آیا «سبزوار بزرگ» جایگاه حقوقی و قانونی دارد؟

یاد داشت مدیر سایت / اعلان بی طرفی در حمایت از کاندیدای خاص/

 • عنوان «سبزوار بزرگ» آیاجایگاه حقوقی دارد؟ کاندیداها پاسخ دهند!

پس از ارتقاء  شهرستان جوین و به عبارتی مستقل شدن شهرستانهای جدیدالاحداث جوین و جغتای و خوشاب و داورزن، از سبزوار،  متاسفانه از سوی  برخی از شخصیت های سیاسی و حتی برخی مدیران سبزوار  عبارت و عنوان جعلی «سبزوار بزرگ »  در فرهنگ سیاسی این منطقه نهادینه  و باب شده است !

 

افکار عمومی می پرسند منظور از این عبارت «سبزوار بزرگ» چیست؟

آیا این عبارت در قانون تقسیمات کشوری هم تعریف شده است؟

اگر مصوبه و تعریفی دارد،  چرا رسما اعلام نشده است؟

در مصوبه تاسیس شهرستان جوین ( مصوبه دولت احمدی نژاد سال 87 ) که در آرشیو تحریریه وجود دارد هیچ نشانی از وابسته بودن این شهرستان به سبزوار قید نشده است !

اگر در قانون تقسیمات کشوری تعریف نشده است ، پس چه اهدافی پشت سر این تعبیر نهفته است؟

اکوتوریسم سبزوار بزرگ …. و یا درج عنوان نماینده سبزوار در جراید و یا حتی سرقت عنوان صنایع جوین و جغتای و بکار بردن نام سبزوار به جای نام جوین، در رسانه های سبزوار و غیره به چه هدفی دنبال می شود؟

 

سبزوار بزرگ

 

 

 

 

 

 

 

 

مردم شهرستان های جوین و جغتای،  بار ها و بار ها با این تعبیر ها در محافل رسمی و غیر رسمی و حتی در محیط های مجازی مخالفت کرده اند. اما تا کنون هیچ پاسخی در این مورد نشنیده اند!

مگر شهرستان های یاد شده  پس از استقلال  هم جزئی از سبزوار  به حساب می آیند؟

یا  مفهوم برگزاری انتخابات عمومی تحت یک «حوزه انتخابیه» سبزوار ،  مبین وابستگی این شهرستان ها به سبزوار بزرگ هست؟

 

به یاد دارید که حتی  توسط برخی از نمایندگان به اصطلاح جوینی در مجلس شورای اسلامی  در رسانه ها تعابیر مختلفی هم چون تعبیر های دوگانه در اسم فولاد و اسید سیتریک و غیره  بکار می برد!

مثلا: عنوان فولاد جوین  را  وقتی در محافل رسمی و در محدوده سبزوار و شهرستان های خوشاب و داورزن  هستند،  از اصطلاح فولاد سبزوار  استفاده می کند و در شهرستان جوین که حاضر می شوند می گویند: فولاد جوین !

البته اینجا بحث کاندیداهای منطقه و شهرستان های سبزوار و یا جوین و جغتای نیست

بلکه طرح یک مشکل سیاسی و حقوقی است که باید هر  کدام  از کاندیدا ها به طور شفاف برای مردم تبیین کنند که  واقعا سبزوار بزرگی در کار نیست و  یا هست؟  و یا   اعلام کنند  که هر یک از شهرستان ها  مستقل از دیگری بوده همچنانکه فرماندار و تشکیلات مستقل سیاسی دارند

متاسفانه مردم جوین و سایر شهرستان های به اصطلاح اقماری، سبزوار بزرگ!   حق دارند که در برخی مواقع  مواضع و تصمیمات تعصب انگیز محلی بگیرند!

چون به این سوال آنها پاسخی داده نمی شود!

همچنانکه در قضیه  فراخوانی و بکار گیری نیروی کارگری فولاد در ماه اخیر  فقط جراید و نشریه های سبزواری جولان دادند و هیچ یک از جراید و روزنامه های محلی جوین و جغتای خبر دار نشدند!  اگر چه همه آن 40 هزار نسخه  آگهی های  فولاد در نشریه  های سبزواری، به صورت مبهم و کاملا تبلیغاتی بود،

و به طور گسترده در شهرستان های سبزوار و داورزن و حوشاب  توزیع شد و در جوین نیز برای هر اداره یک نسخه در جوف پاکتی با آدرس سوال برانگیز که حتی در روی پاکت نامه های فولاد هم  اسمی از فولاد جوین دیده نمی شود!  ارسال شد

 

آدرس: فولاد سبزوار  کیلومتر 50 جاده سبزوار اسفراین ،   و البته چند بسته کامل هم در چند مرکز صنفی و از جمله  به کتابخانه این جانب  ارسال شد و توزیع هم نشده است.

