• انتقاد امام جمعه عطاملک از تاخیر در معرفی کردن شهردار حکم آباد    :     امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • انتقاد امام جمعه جوین از تعلل در معرفی اولین شهردار حکم آباد    :   امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • پی دی اف. ویژه نامه جوین خرداد ۹۷    :     پی. دی اف. ویژه نامه جوین ویژه توزیع در شهرستان سبزوار وجوین و جغتای و مشهد. و داورزن تلفن تماس ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱ مرکز فرهنگی دفاع مقدس و سرای ...
 • ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد    :   کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز ...
 • علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار    :   علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در ...
 • شهیدی که امام رضا (ع) موجر منزلش شد    :    د ر حدود سال های ۸۳ تا ۸۵ سردار شهید حاج حسنعلی شمس آبادی در شهر نقاب و محله شمس آباد یک باب منزل مسکونی داشت که خالی از ...
 • گزیده خاطرات و مدت اسارت آزادگان جوین

  در سالروز آزادی آزادگان ، غیور مردان مقاومت میهن اسلامی،  و ورود سر افرازانه آنها  به کشور در 26 مرداد سال 69  ،  به معرفی این آزادگان غیور  و ذکر بخشی از خاطرات آزادگان جوین به ترتیب  و  نیز با قید مدت زمان اسارت و جانبازی انها اشاره می شود

   

  محل دریافت  عکس  و مصاحبه با آزادگان عزیز : رویروی دادگستری جوین ساعت 9 صبح تا 12 ظهر/ جنب کتابخانه عمومی ، مشارکتی/ گنجینه دفاع مقدس جوین /

  محمد علی شمس آبادی/ نویسنده سیره شهدا و رزمندگان جوین  در دفاع مقدس

  تلفن09151710631

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

   

  نام نام خانوادگی آزاده   /     نام پدر     /    درصد جانبازی /     مدت اسارت /   آدرس

   

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  1-حاج ابراهیم آدینه پور/   شهباز/ 45 درصد  جانبازی  /   100ماه و 23 روز سابقه اسارت/ کلاته انداده

  @@@@@
  2-حسین بالش آبادی / رمضانعلی/ 25 درصد جانبازی /25ماه و 26روز سابقه اسارت //  کلاته عرب

  @@@@@@@@@@@@@@
  3-برات محمد پورغلام// علی اصغر/ 30 درصد جانبازی/ 25ماه و 20روز در اسارت بعثیون عراقی// نقاب

  @@@@@@@@@@@@
  4-رضا حکم آبادی// قربان/ 10درصد/ 10ماه و20روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی  //حکم آباد

  @@@@@@@@@@@@@
  5-محمد رضا حکم آبادی /ابراهیم/ 25 درصد/25ماه و 20روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی   /// حکم آباد

  @@@@@@@@@@@@@@@
  6-غلامحسین خیرآبادی/ محمد/ 25 درصد/ 25ماه و12روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی    /// نقاب

  @@@@@@@@@@@@@@@

  7-احمدرضا رادمنش// رحمت الله/ 25  درصد/25ماه و 19روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی    //نقاب

  @@@@@@@@@@@@@@
  8-حسین سلمانیان// علی اصغر //30 درصد// 26ماه و 8روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی   // نقاب

  @@@@@@@@@@@@@@@
  9-محمد رضا سیف// ضیاء الدین// 55  درصد/116ماه و 25 روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی   ///کلاته آقا محمد

  @@@@@@@@@@@@@@@@@
  10-محمدرضا شگفته علی آلو// با با اسماعیل //25 درصد/ 24ماه و 17روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی    // شهر نقاب محله شمس آباد

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  11-عزت الله شمس آبادی //رحمت الله// 25 درصد/  25ماه و 2روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی    // شهر نقاب محله شمس آباد

  @@@@@@@@@@@@@@@@
  12-امیر عادلی فر //موسی الزضا// 35 درصد// 25ماه و 21روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی    // نقاب

  @@@@@@@@@@@@@@@@@
  13-عبدالمجید عباس آبادی// غلامحسین// 30 درصد/52ماه و 15 روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی   //عباس آباد عرب

