16 حلقه چاه عمیق آستان قدس رضوی دفتر تولیت در جوین ندارد!

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

16 حلقه چاه عمیق آستان قدس رضوی با هزاران هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان جوین خراسان رضوی، دفتر تولیت در این شهرستان ندارد!

تعدادی از مدیران شهرستان جوین در گفتگو با نسیم جوین،می گویند:   16 حلقه چاه عمیق آستان قدس رضوی با هزاران هکتار اراضی کشاورزی مستعد در شهرستان جوین خراسان رضوی است،  در حالیکه هیچ نمادی و نشانی از دفتر تولیت و یا تابلو کوچکی که بیانگر  وجود این موقوفه بزرگ در این شهرستان باشد به چشم نمی خورد!

«مجید نقابی » سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جوین با بیان اینکه در شهرستان جوین هیچ مکانی مخصوص برنامه های فرهنگی و هنری وجود ندارد، اظهار داشت: ساخت حداقل یک مسجد با نام نامی امام رضا (ع)  در مسیر عبور زائران امام رضا از مسیر جوین  از استان های شمالی و شاهرود و خراسان شمالی به سمت مشهد الرضا ، افزود:  از محل بخش کوچکی از در آمد های  استیجاری این املاک زراعی در یک سال می توان بهترین زائر سرا و یا مسجد و یا هر مرکز دیگری برای زائران امام رضا (ع)  در کنار جاده جوین که کریدور ارتباطی سه استان خراسان شمالی و مازندارن ( جنگل گلستان) و شاهرود  به سمت مشهد است  بنا کرد .

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه جوین  نیز  در پاسخ به این سوال خبرنگار ما در مورد متولی این موقوفات بزرگ آستان قدس رضوی در جوین، اظهار داشت: دفتر موقوفات آستان قدس که متولی اداره این چاه های عمیق و اراضی کشاورزی است در خراسان شمالی و در شهرستان اسفراین مستقر است!

حجت الاسلام سردار ابادی  با اشاره به اینکه هیچ نشان و نمادی از وجود این موقوفه بزرگ آستان قدس رضوی در این شهرستان به چشم نمی خورد، افزود: بر اساس اظهارات برخی از کشاورزان مال الاجاره  املاک مورد اشاره  آستان قدس که در روستای کمایستان  این شهرستان واقع شده است توسط اهالی همان روستا و یا روستا های مجاور کشت می شود و گویا مبلغ اجاره ها هم  بر اساس گفته کشاورزان به روز  و واقعی نیست!

یکی از کشاورزان این شهرستان نیز با اعلام بی خبری از وجود این املاک گسترده استان قدس  در این شهرستان، گفت: بسیاری از کشاورزان  از وجود این املاک بی خبرند و حتی تا کنون اعلام مزایده هم برای اجاره کاری این اراضی نشده است.

رضایی با بیان اینکه 16 حلقه چاه عمیق با  8 اینچ بازدهی آب  با هزاران هکتار اراضی مرغوب کشاورزی بیش از  هزاران  میلیارد ریال ارزش ریالی دارد، گفت: چرا باید این موقوفه بزرگ آستان قدس رضوی همچون موقوفات آستان قدس در سرخس به صورت کشت و صنعت اداره نمی شود؟

وی با اشاره به حاصلخیزی این دشت و  قرار گرفتن آن در کنار  صد ها چاه عمیق کشاورزی کشت و صنعت جوین، تصریحکرد:  رها کردن این املاک مستعد بدون متولی در شهرستان،  ظلم بزرگی به استان قدس و وقف و مردم این شهرستان است!

یکی از ساکنان روستای کمایستان نیز که در مجاورت این املاک زندگی می کند، به خبرنگار ما گفت: در روستای کمایستان جوین و در مجاورت این املاک بزرگ وقفی حتی  از یک مسجد مناسب و  وجود عالم و روحانی روستا  بی بهره است!

در خور اشاره است که در سال های اخیر بزرگترین فرهنگسرای آستان قدس رضوی  در شهرستان سبزوار مورد بهره برداری قرار گرفت،  و دریغ از نصب  یک تابلو  راهنمای موقوفات بزرگ استان قدس در این شهرستان!

 

 

برای  در خراسان شمالی است !

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.