روزگار ناخوش دامداران جوین، شیر ارزان،علوفه گران!

دامداران جوینی از روزگار ناخوش خود می گویند: شیر ارزان،علوفه گران
گزارش نسیم جوین از روزگار ناخوش دامداران جوین که در روزنامه خراسان 20 ابان در صفحه شهرستان ها به چاپ رسید
 شمس آبادی/ در شهرستان جوین 140 هزار راس دام سبک  و 8 هزار و 500 راس دام سنگین وجود دارد که فقط 6 واحد دامی سبک و 24 واحد دارای پروانه دام سنگین به صورت صنعتی فعالیت دارند و بقیه نیز در منازل مسکونی به صورت سنتی اداره می شوند.به گفته«افتخار زاده» رئیس شبکه دام پزشکی جوین ، آمار واقعی از تعداد دامداری های سنتی در این شهرستان وجود ندارد.چرا که بیش از 75 درصد شهروندان در 48 روستای این شهرستان و همچنین روستاهای شهر نقاب دام سبک و سنگین را در منازل مسکونی خود پرورش و نگهداری می کنند.اما در این میان بیشتر دامداری ها به خاطر قیمت پایین شیر خریداری شده،گرانی قیمت علوفه و دیگر نهاده های دامی گله مند هستند تا به حدی که برخی از این دامداری ها به حالت نیمه تعطیل درآمده اند و حتی برخی از دامداران جوینی ، فروش واحد دامی خود را بر ادامه تولید ترجیح می دهند.