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@
  14-صفر فریمانه// براتعلی// 45 درصد/ 93ماه و 24 روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی   // کلاته انداده

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  15-عباسعلی قاسمی //محمداسماعیل //30 درصد/ 25ماه و 21روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی   // نقاب

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  16-محمود کلاته آقامحمدی// ابراهیم //20 درصد/6ماه و 11روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی     //کلاته آقا محمد

  @@@@@@@@@@@@@@@@@2
  17-علی محمدیان// اروجعلی// 50  درصد/96 ماه و 20 روز   در اسارت و در بند بعثیون عراقی   // نقاب

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  18سهراب نقابی// تاج محمد //45 درصد/ 58ماه و 25 روز در اسارت و در بند بعثیون عراقی    // نقاب

   

  گوشه ای از خاطرات حاج علی محمدیان 

  گفتگو : از آل نور

  علی محمدیان در ۶۱/۰۵/۰۷در عملیات رمضان در شرق بصره به اسارت نیروهای بعثی درآمده و در دوران اسارت هم از هم اردوگاهیان مرحوم ابوترابی سید آزادگان کشور بوده و سرانجام بعد از ۸سال اسارت در سال ۶۹ به میهن اسلامی بازگشت.
  این آزاده جوینی در معرفی خود  گفت: علی محمدیان ،جانباز ۵۰ درصد و بازنشسته فرهنگی هستم ودر حال حاضرضمن انجام برنامه های فرهنگی اداره آموزش وپرورش شهرستان در یک مغازه مشغول به کارهای تبلیغاتی هستم .

   

   

  تنها آرزويم ديدار امام بود/ به اسرا خطاطي مي آموختم

  سال شصت و يک زماني که شانزده سال داشتم ، عازم جبهه هاي حق عليه باطل شده و يک ماه پس از حضور در جبهه در عمليات رمضان در شرق بصره به اسارت رژيم بعثي در آمدم و پس از تحمل هشت سال و نوزده روز اسارت در 28 مرداد 69 به آغوش ميهن بازگشتم.

  وي در بيان سختي هاي دوران اسارتش اظهار داشت: گرچه دوران اسارت تماما سختي ومشقت بود اما هم نشيني با مرحوم ابوترابي سيد آزادگان کشوراين دوران را براي من به دوران شيرين تبديل وتحمل آن را برايم آسان ساخت.
  محمديان ادامه داد:مرحوم ابوترابي انسان بسيار وارسته اي بودند که هرکسي آرزو داشت ايشان را ببيند و با وي صحبت کند و طوري بود که هرکس ايشان را مي ديد آرامش خاصي به وي دست داده و احساس مي کرد امام (ره) را ملاقات نموده است.
  اين بزرگوار خاطرات بيشتري از مرحوم ابو ترابي را برايمان تعريف کرده وگفت: صليب سرخ هر دو ماه يک بار نامه هاي بين دو کشورايران وعراق را مبادله مي کرد ، در ميان افرادي که از صليب سرخ براي اين کاربه اردوگاه ما مي آمدند پروفسور سوئيسي به نام نيکلاي بود که رابطه خوبي با حاج آقا ابوترابي برقرار کرده بود. وي گفت: يک بار که اين پروفوسور به اردوگاه ما آمد وديد اين سيد بزرگوار در اردوگاه نيست سراغ ايشان را گرفت و ما گفتيم ايشان را به يک اردوگاه ديگري برده اند ،سپس اين پروفسور سوئيسي گفت: من هرگاه کريسمس به کليسا مي روم وقتي مي ايستم به حضرت مسيح نگاه مي کنم ،به جاي چهره حضرت مسيح چهره ابوترابي در ذهنم نقش مي بندد وبه آرامش مي رسم .
  وي ادامه داد: حاج آقا ابوترابي به سربازان عراقي بسيار احترام مي گذاشت وزماني که برخي از آزادگان به اين رفتار حاج اقا ايراد مي گرفتند و وي در پاسخ مي گفت: ما براي نجات اين ها از طرف خدا به اينجا مامور شده ايم تا راه درست و رفتار درست را به اينها نشان دهيم . البته نه از سر ضعف، بلکه با اين نيت که اينها به را ه بيايند ، تا مقداري از خشونت و ستم آن ها به ازاده ها کاسته شود
  :محمديان افزودافراد صليب سرخ در بازديد ازاردوگاه هاي عراق از زندگي و سرخوشي آزادگان تعجب مي کردند، و مي گفتند: ما به اکثر کشورهاي جنگ زده دنيا رفته ايم همه زندانيان غمناکند و يا خود کشي مي کنند و يا رواني مي شوند ! ولي شما روز به روز شادتر و اميدوارتر مي شويد «سر» اين امر چيست؟
  حاج اقا ابوترابي در پاسخ به آنها مي گفت: آن چيزي که بچه ها را شادتر و اميدوارتر و زنده نگاه داشته است، ايمان آنها است و شما از اين ايمان خبر نداريد و چيزي حس نمي کنيد.
  هنگام حضور صليب سرخ در اردوگاه نياز به مترجم نداشتيم

