولی الموحین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) می فرماید: توجه به قبولی عبادت مهمتر است از توجه به صحت عبادات.
  حال چگونه است که ما عادت کرده ایم به انجام یک سری کارهای مستحب که اگر انجام ندهیم مواخذه نخواهیم شد اما در مقابل اعمال واجب را رها ساخته و مرتکب حرام می شویم.حفظ حرمت همسایه بر همسایه واجب است تا جایی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «حُرْمَةُ الْجَارِ عَلَی الْإِنْسَانِ کَحُرْمَةِ أُمِّهِ؛ حرمت همسایه بر [عهده] انسان مانند احترام مادرش می باشد.»
  آیا انسان اجازه دارد به مادر خود بی احترامی کند؟
  آیا اجازه دارد مادر خود را آزار دهد؟
  آیا اجازه دارد سر مار خود فریاد بزند؟
  آیا اجاه دارد به حرف مادر خود توجه نکند؟
  آیا اجازه دارد …..؟
  و از این قبیل روایات و سفارشات زیاد داریم که سفارش به حفظ حریم همسایه می کنند.
  آیا به غیر از این است که همسایگان مسجد هم حقوقی دارند مثل همسایه های خود انسان؟
  چرا ما نسبت به حقوق همسایه گان مساجد بی تفاوت هستیم و با صدای بلند گوها و طبل و سنج ها موجبات آزار آنها را فراهم می کنیم.
  و توجیهاتی از قبیل پخش مناجات ، دعا ، سخنرانی و قرائت قرآن مورد قبول نیست و از گناه بودن آزار همسایه ی مسجد کم نمی کند.
  و باز پیامبر (ص) فرمود: از مومنان نیست آن که همسایه اش از آزار او در امان نباشد و هرکس به خدا و روز قیامت ایمان دارد همسایه خود را نمی آزارد.
  پس مراقب باشیم تا در ماه میهمانی خدا همسایگان مسجد را با صدای بلند گو های مسجد مورد آزار قرار ندهیم.
  از همینجا هم عرض ارادت دارم به استاد خود جناب حجت الاسلام و المسلمین اخلاقی

     4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 4. سلام
  خیلی ممنون از پیگیری و نوشتن دردو دلها :
  ————
  دوستای عزیز اینکه از بلندگوهای مسجد انتقاد میشه بخاطر اینکه در مساجد باید احکام الهی اجرا بشه و شاهد جذب حداکثری باشیم نه دفع حداکثری!
  و این انتقاد به عروسیها و هر نوع مزاحمت هستش مثلا در مورد عروسی فردی که احساس مزاحمت میکنه میتونه زنگ بزنه نیروی انتظامی تا بیاد برخورد کنن!
  ولی در مورد مسجد اینجوری نیس و مسجد باید احوال همسایه استراحت همسایه مریضی همسایه و … در نظر داشته باشه!
  —————-
  یک نکته از برادر کوچکتون:
  صرف نوشتن دردودل مشکلی حل نمیشه!
  انشاالله اگر میتونین تمام هیئت امنا و خادمین مسجد رو جمع کنین در جلسه ای روش مسجد داری رو توضیح بدین!
  و برای هر مسجدی قوانینی با نظرات همه نوشته بشود ودر یک بنر بزرگ در داخل مسجدها نصب شود!

  با یکی از افراد هیئت امنای مسجد صحبت میکردم و گفتم شما همچین اختیاری دارین که نذارین بلندگو بیرون باز بشه!
  بنده خدا میگه ما تذکر میدیم مثلا در مورد عزاداری کسی که مرده ولی میگن چرا واسه مرده فلان شخص بلندگوها روشن بوده و به ما گیر میدین خاموش باشه!!!

  امید دارم این نشریه قدم های بزرگی در بستر فرهنگ سازی میتونه برداره!
  فقط من احساس میکنم خیلی دست تنها هستین اگه تشکلی با جوانان بومی محله ها که دوست دارن و فعال هستن در زمینه فرهنگی ورزشی خبری و … تشکیل بدین کارهای عمیقتری میشه انجام داد!

  یا علی
  خسته نباشین

     5 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.