واکنش مديران جوين به اخراج کارگران روزه دار از فولاد جوين

تهديد کارگران روزه دار فولاد جوين به اخراج از کار و بي توجهي برخي از مديران و پيمانکاران فولاد جوين در مورد رعايت نکردن زمان کار و حفظ شئونات کارگران روزه دار در ايام ماه مبارک رمضان، موجب اعتراض کارگران و واکنش امام جمعه وساير متوليان فرهنگي جوين به اين مسئله شد.

امام جمعه جوين شب گذشته در گفتگو با نسیم جوین  و فولاد جوین خراسان با اعتراض شديد به بي توجهي مديران فولاد جوين نسبت به رعايت نکردن حال کارگزان روزه دار در ايام ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: تعدادي از کارگران فولاد جوين در تماس تلفني با دفتر امام جمعه اين شهرستان از بي توجهي مديران فولاد و پيمانکاران مربوطه در مورد مراعات نکردن حفظ حرمت اين ماه در فضاي کاري کارخانه فولاد جوين و تهديد کارگران روزه دار به اخراج از کار گلايه نمو دند.

حجت الاسلام محمد تقي دليري پور در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مديران و پيمانکاران فولاد جوين از کارگران روزه دار خواسته اند تا فعاليت کاري خود را تا ساعت ۵ بعد از ظهر ادامه داده و الزاما ناهار خود را هم در محل کار صرف کنند و کارگران حق روزه گرفتن در محل کار را ندارند!

 

وي با اشاره به تهديد کارفرمايان شرکت ها و پروژه هاي فولاد جوين در مورد اينکه کارگران بايد « روزه گرفتن » را انتخاب کنند و يا « کار »در اين کارخانه را، بيان داشت: به کارگران اين کارخانه گفتم که وظيفه شما حفظ حرمت حکم خدا و روزه گرفتن است و اگر در اين مسئله و حکم شرعي ، مديران تهديد خود را عملي کردند ، مقاومت کنيد و دست به اعتصاب بزنيد و ما از شما حمايت مي کنيم .

رئيس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعي اين شهرستان نيز در اين مورد به خراسان گفت: مديران فولاد جوين بر اساس عقد قرار داد با پيمانکاران پروژه هاي متعدد اين مجتمع بزرگ فولاد، متعهد شده اند تا اوايل پاييز امسال ، پروژه را آماده بهره بر داري نمايند و در صورت تغيير زماني در فعاليت حدود ۳۰۰ کارگر شاغل در اين پروژه و تاخير اتمام پروژه تا پاييزامسال، پيمانکاران و شرکت فولاد متحمل خسارت سنگيني خواهد شد .

محمود يزدي بيان داشت: با متوليان و مديران فولاد هماهنگي شده است تا ضمن جلوگيري از اخراج کارگران روزه دار، زمينه مناسب براي فعاليت اين دسته از کارگران را فراهم نمايند .

فرماندار جوين نيز در اين مورد به خراسان گفت: در واکنش به نگراني کارگران روزه دار و نيز حساسيت امام جمعه و ساير متوليان فرهنگي شهرستان، با مديران فولاد مکاتبه شده و در تماس تلفني با مديران کل مرتبط با حوزه کار و صنايع، تصميمات لازم در اين مورد گرفته مي شود .

ابراهيم جدي کار با اشاره به اينکه تاخير در اجراي پروژه نبايد بهانه روزه خواري به صورت آشکار در محل کار شود، افزود: مديران پروژه فولاد مي توانند زمان حضور کارگران را از ۶ بامداد تا ۱ يعد از ظهر تنظيم کرده تا مشکلي براي روزه داران کارگر پيش نيايد

فرمانده بسيج سپاه جوين نيز با اظهار تاسف از اين بي توجهي به کارگران روزه دار در اين شهرستان، گفت: قرار نيست که احکام شرعي و واجبات ديني ما فداي اقتصاد شود!

سرهنگ ناصري موحد با بيان اينکه انقلاب ما انقلاب اسلامي است نه انقلاب اقتصادي، تصريح کرد: از مديران فولاد شهرستان انتظار هست که به جاي تهديد کارگران روزه دار به اخراج از کار، کارگران روزه دار را تشويق کرده و زمينه انجام فريضه ديني را براي آنها آسان کنند .

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

3 thoughts on “واکنش مديران جوين به اخراج کارگران روزه دار از فولاد جوين

 1. البته بخش کشاورزی کشت و صنعت هم دست کمی از فولاد ندارد و با تعیین ساعت کار 7 صبح تا 5 بعداز ظهر با زبان بی زبانی کارگران مجبور به روزه خواری میشوند.

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

  1. ساعات کاری ربطی به روزه خواری نداره
   کارکنان بیشتر شرکت ها از ساعت 7 صبح تا 7عصر مشغول به کار هستند و روزه خود را هم می گیرند. به نظرم ساعات کاری بهانه ای بیش نیست.
   برای شرکت فولاد کلا داستان فرق داره و اینطور که متوجه شدم خود مدیران و مسئولین شرکت اجازه روزه گرفتن رو نمی دهند که جای بسی تاسف را داره و مسئولین شهرستان باید بطور قاطع با این موضوع برخورد کنند.

      3 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. به نام خدا
  بسیار جای تاسف است که دین باید خود را با اقتصاد هماهنک کندـ
  البته در روستاها این مساله به راحتی حل شده است ـ کارکران بلافاصله بعد از نماز صبح شروع بکار میکنند وبجای ۸ ساعت کار هم ۵ ساعت کار میکنند که در این کارخانه هم میتوان ۸ ساعت اما با شروع زودتر کار مساله روزه را حل کرد اما مشکل کارفرما با روزه را فقط با قاطعیت مسوولان شاید بتوان حل کردـ

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.