افزایش تعداد نمایندگان مجلس در حوزه انتخابیه سبزوار به ۳ نفر

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی از افزایش تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه سبزوار از دو نماینده به سه نماینده در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش  نسیم جوین حسین مقصودی در گفتگو با بصیر سبزوار با بیان اینکه طرح افزایش ۱۰نفر به تعداد نمایندگان در کمیسیون شوراها بررسی و به تصویب رسیده است اظهار داشت: در این طرح سهم خراسان از افزایش تعداد نمایندگان تنها یک نفر بود که با پیگیری های انجام شده این تعداد به دو نفر افزایش پیدا کرد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: پس از افزایش دو برابر ی سهم استان خراسان این و با توجه به تعداد شهرستان ها در حوزه انتخابیه سبزوار بزرگ نمایندگان حوزه سبزوار به سه نفر افزایش پیدا کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه این افزایش به دو صورت ممکن است که انجام بگیرد ادامه داد: در یک طرح، یک نفر نماینده به حوزه انتخابیه سبزوار اضافه خواهد شد و تعداد نمایندگان به سه نفر خواهد رسید و در طرح دوم، نماینده شهرستان های جوین و جغتای یک نفر و دو نفر نیز به عنوان نمایندگان سبزوار خوشاب داورزن ششتمد و روداب خواهد بود.

سخنگوی شوراها و امور داخلی مجلس بیان داشت: به زودی جلسه این کمیسیون با حضور اعضا در استان خراسان برگزار خواهد شد.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

8 thoughts on “افزایش تعداد نمایندگان مجلس در حوزه انتخابیه سبزوار به ۳ نفر

 1. اگر سبزواریها به منافع بلندمدت مردم منطقه، رضایت بدهند (خوشاب و جوین و جغتای) که از نظر جغرافیایی به هم متصل هستند و اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی با هم دارند همین الان هم میتوانند نماینده مشترک مستقل از سبزوار داشته باشند. اینکه موضوع را طرحبندی و فازبندی کرده اند و خوشاب را که در عرض جوین و جغتای است و چسبیده به فیروزه و نیشابور در حوزه تسلط خود می خواهند حفظ کنند قابل تامل است! و الله اعلم …
  شاید هدف این کار این است که با اضافه نشدن شهرستان خوشاب به حوزه انتخابیه جوین و جغتای، از تقویت و قدرت گرفتن این حوزه نمایندگی، برای همیشه تاریخ جلوگیری شود و هدف بعدی می‌تواند این باشد که سبزوار با حفظ کردن مرزهای خود با حوزه انتخابیه نیشابور، قدرت چانه‌ زنی اش را در معادلات منطقه بتواند تا حدی حفظ کند.
  ولی خب به نظر من در این سیستمم طرحبندی، کمترین منفعت و بیشترین آسیب احتمالی متوجه شهرستان خوشاب میشود که عملا تا مدتهای خیلی طولانی، تحت نفوذ و تحت امر خواهد بود در حالی که اگر با جوین و جغتای یک حوزه انتخابیه را تشکیل بدهد:
  اولا – حوزه انتخابیه ای قوی با داشتن سه شهرستان خوشاب و جوین و جغتای (از نظر جمعیتی و سیاسی و اقتصادی) تشکیل می‌شود و می تواند منافع خوبی برای مردم این شهرستانها داشته باشد.
  دوما – حوزه انتخابیه ای تشکیل می‌شود که شهرستانها یکدست هستند، قدرت سیاسی و تابع آن جذب امکانات، بین هر سه شهرستان تقسیم می‌شود. در حالی که هر یکی از این سه شهرستان اگر با سبزوار باشد، خواه ناخواه درگیر مسائل سبزوار خواهد بود و سرنوشتش در سبزوار تعیین خواهد شد.
  فکر میکنم تشکیل حوزه انتخابیه مشترک خوشاب و جوین و جغتای، به عدالت و توسعه پایدار نزدیکتر است.