شاید  مخاطبان محترم از نگارنده این یاد داشت که در جرگه اصولگرایان قرار دارد، قدری  تعجب کنند که  مگر در فرهنگ اصولگرایی تعصبات محلی و قومی هم تعریف شده است؟

آری این یک نکته ای  است که افکار عمومی نیازمند پاسخ صریح آن است

 

و اگر این نکته توسط این کاندیداها روشن و شفاف نشود  متاسفانه تفسیر های گوناگونی از آن می شود. و از جمله : تا کی باید ما جوینی ها و جغتایی ها و … زیر یوغ  سیاسی و اقتصادی سبزوار باشیم  مگر ما شهرستان مستقل نیستیم ؟

و حتی مقوله هایی هم چون استثمار سبزوار از شهرستان های اقماری و غیره در بین مردم  و حتی فرمانداری جوین شنیده می شود .

امید آنکه کاندیدا هایی که از این گونه عناوین در تبلیغات و سخنرانی های خود استفاده می کنند پاسخی مناسب برای روشن شدن افکار عمومی به همین سایت ارسال دارند

منتظریم

 

اعلان بی طرفی مدیر سایت نسیم جوین  و خبرنگار خراسان در حمایت از کاندیدای خاص

ضرورت انعکاس مسایل و مشکلات جامعه و مردم و خاصه شهرستان جوین نیازمند بی طرفی رسانه در امر جانبداری از یک مصداق خاص در امر انتخابات است .

مدیر سایت نسیم جوین و خبر نگار خراسان از مدت ها ییش  و با عنوان های متعدد از تعبیر های جعلی استفاده از عناوین مربوط به جوین با عنوان سبزوار بزرگ و نیز انتقاد متعدد از مصادره عنوان صنایع این شهرستان به نام سبزوار انتقاد کرده است

نظر به اینکه لازمه انتقاد صحیح و درست وابسته نبودن صاحب قلم به کاندیدای خاص است و در صورت جانبداری رسانه و سایت خبری از یک شخص  خاص امکان نقد و  انتقاد از بین رفته  و  از طرفی  نقش رسانه نیز در اثر گذاری بر روی مخاطب از بین می رود .

لذا این جانب هم به دلیل همین امر خطیر رسانه و هم به دلیل انجام امور فرهنگی و  فعالیت در امر کتاب و کتابخانه  و نویسندگی و تشکیل کارگاه های آموزشی از ورود مشخص برای تبلیغ فرد خاص در امر انتخابات معذور بوده

و لااقل از امروز اول اسفند و در اولین روز های رسمی تبلیغات انتخابات مجلس دهم ،  مراتب بی طرفی خویش را  از یک کاندیدای خاص  اعلام کرده و اگر هم در گذشته و قبل از این تاریخ از شخص خاصی به هر شکل جانبداری کرده ام اشتباه بوده است و دلیل بر تکرار آن نیست .

 

 

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

35 thoughts on “آیا «سبزوار بزرگ» جایگاه حقوقی و قانونی دارد؟

 1. آقای سید یوسف عزیز، معمولا دو دسته از افراد، بنیان یک “اشتباه بزرگ” را می‌گذارند. اول آن دسته از افرادی که خیلی ناآگاه و عامی مطلق و خرافه‌پرستند و دوم آنهایی که خیلی آگاه و دارای هدفی جهت‌دار هستند. در هر دو حالت، یک اشتباه بزرگ، یک اشتباه بزرگ است.
  محاسبات شما در مورد داورزن و ششتمد درست است چون از نظر جغرافیایی و تاریخی جزئی از بیهق قدیم که امروزه آن را سبزوار می‌گویند است اما وقتی جوین و جغتای و خوشاب هم از نظر جغرافیایی در موقعیتی مجزا از دشت سبزوار قرار دارند و هم از نظر تاریخی و فرهنگی، هویتی مستقل دارند گذاشتن نام سبزوار بر روی آنها عین ارجحیت دادن (از نوع بی‌ربط آن) است. بی ربط از این لحاظ که ارجحیت را در بین چیزهایی قائل می شوند که ربطی به هم دارند اما وقتی جوین یا کویان یا گویان، ذاتا هویتی مستقل از سبزوار یا بیهق و یا هر چیز دیگری که شما اسمش را بگذارید دارد این عین محو کردن هویت تاریخی و جغرافیایی این منطقه و مصادره کردن آن به نام جای دیگری است. این اسمش “ارجحیت” نیست اسمش “جعل هویت” است.
  آقای آزاد دارای مدرک کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی، شعار ارجحیت ندادن و در هم تنیدگی و … دلیلی برای بدعت گذاشتن نام جعلی “سبزوار بزرگ” ایجاد نمی‌کند. محض اطلاع شما، جوین با ارغیان (بام و صفی‌آباد) و اسفراین و جاجرم و قومس (شاهرود و بسطام و دامغان) و نیشابور هم این درهم‌تنیدگی‌های مورد تصور شما را چه از نظر تاریخی و چه از نظر جغرافیایی و چه از نظر فرهنگی و مردم‌شناسی دارد. لطفا توهم “سبزوار بزرگ”سازی را کنار بگذارید و به تاریخ و فرهنگ و جغرافیای شهرستانهای همسایه، احترام بگذارید. انصافا احترام گذاشتن به هویت جغرافیایی و تاریخی و فرهنگی منطقه “جوین بزرگ” (شهرستانهای جغتای و جوین و خوشاب) خواسته زیادی نیست که مردم این منطقه از شما دارند.

