همایش منطقه ای سالک در جوین برگزار شد.

همایش منطقه ای سالک به میزبانی شهرستان جوین با حضور کارشناسان این بیماری در استان برگزار شد.
دکتر محمدرضا قزلقارشی رئیس شبکه بهداشت شهرستان جوین با اشاره به موفقیت های شهرستان جوین در کنترل بیماری سالک گفت : در سال 90 400 مورد ابتلا به بیماری سالک در جوین داشته ایم که در سال گذشته این امار به 66 مورد کاهش یافته و ما هرساله 55 درصد کاهش بیماری را داشته ایم.
وی ادامه داد: هدف همایش آشنایی گروه های هدف با روش های جدید درمان ْو کنترل و پیشگیری از بیماری سالک دانست.

در این همایش کارشناسان ‎ و کاردانان ‎ بهورزان و دهیاران شهرستان های سبزوار ْ جوین ْ جغتای ْ نیشابورْ اسفراین ْ داورزن ْ خوشاب ْ رودابْ گرمه ْ جاجرم حضور داشتند.
خانم دکتر:مسعودی فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار فعالیت های دانشگاه را در درمان و کنترل بیماری بر شمردند و افزودند: در ایران 17 استان آلوده وجود دارد که در محدوده سبزوار و همجوار آن کانون های این بیماری را داریم و در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار پنج مرکز تخصصی درمان سالک با ارائه خدمات رایگان درمانی را تعریف کرده ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه افزود: این بیماری مشترک بین انسان و دام است و در هیچ کجای دنیا بحث ریشه کنی در هدف وجود ندارد و هدف کنترل بیماری است به نحوی که به عنوان یک مشکل بهداشتی در منطقه مطرح نباشد.

بیماری سالک یک بیماری انگلی است که د رمناطقی مانند جوین از نوع روستای می باشد .
رضا جعفری کارشناس ارشد مرکز ملی تحقیقات سلامت کشور در مورد این بیماری توضیح داد: سالک با گزش پشه خاکی ا ز مخازن بیماری به انسان منتقل می شود که د رجوین از جوندگان این انتقال صورت می گیرد.
وی راه های کنترل و پیشگیری این بیماری را اینگونه بیان کرد : به غیر از اقداماتی که سازمان ها و ارگان ها انجام می دهند یک سری اقدامات و کارها را مردم بر اساس آموزشهایی که به آنها داده می شود برا ی پیشگیری باید انجام دهند. مانند استفاده از پشه بند ْ نصب توری به درب و پنجره ها ْ استفاده از مواد دور کننده ْ و حشره کش ها ْ تردد کمتر در ساعاتی که گزش پشه بیشتر است.
در این همایش افرادی که تلاش های زیادی در کنترل بیماری سالک در شهرستان های مختلف انجام داده بودند، تقدیر شدند.

Author: مدیر پرتال شهرستان جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.