مدیر تعاونی تولیدی خوراک دام دشت جوین، کار آفرین نمونه استان شد

رئیس اداره تعاون و  کار و رفاه اجتماعی جوین خبر داد:  مدیر عامل تعاونی تولیدی خوراک دام دشت جوین، کار آفرین نمونه استان شد.

مهندس یزدی امروز در آستانه هفته تعاون در  گفتگو با نسیم جوین اظهار داشت: علی پرگاله کارآفرین نمونه استان خراسان رضوی در سال 1393 شناخته شد .

یزدی در آستانه هفته تعاون و در تجلیل از مدیران کارآفرین تعاونی های این شهرستان اظهار داشت: مدیران تعاونی ها با عشق خدمت و تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان این شهرستان سرمایه و وقت خود را در مسیر این تعاونی های تولیدی قرار داده اند تا در بستر تولید توانمندی های کار و تلاش جوانان را به ظهور برسانند.

 

DSC_408

 

 

 

 

 

 

 

وی با اشاره به اقدام قابل تحسین این کار آفرین نمونه استان که سرمایه  حدود 5 میلیارد  ریالی خود را از مرکز و پایتخت کشور به این دشت مستعد و محروم جوین هدایت کرده است، بیان داشت: علی پرگاله فقط کار آفرین نمونه نیست بلکه  وی و امثال وی در این شهرستان همچون سالاری و دیگر مدیران تعاونی ها ،  مردان نمونه  و اسوه  در  ایثار مال نیز هستند،  چون  در  حالیکه می توانستند مانند برخی ها سرمایه خود را در بستر سپرده گذاری بانک ها قرار داده و بدون درد سر  سود و عایدی بیش از سود این تولیدبرای خود کسب کنند. سرمایه کلان خود را در بستر تولید قرار داده اند .

علی پرگاله نیز در گفتگو با مدیر نسیم جوین و با اشاره به ظرفیت تولیدی 50 تن  در ساعت این کارخانه خوراک دام اظهار داشت: این کارخانه را با سرمایه 60 میلیارد ریالی  و از سال 1379   در منطقه حکم اباد  جوین شروع شده  و هم اکنون با بیش از 11 نفر اشتغال مستقیم و صدها نفر اشتغال غیر مستقیم به تولید خوراک دام و توزیع ان در شهرستان های جوین و جغتای و خوشاب و داورزن و سبزوار و اسفراین و روداب و غیره   فعال است.

مدیر اداره تعاون و کار و رفاه امور اجتماعی جوین با اشاره به وجود 132 شرکت تعاونی در این شهرستان با اشتغال بیش از 979 نفر ،  بیش از 30 درصد این تعاونی ها در بخش کشاورزی و نیز بیش از 10 درصد آنها  در بخش صنعت و نیز  20 درصد آن ها در بخش  خدمات فعالیت دارند

«یزدی» با اشاره به تاسیس تعداد 94 تعاونی در سال جاری  افزود:  از همه فعالان در بخش های مختلف کشاورزی و صنعت و خدمات  تقاضا داریم تا با مراجعه به این اداره پس از راهنمایی و توجیه  نسبت به تاسیس تعاونی اقدام کنند

وی گفت: بی شک با تاسیس تعاونی امکان دریافت تسهیلات دولتی و نیز بهره مندی از خدمات مختلف اداری و دولتی راحت تر وآسان تر و اقتصادی تر است

این مدیر بخش تعاون و رفاه اجتماعی  با تبریک ایام تعاون به همه اعضای تعاونی های این شهرستان افزود: باید اعضای محترم تعاونی ها  در امر فرهنگ سازی و آشنایی مردم با تعاونی ها کوشا باشند تا  شاهد گسترش فعالیت تعاونی ها در همه زمینه های اجتماعی و اقتصادی و اموزشی و فرهنگی در شهرستان باشیم

 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 

 

                         تاخیر در پرداخت وجه گندم  کشاورزان بزرگترین مشکل تعاونی ها است

مدیر  اداره تعاون روستایی شهرستان جوین در آستانه هفته تعاون با اشاره به نارضایتی کشاورزان در  طولانی شدن پرداخت وجه گندم کشاورزان در سال جاری، گفت: شیرینی جشن خرمن و برداشت گندم کشاورزان در فصل تابستان هرساله به کام کشاورزان روستایی تلخ می شود

