آیا «سبزوار بزرگ» جایگاه حقوقی و قانونی دارد؟

یاد داشت مدیر سایت / اعلان بی طرفی در حمایت از کاندیدای خاص/

 • عنوان «سبزوار بزرگ» آیاجایگاه حقوقی دارد؟ کاندیداها پاسخ دهند!

پس از ارتقاء  شهرستان جوین و به عبارتی مستقل شدن شهرستانهای جدیدالاحداث جوین و جغتای و خوشاب و داورزن، از سبزوار،  متاسفانه از سوی  برخی از شخصیت های سیاسی و حتی برخی مدیران سبزوار  عبارت و عنوان جعلی «سبزوار بزرگ »  در فرهنگ سیاسی این منطقه نهادینه  و باب شده است !

 

افکار عمومی می پرسند منظور از این عبارت «سبزوار بزرگ» چیست؟

آیا این عبارت در قانون تقسیمات کشوری هم تعریف شده است؟

اگر مصوبه و تعریفی دارد،  چرا رسما اعلام نشده است؟

در مصوبه تاسیس شهرستان جوین ( مصوبه دولت احمدی نژاد سال 87 ) که در آرشیو تحریریه وجود دارد هیچ نشانی از وابسته بودن این شهرستان به سبزوار قید نشده است !

اگر در قانون تقسیمات کشوری تعریف نشده است ، پس چه اهدافی پشت سر این تعبیر نهفته است؟

اکوتوریسم سبزوار بزرگ …. و یا درج عنوان نماینده سبزوار در جراید و یا حتی سرقت عنوان صنایع جوین و جغتای و بکار بردن نام سبزوار به جای نام جوین، در رسانه های سبزوار و غیره به چه هدفی دنبال می شود؟

 

سبزوار بزرگ

 

 

 

 

 

 

 

 

مردم شهرستان های جوین و جغتای،  بار ها و بار ها با این تعبیر ها در محافل رسمی و غیر رسمی و حتی در محیط های مجازی مخالفت کرده اند. اما تا کنون هیچ پاسخی در این مورد نشنیده اند!

مگر شهرستان های یاد شده  پس از استقلال  هم جزئی از سبزوار  به حساب می آیند؟

یا  مفهوم برگزاری انتخابات عمومی تحت یک «حوزه انتخابیه» سبزوار ،  مبین وابستگی این شهرستان ها به سبزوار بزرگ هست؟

 

به یاد دارید که حتی  توسط برخی از نمایندگان به اصطلاح جوینی در مجلس شورای اسلامی  در رسانه ها تعابیر مختلفی هم چون تعبیر های دوگانه در اسم فولاد و اسید سیتریک و غیره  بکار می برد!

مثلا: عنوان فولاد جوین  را  وقتی در محافل رسمی و در محدوده سبزوار و شهرستان های خوشاب و داورزن  هستند،  از اصطلاح فولاد سبزوار  استفاده می کند و در شهرستان جوین که حاضر می شوند می گویند: فولاد جوین !

البته اینجا بحث کاندیداهای منطقه و شهرستان های سبزوار و یا جوین و جغتای نیست

بلکه طرح یک مشکل سیاسی و حقوقی است که باید هر  کدام  از کاندیدا ها به طور شفاف برای مردم تبیین کنند که  واقعا سبزوار بزرگی در کار نیست و  یا هست؟  و یا   اعلام کنند  که هر یک از شهرستان ها  مستقل از دیگری بوده همچنانکه فرماندار و تشکیلات مستقل سیاسی دارند

متاسفانه مردم جوین و سایر شهرستان های به اصطلاح اقماری، سبزوار بزرگ!   حق دارند که در برخی مواقع  مواضع و تصمیمات تعصب انگیز محلی بگیرند!

چون به این سوال آنها پاسخی داده نمی شود!

همچنانکه در قضیه  فراخوانی و بکار گیری نیروی کارگری فولاد در ماه اخیر  فقط جراید و نشریه های سبزواری جولان دادند و هیچ یک از جراید و روزنامه های محلی جوین و جغتای خبر دار نشدند!  اگر چه همه آن 40 هزار نسخه  آگهی های  فولاد در نشریه  های سبزواری، به صورت مبهم و کاملا تبلیغاتی بود،

و به طور گسترده در شهرستان های سبزوار و داورزن و حوشاب  توزیع شد و در جوین نیز برای هر اداره یک نسخه در جوف پاکتی با آدرس سوال برانگیز که حتی در روی پاکت نامه های فولاد هم  اسمی از فولاد جوین دیده نمی شود!  ارسال شد

 

آدرس: فولاد سبزوار  کیلومتر 50 جاده سبزوار اسفراین ،   و البته چند بسته کامل هم در چند مرکز صنفی و از جمله  به کتابخانه این جانب  ارسال شد و توزیع هم نشده است.

شاید  مخاطبان محترم از نگارنده این یاد داشت که در جرگه اصولگرایان قرار دارد، قدری  تعجب کنند که  مگر در فرهنگ اصولگرایی تعصبات محلی و قومی هم تعریف شده است؟

آری این یک نکته ای  است که افکار عمومی نیازمند پاسخ صریح آن است

 

و اگر این نکته توسط این کاندیداها روشن و شفاف نشود  متاسفانه تفسیر های گوناگونی از آن می شود. و از جمله : تا کی باید ما جوینی ها و جغتایی ها و … زیر یوغ  سیاسی و اقتصادی سبزوار باشیم  مگر ما شهرستان مستقل نیستیم ؟

و حتی مقوله هایی هم چون استثمار سبزوار از شهرستان های اقماری و غیره در بین مردم  و حتی فرمانداری جوین شنیده می شود .

امید آنکه کاندیدا هایی که از این گونه عناوین در تبلیغات و سخنرانی های خود استفاده می کنند پاسخی مناسب برای روشن شدن افکار عمومی به همین سایت ارسال دارند

منتظریم

 

اعلان بی طرفی مدیر سایت نسیم جوین  و خبرنگار خراسان در حمایت از کاندیدای خاص

ضرورت انعکاس مسایل و مشکلات جامعه و مردم و خاصه شهرستان جوین نیازمند بی طرفی رسانه در امر جانبداری از یک مصداق خاص در امر انتخابات است .