  اين آزاده جويني بيان داشت: با تدابير وبرنامه ريزي هاي مرحوم ابوترابي هرکسي که در اردوگاه تخصصي داشت در اختيار ديگران قرار مي داد ،به طوري که در اردوگاه کلاس هاي زبان انگليسي، فرانسه، ايتاليايي، احکام و..برگزار مي شد وبنده هم چون با خطاطي آشنا بودم براي بچه هاي اردوگاه کلاس خط گذاشته بودم.
  محمديان ادامه داد: چون ما در اردوگاه وسايل نوشتن نداشتيم از چوب ني درست مي کرديم واز برگ درختان وقرص وکپسول وهمچنين دوده زغال جوهر مي ساختيم وروي کارتن ها مي نوشتيم وبعدها توانستيم يا ابداع يک روش ديگربنويسيم، به اين صورت که يک پارچه را روغني کرده وروي آن نايلوني قرار مي داديم وبا تکه چوبي روي آن مي نوشتيم وزماني که نايلون را برمي داشتيم کلمات روي پارچه مشخص بود .
  وي افزود: اردوگاه تحت تدابير شديد امنيتي قرار داشت به طوري که تجمع بيش از ۵ نفر ممنوع بود وما اين کلاس ها را مخفيانه برگزار مي کرديم به طوري که يک نفر که مسئول نگهباني دادن بود به وسيله يک آينه رفت وآمد سربازان را کنترل وبه بچه هاي اردوگاه اطلاع مي داد.
  اين آزاده جويني اظهار داشت: براي تقويت زبان انگليسي يا عربي با يکديگر عهد مي بستيم تا هميشه و در همه حال عربي يا انگليسي صحبت کنيم و البته اگر کسي يادش مي رفت که انگليسي و يا عربي صحبت کندبه عنوان تنبيه ،بايد ظرف ها را مي شست و يا آسايشگاه را تميز مي کرد اين کلاس ها آنقدر برايمان مفيد بود که زماني که صليب سرخ مي آمد ما نياز به مترجم نداشتيم وخودمان انگليسي صحبت مي کرديم.

  يک لحظه قرآن روي زمين نمي ماند

  محمديان در ادامه سخنان خود بيان داشت: زماني که ما اسير شديم در بين ۱۶ آسايشگاه در يک اردوگاه که هرکدام شامل ۱۵۰ تا ۱۶۰ اسير بود فقط يک قرآن وجود داشت وما در ابتدا اين قرآن را جزء به جزء جدا نموده وبين آسايشگاه ها پخش کرديم ودر هر آسايشگاه نيز اين جز هاي قرآن دست به دست مي شد ويک لحظه نبود که قرآن روي زمين بماند.
  وي ادامه داد: گاهي بچه ها به خاطر خواندن دعا ويک نماز جماعت بسيار کتک مي خوردند واز ناحيه چشم وستون فقرات دچار جراحت مي شدند به همين دليل ما هميشه سعي مي کرديم با ورزش بدن خود را سالم نگه داريم که حتي در آن زمان نامه اي به صورت مخفيانه از آقاي رفسنجاني به ما رسيد که اگر نماز را از شما گرفتند مقاومت نکنيد وبا چشم نماز بخوانيد اما حتما ورزش کنيد تا سالم بمانيد وسالم به وطن خود برگرديد چراکه خانواده هاي شما به وجود سالم شما نياز دارند.
  آرزو داشتم فقط يک بار امام (ره) را ببينم

