جوين، رتبه اول توليد کلزاي استان

مديريت جهاد کشاورزي شهرستان جوين گفت : شهرستان جوين با داشتن 450 هکتار سطح زير کشت کلزا ، رتبه اول استان خراسان را هم در سطح زير کشت و  هم در ميزان توليد کلزا  را دارد و از اين سطح زير کشت پيش بيني مي شود 1000تن دانه روغني برداشت و تحويل  کارخانه هاي روغن کشور شود .

عليرضا هاشم آبادي امروز در گفتگو با نسیم جوین افزود : کلزا يک گياه مديريت پذير و سازشکار است که با مديريت خوب مي شود ميزان برداشت  آن را افزايش داد

وي تصريح کرد:  تناوب کشت اين گياه روغني موجب  کاهش آفات و بيماري ها به خصوص در کشت گندم خواهد شد و 20 درصد افزايش برداشت در تناوب کشت گندم بعد از کلزا را خواهد داشت.

اين مدير کشاورزي افزود: 80 درصد مواد اوليه روغن خوراکي کشور از خارج وارد مي شود  . و اين در حالي است که کلزا  يکي از اين دانه هاي روغني است که تا 55 درصد روغن دارد .

حسن بهرامي مسئول بسيج مهندسين کشاورزي و منابع طبيعي جوين  نيز گفت : ما با هدف علمي کردن بخش کشاورزي2 سال است که فعاليت خود را در  اين شهرستان آغاز کرده ايم  و 13 روستا  در اين شهرستان به عنوان نمونه در نظر گرفته  شده است و کارشناس مربيان همگام با کشاورز در مزرعه  حضور دارند .

حمزه جلمباداني کارشناس مربي طرح بسيج همگام با کشاورز نيز  با اشاره به راهنمايي ها و کمک هاي انجام شده به کشاورزان در قالب اين طرح  به نسیم جوین گفت : در اين طرح با افزايش ارتباط مستمر بين کشاورز و کارشناس در قالب کارگروه هاي روستايي تمرکز منطقه اي افزايش يافته است که نتايج خوبي را در برداشت محصولات همراه داشته است.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.