مدیر سایت نسیم جوین و خبر نگار خراسان از مدت ها ییش  و با عنوان های متعدد از تعبیر های جعلی استفاده از عناوین مربوط به جوین با عنوان سبزوار بزرگ و نیز انتقاد متعدد از مصادره عنوان صنایع این شهرستان به نام سبزوار انتقاد کرده است

نظر به اینکه لازمه انتقاد صحیح و درست وابسته نبودن صاحب قلم به کاندیدای خاص است و در صورت جانبداری رسانه و سایت خبری از یک شخص  خاص امکان نقد و  انتقاد از بین رفته  و  از طرفی  نقش رسانه نیز در اثر گذاری بر روی مخاطب از بین می رود .

لذا این جانب هم به دلیل همین امر خطیر رسانه و هم به دلیل انجام امور فرهنگی و  فعالیت در امر کتاب و کتابخانه  و نویسندگی و تشکیل کارگاه های آموزشی از ورود مشخص برای تبلیغ فرد خاص در امر انتخابات معذور بوده

و لااقل از امروز اول اسفند و در اولین روز های رسمی تبلیغات انتخابات مجلس دهم ،  مراتب بی طرفی خویش را  از یک کاندیدای خاص  اعلام کرده و اگر هم در گذشته و قبل از این تاریخ از شخص خاصی به هر شکل جانبداری کرده ام اشتباه بوده است و دلیل بر تکرار آن نیست .

 

 

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

35 thoughts on “آیا «سبزوار بزرگ» جایگاه حقوقی و قانونی دارد؟

 1. استفاده از این عنوان برای سبزواریها در حکم نوشابه خنک بهر سوزش ناشی از استان نشدن سبزواره! بعبارت دیگر فکر کردند با شهرستان شدن بخش های قدیم استان میشن ! با ساطوری شدن سبزوار موافقت کردند چون به استان نرسیدن با این عنوان دلشان را خنک میکنند ! بعبارتی نوشابه خوردن بعد …..خوردنه!

     8 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. کاش همه موضوع فقط به اون چیزی که جناب دانامرام میگن ختم بشه. این نگاه از طریف سبزوار به جوین هستش. بیایید از طرف جوین هم به موضوع نگاه کنیم: آیا جوین، میخواهد هویتش را در زیر سایه سنگین سبزوار به اصطلاح بزرگ، تعریف کند؟!
  هویت، زیرساخت توسعه فرهنگی و فرهنگ، عامل محرکه و انگیزاننده جامعه برای توسعه اقتصادی و اجتماعی است. هویت، یک زیرساخت ریشه ای است. آیا جوین با وجود پشتوانه تاریخی و فرهنگی درخشان چندصدساله نیازی به طفیلی بودن و از زیر چشم دیده شدن دارد؟!

     9 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. نمیدونم سواد شما در چه حده؟؟؟؟ اما اگه یه خورده تحخقیق کنید میفهمید که از لحاظ جمعیتی و وسعت سبزوار بزرگتر از بیرجند و بجنورده. حتی همین الان که اونا استان شدنو کلی پیشرفت کردن و جمعیت زیاد شده باز هم از سبزوار کوچیکترن… مشکل سبزوار اینه که اتحاد و همدلی ندارند. اگر مردم جوین و جغتای مثل مردم باوفا و قدر شناس داورزن و ششتمد و خوشاب دست از غرور و خودپسندی بردارند و عاقلانه به فکر وحدت و همدلی باشند با استان شدن سبزوار همه شهرهای اطراف دارای پیشرفت و رشد میشوند نه اینکه هر وقتی ادعای چیزی کنند و خواهان ملحق شدن به جایی کنند. یه خورده فهم و شعور و درکتونو بالا ببرین

      4 نفر با این دیدگاه موافق هست

   1. شهرستانهای جوین، جغتای و خوشاب به اندازه همه اشتراکات تاریخی و فرهنگی عمیقی که با هم دارند از نظر تاریخی و جغرافیایی و فرهنگی مستقل از بیهق یا سبزوار هستند. اینکه این شهرستانها در قرن اخیر به خاطر بعضی بی تدبیری ها، مدت کوتاهی زیر نظر سبزوار بوده اند نباید برای عزیزان سبزواری سوء تفاهم شود و احساس مالکیت بر جان و مال و سرنوشت مردم این منطقه داشته باشند چرا که تاریخ بزرگترین شاهد ماست.
    در جواب آقا محمد. نتیجه فهم و شعور و درکی که سبزواری ها از مردم شهرستان‌های جوین و جغتای و خوشاب در این مدت چند دهه که تحت سلطه سبزوار بوده اند را با گوشت و پوست و استخوانمان دیده ایم. آقای محمد لطفا بگذارید به راه نفهمی و بی شعوری و بی درکی برویم تا مگر زیرساخت هایی که سبزوار به اسم جوین و جغتای و خوشاب در سالهای گذشته گرفته و به نام و کام خود و در جهت منافع خود هزینه کرده از این به بعد به جیب جوین و جغتای و خوشاب برگردد و به نفع مردم همین منطقه خودمان هزینه شود.

