گفتگو با عضو مجلس خبرگان رهبري در جوین: قسمت اول

درد جانکاه در مصرف ظالمانه آب کشاورزی  اصلی ترین دغدغه هر شخص منصف و مسلمان است که هر روز شاهد این منظره دلخراش ( آبیاری غرقابی)  در جوین و حتی کشور هستیم !

و ده ها مشکل در حوزه کشاورزی و غیره که باید تدبیری اندیشیده شود

خوشبختانه در یک هفته اخیر هم به جهت برگزاری همایش زکات در جوین و هم به خاطر حضور آیت ا… عالمی به دلیل فوت برادرش  در روستای نوباغ ، فرصتی پیش آمد تا  مدر سایت نسیم جوین و خبرنگار خراسان با عالی ترین مرجع کشاورزی در سطح کشور در امر فرهنگی و شرعی  یعنی نماینده ولی فقیه در وزرات کشاورزی  گفتگو یی صورت گیرد و شاید توصیه ها و ارشادات این مقام مذهبی و فرهنگی در وزارت کشاورزی که  عضویت در مجلس خبرگان را نیز دارد، راه گشای این امر مهم استفاده بهینه از آب کشاورزی  و ساتیر مشکلات حاد  شهرستان و استان و کشور را به همراه داشته باشد

آیت... ا عالمی

 

سوال:  اجراي حکم اعدام «شيخ نمر» چه پیامدی خواهد داشت؟ 

 

عضو مجلس خبرگان رهبري  در مورد سوال سایت خبری آل نور در این مورد گفت: اجراي حکم اعدام« شيخ نمر»يک آتشفشان بزرگ در منطقه به وجود آورده و موجب نابودي آل سعود مي شود.
آيت الله عالمي در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه همایش زکات جوین  اظهار داشت: آيت الله باقرالنمر از يکي از علماي برجسته و مبارز شيعه در عربستان است که به دليل بيان حقايق ودفاع از حقوق شيعيان اکنون در دستگاه جبار و بي منطق آل سعود گرفتار شده است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبري يادآورشد: مدافعان و طرفداران شيخ باقر تنها در بين شيعيان نيست، بلکه همه آزاد انديشان و کساني که به ارزش هاي انساني اهميت مي دهند از ايشان حمايت کرده وبه طور يقين در برابر اين حکم غيرانساني دولت سعوذي سکوت نخواهند کرد.
آيت الله عالمي با بيان اينکه امروزه در دنيا حقوق بشربه ابزار سلطه براي سلطنت طلب ها تبديل شده است تصريح کرد: اگر به موضوع حقوق بشر عنوان يک ضابطه انساني وارزش بشري درست عمل شود، هر کسي در هرگوشه دنيامرتکب عمل غير انساني شدبايد تقبيح شود.

وي با اشاره به اينکه غرب با سکوت در برابر جنايت سعودي ها در يمن به دنبال منافع مادي خود است بيان داشت:حقوق بشر به معناي واقعي براي غرب ارزشي ندارد و ارزش براي آنها فقط منافع مادي است و از اين رو هر حکومتي که براي آنها سلطه را تضمين کند حمايت مي کنند .

عضو مجلس خبرگان رهبري خاطر نشان کرد: عربستان از وابسته ترين کشورهاي دنيابه استعمار غرب است و از جمله کشورهايي است که منافع غربي ها را تامين مي کند .

 

 

2- در مورد  کسری آب مخازن زیر زمینی دشت جوین و افت شدید آب زیر زمینی چه نظری دارید ؟ 

مصرف بیهوده و بی رویه آب کشاورزی و جای خالی آموزش و ترویج در کشاورزی جوین

طرح مشکل:  بذر ها سبز نمی شوند، و آب کفاف آبیاری تمام کشت مزرعه را نمی دهد، و … کشاورز زحمتکش دوباره و سه باره ناچار به آبیاری مزرعه خود می شود تا شاید شانسی و اله بختکی این بذر های بی نام و نشان سر از خاک بیرون آورند .

