بی‌مهری به قانون بومی‌گزینی و سنگینی چتر سبزوار بر سرِ فولاد جوین

مردم جوین در ماه های اخیر و با بیش از یک دهه انتطار شاهد راه اندازی و افتتاح کارخانه ای شدند که با استفاده از منابع آبی و خاکی دشت ، و با تولید محصولی به نام آهن که هیچ سنخیتی با فضای دشت ندارد، موجب تخریب محیط زیستی و کشاورزی ” دشت” می شود  و از آن جایی که بر تارک و سر درب آن نام “پارس فولاد سبزوار” می درخشد،  اهمیتی کمتری به بومی گزینی نیروی انسانی جوینی‌ در این مجمع داده شده است .

آسیب جدی مجتمع فولاد به کشاورزی منطقه

یکی از کارشناسان صنعتی این شهرستان در این مورد در گفتگو با خراسان می گوید: در مکان یابی طرحهای استانی، که این طرح یکی از آن طرح های هفت گانه است، اغراض سیاسی و منطقه ای بر تمامی جنبه های علمی، فنی زیست محیطی و توسعه ای ارجحیت داشته است!

وی که نخواست نامش ذکر شود، در مورد آسیب های بلند مدت و کوتاه مدت این کارخانه بزرگ صنعتی در دل دشت جوین، می گوید: طرحهای فولاد، قائنات، نی ریز و بافق و … طرحهایی هستند که در مناطق کویری واقع شده اند . درحالیکه طرح فولاد ( جوین) که نام پارس فولاد سبزوار را با خود به یدک می کشد ، در دشت ممنوعه بحرانی ازنظر آب قراردارد، که با برداشت آب از چاه های حفر شده این فولاد، کشاورزی منطقه در اینده آسیب جدی خواهد دید.

به گفته این کارشناس درصورتی که اگر هدف از ایجاد این طرح ها ،توسعه صنعت فولاد بود افزایش زیر سقف کارخانجات فولاد موجود که زیرساختهای لازم را داشتند به مراتب بهتر بود. و اما اگر هدف محرومیت زدائی بود، مناطق حاشیه خلیج فارس و دریای عمان ؛از بندرعباس تا پارسیان و از پارسیان تا چابهار همگی جزو مناطق محروم کشور محسوب می شوند و همه آن ها هم دسترسی فراوان و راحت به آب دارند. .

افتتاح کارخانه بدون حضور ریس جمهور و در سکوت کامل رسانه ای

“مهندس رامشینی” یکی از کارشناسان جوینی در این باره به خراسان رضوی می گوید:این کارخانه بر اساس تبلیغات گسترده ای که در زمستان گذشته دربیلبورد های سطح شهرستان های سبزوار و جوین و جغتای شده بود قرار بود در بهمن ماه گذشته با حضور ریس جمهور به بهره برداری برسد.

وی افزود : مردم شهرستان جوین چشم به بهمن ماه سال گذشته دوخته بودند تا این مجتمع با دستان با تدبیر ریس جمهور افتتاح شود و لااقل یک گره ای از بیکاری جوانان منطقه برداشته شود .اما در کمال نا باوری و تعجب اهالی، این کارخانه بدون حضور ریس جمهور و حتی سایر مدیران کشوری یا استانی در سکوت خبری کامل راه اندازی شد ، تا به قول مردم به راحتی نیروهای مورد نظر و وابستگان برخی از مدیران و آقازاده‌های پایین دستی و نیرو های سفارشی برخی از نمایندگان مجلس و سایر مدیران در آن کارخانه بدون مزاحمت مَشغول به کار شوند این کارشناس و مدرس دانشگاه با اشاره به تخریب های کسترده و عمیق این مجتمع بزرگ صنعتی به کشاورزی و منابع ابی و حیاتی این دشت، گفت: با همه این زیان های غیر قابل جبران برای اهالی شهرستانی که غالب جوانان و تحصیلکرده هایش بیکار هستند ؛ سهم قابل قبولی از استخدام نیروی بومی به بیکاران تحصیلکرده شهرستان اختصاص داده نشده است!.