       6 نفر با این دیدگاه موافق هست

    1. واقعا متأسفم برای این طرز تفکر. نمیدونم بخندم یا گریه کنم. آخه عاقلان مگه سبزوار استان شه کجاش بد میشه برای شما شهرستانهای اطراف؟ برای همه مردم سبزوار و شهرستانها خوب و باعث پیشرفت میشه. یه خورده برین خودتونو درست کنید و سر عقل بیاین. الان بردسکن و حتی کاشمر آمادگی خودشونو برای پیوستن به استان شدن سبزوار اعلام کردن حالا شما جوینیها یه روز حرف از پیوستن به استان خراسان شمالی میکنین یه روز با نیشابور رو هم میریزین یه روز دوست دارین خودتون استان شین …. معلوم هست شما با خودتون چند چندین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یه خورده اتحاد و همدلی داشته باشین که از زیر سلطه مشهد در بیایم و خودمون دارای بودجه جدا باشیم همه شهرامون پیشرفت میکنن. و راه همه شهرامون به سبزوار ایشالله دو بانده میشه . رسیدن راحت

        6 نفر با این دیدگاه موافق هست

    2. این طرز فکر را هم که میگین جوین و جغتای و هر کجای دیگه قدیما جدای سبزوار بوده رو دور بنداز الانو بچسب …. یه زمانی هم مشهد روستایی بیش نبوده و اصلا ناشناخته بوده اما سبزوار شهری بزرگ بوده پس بگیم ما جدا از خراسان هستیم … نه این حرف منطقی نیست … باید عاقلانه و با اتحاد به فکر استانی به مرکزیت سبزوار باشیم که هممون پیشرفت کنیم. ضمنا طرح استان شدن سبزوار به زمان قبل از انقلاب و سالهای 54 میرسد که در آن زمان بیرجند یا بجنورد اصلا رقیبی در حد اسفراین بودن و کسی به آنها فکر نمیکرده که بعد از انقلاب متأسفانه با بی تدبیری مسئولین و نماینده ها واقعا سبزوار عقب اقتاد

        7 نفر با این دیدگاه موافق هست

   2. تا زمانیکه که سبزواری فقط خودش را میبیند و ادعای خودبرتر بینی دارد و ما را ترک و کرد بیلمس و پشت کوهی میدانند! استان شدنش هم برای ما اب نون و اعتبار نخواهد داشت الان استان نیستند حاضر نیستند جوین و جغتای و خوشاب و داورزن را در سفره شریک کنند مینویسند سبزوار بزرگ {یعنی هنوز هم ما را طفیلی خود میدانند حال انکه از نظر قانونی و حقوقی ما هم درست مثل بچه 7 ساله که دیه برابر پیرمرد 66 ساله داره واز نظر قانون برابرند هستیم ولی اقای مقصودی و سایر سبزواری با چنگ و دندان دارند تحت لوای سبزوار بزرگ حق ما را میخورند جناب محمد خوابزده }وای به روزی که بشوند استان ! که خدا چنین روزی را نیاورد بحق آل الله امین یارب العالمین

       4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. چيزي بنام سبزوار بزرگ وجود ندارد،سبزوار يك شهر مثل جوين ،خوشاب و….اگه واقعا سبزوار بزرگ بود مثل بجنورد وبيرجند استان ميشد.

     9 نفر با این دیدگاه موافق هست

 4. جعلِ بزرگِ عنوان «سبزوار بزرگ» را می‌توان محصول آمال و آرزوهای بلندپروازانه برای ایجاد یک نوع موجودیت سیاسی و حکمرانی مستقل از مشهد که مرکزیت سیاسی رسمی استان خراسان رضوی است در شهر سبزوار دانست. این آمال و آرزوها و خیالپردازی‌های دور و دراز، هر موقع، موقعیت بروز پیدا کرده است دردسرها و بعضی وقت‌ها هزینه‌های سنگینی را برای استان و مخصوصا خود مردم سبزوار بدنبال داشته است. در تاریخ معاصر استان و مخصوصا در برحه جریان تقسیم خراسان به سه استان به مصداق‌‌های شاخصی از این دردسرها و هزینه‌ها ثبت شده است.
  بعضی تحلیل‌ها این نظر را میدهند‌‌ که رضایت دادن سبزوار به استقال جوین و جغتای، در واقع، راهی برای پر و بال دادن به این آمال و آرزوها و مرهم گذاشتن بر ناکامی‌های پرهزینه گذشته است. سبزوار می‌خواست با افزایش واحدهای جغرافیایی-سیاسی اطراف خود، به این آمال، جامه عمل بپوشد اما با تغییر و عقل‌گرا شدن سیاست‌های تقسیمات کشوری دولت، موانع بلندی بر موانعی مثل داشتن جمعیت حداقل یک ‌میلیون نفری که دولت قبلی بر سر راه این بلندپروازی گذاشته بود، اضافه شد و با اینکه بادهای بسیار موافقی از طرف دولت قبلی به سمت سبزوار می‌وزید اما ضعف‌های عمده موجود نتوانستند مانع‌ها را از سر راه آمال‌گران حکومت سبزوار بردارند.
  اما این بلندپروازی‌ها هر چه بود، به مثابه نعمتی بزرگ برای مردم منطقه جوین و جغتای، یا گویان قدیم بود. استقلال شهرستان‌های جوین و جغتای که دارای پشتوانه تاریخی مشترک، ممتاز و غنی هستند با هر انگیزه‌ای که صورت گرفته باشد راه را برای توسعه بیشتر و سریع‌تر این شهرستان‌ها باز کرد که در مقایسه با قبل از استقلال، می‌توان آن را به تبدیل شدن یک جویبار باریک به یک رودخانه خروشان تشبیه کرد. نظرات مختلف درباره استقلال شهرستان‌های جوین و جغتای در این اصل اشتراک دارند که این منافع این استقلال، فقط جنبه‌های اقتصادی و عمرانی ندارد و با اتحاد و همکاری دو شهرستان می‌تواند به احیای منزلت تاریخی و فرهنگی ممتاز این منطقه به عنوان یکی از ریشه‌‌های تاریخ و فرهنگ خراسان بیانجامد.
  در واقع، استقلال جوین و جغتای علاوه بر اینکه این شهرستان‌ها را از هزارتوی واسطه‌گری سبزوار در تعیین سرنوشت اقتصادی و عمرانی مردم این منطقه در آرود همچنین این امکان را ایجاد کرد که مردم این شهرستان‌ها بتوانند با بیرون آمدن از زیر سایه و حکم محتوم تصمیم‌گیران سبزواری، نقش مستقیم و فعالی را به عنوان واحدی دارای پشتوانه تاریخی و حوزه جغرافیایی ممتاز و مستقل در استان، بازی نمایند و منزلت تاریخی و فرهنگی و دارایی‌های اقلیمی و سرزمینی‌شان را، بدون مزاحمت مداخله غیر، برای بهبود وضعیت زندگی و آینده مردم خود این شهرستان‌ها هدایت نمایند.
  این دستاورد ایجاد شده، نعمتی بزرگ برای مردم این منطقه است که البته باید از آن مراقبت شده و برای تقویت آن نیاز مبرم و جدی به همدلی و اتحاد جوین و جغتای وجود دارد. با اتکا به وجود این دو واحد مستقل سیاسی شهرستان‌های جوین و جغتای، باید وابستگی‌های قبلی را کمرنگ کرد تا به روزی رسید که موضوعاتی مثل عنوان فولاد سبزوار و … بر روی دوش هویت و غیرت مردم این منطقه سنگینی نکند و شاید در مورد عنوان فولاد سبزوار، اقدامات هماهنگ و منسجم انجام نشده که اخیرا خبر برگزاری نخستین همایش ملی عطاملك جوینی در دانشگاه آزاد سبزوار در سایت‌ها اعلان گردید. سرگذشت زندگی علاءالدین ابوالمنظر عطاملك ‌بن بهاءالدین محمد جوینی (مورخ و ادیب بزرگ قرن هفتم قمری و صاحب كتاب گران‌سنگ «تاریخ جهانگشای جوینی») را بررسی کنیم، چه ارتباط مشخصی بین این مورخ بزرگ و سبزوار جدید یا بیهق قدیم وجود دارد که دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار، برای ایشان همایش برگزار می‌کند؟
  مدیر مسول محترم نشریه خبری نسیم جوین، دغدغه دلسوزانه و آینده‌اندیشی را مطرح کرده‌اند که «آیا سبزوار بزرگ، جایگاه حقوقی و قانونی دارد؟» می‌دانیم که اصطلاح سبزوار بزرگ، جعلی است. جوین و جغتای، مستقل از سبزوار، سابقه طولانی و غنی تاریخ و فرهنگ دارند و به لطف حق، اقلیمی حاصلخیز و کشاورزی پرمحصول دارند و طفیلی بودن یک شهرستان دیگر، ظلم به آنهاست. همه اینها را که می‌دانیم، پس از خودمان بپرسیم معنی برگزاری همایش بزرگداشت یا شناخت مشاهیر جوین و جغتای در سبزوار چیست؟!

