گزارش تکمیلی/ چراغ سبز دشت جوین به پسته و زعفران

وقتی برای کشاورز یک «دشت» از محصولات پر آب صحبت می شود، بلافاصله در ذهنش محصولات «سبزبرگ» تجسم می شود . اصطلاح «سبزبرگ» در دشت جوین یعنی محصولات چغندر قند و پنبه و پیاز و گوجه و صیفی جات و خلاصه هر محصولی که همچون چغندر قند در مدت زمان «داشت » خود حداقل 8 الی 10 مدار آب مصرف می کند و آنهم به صورت غرقابی! یعنی هر حداکثر 15 روز یک بار آبیاری غرقابی! و جالب اینکه در پایان و در فصل برداشت هم به جای برگزاری مراسم سنتی جشن «خرمن» باید خرمنی از محصول بی حاصل و تله انبار شده گوجه و پیاز و هندوانه و خربزه را در سر «زمین» خود شاهد باشد که نه انبار می شود و نه قابلیت نگهداری دارد و نه بازار فروش،  و کشاورز مجبور به فروش به ثمن بخس تا حداقل پول بذر و کود و سم و هزینه آب آن را تامین کند و هزینه کار آن نیز پیشکش کشاورز ساده و صادق ! یعنی کاشت محصول معروف به «سبزبرگ» مساوی است با مصرف آب بسیار زیاد و زحمت فراوان و در آ مد بسیار کم! همانگونه که در سال زراعی جاری و سال های قبل شاهد آن بودیم و در گزارش خراسان در مورد گوجه و هندوانه هم تا کنون چندین گزارش تهیه شده است و از طرفی دیگر کشت زعفران و پسته برابر است با زحمت کم، آب دهی کم،  و درآمد زیاد.

DSC07176

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

و اما چرا کشاورزان به جای کشت این محصول های پر آب و بی حاصل و پر زحمت به سمت پسته کاری و زعفران کاری سوق پیدا نمی کنند؟ کشت زعفران و پسته ای که علاوه بر کم آب بودن کم زحمت و پر بازده هم است؟ و در مقایسه با محصولات «سبز برگ» سود آوری 500 درصدی و صرفه جویی 200 درصدی منابع آب را هم دارد!
و چرا کشت پسته و زعفران در سال های اخیر در دشت جوین به صورت کند و تدریجی  رواج پیدا کرده است ؟

 

گفتگو با  دکتر حکم ابادی عضو مرکر تحقیقات پسته کشور

گفتگو با دکتر حکم ابادی و پسته کاران 1

 

 

 

 

 

 

 

 

و ده ها سوال دیگری که در این گزارش به دنیال روشن شدن آن هستیم.

دغدغه خبرنگار خراسان در جوین که خود کشاورز زاده است و کشاورزی هم دارد، پاسخ به همین سوالات است که وقتی در طول این هفته برای تهیه گزارش از گوجه کاران و پیاز کاران و چغندرکاران این دشت راهی مزارع مختلف این شهرستان شدم در طول زمان تهیه این گزارش قلبم گرفت! و قبل از اینکه سوال هایم را از کشاورز زحمت کش بپرسم، تمام فضای صندوق عقب خود رو سواری ام و حتی داخل اتومبیل ام پر از پیاز و گوجه شد! و خواهش «زارع» که اقای گزارشگر و خبرنگار، این گوجه ها و پیاز ها را، کسی از ما نمی خرد! حیف است و هر چه مقدور است با خود ببرید و استفاده کنید! و به همسایه ها بدهید!

در ادامه تهیه گزارش و در روز بعد به همراه کارشناس کشاورزی کشت و صنعت جوین و مدیر امور اداری این مجموعه بزرگ کشاورزی ، یک روز تمام را علاوه بر گشت و گذار در پهن دشت جوین و در مزارع حاصلخیز در مناطق و اراضی سمت پیراکوه که شامل تپه ها و دره های فراوان این منطقه که به عرض 5 کیلومتر و طول حدود 40 کیلومتر نوار خطی پیرامونی جاده جوین از مسیر پیراکوه به جغتای را در برمی گیرد ، به اتفاق پیمودیم.