« شمس »در گفتگو با خراسان با اشاره به اینکه جوین در سال گذشته رتبه اول تولید گندم و تحویل آن به تعاونی روستایی را داشت، افزود: در سال گذشته جوین با 19 هزار تن گندم تحویلی به تعاونی ها رتبه اول استان را بدست آورد و در سال جاری نیز تا کنون با بیش از 20 هزار تن گندم تا کنون در رتبه های نخست تحویل گندم در استان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون  وجه نقد حدود 8 هزار تن گندم تحویلی  کشاورزان پرداخت نشده است، تصریح کرد: مشکل دیگر تعاونی های روستایی در این دشت جوین متناسب نبودن ظرفیت انبار گندم با حجم تولید گندم در این شهرستان است .

این مسوول تعاونی تصریح کرد: ظرفیت انبار گندم در این شهرستان حدود 8 هزار تن است در حالیکه تولید گندم این دشت در حدود بیش از 24 هزار تن در سال است .

 

« شمس » در ادامه با اشاره به وجود 12 هزار و 600 عضو تعاونی در تعاونی های این شهرستان اظهار داشت: در این شهرستان تعداد 6 شرکت تعاونی روستایی و یک اتحادیه و یک شرکت تعاونی روستایی زنان و یک شرکت تعاونی کشاورزی و یک شرکت تعاونی نظام صنفی کشاورزی  و 3 شرکت تعاونی تولید روستایی با بیش از 12 هزار و 600 عضو  مشغول فعالیت هستند .

وی در ادامه با اشاره به فعال شدن تعاونی 22 بهمن این شهرستان پس از سال ها وقفه گفت: چنانچه هر یک از اعضای این تعاونی  در مورد این شرکت و یا عضویت خود در این شرکت  ابهام و  یا سوالی دارند ، به دفتر اداره تعاون در شهر نقاب مراجعه تا پاسخگوی سوالات آنها باشیم 

 

اهم فعالیت های صورت پذیرفته این تعاونی را به شرح ذیل اعلام کرد:

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

                                                بنگاه های بزرگ دولتی مهمترین مانع رشد تعاونی ها  و بخش خصوصی در کشور است

نماینده مردم سبزوار و جوین و جغتای و داورزن و خوشاب در مجلس اسلامی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و تقسیم اقتصاد بر سه بخش دولتی و تعاونی و خصوصی ، اظهار داشت:  بنگاه های بزرگ دولتی    مهمترین مانع رشد تعاونی ها  و بخش خصوصی در کشور است.

رمضانعلی سبحانی فر در گفتگو با خراسان، تصریح کرد: از آنجاییکه از گذشته کلیه فعالیت های بنگاه های بزرگ در اختیار دولت بوده است ، متاسفانه بخش تعاونی و خصوصی نتوانسته است در مقابل این بنگاه های یزرگ دولتی از بودجه عمومی و از امکانات دولتی یرخور دار شود .

وی با  اشاره به ابلاغ سیاسیتهای مقام معظم رهبری در مورد اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بخش های غیر حاکمیتی اقتصاد به مردم، گفت: متاسفانه این واگذاری ها  هم نتوانست  جایگاه واقعی این تعاونی ها  را محقق کند، چون در  دولت های گذشته این واگذاری ها خوب و درست عمل نشده است .

این قانون گذار مجلس با اشاره به برنامه پنجم توسعه به منظور توسعه بخش تعاون و مشارکت مردم در اقتصاد گفت: قانون گذار در این برنامه 25 درصد از اقتصاد ملی را تا پایان برنامه پنجم بر عهده بخش تعاون و مشارکت گذاشته بود تا با رویکرد اشتغال و گسترش عدالت اجتماعی و توانمند سازی اقشار متوسط و کم در آمد جامعه  تامین شود .

این نماینده مجلس با بیان اینکه  در این قانون 15 درصد سهم بازار پولی کشور برای این بخش در نظر گرفته شده بود افزود:  هدف از این قانون این بود تا بخش تعاون بتواند پوشش خطر پذیری و ریسک تعاونی ها را از طریق بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری را با اولویت تعاونی های کشاورزی و روستایی و عشایری داشته باشد . ولی این انتظار به صورت کامل برآورده نشده است

وی در مورد دلیل موفق نبودن بخش تعاونی ها نیز گفت: ایجاد نشدن فرهنگ تعاون و مشارکت در سطح جامعه و نیز قادر نبودن بخش تعاون به کسب اعتماد جذب مشارکت از جمله این عدم موفقیت هاست

سبحانی فر افزود: وقتی فردی در تعاونی عضو می شود و سرمایه گذاری می کند انتظار سود و نتیجه سرمایه گذاری را دارد که این امر به دلایل فوق محقق نشده است  و به همین دلیل تعاونی ها  سهم لازم را در اقتصاد کشور بدست نیاورده اند .