     13 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. اقای فرهادی کجای کاری چندین سال قبل در جایی از سبزوار دیدم تابلو زده بودند عطاملک سبزواری !!! البته ظاهرا اش انقدر بی مزه بود که روانه سطل اشغال کردند

      6 نفر با این دیدگاه موافق هست

 5. از دیدگاه دیگر اینطور میتوان برداشت کرد که وقتی اقای مقصودی نماینده مردم در مجلس دهم مینویسد سبزوار بزرگ بخاطر مشغله زیاد نیست که ایشان جغتای و جوین و خوشاب و داورزن را حذف میکند بلکه هنوزایشان هم مثل سایر سبزواری خسران زده ! دوست ندارد مقامات بالا و پایین بدانند در ایران اسلامی شهرستانهایی مثل جغتای جوین خوشاب و داورزن وجود خارجی دارند تا ایشان بتوانند کلنگ طرحهای بزرگ را در کویر سبزوار بر زمین بکوبد چون اگر مقامات از بی استعدادی سبزوار کوچک ! و پر استعدادی همسایگانش خبر داشتند حاضر نمی شدند زیر طرح نیروگاه سبزوار و…. امضا بزنند!

     6 نفر با این دیدگاه موافق هست

 6. واقعا جای تاسف داره من خودم به شخصه جوینی اصیلم و به جوینی بودنم افتخار میکنم اما اینو خوب می دونم جوین بدون سبزوار هیچه و سبزوار هم بدون جوین هیچ.
  دوستان فک کنید جوین عزیز ما میشد تحت لوای خراسان شمالی (که این استان اگه اصالت و استقلال داشت اسمش رو نمی ذاشتن خراسان شمالی) ما چندمین شهر در اختصاص بودجه تو اون استان بودیم بعد از بجنورد شیروان اسفراین فاروج شاید نوبت جوین میشد…. شاید…. با مثال بهتون میگم درک کنید مثلا دانشکده پرستاری جوین ما اگه زیر نظر خراسان شمالی بودیم هیچ وقت این امتیازی که دانشگاه علوم پزشکی سبزوار واسمون اورد رو نداشتیم چون بعد از استان شدن بجنورد تازه شیروان و اسفراین به زور دانشکده گرفتن پس اصلا تو خواب هم نمیشد تصور کرد. بعد چرا بین جوین و جغتای و خوشاب و داورزن جوین انتخاب شد؟ این یعنی برای سبزوار ما شهر مهم تری هستیم و اگه ان شااله به دور از چشم حسودان بی مغز سبزوار استان بشه ما بیشترین برد رو خواهیم کرد. دوستان مطمئن باشین اگه سبزوار خار چشم حسودان بجنورد و نیشابور نبود این همه در راه توسعه اش سنگ نمی انداختن. وقتی این همه بدگویی و تفرقه اندازی وجود دارد شک نکنید که میخواهند چیز خوبی را از ما گرفته و با بدترین آن جابجا کنند. دوستان فراموش نکنیم مردم ما بیشترین رفت و آمدها و خویشاوندی ها بیشترین تجارت و معامله ها بیشترین تعامل های اقتصادی و سیاسی را با سبزوار و سبزواری ها داریم.
  دوستان مطمئن باشید این یک فتنه جدید است که بین مردم سبزوار و جوین در حال شکل گیری است و نمود آن در همین انتخابات اخیر کاملا مشخص شد. سبزواری ها برای این که نماینده ای از جوین رأی نیاره با انسجامی بی بدیل به مقصودی رأی دادند و جوینی ها برای این که سبزواری ها رأی نیارن تا توانستند کاندید دادند تا رای سبزواری ها را بشکنند که البته به حمد الهی این فتنه شکست خورد و مردم هر دو دیار از نتایج انتخابات راضی بودند.
  یه مثال دیگه دوستان دقت کنید جمعیت شهرک توحید سبزوار از جمعیت شهر اسفراین بیشتره و حتی از جوین. برای شهرستانی به گستردگی جوین بزرگ که از سه راه انداده تا رحمت آباد گسترده شده و جمعیتی نزدیک 55 هزار نفر داره و اصلاً تراکم مناسبی برای اختصاص خیلی امکانات نداره حالا خدایی خیلی از همین امکانات هر چند حداقلی خودمون رو با شهرک توحید سبزوار مقایسه کنیداز قبیل بانک بیمارستان دفاتر و خدمات ادارات مختلف و … ببینید جوین جایگاه خیلی ویژه ای داره. و مطمئن باشین اگه سبزوار استان بشه ما بلامنازع شهر دوم این استان هستیم با امکانات و بودجه ای در خور شأن.
  من توصیه ام به همه هموطنان عزیز جوین و سبزواری اینه که همبستگی هم خونی یکدلی و دوستی خودتون رو به بهای تفرقه انگیزانه های دشمن ها و حسودان اطراف بهم نزنید.
  بازم میگم با هم به همه چی میرسیم و بدون هم چیزی عایدمون نمیشه.