     7 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. بانظر شما موافقم سبزوار هنوز خوشابو مستعمره خودش ميدونه درهمين حالت جوين وجغتاي دارند نماينده جدا ميفرستند.اگر جوين وجغتاي جدا شن بنظر من نفوذ نماينده اين منطقه كم ميشه،بهتره سبزوار ومسير جاده تهران يك نماينده بشه،جوين ،جغتاي وخوشاب يك نماينده

     3 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. آقا مرتضی، منطق این را میگوید. صرف نظر از موضوع مستعمره بودن یا نبودن یا مستعمره دانستن یا نداستن … ، چون جغتای و جوین و خوشاب در یک راستا در دشت جوین قرار گرفته‌اند، هم از نظر ویژگی‌های اقلیمی مثل هم هستند و هم به علت اتصال جغرافیایی، مسائل و سمت توسعه آنها به هم وابسته و همسو است.
   به عنوان مثال فقط طرح جاده یا بزرگراه سراسری دشت جوین را که خیلی وقت است مطرح است در نظر بگیرید. از این جاده مواصلاتی، همه مردم این منطقه منتفع میشوند جاده سرتاسری دشت جوین، منشاء تحول کل منطقه است و برای تحقق آن، نیاز به همکاری مردم و مسولین و فرمانداری ها و نمایندگان کل منطقه وجود دارد. حالا به این فکر کنیم که نماینده مردم سبزوار که جمعیت غالب را نسبت به مثلا خوشاب دارد و باید به فکر رای آوردن در دوره های بعدی باشد چقدر انگیزه می تواند داشته باشد مسئله ای را پی گیری کند که برای مردم سبزوار، هیچ اهمیتی ندارد؟! درست است برای مردم خوشاب و جوین و جغتای، این جاده مواصلاتی خیلی حیاتی و ضروری و متحول کننده است اما برای یک نفر که در شهر سبزوار نشسته است و زندگی اش را میکند هیچ اهمیتی ندارد چون او بزرگراه تهران- مشهد دو باند رفت و دو باند برگشت را دارد. کار و کاسبی‌ و زندگی اش را می‌کند و هیچ وقت در شرایط مردم منطقه دشت جوین نیست!
   اگر ریز عملکرد نمایندگان گذشته تا امروز را بررسی کنید برآیند آن همین است که الان نتیجه گرفتیم. باید به نماینده هم حق بدهیم چون جمعیت غالب با سبزوار است و تحت فشار سبزواری ها قرار دارد باید به فکر رای آینده خود باشد و اینطور میشود که گذشته تکرار میشود، همان آش و همان کاسه قبلی است می بینیم که زادگاه نماینده یا مسولین جوین یا جغتای یا خوشاب است اما حرکت در سمت منافع سبزواری ها در اولویتش است البته باید به نماینده یا آن مقام مسول حق داد که به فکر آینده خود باشد.
   اگر در این سیستم جدید (به علت اتصال جغرافیایی، اشتراک در منافع اقتصادی، مشترکات قومی و فرهنگی و …) خوشاب و جغتای و جوین یک نماینده مستقل از سبزوار داشته باشند و سبزوار رضایت بدهد که در جهت منافع واقعی مردم این منطقه و نه مردم خود شهر سبزوار کار کند، سرنوشت مردم این منطقه را فدای توسعه شهر سبزوار نکند … با استقلال نماینده، فشار از روی او برداشته میشود و میتواند فارغ از مسائل تمام نشدنی سبزوار، بر روی مشکلات مشکلات و کمبودها و توسعه همین سه شهرستان واقعا مشترک‌المنافع کار کند.
   منطق بازی قدرت این را میگوید اگر میخواهی همسایه‌ ات همیشه و بدون هیچ چون و چرایی تابع امیال خودت باشد و برای همیشه بچه حرف گوش کنی باشد او را ضعیف، کوچک و وابسته و ایزوله شده نگه دار.
   منطق به ما این را میگوید با اخلاق و بامعرفت باش اما هیچ وقت با وعده سر خرمن زندگی نکن. به این فکر کن کسی که به تو وعده میدهد اگر تو را قابل بداند که یک وعده شبیه به همین به او بدهی آیا حاضر است برای این وعده، صبر کند؟
   وقتی مردم این منطقه با اشتراک منافع قوی که دارند و شرایطش هم هست که خودشان بتوانند سرنوشت خودشان را بدست خودشان تعیین کنند چه ضرورتی به واسطه‌گری سبزواری ها ست؟
   به نظر من هر تصمیمی که هر کدام از شهرستانهای جغتای و جوین و خوشاب را بخواهد توسط هر غربالی جدا کند و به هر دلیلی به دشت جنوبی آن یعنی سبزوار، وابسته کند در جهت توسعه پایدار منطقه نیست و حتی شاید بشود گفت که تصمیمی مصلحت‌اندیشی و سیاسی است چرا که جدا کردن حوزه انتخابیه هر کدام از این شهرستانهای متصل به هم، نتیجه اش کاستن از تحرک و قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و وابسته نگه داشتن این حوزه جغرافیایی یکدست است.