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

                    بی کیفیت بودن اب ، و برخوردار نبودن از گاز مشکل اصلی تعاونی تولیدی آجر سفالین جوین است 

مدیر عامل تعاونی تولیدی آجر سفالین جوین با اشاره به سرمایه گذاری 15 میلیارد ریالی کارخانه  آجر سفالین جوین ، گفت:  برای رفع  مشکل اب این کارخانه و تامین گاز مصرفی آن اعتبار زیادی نیاز  است که از عهده این تعاونی خارج است.

ایلدر آبادی تصریح کرد: این کارخانه با تولید سالانه بیش از 30 میلیون خشت سفال و گری و بلوکه دیواری و با اشتغال زایی بیش از 60 نفر در طول سال  نیازمند اعتبارات  کم بهره بانکی است .

وی در ادامه با اشاره به فرسوده بودن ماشین الات این کارخانه  یاد آور شد:  برای تامین ادوات و ماشین الات جدید و انشعاب گاز و خرید دستگاه تصفیه اب کارخانه نیازمند اعتبارات دولتی و تیصره ای هستیم .

در خور اشاره است که از محصولات تولیدی این کارخانه  شهرستان های جغتای و جاجرم و گرمه نیز استفاده می کنند.

 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 

 گلایه یک مدیرعامل  تعاونی در جوین  :  آب  های  شربی که به مصرف زراعت و اشجار می رسد 

 

آیا می شود اسم خود را مسلمان گذاشت و از آب شرب روستایی و یا شهری در آبیاری درختان و زراعت استفاده کرد؟

این یک واقعیت  تلخی است که مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات آبرسانی  ظفر در شهرستان جوین بیان می دارد.

باید شخصی که ادعای مسلمانی دارد و به حکم حرام و حلال خدا معتقد است در این مورد هم یک رجوعی به رساله  مرجع تقلید خود  بیندازد . و یا اصلا مسلمانی هم نعوذ با ا…به  کنار!   به حکم عقل و وجدان هم می توان تابع بود.  ایا عقل و عرف و وجدان اجازه می دهد تا از آبی که با زحمات و هزینه های زیاد از پول مردم فقط برای شرب و برای مصارف خانگی تهیه می شود در زراعت و سبزی کاری و باغبانی استفاده کرد؟

برای شستشوی فرش و ماشین و غیره چی ؟

محمد میمری در گفتگو با خراسان  می گوید در بازدید هایی که  17 تن از آبداران  روستایی عضو این تعاونی در قرائت کنتور های روستایی این شهرستان گزارش می دهند  متاسفانه تعدادی از مشترکین مسلمان ما  از آب بهداشتی که با هزینه زیاد هر روز کلرینه می شود در آبیاری اشجار و سبزی و زراعت استفاده می کنند!

 

وی با اشاره به مصرف بیش از ده برابری این مشترکین آب روستایی می گوید:  مواردی مشاهده شده است که برخی از این روستائیان با استفاده از سیستم لوله کشی آب روستایی  اقدام به آبیاری قطره ای باغ ها و حتی زراعت خود کرده اند.

این مدیر عامل حوزه آب روستایی با اشاره به تاخیر 3 ماهه در پرداخت حقوق اعضای این تعاونی آبرسانی  در این شهرستان گفت: امیدوارم که 15 هزار  مشترک آب روستایی جوین ضمن استفاده بهینه از آب بهداشتی لوله کشی و نیز صرفه جویی در مصرف آن در پرداخت به موقع قبوض آب بهای خود ، ما اعضای تعاونی آبرسانی را در  خدمات رسانی در وسعت 560 کیلومتری شبکه توزیع آبرسانی روستا های این شهرستان یاری کنند.  میمری استاندارد مصرف هر خانوار روستایی از آب شرب را به طور متوسط 16 متر مکعب در ماه ذکر کرد

محمد میمری با اشاره به خطو ط انتقال حدود 120 کیلومتری آب روستایی از محل چاه ها به داخل روستا ها افزود: از مدیران شهرستانی و استانی نیز مجدانه درخواست داریم با توجه به فرسوده بودن غالب این خطوط شبکه ، در ترمیم و بازسازی این شبکه های بعضا  40 ساله  این  تعاونی را کمک کنند