     11 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. آفرین به آقا کاظم فهمیده و با شعور من به عنوان یه سبزواری اصیل ایشون رو واقعا تحسین میکنم… اگه همه جوینی ها و جغتایی ها با ایشون هم عقیده و هم فکر بودن وجدانا سبزوار خیلی وقت پیش از اینها استان میشد… چون فقط و فقط در سایه هم دلی و اتحاد میتونیم استان شیم و سبزوارو همه شهرامونو به رو به رشد و ترقی پیش ببریم…. اون وقته که پیشرفت هممون مورد مباهات تک تکمون میشه.. ممنون و متشکر

      4 نفر با این دیدگاه موافق هست

   1. آقا محمد، آرزو میکنم شما به زودی به خواسته خودتان برسید. دو تا سوال به نظر خودم مهم هم دارم:
    1. آیا مرکز استان شدن سبزوار، وضعیت جوین و جغتای و خوشاب را بهتر از این مدتی که تحت سیطره سبزوار بوده اند خواهد کرد؟ اگر سبزوار چنین ادعایی دارد که وضعیت بهتر میشود دقیقا چه چیزهایی تغییر میکنند و چه تضمینی برای این حرفها وجود دارد؟ سبزواریها برای تضمین این وعده هایشان، حاضرند همین الان چقدر هزینه کنند؟ توجه داشته باشیم که نماینده مجلس مستقل، حق مردم جوین و جغتای است که سالها از آنها دریغ شده. سبزوار با توجه به سابقه نه چندان مطلوبش در حکومت بر جوین و جغتای و خوشاب، و عدم موفقیتش در تقسیم عادلانه امکانات و ایجاد زیرساخت‌های اساسی در این منطقه، برای حمایت مردم جوین و جغتای از مرکز استان شدن خودش، حاضر است چقدر هزینه‌ کند؟ هزینه با وعده سر خرمن، فرق دارد، هزینه چیزی است که الان انجام می‌شود.
    2. سبزوار در همین اول که رویای مرکز استان شدن در سر میپروراند هیچ ارزش و احترامی برای هویت تاریخی و فرهنگی جوین و جغتای و خوشاب قائل نیست و عمداً عنوان جعلی و نامشروع سبزوار بزرگ را ترویج می‌کند، چه تضمینی وجود دارد که اگر جوین و جغتای و خوشاب جزء استانی باشند که سبزوار مرکزش باشد سبزوار کلا تاریخ و فرهنگ شهرستانهای استان را به نام خودش بلوکه و قبضه و تملک نکند؟ سبزوار که هنوز هیچ چیز نشده، دارد هویت این شهرستانها را محو میکند و برای تاریخ و فرهنگ غنی و مستقل مردم این شهرستانها هیچ بهایی به جز ملعبه ای برای بزرگ نشان دادن جعلی خودش نمی‌دهد چه تضمینی هست که وقتی سرنوشت این شهرستانها در دستش افتاد آنها را کاملا به نفع خودش مصادره نکند؟
    منطقه دشت بزرگ جوین، هم با “اسفراین و استان خراسان شمالی” می‌تواند منافع مشترک داشته باشد، هم با “فیروزه و نیشابور”، هم با “میامی و شاهرود. سبزوار، به جز حرف و وعده و یا واگذار کردن چیزهایی که حق مسلم مردم جوین و جغتای و خوشاب است و باید سالها و دهه ها پیش به این منطقه داده میشد، حاضر است عملا چه هزینه هایی و چقدر هزینه کند؟

       9 نفر با این دیدگاه موافق هست

    1. اقای فرهادی کی گفته جوین و جغتای و خوشاب تحت سیطره و حکومت سبزوار بوده مگه سبزوار کجاست که حکومت داشته باشه؟واقعا مشخص میشه که شما از شهرهای رقیب سبزوار هستی که واسه سبزوار حکومت در نظر میگیری و ادعاهای عجیب مطرح می کنی.
     دوست عزیز همه ما جوینی ها خوب می دونیم که سبزوار در حد و اندازه این نبوده و نیست که بخواد حق ما رو بخوره و ما رو تحت سیطره و حکومت نداشته ش در بیاره و خوب می دونیم حق جوین و جغتای و خوشاب و سبزوار توسط یه عده در برخی شهرها و به اصطلاح استان های همجوار خورده شده و هنوزم دست بردار نیستند و دنبال تفرقه و تکه تکه کردن سرزمین های ما هستند.
     اما اینو بگم من به عنوان یه جوینی اصیل هیچ وقت حاضر نیستم تو به اصلاح استان های خراسان شمالی یا حتی نیشابور (که اگه استان بشه) بشیم شهر رده چندمی که اونو به عنوان طفیلی قبلی سبزوار به حساب میارن و اونو به عنوان یه غنیمت که از سبزوار جدا شده و رگ و ریشه سبزواری داره می بیینن بریم. و مطمئن باشید اینو کور خوندید که با اضافه کردن بخشی از خاک جوین و جغتای و خوشاب به خاک منطقه هاتون با افزایش آمار جمعیتی تون و گرفتن بودجه بیشتر منطقه هاتون آباد کنید و ما بشیم شهر رده چندمی شما.
     همشهری های جوینی عزیز مطمئن باشید که اگه سبزوار استان بشه و ما تو استان سبزوار باشیم برد بیشتری کردیم تا این که بخوایم تو استان هایی باشیم که شهر رده چندمی و طفیلی سبزوار به حساب بیاییم.
     دوستان همدلی رو از دست ندیم نذاریم از فضای به وجود اومده خیلیا سوء استفاده کنن و باعث تفرقه بشن که مطمئنا ضرر کرده اصلی ماییم و اون ها نهایت استفاده رو از این موضوع میکنن.

