واكسيناسيون 145 هزار دام سبك برعليه بيماري آبله در جوین

دکتر افتخاریدكتر افتخارزاده رئيس شبكه دامپزشكي جوين به خبرنگار نسیم جوین گفت: آبله گوسفندی در خاورمیانه و آبله بزی در هند دارای اهمیت ویژه ای می باشند . این دو نوع آبله دارای عوامل متفاوت می باشند که هر دو متعلق به جنس کاپراپاکس ویروس هستند .

آبله گوسفندی در سال 1902 شناسائی شد .  بره ها به ویروس حساسترند و مقاومت نژادها نیز در برابر ویروس متفاوت هستند ، نژادهای خارجی نسبت به بومی حساسترند .

اين بيماري ويروسي از طرق مختلف به دام منتقل مي شود . از جمله : دلمه های که از حیوانات می افتند ، عوامل  مکانیکی مانند گرد و غبار ، آب و غذا ، تماس و یا … .

آبله گوسفند در فرم کلاسیک با تب شروع می شود و دوره کمون متفاوتی دارد که از 7 تا 15 روز است .از جمله خصوصیات بیماری ایجاد ترشحات چشمی مانند اشک است که حالت داغ بر روی پوزه حیوان به جا می گذارد  . به مرحله تب بيماري ، تهاجم گویند که در آن دام بی اشتها است و پوست بدن گرم می شود . وقتی تب دام پائین آمد ، لکه های قرمز رنگ در برخی نواحی جلد دیده می شوند .این مرحله 4 الی 5 روز بعد از تب است . این جراحات در پوزه و دهان و در مناطق كم موي بدن نظيرزيردنبه ، زیر بغل ، كشاله ران و…. دیده می شوند . در برش این لکه ها متوجه می شویم پوست دام ضخیم نشده است یعنی تنها گشاد شدگی عروق سبب ایجاد لکه ها می شود .

در مراحل بعدی دانه ها تبدیل به پاپول و بعد از 4 الی 5 روز تبدیل به وزیکول می گردند . بعد از اين  مرحله ، وزیکولها خشک شده و به شکل دلمه در می آیند . که این سیکل 25 الی 30 روز طول می کشد . حیوانات ضعیف ممکن است در مرحله تهاجم بيماري تلف شوند.

در همين راستا شبكه دامپزشكي جوين به منظور پيشگيري از اين بيماري و جلوگيري از ضرر و زيان اقتصادي، در هشت ماهه نخست ساله 91 كليه گوسفند و بز موجود در شهرستان را برعليه اين بيماري مهلك واكسينه نمود كه دراين عمليات مايه كوبي تعداد 12073 راس بز و بزغاله و 132953 راس گوسفند و بره واكسينه شدند . شايان ذكر است ميزان دام سبك شهرستان جوين درسال 91 نسبت به سال 90  افزايش بيست درصدي داشته است.

Author: مدیر پرتال شهرستان جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.