     5 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. شما دوست عزیز نیشابوری بهتر است کمی مطالعه کنی بعد بنویسی
  1- 100 شهر فرمانداری ویژه دارد؟ من تا جایی که می دانم 35 شهر بیشتر نیست.
  2- اختلاف 4 تا 5 هزار دانشجو چیز کمی است؟ خیلی دانشگاه های کشور زیر 1000 دانشجو دارند.
  3- همین ترمینال به قول شما چی شده که چشم شهرهای اطراف رو از کاسه دراورده
  خواهشا منطقی باشید.

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. جناب آقای شمس آبادی
  از نشریه خبری نسیم جوین به عنوان تنها نشریه اجتماعی جوین همواره انتظار می رود تا به دنبال طرح و بازتاب موضوعاتی در این نشریه باشد که در غایت امر یا مشکلی از همشهریان عزیز جوینی مرتفع گردد یا مسیری برای پیشرفت و ارتقا منطقه داشته باشد. مطرح کردن موضوعاتی از قبیل این مقاله که هیچ گاه مشکل و گرهی از کار ما مردم باز نکند و فقط به نوعی ذهنیت جامعه را به سمت سیاسی کاری های مسموم سوق دهد تا زمینه سوء استفاده ی برخی سودجو از شهرهای اطراف را فراهم سازد هیچ گاه نباید جایی در این نشریه داشته باشد چرا که رسالت تنها نشریه جوینی این نبوده و نیست و نباید باشد.
  آقای شمس آبادی طرح مقاله آیا سبزوار بزرگ جایگاه حقوقی و قانونی دارد؟ مقاله ای است که هیچ دردی از مردم منطقه را دوا نکرده و بلعکس سبب ایجاد فضایی برای عقده گشایی عده ای سودجوی غیر بومی که دنبال بهره برداری های سیاسی و اقتصادی از مشکلات منطقه به سود خود و همراهان خود می باشند شده است. این برای همه ما جوینی واضح و مبرهن است که جواب مقاله شما تنها یک کلمه است و آن خیر می باشد. ما جوینی ها هیچ گاه تحت لوای هیچ شهری نبوده و نخواهیم بود هویت و فرهنگ ما کاملا مستقل از تمامی شهرهای اطراف است و هیچ گاه نمی خواهیم ما را جزئی از خود حساب کنند.
  خواهشا اگر قرار است مقاله ای در این موضوعات منتشر شود با در نظر داشتن تمام جوانب علمی مقاله ای تهیه و تنظیم شود که در آن به این موضوع اشاره شود که اگر قرار شود جوین پس از استان خراسان رضوی در تقسیمات کشوری در استان دیگری قرار بگیرد قرار گرفتن در کدام استان بیشترین سود و منفعت را برای مردم و منطقه جوین دارد بدون هیچ گونه جهت گیری و بغض سیاسی تا بتوان به آن استناد علمی معتبر کرد.