قیمت زیاد علوفه از شیر
«ابوالفضل یزدانی» یکی از مدیران واحد گاوداری صنعتی شهرستان با اشاره به اقتصادی نبودن واحد های دامی در این شهرستان ، گفت: شیر تولیدی دامداران را به قیمت کیلویی هزار تا هزار و 100 تومان خریداری می کنند که بر این اساس تولید شیر در دامداری ها دیگر اصلا توجیه اقتصادی ندارد. وی اظهار داشت: نه تنها قیمت شیر چند برابر قیمت علوفه نیست ، بلکه با احتساب جیره غذایی دام ها که ترکیبی از چند نوع علوفه و مواد مغذی دیگر است ، قیمت علوفه در مواردی بیشتر از قیمت شیر است. وی در مورد یارانه شیر گفت: حدود یک سال است که دولت یارانه نقدی شیر را قطع کرده است و الان نیز علوفه یارانه ای به جای پول نقد به دامداران پرداخت می شود.وی خاطر نشان کرد:  یارانه علوفه ای فقط به تعدادی از دامداران بزرگ و مطرح شهرستان جوین پرداخت می شود و بیشتر خرده دامداران از این یارانه بهره ای نمی برند.«نقابی» یکی دیگر از دامداران جوینی اظهار داشت: یارانه ای که دولت در نظر گرفته است به درستی به دست تولید کننده واقعی نمی رسد.
یارانه در جیب دلالان
«مقدسی» یکی دیگر از تولیدکنندگان شیر با اظهار گلایه از پرداخت نشدن یارانه دولت به دامداران افزود: بارها به مسئولان مربوطه گوشزد کرده ایم که یارانه پرداختی دولت را دلالان به جیب می زنند و حتی نام این افراد را هم اعلام کرده ایم ، اما متاسفانه کسی به این مسئله توجهی نکرده است.وی که نتیجه و اندوخته ۳۰ ساله حقوق کارمندی خود را در یک گاوداری ۶۰ راسی سرمایه گذاری کرده است اظهار کرد: قیمت علوفه دام و سایر نهاده های دامی چند برابر قیمت شیر است.این مسئله را مسئولان هم می دانند اما پیگیری نمی کنند. وی با حالت بغض کرده افزود: طی سال های اخیر قیمت شیر تقریبا ثابت مانده است در حالی که قیمت علوفه دام همیشه در حال افزایش است.یکی دیگر از فعالان عرصه دامداری خاطر نشان کرد: نه تنها قیمت شیر تولیدی عادلانه نیست ، بلکه بسیاری از دامداران مجبورند، اراضی کشاورزی و سایر املاک خود را بفروشند تا هم هزینه تامین علوفه دام خود را تامین و هم اقساط بانک کشاورزی را پرداخت کنند.«مقدسی» تصریح کرد: از دولت انتظار است تا علاوه بر منطقی کردن قیمت شیر تولیدی دامداران، برای باز پرداخت اقساط وام مساعدت کند.
دامداری بر لبه تیغ
یکی از کارشناسان امور بهداشت و دام جوین با اشاره به این که باید قیمت شیر ۷ برابر قیمت علوفه باشد ، تا فعالیت در دامداری ها صرفه اقتصادی داشته باشد، اظهار کرد: در قطب تولید دامی استان یعنی شهرستان جوین در حال حاضر قیمت علوفه حتی بیشتر از قیمت شیر است و به همین دلیل دامداران جوینی فروش واحد دامی خود را بر ادامه تولید ترجیح می دهند.دکتر«ا… آبادی» با اشاره به زیان دهی بیشتر واحدهای دامی در این شهرستان ، اظهار داشت: بیشتر دامداری ها بر لبه تیز تیغ اقتصادی قرار دارند. اگر در مدیریت و به خصوص در بحث آموزش و مشاوره کوتاهی شود ،  واحد های دامداری زیان آور می شوند. وی افزود:یکی دیگر از دلایل متضرر شدن واحد های دامداری، نداشتن اطلاعات تخصصی دامداران از امور مربوط به تغذیه و بهداشت دام است. چرا که استانداردهای مربوط به دام و تولید دامی رعایت نمی شود.این کارشناس امور دام در ادامه با اشاره به این که دامداران، استانداردهای مربوط به دام ، تولید شیر و گوشت را رعایت نمی کنند،اظهار داشت: امروزه دامداری ها دیگر صرفه اقتصادی ندارند. استاندارد ها رعایت نمی شود و دامداران مجبور به تولید شیر بدون چربی هستند.
مشکل خرید تضمینی شیر
عضو شورای شهرستان جوین نیز اظهار داشت: بر اساس اطلاعات، سال قبل به ازای هر یک کیلو شیر مبلغ هزار و 800 ریال یارانه به دامدارانی که شیر خود را به مراکز جمع آوری شیر تحویل می دادند، تعلق می گرفت، ولی در عمل بیشتر این مبلغ به جیب دلالان واریز می شد.«عیسی قارزی» اظهار داشت: تعداد زیادی از دامداران به شورای شهر مراجعه کرده و معتقد بودند که دلالان و مدیران مراکز جمع آوری شیر در شهرستان ، یارانه شیر تولیدی دامداران را همیشه پرداخت نمی‌کنند.مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیز با تایید اقتصادی نبودن واحد های دامداری در این شهرستان، گفت: برای این که واحد های دامی صرفه اقتصادی داشته باشند ، باید هزینه ها را کاهش داد و قیمت شیر را نیز به صورت تضمینی از دامداران خریداری کرد. مهندس«هاشم آبادی» در باره پیشنهاد خرید تضمینی شیر توسط دولت ، گفت: متاسفانه در مسیر عملی شدن خرید تضمینی شیر شرایطی وجود دارد که با وجود دامداری های سنتی این کار عملی نمی شود. وی تصریح کرد: یکی از شرایط خرید تضمینی شیر وجود بار میکروبی زیاد در دامداری های سنتی این شهرستان است که مانع از محقق شدن خرید تضمینی می شود.«هاشم آبادی»افزود: برای ایجاد تعادل بین قیمت علوفه و شیر ، باید واحد ها و صنایع تبدیلی لبنی در این شهرستان احداث شود . وی اظهار داشت: هم اکنون به دلیل نبود مراکز و صنایع تبدیلی لبنی در این شهرستان دامداران به دلایل مختلف متضرر هم می شوند.
تاکید بر حمایت دولت
فرماندار جوین نیز با تاکید برحمایت از دامداران شهرستان،گفت: دولت باید از دامداران حمایت کند تا دامداران هم به رعایت بهداشت دام و هم تولید محصولات دامی تشویق شوند.
«جدی کار» با اشاره به این که دامداران سربازان سنگر تولید هستند ، بر لزوم حمایت از این قشر از جامعه توسط دولت تاکید کرد.رئیس شبکه دامپزشکی جوین نیز در این باره اظهار داشت: متاسفانه کمبود اعتبارات و نیروی انسانی مهم ترین چالش دام پزشکی در این شهرستان است. وی با اشاره به این که دام پزشکی سازمانی فعال در تامین سلامت جامعه است افزود: متاسفانه جایگاه این سازمان درجامعه ناشناخته مانده است و اعتبارات آن نیز درحد وظایف ذاتی این سازمان نیست. رئیس شبکه دامپزشکی جوین افزود: شهرستان جوین دارای ظرفیت بالایی درصنعت دام و طیور است به طوری که جمعیت دامی این شهرستان بالغ بر۱۴۰ هزار دام سبک، ۸ هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین، ۷۰۰ هزار طیور گوشتی در هر دوره پرورشی و ۹۰ هزار طیور بومی است.«افتخارزاده» با اشاره به این که یکی از بزرگ ترین شرکت های دامپروری استان درجوین واقع شده است ، تصریح کرد:جوین باصادرات روزانه ۴۰ تن شیرخام به خارج از شهرستان نقش موثری در تولید محصولات دامی مورد نیاز شهرستان ها واستان های همجوار دارد.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