در دره ها و مسیل و بستر رودخانه ها ی مسیر مورد اشاره در روستا های یوسف آباد و یحیا اباد و رامشین و درختان پسته و بادام زیادی را دیدیم که به صورت دیمی سبز شده و بار داده اند.
در این مناطق درخت پسته را تک و توک و به طور ازمایشی برخی کشاورزان کاشته اند. وقتی این درختچه های پسته را با دانه های پسته آن دیدیم و باورمان شد که نه تنها در جوین و در این دشت زر خیز استان، کشت «پسته» به صورت آبی بسیار مناسب است حتی با توجه به هوای سرد منطقه پیراکوه و خاک مناسب آن کشت دیمی آن نیز بسیار مناسب است.

 

پس چرا کشاورزان از این امر استقبال نمی کنند؟ پاسخ یک کلمه است نبود اطلاعات و آگاهی های فنی باغداری و زراعی!
                                          ممنوعیت کشت درخت در تپه ها و دره ها توسط  منابع طبیعی  !

درختان پسته که حتی حرس نشده اند

درخت پسته دیم در پیراکوه جوین 0درخت پسته دیم در پیراکوه جوین 98

کارشناس کشت و صنعت جوین که در این سفر گزارشی، خبرنگار خراسان را همراهی می کرد با اشاره به وجود درخت های پسته  در کنار بوته ها و تاک های انگور و بادام ، می گوید: وقتی درخت بادام و «تاک» انگور که از نظر مقاومت در مقابل بی آبی از درخت پسته ضعیف تر است در این مناطق رشد کرده و ثمرداده اند ، پس کاشت پسته دیمی هم قطعا در این مناطق امکان پذیر است .
«مهندس مالدار» با بیان اینکه اگر اداره منابع طبیعی و امور اراضی جهاد کشاورزی مزاحم کشت درخت پسته در این اراضی ملی نشود، بنده به نمایندگی از کشت و صنعت جوین تعهد می دهم که حدود 100 هکتار از این اراضی ملی را در صورتیکه در اختیار ما بگذارند، زیر کشت پسته درآورده و در اختیار اداره اوقاف و یا کمیته امداد قرار  می دهم و برای صد ها و هزاران جوان جویای شغل در این شهرستان شغل ایجاد  می کنم.
وی در مورد این سوال خراسان که بر اساس قانون جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هرکسی( کشاورزی) که آب اضافی داشته باشد امور اراضی جهاد کشاورزی مکلف است که از این اراضی ملی در اختیارش بگذارد تا کشت کند، ولی آب اضافی در این منطقه وجود ندارد، توضیح داد: اولا به لحاظ شرایط جوی مناسب و مساعد بودن خاک این منطقه، نیازی به اب نیست و درخت پسته با آب باران به صورت دیمی سبز شده و ثمر می دهد، و در ثانی اگر هم در ابتدای کشت ، آبی نیاز باشد در سال اول و سال های دوم و سوم با تانکر و یا قوطی ها و بطری های نوشابه خانواده می توان آب مورد نیاز این درختان را تامین کرد.
«علی محمد یوسف ابادی » یکی از کشاورزانی است که در روستای مورد گزارش، درخت پسته را به صورت دیم کاشته است، به خراسان می گوید: در سال جاری از باغ پسته دیمی خود که کمتر از 100 درخت پسته داردحدود 1 تن پسته برداشت کردم.
وی در مورد ادعای برخی از افراد که می گویند درخت پسته به صورت دیمی مثمر ثمر نمی شود، اظهار داشت: اگر رقم مناسب پسته در این منطقه و بر اساس نوع خاک و اب و هوای آن به صورت دیمی کاشته شود به اندازه بیش از 75 درصد باغ های پسته آبی می توان «بار» برداشت کرد .