  محمديان در مورد مهم ترين آرزويي که در دوران اسارت داشت به خراسان گفت: تنها آرزويم اين بود که يک بار امام (ره ) را ببينم که نه تنها من بلکه همه اسرا آرزو داشتند وقتي به وطن خود باز مي گردند پير مراد خود را ملاقات کنند که متاسفانه اين آرزو در دلمان ماند.
  وي ادامه داد: زماني راديوي عراق خبر فوت امام را داد بچه هاي اردوگاه بسيار غمگين شدند ودر حاليکه هرگونه عزاداري ممنوع بود هرکس در گوشه هاي براي خوش نوحه مي خواند وعزاداري مي کرد وخوشبختانه در اين مدت سربازان عراقي وارد اردوگاه نشدند وبچه ها به خوبي توانستند در سوگ پير مراد خويش بگريند وعزاداري کنند.
  فرمانده هان عراقي مي گفتند ما شما رقاص بار مي آوريم

  اين آزاده جويني دربخشي از سخنان خود اشاره اي به سخنان فرمانده هان عراقي کرد وگفت: افسران عراقي به ما مي گفتند درايران اسراي ما را آيت الله بار مي آوررند وماهم با شما کاري مي کنيم که رقاص بار بياييد .
  وي ادامه داد: بلند گوهاي اردوگاه از ساعت ۸صبح تا غروب ترانه هاي فارسي، ترکي ، عربي پخش مي مي کرد همچنين برايمان شوي تلوزيوني پخش مي کردند اما بچه ها با ترفندهاي خود تلوزيون را سوزاندند.

  در لباس يکي از اعضاي صليب سرخ شپش انداختيم

  محمديان به ذکر يک خاطر از حضور اعضاي صليب سرخ در اردوگاه پرداخت وگفت: وضعيت بهداشتي در اردوگاه بسيار بد بود ، به طوري که در وجود هر يک از اسرا ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تا شپش پيدا مي شد ،وما ساعت ۹ شب در اردوگاه برنامه شپش کشان داشتيم ، يک روز که از طرف صليب سرخ براي بازديد آمدند ما هرچه از اوضاع نامطلوب بهداشتي گفتيم قبول نکردند تااينکه يکي از بچه ها چند تا شپش را در يک قوطي کبريت قرار داده بود از پشت سر داخل يقه ي يک از همين اعضاء صليب سرخ انداخت وآن فرد به شدت شروع به خاراندن بدن خود نمود ، وآنجا بود که سخن مارا قبول کردند واز آن پس سم پاشي وضدعفوني لباساهايمان را شروع کردند وخداروشکراوضاع بهتر شد.

  صبر کليد گشايش است

  اين آزاده جويني در پيام آخر خود به جوانان توصيه کرد صبر را سرلوحه زندگي خود قرار دهند وافزود: همانطور که حديث داريم صبر کليد گشايش است اگر جوانان در زندگي خود صبر داشته باشند فطعا همه مشکلات حل مي شود کما اينکه اگر آزادگان ما صبر نداشتند وبي تابي مي کردند هيچ نتيجه اي حاصل نمي شد.

  خاطرات بقیه آزادگان نیز در ادامه درج می شود

  خاطرا ازاده بعدی جناب عادلی فر معاونت فرمانداری جوین است

  آماده گفتگو با آزادگان عزیز تلفن: 09151710631

   

  مطالب مرتبط :

  ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد

  کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز در قفسه های کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین قرار گرفت علی اصغر فتحی مقدم در حاشیه تحویل این کتاب حوزه دفاع مقدس به کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین گفت؛ کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین با ابتکار یکی از فرهنگیان ... مطلب کامل

  علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار

  علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در سبزوار درج شد که موجب اعتراض مردم و فرمانداری شهرستان جوین شد پ به گزارش نسیم جوین کلاته خبرنگار روزنامه خراسان در سبزوار بر اساس گفتگو با ریس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان سبزوار در خبر مربوط به کارخانه ... مطلب کامل

