رها شدن مزارع گوجه فرنگی در جوین!

/ گوجه هایی که به مصرف دام هم نمی رسد!/ «برداشت» محصول گوجه فرنگی در جوین اقتصادی نیست!

دردناکترین صحنه برای یک گزارشگر تماشای مزارع گوجه فرنگی در این شهرستان است که محصول گوجه آن بر روی بوته های با قامت خمیده از غصه کشاورز پلاسیده شده اند! که حتی دام هم از خوردن آن امتناع می کند! معمولا در برداشت محصول کشاورزی قسمت هایی از محصول و زراعت کشاورز که به هر دلیل برداشت نمی شود به استفاده دام می رسد . ولی محصولی هم چون گوجه فرنگی و صیفی جات حتی استفاده دامی هم ندارد!
به گفته کشاورزان و کارشناسان این شهرستان علی رغم اینکه در مقایسه با سال های قبل میزان کشت گوجه فرنگی در این شهرستان به یک سوم سال های قبل کاهش یافته است ، بازار فروش گوجه فرنگی آنچنان تاریک است ، که خیلی از کشاورزان گوجه کار جوینی از برداشت محصول گوجه فرنگی خود منصرف شده و همانگونه که در تصویر ملاحظه می شود دام ها در مزرعه گوجه رها شده اند !

 

«علی ملک» یکی از گوجه کاران این شهرستان با اظهار گلایه از کنترل نکردن بازار توسط متولیان دولتی، گفت: با چه زحمتی گوجه فرنگی را که یک محصول زراعی پر آب و پر زحمتی است تولید کردیم ولی هم اکنون که فصل برداشت است باید عطایش را به لقایش ببخشیم! چون قیمت این محصول در سر « زمین» انقدر پایین است که درآمد این محصول فقط کفاف پول کارگری که آن را جمع کند ، نمی شود!

 

این کشاورز جوینی می گوید: قیمت یک کیلو گوجه فرنگی در سر زمین که توسط دلالان خریداری می شود 2هزار تا 2300 ریال است! در صورتیکه اگر این قیمت به سقف کیلویی 5 هزار ریال برسد، درآمد با هزینه ها برابر و اصطلاحا «یر به یر » می شود!

DSC00015

 

«محسن اسماعیل ابادی» یکی دیگر از گوجه کاران این دشت جوین در گفتگو با نسیم جوین می گوید: سال قبل هر کیلو گوجه به طور متوسط کیلویی5 هزار ریال بود در حالی که امسال با بالا رفتن قیمت نهاده های کشاورزی به جای افزایش قیمت محصول ، شاهد کاهش 50 درصدی قیمت ان شده ایم !

 

وی می گوید برای کشت 3 هکتار گوجه فرنگی علاوه بر هزینه آب و زمین حدود 80 میلیون ریال هزینه کاشت و داشت کردیم و الآن هم باید با حسرت به گوجه هایی که از سر خجالت از زحمات ما کشاورزان سرخ شده اند نگاه کنیم! چون ارزش جمع کردن را ندارند!

عضو هیئت مدیره نظام صنفی استان خراسان رضوی و رئیس نظام صنفی شهرستان جوین در این مورد به نسیم جوین  ،می گوید: قیمت متوسط گوجه فرنگی در سر زمین در سال 92 کیلویی 4500 ریال بوده است و در سال 93 3500 ریال و در سال زراعی جاری نیز این قیمت به پایین ترین قیمت ممکن یعنی به مبلغ متوسط هر کیلو 2200 ریال رسیده است!

 

ابراهیم شیردل با اشاره به اینکه زراعت گوجه فرنگی محصولی است که بیشترین اشتغال را در کشاورزی دارد، تصریح کرد: از اسفند هر سال زراعت و نشاء این محصول شروع می شود و با هزینه های گزاف چندین بار آبیاری و مصرف سموم مختلف و کود و غیره در مرداد ماه به ثمر می رسد و باید کشاورز محصول را برداشت کند تا هزینه های مربوطه 6 ماه اش را تامین کند. هزینه هایی که هر سال رو به افزایش است ، ولی متناسفانه بازار آنقدر نامناسب است که برداشت این محصول و آن هم با «دست» اصلا مقرون به صرفه نیست !

 

وی با اشاره به اینکه «مزد» یک نفر کارگر در هر روز کاری بیش از 350 هزار ریال است ، می گوید: یک کارگر که از صبح تا غروب مشغول جمع اوری گوجه فرنگی می شود باید بیش از 170 کیلو گوجه را با دست و با زحمت فراوان از لابلای بوته ها جمع کند تا فقط هزینه یک روز مزد کارگری خود را تامین کند . و به همین دلیل یرداشت این محصول مقرون به صرفه نبوده و رها می شود .

