واکنش معاون وزیر به یک خبر انتقادی روززنامه خراسان در جوین

واکنش معاون وزیر  جهاد کشاورزی به خبر انتقادی روزنامه خراسان  و دستور پیگیری وی به مدیران استان خراسان  و شهرستان جوین، موجب پیگیری و  بررسی مشکل طرح شده از سوی مردم و مسوولان در این شهرستان شد.

به گزارش نسیم جوین و خراسان، هفته گذشته با حضور تیم کارشناسی از اداره کل کشاورزی استان خراسان رضوی و مدیران بخش کشاورزی کشت و صنعت جوین  جلسه بررسی مشکلات بذر های سبز نشده چغندر قند در اوایل بهار سال جاری این شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

«جای خالی آموزش و ترویج در مصرف آب کشاورزی شهرستان جوین»  موضوع یک گزارش انتقادی روزنامه خراسان در خرداد سال جاری بود ، که موجب شد تا معاون وزیر کشاورزی با دیدن این گزارش انتقادی ، دستور بررسی و رفع مشکل کمبود کارشناسان را برای کشاورزان  این شهرستان  صادر کند.

متن گزارش انتقادی:

===============================

جاي خالي آموزش و ترويج در مصرف آب کشاورزي
خراسان رضوي – مورخ چهارشنبه 1394/03/20 شماره انتشار 18991

جوين، شمس آبادي/ بذرها سبز نمي شوند و آب کفاف آبياري تمام کشت مزرعه را نمي کند و … کشاورز زحمت کش دوباره و چندباره ناچار به آبياري مزرعه خود مي شود تا شايد اين بذرهاي بي نام و نشان سر از خاک بيرون آورند.

اگر کسي از کشاورزي سنتي که در کشور رايج است، خبر نداشته باشد و اولين بار شاهد آبياري غرقابي مزرعه باشد، تصور مي کند که کشاورز در حال تهيه يک استخر خاکي است! تعجب نکنيد. در آبياري غرقابي آب زلال و شيرين چاه عميق کشاورزي که به اصطلاح با لوله 8 يا 6 اينچي از عمق بيش از 100متري زمين به سطح زمين هدايت و جاري مي شود به طرف زمين هايي جاري مي شود که شبيه استخر آب است.

کشاورز سنتي سر ساعت حقابه آب کشاورزي خود را به داخل کرت هاي خود که هرکدام حداقل بيش از 2 ساعت آب را در خود جاي مي دهد جاري مي کند تا آب بي زبان تمام قسمت هاي اين کرت هاي زراعي را که شبيه استخر کم عمق است فرابگيرد!

و اين درد جانکاه در مصرف آب کشاورزي اصلي ترين دغدغه هر شخص منصف و مسلمان است که هر روز شاهد اين منظره دلخراش است!

رئيس شوراي بخش عطاملک جوين در گفت وگو با خراسان با اشاره به اين که در بخش عطاملک جوين برخي از کشاورزان، بذر چغندرقند را در سال زراعي جاري بيش از 2بار کشت کرده، ولي سبز نشده است، گفت: جالب است که در اين منطقه هيچ خبري هم از کارشناسان جهاد کشاورزي نيست تا در اين گونه مشکلات، کشاورزان را راهنمايي کند.

 

در همايش اخير شوراها در اين شهرستان «اصغري نيا» عضو شوراي بخش مرکزي جوين نيز از نبود کارشناس کشاورزي در اين شهرستان انتقاد کرد.

 

يکي از کارشناسان کشاورزي که به عنوان مدير يکي از ادارات غيرمرتبط با جهاد کشاورزي در اين شهرستان اشتغال دارد، مي گويد: در اين شهرستان الگوي کشت و ساير آموزش هاي لازم به کشاورزان داده نمي شود و کشاورزان بدون توجه به نوع خاک و ساير شرايط طبيعي زمين کشاورزي، اقدام به کشت مي کنند و هر سال نيز بدتر از سال قبل ضرر و زيان مي کنند.