      2 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. بنده تمام اینترنت را شخم زدم و این لایحه را که سال 92 تهیه شده و مجددا مطرح شده دیدم خبری از اضافه شدن نماینده بغیر از مشهد ندیدیم فکر کنم نوعی تبلیغ است تا واقعیت اینم متن لایحه به نقل از ریسس کمیسیون اقای مقصودی !
  خبرگزاری میزان: رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شوررای اسلامی دوباره در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد، گفت: این طرح همان طرح قبلی است که مواردی از آن هم به تصویب رسیده است.

  امیر خجسته گفت و گو با خبرنگار سیاسی میزان، در مورد فرجام طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طرح افزایش تعداد نمایندگان که بزودی در مجلس بار دیگر مطرح می شود، طرح جدیدی نیست و بیشتر موارد آن بر مبنای همان طرح قبلی است که البته مواردی از آن هم به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

  نماینده مردم همدان در مجلس تاکید کرد: برای مطرح شدن مجدد طرح افزایش نمایندگان مجلس دهم، همان طرح قبلی را با اندک تغییرات مجددا در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح خواهیم کرد.

  بنابر این گزارش طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس از 290 به 310 نفر 3 سال پیش در قالب یک لایحه ازسوی دولت دهم تقدیم مجلس هشتم شده بود، اما در آن زمان 48نفر از نمایندگان در نامه‌ای خواهان مسکوت ماندن آن شدند،در صورت تصویب این طرح در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجلس از 290 نفر به 310 نفر افزایش خواهند یافت.

  متن کامل طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آن ها به شرح زیر است.