DSC00016

 

 

این مسول نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه همین محصول گوجه را که کارخانه های رب در سطح استان به مبلغ 2200 ریال از کشاورز می خرند در بازار شهر به مبلغ کیلویی 10 هزار ریال به مصرف کننده عرضه می شود!

 

وی با انتقاد از متولیان امر کشاورزی در این شهرستان و استان در مورد بی توجهی به امر بازار گفت: در گذشته بی نظمی در بازار به دلیل موازی کاری چندین نهاد متولی در کنترل قیمت و سایر مسایل مربوط عرضه و صادرات و واردات بود ولی در یکی دو سال اخیر و پس از مصوبه طرح انتزاع چند وزارت خانه در مورد محصولات کشاورزی و واگذاری مسولیت محصولات کشاورزی فقط به جهاد کشاورزی به عنوان متولی قیمت گذاری و نظارت و صادرات و واردات ، مدیران کشاورزی چه پاسخی دارند؟

 

 

ابراهیم شیردل با اظهار نگرانی از وضعیت کشاورزی این شهرستان به نسیم جوین  می گوید: چرا مدیران جهاد کشاورزی هر ساله اقدام به پیش بینی و نیاز سنجی نکرده و کشاورزان را نسبت به کاشت محصول مناسب تشویق نمی کنند؟

شیردل با اشاره به کاهش سطح زیر کشت گوجه در این شهرستان و استان به کمتر از یک سوم سال های قبل بیان داشت: کشاورزان چه گناهی دارند که باید چوب بی تدبیری مدیران کشاورزی بخورند؟

چرا متولیان کشاورزی در سطح کشور و استان و شهرستان آموزش و راهنمایی کشاورزان را رها کرده و منابع آبی ارزشمند کشور را اینگونه به هدر می دهند؟

 

فرماندار جوین نیز با اظهار ناراحتی از وضعیت قیمت برخی از محصولات کشاورزی و از جمله گوجه فرنگی و سایر صیفی جات گفت: کشاورزان به چه چیز دلخوش باشند . وجه گندم آنها علی رغم وعده پرداخت نقدی و به« روز »، ماه ها طول می کشد . و سایر مشکلاتی که در حوزه قیمت گذاری وجود دارد کمر کشاورزان را شکسته است و باید فکری اساسی در زمینه قیمت گذاری و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی صورت گیرد
مدیر جهاد کشاورزی جوین نیز در این مورد می گوید: متاسفانه به دلیل صادر نشدن محصول رب گوجه فرنگی از سال های قبل ، قیمت این محصول بصورت بی سابقه ای کاهش یافته است . مهندس هاشم ابادی با بیان اینکه قیمت این محصول نیز همچون سایر محصولات صیفی تضمینی نیست، افزود: جهاد کشاورزی در این مورد اقدام خاصی نمی تواند بکند .

 

این مدیر کشاورزی در ادامه بیان داشت: این مشکل را با کمک فرماندار و با مراجعه به اداره کل جهاد کشاورزی استان پیگیر هستیم . ولی تا کنون هیچ اقدام موثری صورت نگرفته است
در خور اشاره است که در سال زراعی جاری محصول به اصطلاح سبز برگ کشاورزی در این شهرستان از قبیل هندوانه و گوجه و خربزه و پیاز حتی ارزش جمع کردن و به اصطلاح «برداشت» را ندارد

گوجه فرنگی جوین

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “رها شدن مزارع گوجه فرنگی در جوین!

  1. با سلام
    خیلی جالبه با بی تدبیری تمام داریم کشاورزی رو نابود میکنیم و قبول داریم محصولات پر مصرف آب کشت می کنیم و جالبتر این که هر سال هم ارزون تر میشه و توقع داریم درآمد هم برداریم.
    وخیلی داستان غم انگیز دشت ما جالبتر میشه که جناب فرماندار هم شاکی هستن به جای پاسخگو بودن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!و مدیران محترم جهاد کشاورزی هم فقط ابراز تاسف می کنند.
    و سیاه ترین بخش داستان اینه که سطح آب های زیر زمینی جوین سالانه حدود یک متر افت پیدا میکنه و در حال شور شدن هم هست. اما چه باید کرد؟؟؟؟؟؟/ حاج اقای شمس آبادی این سوال را از مدیران محترم در این حوزه پرسیده شود و اگر راهکاری ندارند بهتر است برای ساختن اون دنیاشون میز های ریاست رو رها کنند که حداقل بیابان شدن جوین برای دولت هزینه نداشته باشه. خشک شدن جوین و بیابان شدن آن نه شوخی است و بزرگ نمایی بلکه واقعیت تلخ روزگار ماست

       3 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.