        4 نفر با این دیدگاه موافق هست

  2. دلیل احداث دانشکده پرستاری جوین چیز دیگه ایست که شما خبر ندارید…. اینکه امکانات شهرک توحید کمتره دلیل نمیشه، آخه با شهر سبزوار فاصله ای نداره و رفت و آمد به راحتی امکان پذیره…

      1 نفر با این دیدگاه موافق هست

 7. کاظم جان، شما انگار یا در سبزوار خیلی بهتون خوش میگذره یا اینکه اصالتا سبزواری هستی که اینقدر خوش خوشان داری واسه سبزواریها دلبری می کنی!
  به فرض همه حرفای شما قبول، چرا جوین و جغتای و خوشاب و داورزن و هر جا که این سالها با سبزوار بوده اینقدر فقیر و محرومه و فقط شهر سبزواره که همه چیز رو در خودش و یا در فاصله چند کیلومتریش جمع کرده؟!
  سبزوار اگه یه جایی به طرف ما نم پس داده به این خاطر بوده که مجبور بوده و راه دیگه ای نداشته. به ذهنت خطور نمیکنه شاید علت چرب زبونیای سبزواری و فدایی داری‌های دیروز و فدات بشم های امروز و فدات شدم‌ های فردا به خاطر این باشه که شهر سبزوار رو ارتقا بدن و مثل هر روز و همیشه تاریخ، پول و امکانات و بودجه ها رو از گلوی مردم جوین و جغتای و خوشاب و داورزن بزنن و بریزن در دل بیابون و شهری که داره بوسیله بیابانزایی و شنهای روان تهدید میشه رو بزرگ و بزرگتر کنن؟!
  برادر من، اگه سبزوار، سیر شدنی بود شده بود تا الان. خوبه آدم به طرف کسی غش کنه که باهاش منافع مشترک کافی داشته باشه. با جدا شدن نماینده مجلس جوین و جغتای، تازه راه برای توسعه جوین و جغتای باز میشه. دیگه هیچ کس نمیتونه از اسم جوین و جغتای برای منفعتای خودش سوء استفاده کنه خدا رو شکر

     8 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. دوست عزیز شما جوری داری این مطلبو بیان میکنی که انگار سبزوار تافته جدا بافته از بقیه کشور هست. خوب این جور که شما می گی پس باید همه ی شهرها بگن چرا همه امکانات تو تهران هست و پول و بودجه مملکت همش صرف تهرانی ها میشه؟ یا اصلا بگیم سبزوار چند درصد بودجه مشهد گیرش میاد؟
   من کاملا موافق تمرکز زدایی هستم شما حساب کنید اگه همه همشهری های عزیزمون که تو جوین به دنیا اومدن همین جا می موندن و زندگی میکردن و به سبزوار و مشهد و تهران و … مهاجرت نمی کردن ما الان چه جمعیتی داشتیم و چه سهم بزرگی از بودجه کشور.
   برادر من قبول کن بودجه و امکانات و تسهیلات بر حسب جمعیت توزیع میشه چون نیاز هست که عرضه رو میاره.
   دوست عزیز امیدوارم که شما هم مثل من جوینی باشی و به فکر پیشرفت منطقه مون باشی نه این که از جایی دیگه به فکر تفرقه اندازی آمده باشی که شک نکن آب در هاون می کوبی.

      2 نفر با این دیدگاه موافق هست

 8. کاظم جان، ما درباره یگ چیز تئوری یا انتزاعی یا تخیلی حرف نمی زنیم همه چیز بصورت حی و حاضر و زنده روی زمین هست. اگه زندگی کردن شما در سبزوار یا وصلت ها و ازدواج ها و معامله کردن با سبزواریها دلیلی برای توسعه جوین و رفاه مردم جوین هست هرچه بیشتر ادامه بدیم تا جوین هر چی بیشتر پیشرفت کنه و اگه اتکا کردن به خود جوین و تلاش برای ایجاد زیرساخت ها در خود جوین و به نام خود جوین باعث پیشرفت و آبرو و اعتبار و نام برای جوین میشه به این هم باید بها بدیم. من فکرم اینه که جوین خودش میتونه تجارتش رو توسعه بده و پولی که به دلالی و واسطه گری سبزواریها میرسه به تاجرای جوینی برسه من فکر میکنم که جوین به جای اینکه با تاریخ و فرهنگش که هیچ چیزی از بیهق و سبزوار کم نداره به اسم جوین سبزوار شناخته بشه میتونه خودش جوین باشه مگه عطاملک جوینی، امام‌الحرمین جوینی و … پسوند بیهقی یا سبزواری دارن یا اونجا بدنیا اومدن یا نون و نمک اونجا رو خوردن که جزء مشاهیر سبزوار معرفی میشن؟ من دارم اینو میگم اگر شما پیشرفت و افتخار و آبروی جوین رو میخای باید بالاخره یه جایی این خط نامربوط پسوند بودن رو بشکنی و به هم بریزی.
  به فرض اینکه همه حرفات درست. یه حرف منطقی بزن که کجای این حرف که عنوان “سبزوار بزرگ” جعلیه و جوین مستقل از سبزوار هم آبرو و تاریخ و سرزمین و فرهنگ و کشاورزی و صنعت و موقعیت داره، غلطه؟
  اگه به نظر شما اسمهایی مثل جوین سبزوار، عطاملک جوینی از مشاهیر جوین سبزوار، کارخانه فولاد جوین و … خیلی قشنگه بهت توصیه میکنم به سه خط آخر نوشته قبلیت در خطاب به خودت خیلی بیشتر و عمیق تر فکر کنی.
  چه کسی می خواهد من و تو ما نشویم؟!

