خراسان در وصف یکی از شهدای جوین نوشت: خانه ام براي جهاد جانم براي ايران

 در آستانه سالروز شهادت یکی از شهدای جوین ، روزنامه خراسان نوشت: خانه ام براي جهاد جانم براي ايران
شهيدغلامحسن نقابي از شهداي شهرستان جوين که قبل از شهادتش تمام اموالش را وقف جهاد کرد
خراسان رضوي – مورخ پنج‌شنبه 1394/03/21 شماره انتشار 18992

صحبت يک جهادگر شهيد است که اوايل دفاع مقدس پس از وقف تمام داشته هايش، جانش را نيز با شهد شهادت در آميخت. شهيد فداکار و از جان گذشته اي که در سن حدود ۶۰ سالگي هر آنچه از دنيا داشت، اعم از منزل، باغ، آب و ملک چند هکتاري و حتي اثاثيه خانه اش را وقف جهاد سازندگي وقت کرد و خود نيز در منطقه شلمچه به خيل شهدا پيوست.

هم اکنون ساختمان اداري جهاد کشاورزي جوين در منزل و باغ وقفي جهادگر شهيد حاج «غلامحسن نقابي» به منزله حرم شهيدي که نمونه عيني جهاد با مال و جان بود ساخته مي شود. در سي و سومين سالگرد اين شهيد واقف جان و مال به سراغ برخي دوستان و هم رزمانش رفتيم تا با ذکر ياد و نامش و بزرگي هايش، جان و روحمان را جلايي تازه بخشيم.

 

مهندس محمدپناه مدير جهاد کشاورزي جوين به ما مي گويد: اين جهادگر شهيد در اوايل جنگ تحميلي تمام داشته هاي خود را وقف جهاد سازندگي وقت کرد و پس از اداي کامل جهاد با مال، جان پاکش را نيز در سال ۶۱ در راه دفاع از ميهن اسلامي نثار معبودش کرد. او درباره ساختمان جهاد جوين مي گويد: کشاورزاني که براي انجام امور خود به اين جهاد کشاورزي مراجعه مي کنند، اين مرکز کشاورزي را به عنوان يک آرامگاه شهيد نظر مي کنند (اگرچه هيچ تابلويي و عکسي و علائمي از شهيد بزرگوار در محل اين وقف بزرگ ديده نمي شود).

 

جهادگر فداکار، شهيد حاج غلامحسن نقابي در سن حدود ۶۰سالگي هر آنچه از دنيا داشت، اعم از منزل، باغ، آب وملک چند هکتاري و حتي اثاثيه خانه اش را وقف جهاد سازندگي وقت کرد و خود نيز در سرزمين شلمچه به خيل شهدا پيوست. حجت الاسلام دليري پور امام جمعه جوين که از شهيد نقابي خاطراتي در ذهنش دارد اين طور مي گويد: اوايل انقلاب که به عنوان روحاني و مبلغ وارد اين روستا شدم اين شهيد از جمله کساني بود که از من استقبال کرد و مرا به خانه برد و اسکان داد. داشتن روحيه فداکاري از جمله ويژگي هاي او بود. به عنوان نمونه به ياد دارم که روستاي محل زندگي شهيد در آن زمان لوله کشي آب نداشت؛ به همين منظور اين شهيد فداکار با نصب يک کوزه سفالين بزرگ در مقابل منزل اش، نياز عابران تشنه را برطرف مي کرد.

 

مدير کتابخانه عمومي، مشارکتي شهيد نقابي نيز که اين کتابخانه نيز به نام اين شهيد مزين است، مي گويد: شهيد نقابي که به شغل بنايي سنتي اشتغال داشت، در آن زمان براي کساني که تمکن و توان مالي نداشتند، به طور رايگان بنايي مي کرد. اغلب خانه هاي سنتي که سقف آن ها با خشت خام پوشيده شده است، يادگاري اين شهيد است و جالب اين است که اين شهيد فداکار تمام دارايي اش را که حاصل کار بنايي طاقت فرساي سنتي بود، به راحتي وقف کرد.

 

مدير جهاد کشاورزي جوين هم توضيحات بيشتري مي دهد: وقتي در اوايل جنگ تحميلي اين شهيد بزرگوار تصميم به وقف کليه اموالش گرفت، از وي پرسيدند چرا اين کار را مي کني؟ وي جواب داد، مي خواهم به جبهه بروم و شهيد شوم! از او پرسيدند، اگر شهيد نشديد و برگشتيد، بايد چه کار کنيد؟ شهيد در جواب گفت، اولا مي دانم شهيد مي شوم و اگر هم شهيد نشوم و برگردم، تني سالم دارم. دوباره با تلاش و کار زندگي را از صفر شروع مي کنم. همسر شهيد نقابي مي گويد: در موقع عزيمت اين شهيد به جبهه فقط يک جمله گفت و آن اين بود: که اسلام به مال و جان من نياز دارد و من نبايد از آن دريغ کنم. همسر شهيدم، سهم مهريه مرا مشخص کرد و باقي مانده اموال و دارايي خود را يک جا وقف کرد و رفت و شهيد شد.

شهيد نقابي چرا گمنام است؟

به طور قطع امثال شهيد نقابي که علاوه بر خون خود، مال و دارايي خود را وقف دين و وطن کرده باشند کم هستند و اين که چرا نام اين شهيد و فداکاري اش در جوين براي همگان آشنا نيست، سوالي است که مسئولان اين شهر بايد پاسخگو باشند.

 

قنبرآبادي يکي از کارشناسان فرهنگي اين شهرستان مي گويد: «اغلب فرزندان ما به عنوان نسل سوم انقلاب تلقي مي شوند و شناختي از اين شهيد و فداکاري هايش ندارند. کمترين حق اين فداکاري هاي او نصب يک لوح بزرگ زرين برمحل مزارش است ولي دريغ از نصب نام اين شهيد حتي در محل ملک وقفي اش!» هنگام بازديد رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان از اين شهرستان، خبرنگار خراسان توضيح مفصلي درباره بيوگرافي اين شهيد به رئيس سازمان ارائه داد ولي دريغ از يک اقدام فرهنگي حتي استاني براي شهيد! که البته مي طلبد که در سطح ملي زندگي اين گونه شهداي فداکار در قالب کتاب هاي درسي و متون فرهنگي و غيره به نسل حاضر و نسل هاي بعد معرفي و منتقل شود!

 

در خور اشاره است که خبرنگار خراسان در جوين نيز کتاب زندگي نامه اين شهيد را در دست تدوين دارد.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.