انتقاد رئیس شورای بخش عطاملک از جای خالی آموزش و ترویج در کشاورزی جوین

بذر ها سبز نمي شوند، و آب کفاف آبياري تمام کشت مزرعه را نمي دهد، و … کشاورز زحمتکش دوباره و سه باره ناچار به آبياري مزرعه خود مي شود تا شايد شانسي و اله بختکي اين بذر هاي بي نام و نشان سر از خاک بيرون آورند .

اگر کسي از کشاورزي سنتي که در اين شهرستان و البته کل کشور رايج است، خبر نداشته باشد و اولين بار شاهد آبياري غرقابي مزرعه باشد، تصور مي کند که کشاورز در حال تهيه يک استخر خاکي است!

تعجب نکنيد . در آبياري غرقابي آب زلال و شيرين چاه عميق کشاورزي که اصطلاحا با لوله 8 و يا 6 ابينچي از عمق بيش از 100 متري زمين به سطح زمين هدايت و جاري مي شود! به طرف زمين هايي جاري مي شود که شبيه اسنخر آب است !

توسلی رئیس شورای بخش عطاملک

و کشاورز سنتي سر ساعت حقابه آب کشاورزي خود را به داخل کرت هاي زراعي خود که هر کدام لااقل بيش از 2 ساعت آب را در خود جاي مي دهد جاري مي کند تا آب بي زبان تمام قسمت هاي اين کرت هاي زراعي را که شبيه استخر کم عمق است فرابگيرد!

و اين درد جانکاه در مصرف ظالمانه آب کشاورزي اصلي ترين دغدغه هر شخص منصف و مسلمان است که هر روز شاهد اين منظره دلخراش است!

رئيس شوراي بخش عطاملک جوين  روز گذشته در گفتگو با نسیم جوین  با اشاره به اينکه در بخش عطاملک جوين برخي از کشاورزان ، بذر چغندر قند را در سال زراعي جاري بيش 2 بار کشت کرده ، ولي سبز نشده است، گفت: جالب است که در اين منطقه هيچ خبري هم از کارشناسان جهاد کشاورزي نيست تا در زمينه اينگونه مشکلات ، کشاورزان را راهنمايي کند.

البته در همايش اخير شورا ها در اين شهرستان «اصغري نيا » عضو شوراي بخش مرکزي جوين نيز از نبود کارشناس کشاورزي در اين شهرستان انتقاد کرد .

يکي از کارشناسان کشاورزي که به عنوان مدير يکي از ادارات غير مرتبط با جهاد کشاورزي در اين شهرستان اشتغال دارد و نخواست در اين گزارش نامش ذکر شود، به خبرنگار ما مي گويد: در اين شهرستان الگوي کشت و ساير آموزش هاي لازم به کشاورزان داده نمي شود و کشاورزان بدون توجه به نوع خاک و ساير شرايط طبيعي زمين کشاورزي، اقدام به کشت مي کنند و هر سال نيز بدتر از سال قبل دچار ضرر و زيان مي شوند

در چند روز اخير فرصتي پيش آمد تا با عالي ترين مرجع کشاورزي در سطح کشور در امر فرهنگي و شرعي يعني نماينده ولي فقيه در وزرات کشاورزي در اين مورد بسيار حياتي گفتگو يي صورت گيرد باشد که توصيه ها و ارشادات اين مقام مذهبي و فرهنگي در وزارت کشاورزي که عضويت در مجلس خبرگان را نيز دارد، راه گشاي اين امر مهم استفاده بهينه از آب کشاورزي باشد

این گزارش را با عنوان«  گفتگو با عضو مجلس خبرگان در جوین» در همین سایت خبری بخوانید  بخوانید
             

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “انتقاد رئیس شورای بخش عطاملک از جای خالی آموزش و ترویج در کشاورزی جوین

  1. وقتی که جهاد کشاورزی نیروهای غیربومی وزن می گیردکه از مشهد نیشابور وقوچان و… ایا این افراد که ساکن هم نیستند توان کارکردن دارند با توجه به اینکه نیروهای بومی خوبی هم داریم ولی ….نه فرماندار نه امام جمعه نه نماینده و…اعتراض کردند و…

       3 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.