در خور اشاره است که شرکت تعاونی آبرسانی ظفر جوین در سال 87 با همت 17 نفر از سهامداران و آبداران این شهرستان با هدف راهبری در خطوط انتقال آب از چاه تا روستا و نیز کلرینه کردن آب به صورت  هر روزه و نیز قرائت کنتر های آب روستایی  و رفع اتفاقات  و تعمیر و بازسازی و اصلاح شبکه های توزیع و استاندارد سازی آنها   و نیز توزیع قبوض در روستا ها از جمله اقدامات این تعاونی آبرسانی است

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

     مهمترین مشکل تعاونی دهیاران بخش مرکزی و عطاملک جوین،  کمبود نقدینگی و سرمایه است

دو تن از مدیران عامل تعاونی های  روستایی بخش عطاملک و بخش مرکزی جوین در گفتگو با خراسان از نبود سرمایه کافی برای فعالیت در حوزه های سلامت و  پروژه های عمرانی و خدماتی در بخش های مرکزی و عطاملک این شهرستان گله کردند

حافظی در گفتگو با خراسان گفت: علاوه بر کمبود اعتبار این تعاونی ها از مدیران شهرستان و استان تقاضای حمایت و پشتیبانی داریم . وی با اشاره به وجود امکانات و ادوات فنی و ماشینی در این دهیاری ها افزود: ماشین آلات مورد نیاز برای انجام پروژه های روستایی را داریم ولی کمبود سرمایه مانع از استفاده بهینه از این امکانات می شود

مدیر عامل تعاونی دهیاران بخش عطاملک نیز در این مورد می گوید: این تعاونی ها بر اساس اساسنامه خود می توانند در پروژه های اقتصادی و بازرگانی و خدماتی و حتی فعالیت های کشاورزی و باغبانی و دامداری فعالیت کنند ولی کمبود سرمایه بزرگترین مانع سر راه تحقق اهداف این تعاونی هاست

برغمدی افزود: شرکت تعاونی دهیاران عطاملک جوین با سرمایه 170 میلیون ریالی و با اشتغال زایی در حال حاضر 6 نفر  در سال 88 تاسیس شده است

وی افزود: با دارا بودن ماشین الاتی  از قبیل لودر و  2 دستگاه کامیونت  و غیره می توانیم در امور مختلف روستا ها فعالیت های خدماتی و عمرانی و حتی کشاورزی انجام دهیم به شرط اینکه حمایت های اداری . مالی مدیران شهرستان را داشته باشیم

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 

                         

 

بازخوانی  پیام شهید  رجایی در دیدار ایتام   با فرماندار جوین  در هفته دولت

 

در دیدار جمعی از خردسالان ایتام،  با فرماندار جوین  پیام و قرار داد شهید رجایی با دانش آموزان خود قبل از رئیس جمهوری  بیان و بازخوانی شد

فرماندار جوین با تجلیل از خدمات دولت شهید رجایی و باهنر در طول انقلاب گفت: بازخوانی متن قرارداد و میثاق شهید رجایی با دانش آموزانش  قبل از تصدی ریاست جمهوری رمز گشای تمام موفقیت ها و افتخارات این دولت است. ابراهیم جدی کار خطاب به دانش آموزان ایتام گفت: در این میثاق رجایی معلم ، به دانش آموزانش  گفته بود:

من دیر نمی آیم – پس شما هم دیر نیایید

من غیبت نمی کنم – پس شما هم غیبت نکنید

من به شما دروغ نمی گویم==پس شما هم به من دروغ نگویید

من به قول هایی که می دهم عمل می کنم == پس شما هم به تکالیفی که به من قول می دهید عمل کنید

در ادامه مدیر کمیته امداد جوین گفت: این دانش آموزان ایتام به پاس حمایت های فرمانداری از آنها در طول سال و کمک های بی دریغی که دولت و فرمانداری به آنها می دهد ، برای تشکر از دولت و تبریک هفته دولت به فرمانداری آمدند

مهندس قلیچی افزود: در این شهرستان 240 یتیم  با 700 حامی و نیز 200 خانواده طرح محسنین با 300 حامی  وجود دارد

در ادامه فرماندار جوین با اهداء هدایایی از این ایتام قدردانی کرد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.