عضويت رايگان در کتابخانه ها از جمله وعده هاي «جلسه کتابخانه هاي عمومي جوين» در هفته کتاب

در جلسه کتابخانه هاي عمومي جوين وعده هايي از جمله عضويت رايگان در کتابخانه ها، براي تجليل از هفته کتاب و کتابخواني در روز ۲۴ ابان داده شد .
به گزارش نسیم جوین فرماندار جوين امروز در چهارمين جلسه کتابخانه هاي عمومي اين شهرستان در سال جاري گفت: براي تشويق شهروندان و مردم به کتاب و کتابخواني بايدهمه دستگاه هاي متولي فرهنگ پاي کار بيايند.
ابراهيم جدي کار در آستانه هفته کتاب و کتابخواني با بيان اينکه توسعه فرهنگ کتابخواني فقط نيازمند اعتبار مادي نيست، افزود: بايد از ظرفيت هاي فرهنگي منطقه در جهت رونق کتاب و کتابخواني استفاده کنيم و اين مستلزم برنامه ريزي و تدبير مديران شهرستان است . وي با انتقاد از آمار کم گردش کتاب در کتابخانه هاي اين شهرستان گفت: چرا بايد از ۲۹ هزار کتاب موجودي در کتابخانه هاي اين شهرستان، فقط ۳ هزار کتاب در يک ماه در گردش باشد؟ در حالي که در تاريخ گذشته اين استان و در نيشابور قبل از حمله مغول، بيش از يک ميليون کتاب فقط در نظاميه نيشابور وجود داشته و استفاده مي شده است!

 

نماينده عالي دولت در شهرستان جوين از مديران آموزش و پرورش و دانشگاهيان و حوزه هاي علميه در خواست کرد تا در طول سال و مخصوصا در ايام هفته کتاب به صورت دوره اي و گروهي دانش آموزان و دانشجويان و ساير قشر هاي جامعه را به بازديد از کتابخانه هاي سطح شهرستان هدايت کنند.

جدي کار با اشاره به شروع فعاليت فرهنگي در قالب «سراي فرهنگي و مشاوره اي خانواده » محله مسجد امام رضا(ع) جوين در کنار فعاليت هاي کتابخانه عمومي و مشارکتي شهيد نقابي تصريح کرد: بايد در کنار فعاليت کتابداري کتابخانه اين اقدامات مشاوره اي و برگزاري کارگاه هاي آموزشي و مهارتي خانواده ها به صورت مستمر پيگيري شود .

 

وي خطاب به کارشناس امور اجتماعي فرمانداري گفت: کتاب هاي جيبي اين سراي فرهنگي که بر اساس نياز هاي روز، توسط مدير اين سراي فرهنگي و کتابخانه مشارکتي شهيد نقابي جوين تهيه و منتشر مي شود ، پس از بررسي محتواي آن ها در بين اداره ها و ساير مراکز دانش آموزي و فرهنگي توسط مديران تهيه و توزيع شود و مديران شهرستان نيز به جاي کالا و ساير لوازمي که به صورت متعارف به دانش آموزان و ديگران هديه مي کنند ، از اين کتاب هاي جيبي استفاده کنند .

رئيس شوراي شهر نقاب نيز با بيان اينکه بايد براي تشويق مردم و شهروندان به امر کتاب و کتابخواني بايد کتاب را به خدمت مردم ببريم، اظهار داشت: بايد کتاب هاي موجود در کتابخانه ها را که گردو غبار گرفته است ، به سوي خانه هاي مردم ببريم و نيز بابت عضويت شهروندان در کتابخانه هاي شهر و روستا نه تنها وجه حق عضويت اخذ نکنيم، بلکه بايد براي عضويت افراد در کتابخانه ها امتيازات و هدايايي به آنها داده شود .
دکتر ملايجردي تصريح کرد: بزودي پرداخت نيم درصد از محل در آمد هاي شهرداري براي کتابخانه هاي اين شهرستان نيز اقدام مي شود
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان جوين نيز با تاکيد بر توسعه کمي و کيفي کتابخانه هاي سطح شهرستان، اظهار داشت: در هفته کتاب و کتابخواني نمايشگاه کتاب و سي دي در محل سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهر نقاب داير مي شود
مجيد نقابي افزود: بايد از ظرفيت هاي بخش خصوصي در امر توسعه کتابخانه هاي سطح شهرستان استفاده کنيم زيرا براي توسعه فرهنگي و پيشرفت منطقه، راهي جز ارتقاء فرهنگي وجود ندارد
مدير کتابخانه هاي جوين نيز با اشاره به اينکه در روز ۲۴ ابان و روز کتاب و کتابخواني عضويت افراد در کتابخانه ها رايگان است ، گفت: از مديران آموزش و پرورش انتظار داريم تا دانش آموزان را به صورت نوبه اي به بازديد از کتايخانه هاي سطح شهرستان بياورند . معصومه غلامي افزود: در سطح شهرستان جوين ۲ باب کتابخانه عمومي نهادي ( دولتي) و دو باب کتابخانه عمومي به صورت مشارکتي وجود دارد که متاسفانه کتابخانه هاي مشارکتي اين شهرستان داراي مشکلاتي هستند که لازم است تا با کمک نهاد هاي متولي فرهنگي بر طرف شود .
در ادامه رئيس شوراي شهرستان جوين از نبود امکانات گرمايشي در کتابخانه عمومي مسروري حکم اباد گلايه کرد وگفت: بايد فضا هاي کتابخانه با نشاط و با طراوت باشند تا شهروندان اشتياق به استقبال از کتابخانهها را داشته باشند
در خور اشاره است که در جلسه کتابخانه هاي عمومي جوين وعده هايي هم چون: عضويت رايگان در کتابخانه ها و خريد کتاب هاي جيبي منتشر شده در سراي فرهنگي و مشاوره اي خانواده محله مسجد امام رضا(ع) جوين و کتابخانه مشارکتي جهادگر شهيد نقابي جوين توسط متوليان فرهنگي و اهداء آنها به شهروندان و نيز برگزاري نمايشگاه کتاب و غيرو براي تجليل از هفته کتاب و کتابخواني در روز ۲۴ ابان داده شد .

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.