  ماده واحده:
  تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ نفر به ۳۱۰ نفر افزایش می‌یابد و تعداد حوزه‌های انتخابیه به شرح بندهای زیر اصلاح می‌شود:
  تبصره ۱- وزارت کشور فهرست اسامی استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه آنها را بر اساس حروف الفبا با ذکر نام مرکز استان در ابتدا حوزه انتخابیه هر استان، تنظیم و اعلام می‌کند.
  تبصره ۲- این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا است.
  الف: استان آذربایجان شرقی:
  ۱- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر، تعداد نمایندگان این حوزه به دو نماینده افزایش می‌یابد.
  ۲- بخش هوراند تابع شهرستان اهر از حوزه انتخابیه کلیبر و خداآفرین و هوراند متزع و به حوزه انتخابیه اهر و هریس الحاق می شود.
  ب: استان آذربایجان غربی:
  حوزه انتخابیه میاندوآب و شاهین دژ و تکاب به دو حوزه مستقل زیر تقسیم می‌شود:
  ۱- حوزه انتخابیه میاندوآب شامل: شهر میاندوآب بخش مرکزی بخش باروق بخش مرحمت‌آباد به مرکزیت شهر میاندوآب با یک نماینده
  ۲- حوزه انتخابیه شاهین دژ و تکاب متشکل از: شهرستان شاهین دژ شامل شهر شاهین‌دژ بخش مرکزی بخش کشاورز و شهرستان تکاب شامل: شهر تکاب بخش مرکزی بخش تخت سلیمان به مرکزیت شهر شاهین دژ با یک نماینده
  پ: استان اصفهان:
  اول با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌شود:
  ۱- حوزه انتخابیه کاشان و بخش نیاسر شامل: شهر کاشان- بخش مرکزی_ بخش برزک بخش نیاسر به مرکزیت شهر کاشان با یک نماینده
  ۲- حوزه انتخابیه آران و بیدگل شامل: شهر آران و بیدگل بخش مرکزی بخش کویرات به مرکزیت شهر آران و بید‌گل با یک نماینده
  دوم شهر ایدز‌خواست از شهرستان آباده منفک و به حوزه انتخابیه شهرضا الحاق می‌شود.
  ت: استان البرز:
  با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه کرج شامل: شهرستان‌های کرج، فردیس، اشتهارد تعداد نمایندگان این حوزه به سه نفر افزایش می‌یابد.
  ث: استان بوشهر:
  با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌شود:
  ۱- حوزه انتخابیه «بوشهر» شامل شهر بوشهر و بخش‌های مرکزی و خارک به مرکزیت شهر بوشهر با یک نماینده
  ۲- حوزه انتخابیه گناوه و دیلم متشکل از شهرستان گناوه شامل: شهر بندر گناوه و بخش‌های مرکزی و ریگ و شهرستان دیلم شامل شهر بندر دیلم و بخش‌های مرکز ی و امام حسن به مرکزیت شهر بندر گناوه با یک نماینده.
  ج- استان تهران:
  با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه «شهریار، قدس و ملارد» تعداد نمایندگان این حوزه به دو نماینده افزایش پیدا می‌کند.
  چ- استان چهار‌محال و بختیاری:
  با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه اردل و فارسان و کوهرنگ و کیار این حوزه به دو حوزه زیر تقسیم می‌شود:
  ۱- حوزه انتخابیه اردل و کیار: متشکل از شهرستان اردل شامل: شهر اردل- بخش‌های مرکزی – بخش میان کوه و شهرستان کیار شامل: شهر شملزار- بخش مرکزی – بخش ناغان به مرکزیت شهر اردل با یک نماینده
  ۲- حوزه انتخابیه فارسان و کوهرنگ متشکل از شهرستان‌های فارسان شامل: شهر فارسان- بخش مرکزی – بخش بابا حیدر- بخش جون‌قان و شهرستان کوهرنگ شامل: شهر چلگرد- بخش مرکزی – بخش بازفت- بخش دو آب صمصامی به مرکزیت شهر فارسان با یک نماینده
  ح- استان خراسان جنوبی:
  اول- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه فردوس، طبس، بشرویه و سرایان این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌شود:
  ۱- حوزه انتخابیه فردوس و سرایان متشکل از شهرستان‌های فردوس شامل: شهر فردوس- بخش مرکزی و شهرستان سرایان شامل شهر سرایان- بخش آبیک- بخش سه قلعه به مرکزیت شهر فردوس با یک نماینده
  ۲- حوزه انتخابیه طبس و بشرویه متشکل از شهرستان طبس شامل: شهر طبس- بخش مرکزی- بخش دست گردان- بخش دیهوک- و شهرستان بشرویه شامل: شهر بشرویه – بخش مرکزی- بخش ارسک به مرکزیت شهر طبس با یک نماینده
  دوم- حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه به شرح زیر اصلاح می‌شود:
  حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه متشکل از شهرستان نهبندان شامل: شهر نهبندان- بخش مرکزی- بخش شوسف و شهرستان سربیشه شامل شهر سربیشه – بخش مرکزی – بخش مود به مرکزیت شهر نهبندان با یک نماینده
  خ- استان خراسان رضوی:
  – شهر کلات تابع استان خراسان رضوی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات متزع و به حوزه انتخابیه درگز ملحق می‌شود.
  ۲- بخش‌های احمد‌آباد و رضویه از حوزه فریمان و سرخس متزع و به حوزه انتخابیه مشهد ملحق می‌شود.
  ۳- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه شهرستان مشهد تعداد نمایندگان این حوزه به شش نفر افزایش می‌یابد.
  د- خراسان شمالی:
  با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه بجنورد و مانه و سملقان و گرمه و جاجرم این حوزه به دو حوزه مستقل زیر تقسیم می‌شود:
  ۱- حوزه انتخابیه بجنورد شامل: شهر بجنورد- بخش مرکزی- بخش گرمخان- شهرستان رازو جرگلان به مرکزیت شهر بجنورد با دو نماینده
  ۲۰ حوزه انتخابیه مانه و سملقان و جاجرم و گرمه متشکل از شهرستان‌های مانه و سملقان (شامل: شهر آشخانه- بخش مرکزی- بخش مانه- بخش سملقان، جاجرم شامل: شهر جاجرم- بخش مرکزی- بخش جلگه سنخواست- بخش جلگه شوقان و گرمه شامل: شهر گرمه- بخش مرکزی، به مرکزیت شهر آشخانه با یک نماینده
  ذ- استان خوزستان:………………

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. تنها راه پیشرفت جوین هماهنگی همه مسئولین خرد و کلان داخل و خارج جوین برای ترک سبزوار و پیوستن به خراسان شمالی است

      4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 4. عزیزان جوین تنها در صورت جدایی از سبزوار و ملحق شدن به خراسان شمالی می تواند توسعه پایدار را تجربه نماید

     4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 5. جوین و جغتای با جدا شدن از سبزوار، میتونن خودشون سرنوشت خودشون رو رقم بزنن و در مسیر توسعه پایدار قرار میگیرین.

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.