ابهام درباره اجراي خط ريلي جوين – اسفراين – بجنورد

اجراي پروژه خط ريلي جوين – اسفراين – بجنورد از جمله مصوبه هاي دومين سفر استاني هيئت دولت به خراسان شمالي بود که عمليات اجرايي آن به دنبال دور سوم اين سفر از جوين در خراسان رضوي به سمت اسفراين آغاز شد.


به گفته «احمد رضا عفتي»، معاون هماهنگي امور عمراني استانداری خراسان شمالی، اين پروژه قرار بود در 2 مرحله اجرايي شود که مرحله نخست آن از جوين به اسفراين و مرحله دوم از اسفراين به بجنورد را شامل مي شود.

معاون برنامه ريزي استانداری خراسان شمالی هم در اين باره گفته بود: راه آهن جوين – اسفراين – بجنورد در سال 89، 72 ميليارد ريال و در بودجه سال گذشته 50 ميليارد ريال اعتبار داشته است.«حسن قلي زاده» بيان کرده بود که اين پروژه در مجموع 110 کيلومتر طول دارد که 56 کيلومتر آن از جوين به اسفراين و بقيه نيز از اسفراين به بجنورد خواهد بود و براي تکميل آن 600 ميليارد ريال اعتبار پيش بيني شده است و دولت دهم نيز به دنبال تکميل آن تا پايان فعاليت خود است.

تمام اين صحبت ها درباره راه آهن جوين – اسفراين – بجنورد در حالي است که معاون وزير راه و شهرسازي و مدير عامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل در اظهارنظري متفاوت، گفته است که آن چه در لايحه بودجه وجود دارد و براي آن، اعتبار تأمين شده، تنها راه آهن جوين – اسفراين است که با اجراي آن، راه آهن جوين به شکل آنتني به اسفراين متصل مي شود و از اين طريق، اسفراين به شبکه ريلي کشور مي پيوندد.

«صادقي» افزوده است: چنان چه اين راه آهن بخواهد به بجنورد متصل شود، بايد طرح مطالعاتي آن از کميسيون ماده 215 دريافت و پس از تکميل طرح مطالعاتي، عمليات اجرايي آن آغاز شود.مدير کل راه و شهرسازي خراسان شمالي هم در اين باره به خبرنگار ما گفت: آن چه در قانون بودجه وجود دارد، خط ريلي جوين – اسفراين است و اجراي پروژه راه آهن اسفراين – بجنورد رسميت ندارد.

«عطاء ا… قادري» در عين حال افزود: درصدد هستيم که بتوانيم پروژه راه آهن اسفراين – بجنورد را هم در رديف بودجه قرار دهيم و براي آن اعتبار بگيريم.در عين حال، معاون هماهنگي امور عمراني استاندار بيان کرد: من تاکنون نشنيده ام که اين پروژه فقط به جوين – اسفراين مربوط است و قرار نيست که به بجنورد برسد.

«احمد رضا عفتي» تصريح کرد: طبق آن چه پيش تر گفته ام، اين پروژه به طول 120 کيلومتر و در 2 مرحله اجرا مي شود که مرحله نخست آن به طول 60 کيلومتر، جوين را به اسفراين و مرحله دوم آن هم اسفراين را به بجنورد متصل مي کند و تاکنون 10 تا 15 درصد هم پيشرفت فيزيکي دارد.

وي اظهار داشت: با اين شرايط بايد پيگيري کنم و ببينم که موضوع از چه قرار است.اما نماينده اسفراين و نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي هم گفت: آن چه در قانون بودجه وجود دارد و براي آن رديف اعتباري در نظر گرفته شده است، پروژه راه آهن جوين – اسفراين – بجنورد است. «هادي قوامي» افزود: اين پروژه در 2 مرحله اجرايي خواهد شد و چنان چه کسي درباره اين موضوع اظهارنظر کرده، به طور قطع از آن بي اطلاع بوده است. وي تأکيد کرد: اين پروژه در قانون بودجه رسميت دارد و اجرايي خواهد شد.

منبع : خراسان شمالي – مورخ یکشنبه 1391/04/11 شماره انتشار 18156

Author: مدیر پرتال شهرستان جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.