این کارشناس دانشگاهی با انتقاد از بی توجهی به قانون بومی گزینی در استخدام نیرو در این کارخانه و قراردادن یک قانون من‌درآوردی، فاصله محل سکونت شعاع ۱۰۰ کیلومتر به عنوان شرط بومی بودن متقاضی استخدام در این کارخانه، گفت: شرایط بومی بودن در قانون مشخص شده است : یکی بودن محل تولد داوطلب یا همسر وی با شهرستان مورد تقاضا برای استخدام، یکی بودن همسر و فرزندان کارمندان رسمی و پیمانی دولت و یا نیروهای مسلح (اعم از شاغل و یا بازنشسته) که محل خدمت فعلی یا بازنشستگی آنان با شهرستان مورد تقاضا برای استخدام آنان، طی شدن حداقل چهارسال از سنوات تحصیلی (ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان) داوطلب به صورت متوالی یا متناوب در شهرستان مورد تقاضا برای استخدام، داشتن حداقل چهارسال سابقه پرداخت حق بیمه برای داوطلب در شهرستان مورد تقاضا برای استخدام و در نهایت پرداخت حداقل چهار سال حق بیمه برای پدر، مادر و یا همسر داوطلب در شهرستان مورد تقاضا برای استخدام از جمله شرایط بومی محسوب می‌شود. در حالیکه در این مجتمع بر اساس یک قانون من‌درآوردی فاصله محل سکونت زیر ۱۰۰ کیلومتر را شرط بومی بودن اعلام کرده‌اند و بر این اساس از شهرستان‌های اسفراین (استان خراسان شمالی)، سبزوار، کاشمر و … نیرو جذب کرده‌اند، این در حالی است که تعداد خیلی زیادی نیروی جوان تحصیل‌کرده و آماده به کار در این شهرستان وجود دارد.

ریس شورای شهرستان جوین که یک طومار و شکواییه ای به عنوان اعتراض جمعی همه شوراهای روستایی و شهری شهرستان به بی توجهی در به کار گیری نیروی بومی و اعتراض به نام کارخانه با عنوان ” سبزوار” به همراه خود دارد ، به خراسان می گوید : پس از یک دهه انتظار مردم شهرستان جوین که تنها امیدشان اشتغال جوانان در این کارخانه فولاد بود به باد رفت ! و اهالی شهرستان جوین و مخصوصا مردم روستا ها و شهر های مجاور فولاد پس از شروع به کار کارخانه و برخاستن دود تولید کارخانه در این دشت ، دیدند که هیچ کلاهی از این نمد آهنی نصیبشان نشده است

دفتر پاسخگویی به ارباب رجوع این مجتمع در شهرستان موجود نیست

این بالاترین مقام شورایی شهرستان جوین با اشاره به اینکه مجتمع فولاد شهرستان جوین در سطح شهرستان دفتر پاسخگویی به ارباب رجوع ندارد ، گفت:مردم در مواجهه با مسولان شورایی خود مداوم خواهان بکار گیری نیروهای بومی در این مجتمع هستند در حالیکه غالب نیروهایی که در این مجتمع بکار گرفته شده اند از سایر شهرستان ها هستند . ” علی رضا عباس ابادی ” با بیان اینکه باید مدیران فولاد جوین حتی نسبت به احداث مجتمع مسکونی برای کارگران در محدوده شهرستان جوین و دایر نمودن دفتر کارخانه در مرکز این شهرستان اقدام کنند، افزود: مشکل دیگر این مجتمع بزرگ شهرستان ، یدک کشیدن نام شهرستان سبزوار بر تابلو سر درب آن است که موجب رنجش و برانگیختن تعصب اهالی شده است رئیس شورای شهر نقاب نیز یکی دیگر از پیامد های این پروژه بزرگ را ترافیک سنگین جاده جوین به اسفراین و جوین به سبزوار به علت تردد بیش از حد کامیون ها و تریلی ها به فولاد جوین اعلام کرد و خواستار چهار بانده شدن محورهای ارتباطی شهرستان جوین به سبزوار و شهرستان جوین به اسفراین شد.