     7 نفر با این دیدگاه موافق هست

 9. اینجانب سید یوسف آزاد کارشناس ارشد جغرافیای طبیعی ضمن معرفی قابلیت ها و محدودیت های طبیعت گردی در مناطق مختلف، برای اولین بار واژه ترکیبی (سبزوار بزرگ) را مصطلح نمودم تا به نوعی نشان دهنده اتحاد و درهم تنیدگی شهرستانهای: سبزوار -جغتای – جوین – خوشاب – داورزن و ششتمد بدون ارجحیت یکی بر دیگری باشد.

     3 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. اقای ازاد اگه ما شبیه هلو هستیم ! که سبزواریها 60 ساله دارن میخورندمان اما هالو نیستیم!! این واژه جعل شده تا حق و حقوق ما طفیلی ها ی سابق ضایع بشه و اگر هم واقعا شما مخترع این واژه مجعول بوده اید نشان میدهد که از ادبیات سر رشته ای نداشته اید که چنین واژه ای را در سایت اکوتوریسم رواج دادید چون اگر به تهران میگویند بزرگ در حال حاضر بزرگ هست نه در گذشته پس شما زحمت بکشید اصطلاحتان را ب این صورت اصلاح کنید تا از نظر ادبی درست شود “سبزوار بزرگ سابق ” چون این وازه فعلی چنین به اذهان تداعی میکند که چندتا بخش به سبزوار اضافه شده و بزرگتر از سابق شده نه سبزواری که کوچک شده را بنویسید سبزوار بزرگ تا با پتانسیلهای نداشته اش سبزواریها جولان بدن !فولاد سبزوار و حتی از مرده هم نگذرند ! و ان جوانی را که در روستای راهچمن جغتای چند هفته قبل مرگ مغزی شده بود را بازیچه قرار داده و در سایتهای خبری سبزوار منجمله سبزوار نیوز تیتر زدند مرگ مغزی جوان سبزواری ! جان چند نفر را نجات داد{یعنی حضرات ما را شهرستان نمیدانند کما اینکه چند سال قبل ی سبزوار گفته بود مگه اسفراین هم شهرستانه !یعنی اوج تکبر و نخوت سبزواری سب سزاوار را ببین ! } . یعنی با این وصف تا من زنده باشم شما را بخاطر اختراع چنین وازه مجعولی کنار معاویه ملعون که اسلام اموی را در برابر اسلام نبوی علم کرد لعن و نفرین و روانه الحاویه تان خواهم کرد! حال اگر میخواهید چنین سرنوشت شومی پیدا نکنید زین پس بجای سبزوار بزرگ وازه سبزوار کوچک را مصطلح فرمایید !.

      4 نفر با این دیدگاه موافق هست

   1. واقعا متاسفم عزیز شما واقعا جوینی هستید؟ من شک دارم. محال ممکنه یک جوینی اینقد کورکورانه و مغرضانه حرف یزنه. یعنی کار به جایی رسیده که ما سر مرده هامون هم سر لج با سبزواری ها داریم.
    دوست عزیز شما یک نامه بنویس به نماینده شهرمون چی می نویسی ترجیح میدی بنویسی
    نماینده محترم شهرستان های جوین، جغتای، خوشاب، داورزن ششتمد و سبزوار در مجلس شورای اسلامی
    یا خلاصه
    نماینده محترم سبزوار بزرگ در مجلس شورای اسلامی
    من که جوینی هستم و اجدادم هم جوینی بوده و فرزندانم هم جوینی اند و خواهند بود دومی رو استفاده می کنم چون این فقط یه اصطلاح اداری نه چیزی بیش تر و مطمئنم کسانی از استفاده کردن این اصطلاح ناراحت میشن که واسه جوین عزیز ما دندون تیز کردن. اصلا ما میگیم جوین بزرگ چون اینجوری نه ما بزرگ میشیم و سبزوار کوچیک که اگه بگن سبزوار بزرگ نه سبزوار بزرگ میشه و ما کوچیک

       3 نفر با این دیدگاه موافق هست

 10. قابل توجه کبکهایی که فک مکنن اگه سبزوار استان بشه نونشان روغنی میشه سخت در اشتباهند ی مثال بزنم از خساست و بخل سبزواریها یکی از قصابهای دور میدان ال احمد سبزوار بخاطر اینکه کشتارگاه تازه افتتاح شده جغتای گوسفند رو دانه ای15 تومان ذبح میکرده احشام میفرستاده جغتای تا در سبزوار دانه ای 70 تومان پول به کشتارگاه غیربهداشتی سبزوار نده! که بعد از چند ماه شهرداری سبزوار جلو ایشان را گرفته بود!!! حال فکر میکنید اگه استان بشند چه خواهد شد امیدوارم خدا چنین روزی را نیاو.رد اون اقایی هم گه گفته بود بودجه به جمعیته چرا شهرستان نیشابور با جمعیت کمتر از سبزوار همیشه بیشتر از سبزوار از بودجه نصیبش شده ؟ اگه قبول نداره بره سایت سیمای جغتای و مقاله الحاق بخراسان شمالی را مطالعه بکنه

     2 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. امیدوارم اگه شما جوینی هستید کبک نباشید و کمی روشنفکر مثل همه ی ما جوینی ها
   دوست عزیز تا جایی که من مطلع هستم سبزوار اول فرمانداری ویژه شد بعد نیشابور. سبزوار بزرگترین دانشگاه ها رو بعد از مشهد تو استان داره ولی نیشابور تازه دانشکده (نه دانشگاه) علوم پزشکی گرفته با چند رشته محدود. سبزوار صاحب فرودگاهی که جانشین اول فرودگاه مشهده و مرز مجاز هوایی شناخته میشه اما نیشابور هیچ. من نمیدونم کدوم منبع موثق و قابل اطمینان گفته بودجه نیشابور بیشتر ازسبزواره تازه همین الان که نیشابور با وصل کردن روستاهای اطرافش به محدوده ی شهری جمعیت شهری شو افزایش داده بودجه ش از سبزوار کمتره (ولی دقیق نمی دونم تحقیق میکنم بهتون میگم).
   خواهش میکنم و باز هم خواهش میکنم که اگه یک جوینی اصیل هستید اطلاعاتتون رو به روز کنید دست از بغض و کینه بیهوده و بی نتیجه برداریم. بیایید فرهنگ و فهم و دانش و پیشرفت و آبادانی رو تو منطقمون بالاتر ببریم نه بغض و نفرت و جنجال های بیهوده رو خواهش میکنم

