دامداري ها ي جوين در لبه تيز ورشکستگي اقتصادي!

مسول بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشکي سبزوار با اشاره به اينکه بايد قيمت شير ۷ برابر قيمت علوفه باشد تا دامداري ها اقتصادي باشد، اظهار داشت: در کشور ما و در قطب توليد دامي استان يعني شهرستان جوين در حال حاضر قيمت علوفه حتي بيش از قيمت شير است
کارشناس امور بهداشت و دام در همايش سلامت و دامداري شهرستان جوين با اشاره به زيان دهي غالب واحد هاي دامي شهرستان جوين، اظهار داشت: غالب دامداري ها در لبه تيز تيغ اقتصادي قرار دارند و اگر در مديريت و مخصوصا در امر آموزش و مشاوره کوتاهي شود کاملا اين واحد هاي دامداري زيان آور هستند .

دکتر الله آبادي امروز در همايش سلامت و دامداري اين شهرستان که در محل تالار پارسه اين شهرستان برگزار شد، گفت: يکي از دلايل متضرر شدن واحد هاي دامداري نداشتن اطلاعات تخصصي دامداران از امور مربوط به تغذيه و بهداشت دام مي باشد.

وي در ادامه با اشاره به اينکه دامداران، استاندارد هاي مربوط به دام و توليد شير و گوشت را رعايت نمي کنند، گفت: از آنجاييکه امروزه متاسفانه دامداري ها صرفه اقتصادي ندارند، اين استاندارد ها رعايت نشده و دامداران مجبور به توليد شير بدون چربي مي شوند .

اين متخصص بهداشت محيط و دام در ادامه افزود: نبود کنترل در امور توليد شير و گوشت در امور دام خطر سرطان را در جامعه گسترش مي دهد.

الله ابادي در اين مورد تصريح کرد: آلودگي هاي مزمن در سيلو هاي ذرت علوفه اي دامي و رعايت نکردن ميزان و مقدار افزودن «ازت» شيميايي به اين علوفه موجب توليد و افزايش نيترو زامين ها سرطان زا در بدن انسان مي شود .

به گزارش خراسان در اين همايش يک روزه کارشناسان دامي و بهداشت محيط بر جايگاه سالم و بهداشتي دام و بهداشت کارکنان و رعايت استاندارد هاي شيردوشي و تغذيه و ضد عفوني کردن محل دام تاکيد کردند
فرماندار جوين نيز با تاکيد برحمايت از دامداران شهرستان گفت: دولت بايد از دامداران حمايت کند تا دامداران هم به رعايت بهداشت دام و محصولات دامي تشويق شوند.
ابراهيم جدي کار با اشاره به اينکه انسان سالم محور توسعه در جامعه است افزود:اگر مي خواهيم کشور پيشرفت کند، بدون شک بايد انسان سالم و تندرست داشته باشيم.
فرماندارجوين در ادامه با اشاره به اهميت دامداري و مشاغل وابسته به آن ، يادآورشد:دامداران در چرخه غذايي جامعه نقش اساسي دارند و وظيفه دارند اصول بهداشتي پرورش دام را رعايت کنند.
جدي کار با تاکيد برحمايت ازدامداران شهرستان توسط دستگاه هاي وابسته به اين مشاغل گفت:عدم دقت در توليدات غذايي ممکن است فاجعه اي سنگين تر از جنگ را براي مردم پديد آورد.
وي با اشاره به اينکه دامداران سربازان سنگر توليد هستند بر لزوم حمايت از اين قشر از جامعه توسط دولت تاکيد کرد و ادامه داد: دولت بايد از دامداران حمايت کند تا دامداران هم به رعايت بهداشت دام و محصولات دامي تشويق شوند.
فرماندار جوين تصريح کرد:در حال حاضر بيش از ۴۰۰ نوع بيماري بين انسان و دام شناسايي شده است وچنانچه دامداران نسبت به اين بيماري ها آگاهي نداشته باشند ،علاوه بر اينکه خود آسيب خواهند ديد، جامعه را نيز دچار مشکل خواهند نمود.
جدي کار در پايان خاطر نشان نمود:در حال حاضر بيش از ۱۳۰ هزار دام سبک،۱۲هزارراس دام سنگين و ۵۶ واحد صنعتي و نيمه صنعتي پرورش دام در شهرستان وجود دارد که نشان از پتانسيل بالاي شهرستان جوين در اين حوزه است.

تشويق برايجاد دامداري هاي صنعتي، بهسازي دامداري هاي سنتي، کاهش عوارض سوء دامداري برسلامت دامداران ومردم، کاهش بار بيماري هاي مشترک بين انسان ودام وبهبود کيفيت محصولات خام دامي و کمک به اقتصاد دامداران ، سلامت و دامداري ها از جمله محورهاي صحبت ريس شبکه بهداشت و درمان جوين و ديگر سخنرانان در اين همايش بود
رئيس شبکه بهداشت ودرمان جوين با اشاره به اينکه شعار اين همايش ” دام سالم، محصولات دامي سالم ، انسان سالم ” است يادآورشد: اين همايش بستري براي ارتقاء سلامت عمومي است.

وي در پايان به اداراتي که در برگزاري اين همايش همکاري کردند اشاره و عنوان کرد: شبکه دامپزشکي ، اداره محيط زيست، جهاد کشاورزي ، بنياد مسکن شهرستان وشهرداري نقاب در برگزاري اين همايش با شبکه بهداشت ودرمان همکاري داشتند.

در اين هماش يک روزه که توسط شبکه بهداشت و درمان جوين تشکيل شده بود، شهردار جوين و مدير شبکه دامپزشکي شهرستان هرکدام مسايل مربوط به امور دام و بهداشت و بيماري هاي مشترک دام و انسان و اهميت دام در سلامت انسان و غيره صحبت کردند و در ادامه فيلم و کليپ هاي جالبي براي دامداران سطح شهرستان پخش شد که مورد استقبال قرار گرفت

DSC07144

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.