 

تصویر زیر که بوته های دیم انگور( تاک) و  – پسته در کنار آن را نشان می دهد 

DSC07296

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بی اطلاعی کشاورزان جوین از چگونگی کشت محصول زعفران و پسته در جوین
همانگونه که در این گزارش اشاره شد کشت زعفران و پسته در این دشت به صورت کم و بیش شروع شده است ولی غالب محصولات این دشت همچنان کشت محصولات پرآب ده و کم سود و پر زحمت هم چون چغندر قند و پنبه و صیفی جات و پیاز و گوجه است

 

DSC07336

کارشناس کشت و صنعت جوین با اشاره به درختان پسته ای که به صورت فله ای کشت شده و بدون حرس و رسیدگی و کود  و مواد مغذی رها شده اند، گفت: مشکل اصلی در ترویج ضعیف پسته کاری دیم در این منطقه ، نبود آگاهی و اطلاعات است و اگر برای کشاورزان  منطقه کلاس های آموزشی و ترویجی از سوی جهاد کشاورزی گذاشته شود، قطعا پسته کاری و کشت زعفران در این دشت گسترش می یابد.
رئیس شورای بخش عطاملک نیز در این مورد می گوید: برای کشاورزان جوینی هیچ کارگاه اموزشی در مورد ترویج پسته کاری و زعفران تشکیل نشده است!
توسلی فر با اشاره به ضرورت ترویج این رقم از محصولات کم آب ده و پر سود و کم زحمت افزود: همانگونه که روزنامه خراسان بار ها از مزارع صیفی جات و چغندر قند این شهرستان گزارش تهیه کرده است، در سال های اخیر بسیاری از پیازکاران و گوجه کاران و صیفی کاران دشت جوین از کشت این محصولات بی حاصل و پر آب ده و پر زحمت دچار ورشکستگی شده اند!

وی افزود: چرا باید یک کشاورز از کشت محصولات ارز آور و پر سودی چون زعفران و پسته آگاهی نداشته باشد ؟

در ادامه این گزارش تصویری و علمی که ماحصل یک هفته بازدید میدانی از سطح شهرستان جوین است به سراغ متولیان و متخصصان و کارشناسان پسته رفتیم

 

   تصور نادرست مردم در مورد اینکه زمین  محل کاشت پسته باید شور باشد! 

در میان کشاورزان جوین معروف شده است که اراضی دشت جوین با آب شیرین کشاورزی اش برای کاشت درخت پسته مناسب نیست! و درخت پسته باید در خاک شو و با آب شور  کشت شود!

عضو مرکز تحقیقات پسته ایران در این مورد به خراسان می گوید: اتفاقا در آب شیرین و زمین دشت که حاصلخیز است برای کشت پسته بسیار مناسب است .

دکتر «حکم آبادی» با اشاره به این تصور غلط مردم از کاشت پسته در خاک شور و با آب شور می گوید: از آنجاییکه درخت پسته بسیار در برابر شوری و بی آبی مقاوم است در زمین های شوره زار و بی آب هم قابل کشت است و این به معنای آن نیست که باید زمین پسته شوره زار باشد !

وی با اظهار تاسف از بازار قیمت نازل محصولات سبزبرگ از جمله چغندر قند و صیفی جات و گوجه در این شهرستان و سایر مناطق کشور افزود: این محصولات با زحمت زیاد و آبدهی بسیار به عمل می ایند و متاسفانه به بهای بسیار ناچیزی از کشاورزان خریداری می شود و چه بسا برخی از کشاورزان هم از جمع کردن محصول خود چشم پوشی می کنند!

این عضو مرکز تحقیقات پسته کشور با اشاره به بازار گسترده فروش پسته در دنیا تصریح کرد: در ده ها سال اینده نیز این بازار قابل اشباع نیست و قیمت پسته هم سال به سال و با توجه به نیاز جامعه کشور های آسیای دور و چین و اندونزی و غیرو  که توسط تاجران پسته کشورمان بازار یابی شده است،  روز به روز قابل افزایش است .