اگر کسی از کشاورزی سنتی که در این شهرستان و البته کل کشور رایج است، خبر نداشته باشد و اولین بار شاهد آبیاری غرقابی مزرعه باشد، تصور می کند که کشاورز در حال تهیه یک استخر خاکی است!

تعجب نکنید . در آبیاری غرقابی آب زلال و شیرین چاه عمیق کشاورزی که اصطلاحا با لوله 8 و یا 6 ابینچی از عمق بیش از 100 متری زمین به سطح زمین هدایت و جاری می شود! به طرف زمین هایی جاری می شود که شبیه اسنخر آب است !

و کشاورز سنتی سر ساعت حقابه آب کشاورزی خود را به داخل کرت های زراعی خود که هر کدام لااقل بیش از 2 ساعت آب را در خود جای می دهد جاری می کند تا آب بی زبان تمام قسمت های این کرت های زراعی را که شبیه استخر کم عمق است فرابگیرد!

و این درد جانکاه در مصرف ظالمانه آب کشاورزی اصلی ترین دغدغه هر شخص منصف و مسلمان است که هر روز شاهد این منظره دلخراش است!

رئیس شورای بخش عطاملک جوین در گفتگو با نسیم جوین و  خراسان با اشاره به اینکه در بخش عطاملک جوین برخی از کشاورزان ، بذر چغندر قند را در سال زراعی جاری بیش 2 بار کشت کرده ، ولی سبز نشده است، گفت: جالب است که در این منطقه هیچ خبری هم از کارشناسان جهاد کشاورزی نیست تا در زمینه اینگونه مشکلات ، کشاورزان را راهنمایی کند.

البته در همایش اخیر شورا ها در این شهرستان «اصغری نیا » عضو شورای بخش مرکزی جوین نیز از نبود کارشناس کشاورزی در این شهرستان انتقاد کرد .

یکی از کارشناسان کشاورزی که به عنوان مدیر یکی از ادارات غیر مرتبط با جهاد کشاورزی در این شهرستان اشتغال دارد و نخواست در این گزارش نامش ذکر شود، به خبرنگار ما می گوید: در این شهرستان الگوی کشت و سایر آموزش های لازم به کشاورزان داده نمی شود و کشاورزان بدون توجه به نوع خاک و سایر شرایط طبیعی زمین کشاورزی، اقدام به کشت می کنند و هر سال نیز بدتر از سال قبل دچار ضرر و زیان می شوند

در چند روز اخیر فرصتی پیش آمد تا با عالی ترین مرجع کشاورزی در سطح کشور در امر فرهنگی و شرعی یعنی نماینده ولی فقیه در وزرات کشاورزی در این مورد بسیار حیاتی گفتگو یی صورت گیرد باشد که توصیه ها و ارشادات این مقام مذهبی و فرهنگی در وزارت کشاورزی که عضویت در مجلس خبرگان را نیز دارد، راه گشای این امر مهم استفاده بهینه از آب کشاورزی باشد
                                                                   سبز نشدن بذر ها و کشت تکراری یکی از نتایج آبیاری غرقابی است

 

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت :استفاده از بدترین نوع آبیاری یعنی آبیاری غرقابی در مزارع جوین مهم ترین دلیل بحران آب در این شهرستان است.

به گزارش  نسیم جوین و خراسان آیت الله عالمی در حاشیه همایش زکات در شهرستان جوین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهم ترین دلیل بحران آب در دشت جوین استفاده از بدترین نوع آبیاری یعنی آبیاری غرقابی در مزارع این شهرستان است.

وی افزود:برای برون رفت از این مشکل باید با پخش سیلاب ها و انجام عملیات مکانیکی بر روی خاک از هدر رفت نزولات آسمانی و آب های بهاری تا حد ممکن جلوگیری شود.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پخش سیلاب ها بهترین راه تغذیه سفره های آب زیر زمینی است تصریح کرد: عملیاتی کردن این طرح در شهرستان جوین بسیار ضروری است و باعث می شود آب باران های بهاری به سمت مخازن زیر زمینی هدایت شود.