  ساختمان دادگستری جوین با یک میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید

  مدیر کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به توجه ویژه به مناطق محروم در دور دوم ریس دستگاه قضا ، گفت: علارغم اینکه استان خراسان رضوی از نظر امکانات ساختمانی در سطح کشور و در مقایسه با سایر استان ها بسیار ضعیف است ' با همه اینها بیشتر توجه اداره کل دادگستری استان تا کنون به مناطق محروم‌هم چون ... مطلب کامل

  طرح آرزوی شهید در قاب تصویر

  طرح آرزوی شهید   در شهرستان های سبزوار و جوین و داورزن در سال تحصیلی ۹۶  در بین دبیرستان های این سه شهرستان اجرا شد این طرح در قاب تصویر ... مطلب کامل

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود مادر شهید حاج حسین اسماعیل آبادی روز گذشته با حضور در م‌رکز و موزه فرهنگی دفاع مقدس شهرستان جوین  با تجلیل از این اقدام فرهنگی متولیان موزه دفاع مقدس ' مصاحبه و روایت گری از شهید ش را. در این مرکز آغاز کرد حاجیه خانم اسماعیل آبادی تنها فرزند پسری خود را به صورت ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  وزیر ارتباطات و فن آوری دولت دوازدهم به عنوان نماینده ویژه دولت در شهرستان جوین در حاشیه افتتاح فاز اول کارخانه فولاد جوین با خانواده سردار شهید مدافع حرم در این شهرستان دیدار کرد . مهندس آذری جهرمی امروز پس از دیدار  از شهرستان جغتای ساعت ۳ و نیم عصر وارد شهرستان جوین شد و در بدو ورود خود به این شهرستان با حضور سبحانی فر نماینده مجلس و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  بهره‌برداری از کارخانه آهن اسفنجی (واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار( جوین) کارخانه آهن اسفنجی(واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار با فناوری مهندسی ایرانی و ظرفیت تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی توسط رئیس جمهور افتتاح شد. به گزارش نسیم جوین حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه با حضور در کارخانه پارس فولاد سبزوار ضمن بهره‌برداری از واحد احیاء مستقیم در این مجموعه، از اتاق کنترل و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

    با حضور ریس جمهور حسن روحانی در سبزوار  آخرین میخ بر تابوت کارخانه فولاد جوین زده می شود به گزارش نسیم جوین دکتر حسن روحانی یکشنبه همین هفته با حضور در سبزوار به بهانه افتتاح فاز دوم  کارخانه فولاد سبزوار مهمان مردم شهرستان سبزوار خواهد بود امام جمعه جوین در حاشیه نماز جمعه این هفته جوین در گفتگوی اختصاصی با نسیم جوین ' گفت: میزبانی سبزوار از رییس جمهور  برای افتتاح کارخانه ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  سخنگوی شورای شهرستان جوین گفت: برخی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس ،  پی گیری مطالبات مردم  توسط شورای مردمی شهرستان را تشویش اذهان عمومی می نامند این مقام شورایی با اشاره به پیگیری های شورای شهرستان  در مورد استقرار اداره راه و شهرسازی و حتی نمایندگی اداره راه  در این شهرستان گفت: علی رغم وعده های مدیران و نمایندگان مجلس هیچ توجهی به مطالبات به حق مردم در این مورد ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  مشکل روستاییان جوین با منابع طبیعی با کمک نمایندگان مجلس در فرمانداری جوین با چند راه حل مرتفع شد در این جلسه که در محل فرمانداری جوین و با حضور ریس منابع طبیعی کشور و نمایندگان مردم در مجلس برگزار شد موارد زیر به عنوان راه حل موافقت شد ۱ کسانی که سند زمین دارند آزاد و در اختیار صاحب زمین قرار گیرد ۲ اگر زمینی درخت کاری شده ویا دارای اب میباشد ... مطلب کامل

  پاسخ دهید

  برداشت مطالب فقط با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.  تلفن پذیرش آگهی : ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱

  نشریه خبری نسیم جوین

  نسخه 97

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای نشریه خبری نسیم جوین محفوظ است

  پرتال شهرستان جوین

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 نشریه خبری نسیم جوین. محفوظ است.