حضور شهردار نقاب (جوین) در اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم

يازدهمين اجلاس جهاني شهرداران جاده ابريشم روز گذشته (13 شهریورماه 95) با پيام آقاي بان کي مون دبير کل سازمان ملل در محل مجموعه تاریخی سعدالسلطنه قزوین و با حضور نمایندگانی از 47 کشور جهان آغاز شد و سپس دکتر نصرتي شهردار قزوين و دکتر کوآک رئيس سازمان شهروندان جهاني WCO به ایراد سخنراني پرداختند.

به گزارش اختصاصی نسیم جوین دکتر کوآک در این همایش بيان کرد: اجلاس جاده ابريشم در 10 سال گذشته به صورت شجاعانه برگزار شده است و عملکرد خوبي داشتند.

وي بيان کرد: در 10 سال گذشته مسير واقعي اين اجلاس پيدا شده و جاده ابريشم بزرگترين موزه جهاني است.

دکتر کوآک گفت: در يازدهمين اجلاس جاده ابريشم در قزوين  به صورت اجرايي و عملياتي به موضوع  افزايش ” کيفيت زندگي شهروندان” پرداخته خواهد شد.

وي افزود: اجلاس جاده ابريشم حرکت جهشي براي توسعه پايدار است که نقش کليدي در اين زمينه دارد.

دکتر کوآک  بيان کرد: ايمان دارم که اجلاس جاده ابريشم نقش مهمي در توسعه پايدار ايفاء خواهد کرد و برگزاري این اجلاس نشانه اتحاد و همکاري است و با نگاه مثبت به اين اجلاس نگريسته مي شود.

در ادامه اين مراسم همتي استاندار قزوين، آخوندي وزير راه و شهرسازي، دکتر ولايتي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، دکتر رحيم پور معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه، سفير چين، معاون شهردار بورسا، بهشتي رئيس پژوهشکده ميراث فرهنگي، چمران رئيس شوراي عالي استان‌ها، پورزرندي رئيس بانک شهر، جمالي‌نژاد شهردار اصفهان و در اين اجلاس سخنرانی نمودند.

آقای رحمت‌اله محمدخواه به عنوان شهردار نقاب نیز برای اولین بار در این اجلاس شرکت نموده و طی نامه‌ای درخواست خویش را برای عضویت دائم جوین (نقاب) در مجمع شهرهای جاده ابریشم ارائه نمودند.

به گزارش نسیم جوین همچنین ایشان در پنل‌های تخصصی برگزار شده در حاشیه این اجلاس شرکت نمودند و در این بین نیز بصورت خصوصی نشست هایی با اساتید مختلف دانشگاه‌ بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار نمودند و از تجارب و دانش آنان در خصوص احیای ارگ تاریخی آق‌قلعه بهره‌مند گردیدند.

محمدخواه همچنین طی جلساتی جوین را به مسئولین برگزاری اجلاس معرفی نموده و خواستار ثبت نام جوین در زمره شهرهای جاده ابریشم در وبگاه Silk Road و سایر نشریات این مجمع جهانی شدند.

در نشست روز دوم،  مدیر عامل شرکت صندوق احیا کشور گفت: ۷۰۰ بنای تاریخی برای احیاء، مرمت و بهره برداری در کشور شناسایی شده که امسال به بخش خصوصی واگذار و به بهره برداری خواهد رسید.

محمد رضا پوینده خاطر نشان کرد: کشور ایران یکی از مهم ترین کانون های گردشگری جهان با میراث بسیار قوی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی است و راه ابریشم به عنوان نمادی مشترک حائز اهمیت است.

وی گفت: ما با نگاهی مثبت در پی احیای اقتصادی و فرهنگی جاده ابریشم هستیم و چرا که باور داریم در اجرا و احیای این جاده ظرفیت های عظیمی پنهان شده است که می تواند در آینده اثرات ارزشمندی در ارتباطات داشته باشد.

پوینده گفت: بیش از ۱ میلیون اثر در ایران ثبت شده است که بیش از ۲۱ هزار از این آثار به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

وی با بیان برخی از نمونه های موفق احیاء و بهره برداری گفت: مجموعه تاریخی سعدالسلطنه نمونه موفقی از احیاء و مرمت آثار تاریخی است که به درستی در قزوین اجرا شده است.

مدیر عامل شرکت صندوق احیاء کشور افزود: در حال حاضر مجموعه سعدالسلطنه به یکی از فاخر ترین بناهای تاریخی تبدیل شده است که به دست شهرداری قزوین احیاء و نوسازی شد و هم اکنون در حال بهره برداری است.

پوینده عنوان کرد: بی شک نمونه های بی نظیر از این نوع کاروان سراها و بناهای مسیر جاده ابریشم در شهرهای مختلف این راه قرار دارد که پیشنهاد ما واگذاری بنا به منظور احیاء و مرمت است.

همچنین پورزرندی مدیرعامل بانک شهر از سخنرانان روز دوم اجلاس گفت: اگرچه نهادی برای تأمین مالی طرح کلان جاده ابریشم در چین وجود دارد و بانک توسعه آسیا نیز حامی آن است، اما از آنجایی که تمرکز این نهاد بر توسعه زیرساخت‌های کلان کشورهاست به نظر می‌رسد جای خالی یک صندوق که مشخصاً توسعه شهری را در شهرهای این مسیر دنبال کند، خالی است بنابراین پیشنهاد می‌شود که مدیران شهری شهرهای جاده ابریشم، به تأسیس صندوقی در راستای پیشبرد توسعه شهری، مبادرت کنند.

 

 

در خور اشاره است که مدیر فنی سایت نسیم جوین نیز در این همایش به همراه شهردار نقاب حضور داشت

Author: مدیر پرتال شهرستان جوین

2 thoughts on “حضور شهردار نقاب (جوین) در اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم

  1. نه عجب
    بالاخره یک نفر از مسوولین برای معرفی جوین یه کاری کرد
    چرا تا الان در جوین هیچ کس برای مسیر جاده ابریشم اطلاع رسانی نکرده؟

       3 نفر با این دیدگاه موافق هست

  2. کار بسیار ارزنده ای است امیدواریم به زودی، به مراحل عملیاتی کار و بخصوص احیای مسیر جاده ابریشم در منطقه جوین بزرگ توجه ویژه ای شود.

       3 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.