چرا چغندر قند جوين به ساير کارخانه ها می رود!

درسالهاي اخير برخي از کارخانجات قند استان علاو ه بر انعقاد قرارداد کشت چغندر قند در حوزه جغرافيايي قند جوين، در جهت تأمين خوراک مورد نياز خود در زمان برداشت محصول، با اعزام افراد مختلف نسبت به خريداري و ارسال محصول توليد شده دراين منطقه به ساير مناطق استان اقدام مينمايند.

مسئول حقوقي کارخانه قند جوين امروز صبح در گفتگو با خبرنگار نسیم جوین با بيان اينکه يکي از دغدغه هاي اصلي قند جوين، حضور کارخانجات قند استان در حوزه اين کارخانه است،گفت: نقل وانتقال محصول چغندر به صدها کيلومتر دورتر از منطقه توليد، علاوه بر ايجاد ترافيک ناشي از حمل محصول طي مسير انتقال موجب توسعه و انتشار انواع بيماريهاي خاک ساز نظير، ريزومانيا، پوسيدگي و نماتد به مناطق سالم شده و برنامه ريزي جهت توليد محصول در حوزه اختصاصي و سنتي کارخانه قند را طي سالهاي آينده با مشکل جدي مواجه خواهد ساخت

فرشيد فر تصريح کرد:: متاسفانه برخي از کارخانه هاي قند استان بدون سرمايه گذاري در بخشهاي کشاورزي مربوطه، در جهت توليد چغندر قند درحوزه عمل خود، تنها به اتکا به خريد شناور محصول ازساير مناطق نسبت به تامين خوراک کارخانه خود اقدام مينمايند

اين مسئول خاطر نشان نمود: کشت وصنعت جوين در جهت تامين خوراک کارخانه قند جوين خدمات مشاوره اي و خدمات فني و کشاورزي متعددي به پيمانکاران خود ميدهد و انتظار ميرود که پيمانکاران چغندر توليدي خود را به اين کارخانه تحويل دهند.

رئيس جهاد کشاورزي جوين نيز در اين مورد گفت: اگرچه حضور نمايندگاني از کارخانجات ديگر استان در اين دشت موجب رقابت شده و اين رقابت موجب افزايش قيمت واقعي چغندر قند کشاورزان گرديده و در واقع به نفع کشاورزان تمام ميشود.

مهندس کلاته اي افزود: کارخانجات ديگر استان در اين منطقه محصول چغندر قند را علاوه برپرداخت نقدي وجه چغندر  بيش از 30 هزار تومان درهر تن بيش از نرخ مصوب اين محصول را خريد مينمايند و اين موجب رغبت کشاورزان به ساير کارخانه ها  شده است.

وي اظهار اميداوري کرد: در جهت اشتغالزايي منطقه و حفظ محصولات محلي در اين شهرستان، مسئولين قند جوين نسبت به خريد اين محصول از کشاورزان همچون ساير کارخانجات اقدام نمايد.

درخور ذکر است که کارخانه قند جوين در چند سال اخير با بيش از دويست هزار تن چغندر تحويلي از کشاورزان بعنوان رتبه اول در تحويل چغندر قند استان را به خود اختصاص ميدهد.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

3 thoughts on “چرا چغندر قند جوين به ساير کارخانه ها می رود!

 1. خب چرا کارخانه قند جوین هم مبلغ خرید رو افزایش نمی ده؟
  اگر کارخانه قند جوین هم مثل سایر رقبا نقداً به کشاورز پول پرداخت کنه، کسی به سایر کارخانه ها چغندر تحویل نخواهد داد البته به شرطی که عیار چغندر تحویلی رو کم اعلام نکنند!
  به نظر من هم بجای اینکه کارخانه چغندرقند جوین بگه فقط محصول رو در کارخانه تحویل می گیریم، چند انبار دپوی چغندرقند رو در مناطق مختلف جوین احداث کنند، هم برای کشاورز بهتره چون سریعتر به مقصد می رسه و هم ترافیک جاده ای کاهش پیدا میکنه، علاوه بر اون هم مدیریت راحت تری می شه روی اون انجام داد.

  بشرطی که واقعاً بخواهید کاری بکنید

     4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. به نظر من کارخانه حق کشاورزان شهرستان را ضایع می کنه ، ما خودمان دو تریلی چغندر از یک زمین تحویل به کارخانه داده ابم که عیار هر کدام متفاوت است و حالا تا کی باید منتظر بمانیم تا پولمان را بدهد

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. با تقدیر تشکر از سردار حسینی بابت تجدید نظر خود 91/8/18 در خرید چقندربه نماینگی از کشاورزان موتور چهل بند علی جمالی

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.