     2 نفر با این دیدگاه موافق هست

 4. جناب آقای کاظم عزیز، خطاب به آقای شمس‌آبادی نوشته‌اید ولی چون اینجا و در یک محیط عمومی نوشته‌اید و همچنین بی‌ربط با مطالب مطرح شده من نیز نیست، خدمت شما عرض نمایم زاویه نگاه شما و وابستگی‌ها و تعلقات شما، باعث می‌شود شما یک مطلب را که در دفاع از هویت جوین است به سیاسی‌کاری بودن متهم کنید و این در حالی است که شما اگر به منافع بلندمدت جوین بیندیشید هیچ وقت اجازه نخواهید داد که کسی به این راحتی بیاید جعل هویت کند. چند دهه زیرمجموعه یک شهر یا شهرستان بودن، هیچ مجوزی برای اینکه آن شهر یا شهرستان بخواهد هویت یک منطقه که چندین قرن و هزاره تاریخ مستقل دارد را به نام خود مصادره کند به وجود نمی‌آورد. اگر “دفاع از هویت”، سیاسی‌کاری است، برای “جعل و مصادره هویت” چه اسمی می‌گذارید؟
  یک بار دیگر هم خدمتتان عرض کردم باز هم تکرار می‌کنم تعیین راهبرداهای توسعه جوین که هویت و فرهنگ و تاریخ یکی از بخش‌های سند راهبردی توسعه جوین است، کار نخبگان و کارشناسان خبره جوینی است. کسی حق ندارد با احساسات و دل‌ضعفه‌ها و منافع و علایق شخصی، برای مردم جوین تعیین تکلیف کند.
  کاظم عزیز، تناقضات مطالب شما برای من جالب است لطفا خودتان حرفهای خودتان را یک بار مرور کنید ببینید از کجا به کجا رسیده اید؟! آدم اگر از همان اول اعلام موضع درباره یک موضوع، با خودش و مخاطبش صداقت داشته باشد، بر اساس یک منطق ثابت فکر می کند و حرف می‌زند و در یک روند منطقی، به گفتمان ادامه می‌دهد. اگر آدم به درستی حرف خود باور داشته باشد، صادقانه عمل کند و منطقی فکر کند و حرف بزند، نیازی به تغییر رویه ندارد.
  خدا را شکر که جوین هیچ وقت خالی از صاحبان فکر با تدبیر و بزرگان دلسوز نبوده، نیست و نخواهد بود و همین دانایان، مسیر توسعه جوین را رقم خواهند زد. و خدا را شکر که استقلال جوین و جغتای و خوشاب در زمانی رقم خود که هنوز فرصت زیاد هست و می‌توان توسعه این منطقه زرخیز و سرسبز و تاریخی را در جهتی که عاقلانه و مطابق مسیر واقعی توسعه‌اش و به نفع ساکنان واقعی آن هست به پیش برد. و باز هم خدا را شکر می‌کنم که استقلال جوین در زمانی اتفاق افتاد، که فرصت و امکانات و پتانسیل کافی برای احیا و اعتلای هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه وجود دارد.
  خدمت مدیر مسول محترم نسیم جوین، چندین بار نوشته‌ام که جوین بزرگ و پیشرفته و آباد را باید با همکاری همه اهالی این دشت کهن و سرسبز یعنی مردم شهرستانهای جوین و جغتای و خوشاب ساخت.
  – هر کسی که حرفی غیر از اتحاد مردم منطقه جوین بزرگ می‌زند، باید به صداقت و دلسوزی او شک کرد.
  – هر کسی نقطه تمرکز توسعه و اتصال مردم جوین بزرگ را در نقطه‌ای غیر از همین دشت زرخیز و تاریخی تعریف می‌کند باید به او تردید کرد که دلسوز این مردم باشد … بومی و غیربومی ندارد.
  – کسی که از اتحاد و همدلی شهرستانها و مردم جوین بزرگ می‌ترسد و نگران می‌شود بدانید که در تفرقه و ضعف این مردم و این منطقه، برای او منافعی هست.
  اگر قرار باشد، مردم جوین بزرگ و هر جای دیگر در استان و کشور، منطقه‌ای را با پسوند بزرگ بشناسند آن منطقه دقیقا همین “جوین بزرگ” یا “گویان بزرگ” یا “کویان بزرگ” است. اصطلاحات جعلی مثل “سبزوار بزرگ”، مقدمه‌ای برای بازگشتن به شرایط قبل از استقلال است. آیا در آینده‌ای که شبیه شرایط قبل از استقلال است، دنبال توسعه و پیشرفت و رفاه و سرافرازی مردم جوین بزرگ (جغتای، جوین و خوشاب) می‌گردیم؟!
  با اتحاد و همبستگی و همکاری عمیق و نزدیک شهرستانهای جغتای و جوین و خوشاب، جوین بزرگ و آباد تاریخی و فرهنگی را در امروز، احیا کنیم.

     2 نفر با این دیدگاه موافق هست

 5. الحق که شما جوینیا نمک نشناسید.
  بنده های خدا شما تا الان هرچی دارید از صدقه سری سبزوار دارید.
  مگه شما چی بودید که میخوایید چیزی بشید.شما یه مشت ترکید(اونم نه از نوع آذری بلکه ترک مغولی).غیر اینکه چندتا روستا بودید بهم چسبیدید شدید جوین و جغتای.دیگه خودتونو با سلطانتون مقایسه نکنید.
  # لقمه_اندازه_دهنتون_بردارید

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

 6. به نظر شما فرزندان وقتی بزرگ می شوند و مستقل باید مادر خود را فراموش کنند. در واقع شهرستانهای مستقل امروزی روزی به مادر خود یعنی دیار سربدران متعلق بودند و با همت و تلاش نمایندگان همین دیار به شهرستان تبدیل شدند.

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.