      3 نفر با این دیدگاه موافق هست

   1. کاظم عزیز، برادر من، برای همه ما مشخص است که جوین یا جغتای یا خوشاب قرار نیست به این زودی‌ها مرکز استان شوند پس این حاشیه‌ هایی که شما بر این بحث می زنید ربطی به جوین و جغتای و خوشاب ندارد و حتی اگه ربطی هم داشته باشد، اصلا بهانه خوب و عقلانی برای اینکه جوین و جغتای و خوشاب، با عنوان جعلی “سبزوار بزرگ” نامیده شوند نیست. حالا با توجه به بحثی که شما علاقه زیادی به آن نشان می‌دهید و با اصرار زیادی آن را پیگیری می‌کنید دو سوال از شما دارم لطفا بدون حاشیه رفتن، جواب منطقی بدهید:

    1. سبزوار، برای مرکز استان شدن، قطعا نیاز به حمایت و از خود گذشتگی مردم جوین و جغتای و خوشاب دارد؛ سبزوار در ازای این ایثار مردم جوین و جغتای و خوشاب، قرار است دقیقا چه امتیازهایی به مردم این منطقه بدهد که در مقابل حمایت مردم این شهرستانها از مرکز استان شدن سبزوار، کفه ترازو متعادل شود؟!

    2. جوین بزرگ (جغتای و جوین و خوشاب) نیاز دارند که هر چه زودتر زیرساخت‌های توسعه خود را ایجاد کنند و برای این کار، قبل از همه چیز، نیاز به عقلانیت است یکی از اصول عقلانی این است که برای جذب سرمایه ها و امکانات بیشتر، با همه همسایگان خود روابط خوبی داشته باشند. اصل دوم این است که سرمایه‌های مادی و معنوی کلیدی خود را در مشارکت با همسایه‌ای هزینه نمایند که منافع مشترک استراتژیک بیشتری با هم داشته باشند. مشخص کردن این هم، کار من و شما نیست باید نخبگان و بزرگان و مدیران رده بالا بومی و دلسوز جوین به مشورت بنشینند و این ها را تعیین کنند (اتفاقا یکی از دلایل اهمیت تدوین سند راهبردی توسعه جوین که اخیرا جناب آقای ملایجردی، ضرورت آن را مطرح کرده‌اند، همین موضوع است) کاظم عزیز، سوال من از شما این است این موضع گیری‌های احساساتی و شتابزده شما برای چیست؟

    کاظم عزیز، با احساسات و شعار دادن و فکر نکرده دنبال این و آن رفتن که نمی‌توان جوین را آباد کرد اگر واقعا دنبال توسعه و پیشرفت و آبادانی جوین هستید سعی کنید در حد خودتان، منطقی فکر کنید و منطقی عمل کنید. منطقی فکر کردن، یعنی در جهت منافع واقعی جوین حرکت کردن. اولین و دم دست ترین مسئله‌ای که همین الان باید به آن منطقی فکر کرد این است: وقتی جوین، تاریخ و مشاهیر و جغرافیا و سابقه فرهنگی مستقلی از بیهق (یا سبزوار) دارد هیچ دلیلی برای استفاده از عنوان جعلی “سبزوار بزرگ” وجود ندارد. منطق این را می‌گوید، کسی که هویت شما را به رسمیت نمی‌شناسد و یا به هر دلیلی تلاش دارد هویت شما را به نام خودش مصادره کند، باید حداقل این حق را به خود بدهید که رفتار صادقانه‌ای با شما ندارد.

       7 نفر با این دیدگاه موافق هست

   2. به کاظم
    فرمانداری ویژه یک اسم است و اصلا مزیتی به حساب نمیاد. شاید نزدیک به100 شهر این اسم را یدک می کشند. البته سبزوار نفر اول در خراسان رضوی-از لحاظ تعداد دانشجو فقط 4000 الی5000 اختلاف دارد تعداد دانشجو(نیشابور 3 دانشکده فنی حرفه ای دارد اما سبزوار دو-نیشابور و مشهد تنها دانشگاههای جامع دلنشگاه ازاد هستند-دانشگاه نیشابور تنها دانشکده هنر شرق کشور دارد)اگر سری به دانشگاه سبزوار بزنی مجموعه رشته هایی دارد که در دانشگاههای پیام نور در همه جای کشور وجود
    فرودگاه فقط اسم داره چون فرودگاه یعنی مشهد فقط روزانه 20 تا 30 پرواز فقط به تهران داره حال سبزوار فقط و فقط هفته ای 2 برخی اوقات 3 یا اخرش 4 پرواز در هفته فقط و فقط به تهران داره به نظرم حیف اسم ترمینال مسافربری چون ترمینال هر روز به سایر شهرها مسافر دارد هر چند اتوبوس است

    همیشه سعی کن نوشته های دیگران با دقت بررسی کن بعد بنویس

       3 نفر با این دیدگاه موافق هست

    1. دوست نیشابوری عزیز
     1. ما 100 شهر فرمانداری ویژه نداریم و 35 شهر فرمانداری ویژه هستند.
     2. اختلاف 4 هزار تا 5 هزار دانشجو(که اگر صحت داشته باشدفقط همین تعداد باشد) اختلاف کمی است در حالی که دانشکده های بسیاری در کشور زیر 1000 نفر دانشجو دارند.
     3. گیرم این فرودگاه به قول شما ترمینالی بیش نباشد چه شده همین ترمینال چشم شهرهای اطراف را از کاسه در آورده؟ و این همه بغض و کینه و حسادت در دل آن ها نهاده که آن را ترمینال می نامند.
     خواهشا کمی مطالعه تان را بالا ببرید.

        5 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.