 

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد کشاورزي نيز که به جوين سفر کرده بود گفت: استفاده از بدترين نوع آبياري يعني آبياري غرقابي در مزارع جوين مهم ترين دليل بحران آب در اين شهرستان است. آيت ا… عالمي اظهار داشت: به کار بردن تکنيک هاي به زراعي و استفاده بهتر از آب و خاک، تغيير الگوي کشت، ترويج کشت گلخانه اي و تغيير نوع آبياري از ديگر راهکارهاي حل مشکل کم آبي در دشت جوين است.

======================================================

DSC06763

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جلسه ای  پس از دستور  معاون وزیر جهاد کشاورزی به مدیران استان با حضور کارشناسانی از استان و شهرستان در محل دفتر مدیر جهاد کشاورزی جوین تشکیل شد

مدیر چغندر کاری کشت و صنعت جوین که در واقع متولی کشت چغندر قند در این شهرستان است، در مورد سبز نشدن برخی از بذر های چغندر قند کشاورزان این شهرستان در اوایل سال زراعی امسال که در این گزارش گلایه شده است، می گوید:

 

بد سبزی نتیجه آبیاری غرقابی است 

 

دکتر طلوعی نسب با بیان اینکه در بررسی بد سبزی بذر امسال چغندر قند در این شهرستان 12 کارشناس کشاورزی کشت و صنعت جوین مامور رسیدگی به این مشکل در سطح منطقه شدند و پس از تحقیقات میدانی متوجه شدند که برخی از چغندرکاران این شهرستان علی رغم اینکه کشت ردیفی داشته اند ولی متاسفانه به صورت غرقابی آبیاری کرده و این روش آبیاری غرقابی موجب سله بستن خاک شده و موجب شده است تا بذر ها سبز نشوند

وی با اشاره به اینکه حدود  5 هزار پیمانکار چغندر قند در این شهرستان فعال هستند، افزود: کارشناسان کشت و صنعت  جوین هر روزه حداقل به 15 نفر از پیمانکاران چغندر قند این شرکت مراجعه کرده و مشکلات مربوط به کشت چغندر قند را بررسی می کنند.

دکتر طلوعی نسب با بیان اینکه در مراجعه به مزارعی که در این دشت،  دچار بد سبزی بذر شده بودند ، توصیه لازم به  چغندرکاران  در مورد کشت درست و پرهیز از آبیاری غرقابی داده شد و تمام این موارد به صورت مستند و عکس در ارشیو دفتر چغندر کاری موجود است.

وی در مورد شایعه بذر های بی نام و نشان چغندر قند در این شهرستان نیز  اینگونه پاسخ داد: چغندر قند تنها محصولی است که بذر های مختص و متناسب با  نوع کشت و خاک دارد . و با توجه به  وجود آفات متعدد  زراعی در دشت جوین  باید بذر های مقاوم و خاص به کشاورزان داده شود  که این امر انجام شده است مگر اینکه کشاورزی خارج از مجموعه کشت و صنعت و پیمانکاران چغندر قند به صورت آزاد و  از بذر های قاچاقی استفاده کرده باشد!

 

 تشکیل کلاس های آموزشی و ترویجی  توسط کارشناسان چغندر کشت و صنعت جوین 

مدیر چغندر کاری کشت و صنعت جوین که در واقع متولی کشت چغندر قند در این شهرستان است، اظهار داشت:  کلاس های آموزشی و ترویجی در مراکز بخش ها و روستا های پر جمعیت توسط کارشناسان چغندر کشت و صنعت جوین تشکیل می شود . دکتر طلوعی نسب افزود: از اوایل سال زراعی چغندر امسال تا کنون بیش از 6 کلاس ترویجی در روستا های حکم اباد و رازی و انداده و آزاد وار  احمد اباد و زور اباد و غیره با حضور بیش از 500 کشاورز  تشکیل شده است

