چرا شهر نقاب به شهر جوین تغییرنام نیافت؟؟

 

حدوداً سه سال پیش با پیشنهاد کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرنقاب طرح تغییر نام شهر نقاب به شهر جوین مطرح گردید. مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرنقاب در گفتگو با نسیم جوین در این مورد پاسخ میدهد: تغییرنام شهرنقاب به شهرجوین با اهداف زیرطرح گردید:

1-  همگرایی 6 محله شهر نقاب و پرهیز از اختلافات محلی و کاسته شدن از حساسیت محله های قدر اباد شمس آباد و ملایجرد و کلاته نسبت به نام محله قدیم نقاب

2-  یکسان سازی نام مرکز شهرستان جوین با عنوان شهرستان، چون مغایرت نام مرکز شهرستان با عنوان شهرستان و دوگانگی این عنوان ها علاوه بر سردرگمی مسئولان در بسیاری از موارد مسافران و رهگذران نمی دانستند جوین کجاست.

3-  استفاده از عقبه تاریخی و بار معنوی کلمه جوین که چندهزار سال سابقه تمدن را دارد و مضافاً بر آنکه جوین را درسراسر کشور و حتی در دنیا با برخی از محصولات و ویژگیهای تاریخی اش می شناسند و هزاران دلیل دیگرو از همه مهمتر تقاضای جدی بسیاری از نخبگان و بزرگان شهرستان از جمله دلایل طرح تغییرنام شهرنقاب به شهر جوین بود.

چقدر با مسمی میشود اگر به جای گفتن شهرنقاب مرکزشهرستان جوین گفته شود شهر جوین، مرکز شهرستان جوین، ولی دریغ و صد دریغ از نگرش محلی برخی و تعصب کور برخی از مسئولین محلی.

در حدود سه سال پیش طرح تغییرنام شهرنقاب به شهرجوین در شورای اسلامی شهر مطرح و با امضاء سه نفر از اعضاء بنام های مسعود نقابی(رئیس شورا) محمدعلی شمس آبادی(نایب رئیس شورا و مسول کمسیون فرهنگی ) و حسن احسان پور (عضوشورا) این تغییرنام به تصویب رسید

مطابق مقررات مصوبه شورا به کمیته انطباق شهرستان جوین ارسال شد و پس از تایید در فرمانداری بعد از چند ماه در شورای اداری استان به ریاست استاندار وقت خراسان این تغییرنام به تصویب مقامات استان رسید و در عمل مراحل جدی تغییرنام به اتمام رسید .

پس از ارسال مصوبه به تهران و سیر مراحل نهایی مصوبه با تغییر تابلوهای شهرنقاب به شهرجوین این حرکت مهم فرهنگی تحقق می بخشید.

ولی: عده ای انگشت شمار از محله نقاب  طوماری تهیه کرده وبا تاکید بر اینکه تغییرنام نقاب به جوین موجب ناراحتی بزرگان شهرنقاب شده و چنین وچنان … این بهانه ای شد برای برخی از اعضای شورای اسلامی شهرنقاب و بالاخره نامه ای محرمانه توسط برخی از اعضای محترم  شورای شهر تهیه شده و به وزارت کشور ارسال میشود و در این نامه قید میشود که تغییرنام نقاب به جوین،  تنش های مردمی را در پی خواهد داشت ….

از آن موقع به بعد این اقدام فرهنگی در مصلحت اندیشی و((رأی محوری))برخی از مسئولان و اعضای شورا بلاتکلیف رها شده است 

در حالیکه مسئولان محلی جغتای سعی دارند شهرستان خود را با دشت جوین یکی دانسته و ریشه و پیوند جغتایی خود را با سابقه جوین ارتباط می دهند و…

این درحالی است که باید مسئولین محلی شهرنقاب پاسخگوی تاریخ آینده جوین بوده و این سهل انگاری خود را بعنوان یک اشتباه غیر قابل جبران در تاریخ شهرستان جوین برجای گذارند.

لذا بینندگان این سایت نظرات خود را به همراه یک راه حلی که این مهم را محقق نماید اعلام نموده و به هر طریق که مقدور است مسولین محلی و نخبگان جوینی سراسر کشور را از این مشکل آگاه نموده تا به کمک  دلسوزان تاریخ کهن جوین این تغییر نام محقق شود.

 یک نمونه از اثرات منفی و سوء ،  تغییر نام نیافتن عنوان ها در جوین

ده ها نفر از زائران اولويتهاي عمره مفرده جوين، امروز صبح با مراجعه به خبرنگار ما گفتند: چرا در اطلاعيه مديريت حج و زيارت خراسان رضوي براي ثبت نام عمره مفرده که در روزنامه هاي هفته اخير خراسان و قدس به چاپ رسيد سهميه اي براي جوين در نظر گرفته نشده است؟
علي ملايجردي با اشاره به سرگرداني زائران عمره مفرده در اولويتهاي اعلام شده براي مردم اين شهرستان، گفت: چرا با وجود دفتر رسمي زيارتي دراين شهرستان،بايد دارندگان فيش هاي حج، به شهرستانهاي مجاور مراجعه نمايند؟

عليرضا زارعي مدير شرکت زيارتي ميثاق در اين مورد به خبرنگار ما گفت: بعد از پيگيري ما در مورد علت اعلام نشدن سهميه براي اين شهرستان، معاونت حج وزيارت استان گفت: براساس اعلام آمار بانک ملت شهرستان جوين فقط 71 نفر زائر تا اولويت 280 در آن شهرستان ثبت نام کرده اند!