آیت الله عالمی بیان داشت:به کار بردن تکنیک های به زراعی و استفاده بهتر از آب و خاک ، تغییر الگوی کشت ، ترویج کشت گلخانه ای و تغییر نوع آبیاری از دیگر راه کارهای حل مشکل کم آبی در دشت جوین است.

آیت الله عالمی خاطر نشان نمود:مردم جوین برای حفظ حیات وحفظ تمدن کهن این منطقه باید در استفاده درست از منابع و مخازن آب های زیر زمینی حد اکثر تلاش خود را به کار ببرند ،در غیر این صورت در چند دهه آینده با مشکل کم آبی شدید روبرو می شوند.

 

                                                                  گفتگو با رئیس شورای عالی زکات کشور و عضو مجلس خبرگان
رئیس شورای عالی زکات کشور در آستانه برداشت گندم در استان خراسان با اشاره به اینکه زکات مهم‌ترین پشتوانه‌ رونق اقتصاد اسلامی است، گفت: در سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان زکات در کشور جمع آوری شده است .
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در سال‌های اولیه تشکیل شورای زکات در کشور میزان جمع‌آوری زکات به ۲۵۰ میلیارد تومان بود که خوشبختانه با فرهنگ‌سازی صورت گرفته دز سال های اخیر این میزان در سال گذشته به مرز۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

آیت‌الله حسن عالمی اظهار کرد: اگر زکات به موقع و به درستی پرداخت شود می‌توان به مردم و نیازمندان خدمات و کمک‌های شایان کرد.

وی با بیان اینکه مسئله رونق‌بخشی و استفاده از زکات در جامعه اسلامی یک اصل مهم است، تصریح کرد: جامعه اسلامی که دارای فقرا و نیازمندان است یک جامعه زخمی است که باید زخم‌هایش را از طریق کمک به نیازمندان التیام بخشید.

آیت ا…عالمی،با بیان اینکه هدف از تشکیل شورای زکات ساماندهی جمع آوری و چگونگی مصرف زکات است ، تاکید کرد: اولویت اول در مصرف زکات فقراء و نیازمندان است، و باید بوسیله زکات مشکلات اجتماعی مردم در محیط اجتماعی خویش مرتفع شود.

رئیس شورای عالی زکات کشور با بیان اینکه یکی از مواردی که می‌توان از طریق زکات به آن پرداخت مسئله کمک به فقرا است، خاطرنشان کرد: زکات ضامن برطرف شدن فقر در جامعه اسلامی است.

وی با بیان اینکه در شورای عالی زکات کشور با بررسی‌های صورت گرفته مصوب شده تا ۶۰ درصد از زکات جمع شده صرف کمک به نیازمندان و ۴۰ درصد صرف پروژه‌های عمرانی شود، یادآور شد: کمک به نیازمند به معنای دادن پول به آنان نیست بلکه کمک به نیازمند به معنای ایجاد اشتغال و کارآفرینی از طریق زکات است.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هرچه رونق کشاورزی در روستاها افزایش یابد، رونق پرداخت زکات نیز افزایش پیدا می‌کند، افزود: در قرآن کریم بیش از ۵۰ بار به صورت مستقیم و غیر مستقیم به اشاعه و اجرای امر زکات در جامعه توجه شده که نشان از اهمیت این فریضه الهی است.

عالمی با اشاره به مصوبات مجلس شورای اسلامی در زمینه پرداخت سهم دولت در زمینه زکات نیز افزود: در قانون مصوب شده تا هرچه زکات جمع‌آوری شد، دولت نیز سهمی را به عنوان کمک در این حوزه پرداخت کند که متاسفانه به دلیل بروز مشکلات مالی در سال‌های اخیر دولت نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

وی افزود: مودیان و دارندگان محصول هیچ‌گاه نباید منتظر سهم دولت باشند و باید زکات را برای توسعه جامعه بپردازند تا این مهم به جایگاه اصلی خود در جامعه برسد.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.