 

                                                               کشت دیمی پسته، بهترین راه برای جلوگیری از تخریب خاک و اراضی ملی است

تعدادی از مردم و کارشناسان این شهرستان در گفتگو با خراسان، با اشاره به اینکه کشت زعفران به عنوان سود آور ترین محصول و بهترین کشت جایگزین در این دشت به جای محصولات پر آب ده می باشد، می گویند: کشت دیمی پسته نیز بهترین روش برای جلوگیری از تخریب اراضی منابع طبیعی است. به طوری که جایگزینی کشت پسته و تاک ( درخت انگور) به جای کشت دیم نه تنها بهترین روش و جاره برای رعایت منع تخریب اراضی منابع طبیعی است ، بلکه درآمد حاصل از کشت پسته و تاک برای کشاورز با توجه به مصرف بسیار کم آب این درختان، چندین برابر سایر محصولات زراعی دیگر در این شهرستان سود دهی دارد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین در گفتگو با خراسان با اشاره به برداشت سه هزار تن محصول پسته از باغ های پسته دشت جوین در سال جاری گفت: با عنایت به شرایط کم آبی و شوره زار بودن زمین های قسمت شمالی و شرقی دشت جوین، سطح زیر کشت باغ های پسته در جوین افزایش یافته است و این محصول بر اساس شاخص های علمی و فنی در این شهرستان رو به افزایش است .

 

DSC07183

مهندس «علیرضا هاشم آبادی» در مورد کشت درخت پسته به صورت دیم در مناطق پیراکوه و اراضی ملی این شهرستان نیز اظهار داشت: اگر چه کشت پسته به صورت دیم در این مناطق جوین امکان پذیر است ولی با وجود برخور داری کشاورزان این شهرستان از اراضی گسترده دشت جوین، آماده کردن این اراضی ملی و شن زار شاید برای کشت پسته دیمی اقتصادی نباشد.
وی با بیان اینکه بر اساس قانون اراضی ملی، اگر کشاورزی آب اضافی داشته باشد برای کشت انواع درخت در این اراضی به صورت بهره برداری به کشاورزن واگذار می شود گفت: افراد و یا تعاونی ها می توانند درخواست های خود را به امور اراضی جهاد کشاورزی تسلیم نمایند و پس از بررسی در کارگروه ویژه و در صورت وجود شرایط مناسب، اراضی مورد اشاره به صورت بهره برداری به افراد و تعاونی ها واگذار می شود.

این مدیر بخش کشاورزی در مورد دلیل استقبال نشدن  کشت زعفران در این دشت نیز می گوید: محصول زعفران در پاییز گل می دهد و در طول 2 هفته باید به طور روزانه گل زعفران جمع شده و سپس با دست  فراوی شود ( زعفران از داخل گل جدا شود) و این مستلزم وجود گارگر زیاد است که در مدت کوتاه برای کشاورزان مشکلاتی را دارد و از طرفی مدیران شهرستان نیز رغبتی به  تشویق مردم به سوی کشت زعفران را ندارند ، چون وجود کشت و صنعت جوین و کارخانه 5 هزار تنی قند جوین با بیش از  هزار  کارگر فصلی و غیر فصلی نیاز مبرم به محصول چغندر قند دارد.