در صورتيکه حداقل 100 نفر زائر براي منظور نمودن سهميه براي هر شهرستان  مورد نياز است.

زارعي با اشاره به وجود بيش از 500 زائر تا اولويت 280،  دراين شهرستان، افزود: بعد از اعلام موافقت معاونت حج وزيارت استان و شرط حداقل يکصد نفر براي ايجاد سهميه،  تعداد 190 نفر زائر اولويت دار در دفتر زيارتي جوين جمع آوري شد.

وي خاطر نشان کرد: در حاليکه بقيه افراد داري اولويت،  بدليل نبودن اسم جوين در اطلاعيه حج وزيارت به شهرستانهاي جغتاي و اسفراين و سبزوار مراجعه کرده اند!

اين مدير کاروان حج زيارت جوين گفت: خوشبختانه مجوز لازم براي ثبت نام باقيمانده افرادي که به شهرستانهاي مجاور مراجعه نکرده اند براي اين شهرستان گرفته شده و ثبت نام بعمل آمد.

عليرضا زارعي در مورد  علت ارائه آمار غلط 71 نفر از سوي  بانک ملت اين شهرستان، گفت: چون بانک ملت نقاب اين شهرستان با عنوان رسمي بانک ملت نقاب سبزوار بوده و بعد از ارتقاء شهرستان، تغيير عنوان پيدا نکرده است!

شایان ذکر است که   بيش از 400 نفر از آمار زائران ثبت نام شده دراين بانک به نام سبزوار ثبت شده است و 71 نفر اعلام شده سهميه شهرستان مربوط به آمار کساني است که در بانک ملت کارخانه قند جوين ثبت نام کرده و چون استعلام سازمان حج وزيارت براساس پسوند جوين بوده است فقط آمار ثبت نام شده هاي بانک کارخانه قند جوين منظور شده است.

و حال چرا؟؟؟

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

16 thoughts on “چرا شهر نقاب به شهر جوین تغییرنام نیافت؟؟

 1. اعضا نسبتا محترم شورا که مخالف این قضیه هستند به آخرت هم فکر کنند،دنیا که همین یکی دو روز نیست که بخواهند توخیابونای محله شون پز بدن و … .این قضیه که مثل روز روشنه،تو اون دنیا بخاطر این خیانت باید جواب پس بدن.

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. سلام اینهم نمونه دیگری از نگاه متعصبانه مرکز محوری ونگاه نقابی در اداره شهرستان می باشد واقعا جای تاسف است . مر کز شهرستان و دیگر توابع اعضای یک پیکرند وهمانطور که تمامی اعضای بدن به غذا وویتامین نیاز دارد در اداره شهرستان نیز کلیت باید لحاظ شود وگرنه توسعه جوین فقط با محور نقاب توسعه ناهمگون خواهد بود که اثار منفی آن به خود نقاب نیز خواهد رسید

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. این حرفا چیه چرااینقدر بحث میکنین اون کسایی که اون بالا نشستن اسمارو عوض میکنن حرفای شما که به گوششون نمیرسه پس اگه خواستن اسم رو عوض کنن نخواستن هم نه چون دلایلی دارن که ما نمیدونیم اونا همه چی رو در نظر میگیرن حالا اگه اعضای شورا هم برن و بیان بگن که اهالی میخوان عوض شه یانه بازم اونا تصمیم میگرن من که اگه اسم نقاب بشه جوین مشکلی نمیبینم فقط تلفظ جوین رو جوین بگن خواب ما هم راضی هستیم ولی وقتی خوشاب نزدیک ما هست نتونن تلفظ رو درست بخونن خواب همین عوض نشه بهتره میدوننین تو نقشه ها نوشته نقاب اینا باید همه عوض بشه رو تابلو ها این همه هزینه ایستگاه نقاب باید عوض بشه وقتی یک تهرانی بعد 10 سال بیاد وقتی بخواداز قطار پیاده بشه بگه اینجا ایستگاه جوین بعدی نقاب بعد نقاب رو پیدا نکنه بره مشهد این خوبه ؟؟؟؟؟ باید بجز عوض کردن اسم اطلاع رسانی هم بشه که این خودش هزینه میخواد؟

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

 4. درود به دواپسان جوین:
  هرگاه سلطان آباد به خوشاب، فیض آباد به مه ولات، آشخانه به مانه و سملقان، مشهد به خراسان و تهران به ایران تغییر نام دادند!!!! سپس نقاب هم به جوین تغییر نام خواهد داد.

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.