2 thoughts on “روزگار ناخوش دامداران جوین، شیر ارزان،علوفه گران!

  1. متاسفانه هميشه سود دامداري به دست دلالان مي رسد.اگه مي خواهيم دامداران ضرر نكنند.بايد دست ازخام فروشي برداريم عملا ما شير را توليد مي كنيم،يعني مواداوليه را داريم اما صنايع تبديلي درشهرستان موجود نيست،ويك بحث ديگر درخصوص شيرخام اينكه دامداريهاي ما اكثراٌ سنتي هستند. وقيمت شيرخام دامداري صنعتي وسنتي زياد باهم تفاوت ندارد.درحاليكه شير توليدي از دامداري صنعتي حداقل بايد قيمت بالاتري داشته باشد. چون تمام آيتم ها دردامداري صنعتي رعايت مي شود.يا دربحث توليد گوشت قيمت دام زنده درسالهاي اخير تغيير نكرده اما گوشت قرمز گران شده وبه دست مصرف كننده باقيمت گراني مي رسد. دراين خصوص ادارات مربوطه بايد وارد عمل شوند، وقيمت شير واحدهاي صنعتي و سنتي را تعيين كنند .يا دربحث قيمت گوشت قرمز قيمت منصفانه اي باشد. نه اينكه سود فقط مال عرضه كننده گوشت باشد.

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

  2. راست می گوید و حتی به عینه در جهاد کشاورزی برگه ای بزرکگ در اعلانات تایپ و نوشته شده بود در مورد یارانه شیر سوال نفرمایید این یعنی چه ؟ جز این است که جهاد کشاورزی شهرستان جوین یازانه شیر را می خورد یا با آنها ذر ارتباط است ماننذ سم یازانه سن و …. وای به حال پرسنل جهاد که اینقدر حق الناس می خورند نمی دانم در آن دنیا چگونه می حواهند جوابگئو باشن آنهم حق دامدار و کشاورز را وای به حال شما هیچ کس از کشاورزان و دامداران حق الناس حتی یک ریال را که خوردید گذشت ندارند و حتی من هم ندارم چگونه می خواهید این افراد راضی نگه دارید شاید جمد هزار نفر را حق الناس که خوردید دولت بخشیده و شما نمی بخشید به قولی خدا بخشیده و شما نمی بخشید (حق الناس خوره ها) خدا انشاء ا.. خدا 1000000000000000000000000000000000000 آنرا از پهلئتون در بیاورد. وای به حال شما
    کشاورزان و دامداران شهرستان جوین

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.