کارشناس اعزامی از اداره کل جهاد کشاورزی استان که مامور ویژه رسیدگی به این مشکل کشاورزان شده است در مورد این بذر های چغندر قند به خراسان می گوید:  بذر چغندر قند که غالبا وارداتی است در مجاری مختلف کشور بررسی و ثبت مشخصات می شود  و پس از تایید سازمان ثبت مشخصات بذر و تایید موسسه ثبت و گواهی بذر و پس از قرنطینه سازمان حفظ نباتات ،  مجوز توزیع در داخل کشور داده می شود

« مهندس سبزواری»  با اشاره به حساسیت معاون وزیر به امور کشاورزان و نیز بی تکلفی وزارت جهاد کشاورزی در مورد ارتباط ساده با کشاورزان به دور از بوروکراسی و تشریفات ، اظهار داشت: کشاورزان باید مشکلات مربوط به حوزه کشاورزی خود را به متولیان اداره کشاورزی مستقر در سطح شهرستان منعکس کنند .

وی با بیان اینکه کارشناسان اداره جهاد کشاورزی از این مشکلات بی خبر بوده اند،  گفت: اگرچه اوایل انقلاب کارشناسان و جهادگران به سراغ کشاورزان می رفتند و مشکلات آنها را بررسی و از نزدیک راهنمایی می کردند ولی امروزه  و با گستردگی کار و تشکیلات  جهاد کشاورزی باید کشاورزان مشکلات خود را به کارشناسان این جهاد اطلاع دهند تا در فرصت مناسب رسیدگی شود .

 

وی با بیان اینکه ده ها دفتر مشاوره و ترویج کشاورزی توسط کارشناسان کشاورزی به صورت بخش خصوصی با همکاری و با نظارت جهاد کشاورزی در منطقه اماده مشاوره و خدمات کشاورزی هستند، گفت: اگر این کارشناسان و مدیران جهاد در مورد مشکلات کشاورزان بی تفاوت بودند قابل پیگیری به استان و نیز طرح در رسانه ها است

مدیر جهاد کشاورزی جوین نیز با اشاره به وجود کارشناسان آموزش و ترویج  در مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان نیز با اشاره به اینکه در سطح این شهرستان کمبود کارشناس نداریم،  گفت:  کارشناسان ما آمادگی دارند تا در صورت درخواست کشاورزان در زمینه های مختلف مشاوره  داده و اطلات لازم در زمینه کشت انواع محصول را به آنها بدهند

در پایان رئیس شورای بخش عطاملک با تشکر از اقدامات موثر روزنامه خراسان در انعکاس مشکلات کشاورزان، گفت: از اینکه درج گزارش خراسان موجب پیگیری مشکلات کشاورزان شده است جای تقدیر است

توسلیان گفت:در سال های گذشته بدون اینکه کشاورزان خبر داشته باشند مزارع انها توسط هواپیما های مخصوص سمپاشی می شد و در مواقع مختلف کارشناسان جهاد به طور خود جوش از مزارع کشاورزان سرکشی می کردند  و ما نیز انتظار داریم که نیرو ها و کارشناسان جهاد کشاورزی منتظر تقاضای کشاورزان نباشند و مدام از مزارع سطح شهرستان بازدید کرده و با  آفات منطقه  به طور کلی  مبارزه کنند

 

 

 

 

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “واکنش معاون وزیر به یک خبر انتقادی روززنامه خراسان در جوین

  1. کجت سمپاشی شده که کسی ندیده هواپیمایشان شاید نامرئی بوده و اصلاً جهاد کشاورزی یک ارگان بی خود و یک سری افراد منت خر و حقوق بگیر در منطقه اسن که هزینه کارمندانش بر دوش دولت است نه سم یارانه ای می دهن اگر می دهند به قوم و خویشای خودشان می دهند نه جو.اب درست می دهند و تقاضای تراکتور می کنی می گویند سهمیه نداریم و به قوم و خویشهای خود می دهند

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.