یکی از جوانان و از اهالی شهر حکم اباد جوین که در ۲ کیلومتری مجتمع سکونت دارد به نام “حکم آبادی” به خبرنگار ما می گوید: بنده دارای مدرک کارشناسی نرم افزار هستم و همچنین بالغ بر سه هکتار از زمین های کشاورزی اجدادی ما در محدوده و داخل خود مجتمع قرار گرفته است و حتی در موقع تحویل زمین به فولاد ، هزاران وعده و وعید از سوی مدیران وقت برای بکار گیری ما در کارخانه ای که در بیخ گوشمان و در اراضی کشاورزی مان ساخته شده است ، داده شد ! در حالیکه در این مدت چندین بار مدارک و تقاضای کار را از ما گرفتند و بایگانی کردند ولی هرموقع که برای پیگیری کار می رفتیم ،می گفتند مدارک شما را داریم وخبرتان میکنیم ! ولی بعدها متوجه شدیم که همه مدارک را یا دور می ریختند یا آتش میزدند . و به جای ما از بستگان و سفارش شده های برخی  از مسئولان محلی را پذیرش کرده اند. حکم آبادی افزود: وقتی برای استخدام به این کارخانه که در همسایگی ماست می رفتم، واضح و روشن می گفتند: برو پارتی بیاور تا استخدام کنیم ! . وی اصرار دارد که بنویسیم این فولاد برای ما جوینی ها مشابه اسطبل همسایه است، که بوی بد دام ها و کثافت آن ها وحسرتش برای ما وسود وخوشی اش برای دیگران است.

پاسخ فرماندار

فرماندار جوین در مورد بکار گیری نیرو در این مجتمع فولاد می گوید: ما همواره بر تقدم بکار گیری نیرو های بومی متخصص و غیر متخصص تاکید داشته ایم و داریم . حسین جمشیدی با بیان اینکه غالب نیرو های جذب شده در این مجتمع بومی هستند! ، تصریح کرد: این تاکید مکرر فرمانداری جوین برای مدیران مجتمع در مورد جذب نیروی بومی موجب شد که از استانداری خراسان تذکری به فرمانداری جوین داشته باشیم مبنی بر اینکه این مجتمع متعلق به بخش خصوصی است و مداخله زیاد صلاح نیست !

نماینده عالی دولت در جوین در مورد نام نام شرکت پارس فولاد سبزوار نیز گفت: از آنجایی که قرارداد فازهای ۱ و ۲ فولاد واقع شده در شهرستان جوین با چینی ها با نام پارس فولاد سبزوار بوده با تغییر عنوان طرح در متن قرارداد های فی مابین، مشکلات حقوقی پیش می آید .

وی اظهار امیدواری کرد تا با شروع فاز جدید (فاز دو) که پیمانکاران و مهندسین به شرکت می ایند ، پیگیر این موضوع تغییر نام از طریق استان خواهند بود . توضیح آنکه : در زمان شروع پروژه جوین بخشی از شهرستان سبزوار بود عنوان طرح به نام سبزوار به ثبت رسیده است و پس از مستقل شدن شهرستان جوین از سبزوار مردم خواهان تغییر نام فولاد به نام شهرستان خود هستند در خور اشاره است که کلنگ ساخت این مجنمع فولاد در سال ۱۳۸۶ در مجاورت راه آهن تهران مشهد در مسیر و تقاطع حکم اباد -جوین به زمین زده شد و بر اساس اظهارات سبحانی فر نماینده مردم سبزوار و جوین و جغتای و داورزن و خوشاب در مجلس شورای اسلامی ، فاز اول فولاد شهرستان جوین با اعتباری فاینانسی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان در بهمن ماه گذشته به ثمر نشست که در حدود ۲ هزار نفر کارگر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کارند. وضمنا برابر قول همین نماینده قرار بود فاز دوم فولاد شهرستان جوین بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار که ۵ هزار نفر کارگر به طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد در زمان افتتاح فاز اول توسط رئیس جمهور، در بهمن گذشته به زمین زده شود که نشد.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.