   تا شعاع 50 متری جاده جوین، جغتای در منطقه پیراکوه برای کشت درخت و درختچه به افراد و کشاورزان واگذار می شود
رئیس اداره منابع طبیعی جوین نیز با اشاره به درخواست جمعی از مردم در مورد واگذاری اراضی ملی پیراکوه برای پسته کاری ، گفت: افراد و شرکت ها می توانند درخواست های خود را در مورد کشت درخت و انواع بوته های گیاهی و دارویی به این اداره تحویل دهند تا پس از بررسی تقاضا ها،« زمین» در حاشیه این جاده و صرفا برای بهره برداری واگذار شود .
مهندس حسین ابادی تصریح کرد: علاوه بر واگذاری زمین برای کشت درخت در این محدوده، آن دسته از کشاورزانی که به هر دلیل با اداره منابع طبیعی شهرستان در مورد این اراضی ملی مشکل و اختلاف داشتند ، می توانند درخواست های خود و مدارک مورد نظر را که نشان از سابقه مالکیت و یا کشت آنها در این اراضی می باشد به کمسیون ویژه مستقر در اداره منابع طبیعی شهرستان تحویل داده تا این درخواست ها توسط اعضای 5 نفره کمسیون رفع اختلاف، حل و فصل شود .
نماینده مردم جوین در مجلس شورای اسلامی نیز در مورد شکایت تعدادی از کشاورزان دیم کار روستا های پیراکوه جوین در مورد ممانعت منابع طبیعی از کشت در این اراضی، اظهار داشت: بر اساس قانونی که امسال از سوی مجلس ابلاغ شد کشاورزان می توانند با ارائه استشهادیه محلی که به تایید شورای روستا رسیده باشد یا و قولنامه های عادی خرید و فروش این اراضی که در گذشته انجام گرفته است ، در کمسیون های مستقر در اداره های منابع طبیعی شهرستان از اراضی مورد ادعای خود پس از صدور رای استفاده کنند.
در خور اشاره است که یکی از مشکلات عدیده روستاییان منطقه پیراکوه این شهرستان و سایر روستاییان شهرستان های دیگر در سال های اخیر همین ممانعت منابع طبیعی از کشت دیم در اراضی مورد اشاره توسط روستاییان که منسوب به اراضی ملی است می باشد که با این قانون و شیوه جدید اداره منابع طبیعی، قابل رسیدگی و حل و فصل می باشد

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

2 thoughts on “گزارش تکمیلی/ چراغ سبز دشت جوین به پسته و زعفران

 1. جناب اقای رییس منابع طبیعی شهرستان.جناب اقای شمس ابادی خبرنگار روزنامه خراسان.منابع طبیعی مردم روستاهای پیراکوه را باگرفتن زمین هایشان به خاک سیاه نشاند

  و .باتصرف زمین ها و حق اینکه کشت و کاری شود و حتی کسانی که کشت کرده بودند راهم جریمه کرد.

  این انصاف نیست
  .اینجا بخاهند مسوولین شعار دهند ولی عمل نکنند چه فایده دارد؟

  !اقای مهندس مالدار.تشکر از شما بابت این ک پیشنهاد دادین و گفتین اگرمنابع طبیعی اجازه دهد کل مزارع دیم را پسته میکارید و سود حاصل ازان را به موسسات خیریه میدهید و شغل ایجاد میکنید.

  کمال تشکر را داریم.ولی تقاضای من این است که شما ک نفوذی در ادارت داری و حرفتان به جایی میرسد ولی حرف ما کشاورزان بدبخت نه .شما پادرمیانی کنید و بگویید زمینها را به کشاورزان واگذار کنند .اینگونه بگویید ک بعد از واگذاری هرکس ک ه تمایل به کاشت پسته وزعفران داشت شرکت کشت و صنعت از انها جهت بهره برداری حمایت میکند.ببینید چقد خوب است

  اینگونه.مثلا با اوردن خاک مزارع شان به ازمایشگاه های پیشرفته ی کارخانه جهت اینکه ایامناسب هست یانه؟ جهت پسته یازعفران کاری.

  به هرحال ممنون از همه ی دست اندرکاران خصوصا اقای شمس ابادی.انشاا.. خداوند عمری هزارو صد ساله به شما بخشدکه بفکر ما بنده های کشاوزان دیم کار شهرستان نیز هستین.
  من ا..توفیق.

  به عمل کاربراید..!

     4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. اولا که شما اگه خیلی ادعای پاکی و درستکاریتون میشه چرا اسمتو ننوشتی؟؟؟؟ به اسم اهالی منطقه کل مسئولین جوین رو بردی زیر سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  دوما شما مگه آقای مالدارو میشناسی که اینقدر بی ادبانه در موردشون حرف میزنی؟؟؟؟؟؟ لطفا فقط با تکیه بر شایعات در مورد مسئولینی که فقط بفکر مردم هستن درموردشون نطر ندین و قضاوت ناعادلانه نکنید !!!!

     2 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.