« کرم چوب خوار» بلای جان درختان، باغداران جوین راه مبارزه را نمی دانند!

باغداران جوین دست روی دست گذاشته اند  و « کرم چوب خوار»  بدون مزاحمت و مانعی بلای جان درختان این شهرستان شده است. آنگونه که کشاورزان و باغداران جوینی می گویند،  نه سم مناسبی برای مقابله با این آفت درختان وجود دارد و نه مدیران در بخش های کشاورزی  شهرستان برای این مشکل چاره ای می اندیشند!

باغداری می گوید: باغداران جوین راه مبارزه را نمی دانند! چه کسی باید در این امر چاره ای بیندیشد؟

7

حاج رمضان علی رشیدی فر کشاورزی که  علاوه بر کشت و زرع گندم و جو چغندر ، اقدام به کشت  هزاران اصله  درخت بادام و انگور و غیره  در مساحت حدود 15 هکتار به صورت باغ مزرعه نموده است از دست این آفت درختان به ستوه آمده است!

وی در گفتگو با خراسان با اشاره به اینکه اگر جلو این آفت گرفته نشود شاید در زمان کوتاهی هیچ درختی در جوین باقی نماند، اظهار داشت: یک حشره ای شبیه سوسک است و مدام بر فراز درختان پرواز می کند و هر جای درخت نیش خود را فرو می کند در مدت کوتاهی در آن محل نیش ، کرم چوب خوار که شبیه هزار پاست تولید شده و درخت را می خورد و می خشکاند!

این کشاورز می گوید : من باتفاق چندکارگر داخل باغ پرسه می زنیم و هر جا این حشره نیش می زند با قیچی باغبانی آن قسمت را قطع و حرس می کنیم .

رشیدی فر می گوید: این مشکل را هم به مدیران جهاد گفته ام و هم به مدیران باغات کشت و صنعت جوین ولی تاکنون هیچ  راه مبارزه ای با این آفت درختان پیدا نکرده ام و به هر داروخانه کشاورزی هم مراجعه می کنم هیچ دارو و سمی برای این آفت ندارند.

 
مدیر باغات کشت و صنعت جوین نیز  با بیان اینکه تا کنون سم اختصاصی برای مبارزه با این کرم چوب خوار  معرفی نشده است، به نسیم جوین می گوید: کارشناسان باغات کشت و صنعت جوین،  مکررا به باغات مراجعه و راهنمایی های لازم  را در مورد اینگونه آفت ها صورت می گیرد اما  با توجه به بیولوژی این آفت  نیاز است  که مراکز تحقیقات کشاورزی به صورت جدی تر وارد عمل شوند.
مهندس سردارآبادی در مورد مبارزه با اینگونه آفات باغی توصیه می کند که در جهت کاهش خسارت و کنترل آفت بایستی از تنش های مختلف درختان جلوگیری شود و از  جمله به آبیاری منظم و به اندازه و  تغذیه مناسب توجه شود.

وی تصریح کرد:  این آفت بیشتر به درختانی که دچار تنش شده اند حمله می کند و متاسفانه به دلیل هزینه بر بودن و عدم آگاهی برخی باغداران عزیز این مسئله رعایت نمیشود

سردار آبادی با توصیه باغداران به هرس مناسب و به موقع و آتش زدن شاخه های آلوده جهت کاهش جمعیت آفت افزود:  در این شرکت در مورد  این آفت کارهای تحقیقاتی و مبارزه با آن، شروع شده است که هنوز عملیاتی نیست. از جمله شناسایی یک گونه زنبور به عنوان دشمن طبیعی آفت که در حال بررسی هستیم و همچنین  استفاده از سموم مختلف جهت کنترل این آفت

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

4 thoughts on “« کرم چوب خوار» بلای جان درختان، باغداران جوین راه مبارزه را نمی دانند!

 1. باسلام سمی وجودداردکه باآب مخلوط می کنندودرپای درخت تشنه می ریزندپس ازمدتی ازطریق آوندهادرتمام درخت تزریق شده وباعث ازبین رفتن خیلی سریع این آفت شده وجالب اینکه امکان برگشت این کرم دیگر خیلی کم است وهیچ عوارضی هم ندارد فقط……….یک کمی گران است من درسال 92استفاده کرده ام جواب داد.

     13 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. این کرم باغهای گردو روستای رامشین را در عرض 3 یا 4 سال نابود کرده و اکثر مردم درختانی که اکثرا سی چهل ساله بودند را بریده اند و باغها را یکی یکی تبدیل به بیابان کرده و فکر نکنم راه مبارزه ای باشد چون باغها به همدیگر وصل هستند اگر هم یک نفر پیشگیری کند مثلا سم پاشی که حتی سم خاصی هم وجود ندارد و یا اگر دارد مردم آموزش خاصی ندیده اند از باغ همسایه دوباره سرایت می کند.این امر اقتصاد خانواده روستایی را به شدت نیز تحت تاثیر قرار داده.چه خوب است متولیان کشاورزی و باغداری شهرستان فکری به حال این قضیه بکنند.ان شاءالله

     2 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. باید خاطر نشان کنم که آفت کرم خراط که به درختان گردو بیشتر خسارت می زند با آفت سوسک سرشاخه خوار رزاسه متفاوت می باشد

      2 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. با سلام و تشکر از نسیم جوین در خصوص به چالش کشیدن مسائل کشاورزی
  در این خصوص حاج آقای شمس آبادی مکررا به باغات مراجعه و توسط کارشناسان این شرکت راهنمایی های لازم صورت گرفته است اما لازم است در این خصوص موارد زیر بیان گردد:
  1- با توجه به بیولوژی این آفت تا کنون سم اختصاصی معرفی نشده است که نیاز است مراکز تحقیقات کشاورزی به صورت جدی تر وارد عمل شوند.
  2- جهت کاهش خسارت و کنترل آفت بایستی از تنش های مختلف درختان جلوگیری شود از جمله آبیاری منظم و به اندازه – تغذیه مناسب چرا که این آفت بیشتر به درختانی که دچار تنش شده اند حمله می کند که متاسفانه به دلیل هزینه بر بودن و عدم آگاهی برخی باغداران عزیز این مسئله رعایت نمی گردد.
  3- هرس مناسب و به موقع و آتش زدن شاخه های آلوده جهت کاهش جمعیت آفت که این امر هم توسط کشاورزان زیاد رعایت نمی گردد
  4-در خصوص کارهای تحقیقاتی واحد باغات شروع شده است که هنوز عملیاتی نیست. از جمله شناسایی یک گونه زنبور به عنوان دشمن طبیعی آفت که در حال بررسی هستیم و استفاده از سموم مختلف جهت کنترل آفت
  در پایان تشکر ویژه از این باغدار فعال که متاسفانه از سوی ادارات مربوطه حمایت لازم صورت نمی گیرد.
  کارشناسان بومی باغات از هر کمکی بهع باغداران جهت توسعه باغبانی شهرستان دریغ ندارند به امید جوینی آباد

     6 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.