کشاورز و دامدار جوین نفس های آخر خود را می کشد!

در گفتگو با رئیس نظام صنفی کشاورزی جوین: کشاورزی و دامداری نفس های آخر خود را می کشد!

این مسول صنفی کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ما  با اشاره به مشکلات فراوان حوزه کشاورزی تصریح کرد: قضیه کشاورزی همان قصه شتری است که گفتند گردنت کج است / گفت کجام راست است؟

رئیس نظام صنفی کشاورزی جوین که عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان خراسان نیز می باشد در گفتگو با نسیم جوین و  با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی در زمینه قیمت  بالای نهاده های کشاورزی و ارزانی محصولات کشاورزی و نیز  اقتصادی نبودن کشت بسیاری از محصولات سبزبرگ از قبیل چغندر و صیفی جات و محصولات جالیزی و غیرو گفت: قضیه کشاورزی همان قصه شتری است که گفتند گردنت کج است / گفت کجام راست است؟

ابراهیم شیردل افزود: البته سودآوری بخش کشاورزی فقط برای دلالان و واسطه ها است .

گفتگو با شیردل

وی که در مصاحبه قبلی خود با خبرنگار ما از اقتصادی نبودن جمع آوری گوجه فرنگی و پیاز و هندوانه در این شهرستان مطالبی را گفته بود،  این بار نیز از ارزان بودن محصولات دامی دامداران گلایه کرد و گفت: در گذشته معمولا عرف بود که قیمت یک کیلو گوشت گوسفند یا هر دام دیگر با قیمت دو کیلو وزن زنده دام برابری می کرد در حالیکه امروزه قیمت دام زنده هر کیلو  حدود 9 هزار تومان و قیمت یک کیلو گوشت آن 30 هزار تومان است!

و این یعنی جفا به دامدار و کشاورز!

این مسول نظام صنفی کشاورزی جوین با بیان اینکه قیمت شیر دام هر کیلو  معمولا حدود هزار تومان است در حالیکه کنسانتره ( خوراک دام) هر کیلو بیش از 13 الی 14 هزار ریال است  .

 

وی با اشاره به اینکه  قیمت تراکتور و سایر ادوات کشاورزی نیز بسیار گران شده است، تصریح کرد: یک کشاورز برای خرید یک دستگاه تراکتور ساده باید بیش از 350 میلیون تومان وثیقه تهیه کند!

چون قیمت تراکتور 100 میلیون تومان و مابقی وجه اضافی آن مربوط به ادوات اضافی آن و نیز سود بانکی آن است  که کشاورز ناچار به خرید آن می شود .

شیردل که نمایندگی فروش تراکتور و ادوات کشاورزی جوین را نیز دارد در این مورد گفت : در طول سال جاری و در مدت 5 ماهه اول سال  فقط 2 دستگاه تراکتور در این دشت بزرگ به فروش رسیده است در حالیکه در سال گذشته و در مدت مشابه آن بیش از 30 دستگاه تراکتور بفروش رسیده است .

وی در ادامه با بیان اینکه کشاورز و دامدار دیگر رمق کار و تولید را ازدست داده است، بیان داشت: اگر دولت  یک فکر اساسی برای کشاورزان و دامداران نکند احتمالا در این چند سال پیش رو دیگر کشاورزی وجود نخواهد داشت !

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

4 thoughts on “کشاورز و دامدار جوین نفس های آخر خود را می کشد!

 1. ضرب المثل همیشگی حاج محمدعلی شمس آبادی
  قصه شتری است که گفتند گردنت کج است / گفت کجام راست است؟

     4 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. نظر این آقا برای خودشان محترم، اما الان در حاشیه مشهد نرخ هر کیلو بره زنده تا مبلغ 13000 تومان می باشد این در صورتی هست که قیمت گوشت بره از 35 هزار تومان شروع و تا 50 هزار تومان ادامه دارد.
  بله قیمت گوسفند از 27 هزار تومان هست به بالا.
  میتونید از اداره بازرگانی مشهد سوال بفرمایید.

     3 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.