سال گذشته 400 میلیارد تومان زکات جمع آوری شد

عضو مجلس خبرگان رهبری  در اولین همایش زکات  شهرستان جوین گفت: در سال گذشته 400 میلیارد تومان زکات  در کشور جمع آوری شده  است .

آیت ا…عالمی( نوباغی) روز گذشته در همایش زکات این شهرستان در محل مسجد جامع شهر نقاب، گفت: هدف از تشکیل شورای زکات ساماندهی جمع آوری و  چگونگی مصرف زکات است .

وی با تاکید بر اینکه اولویت اول در مصرف زکات فقراء و نیازمندان است، تصریح کرد: باید بوسیله زکات مشکلات اجتماعی مردم در محیط اجتماعی خویش مرتفع شود.

 

 

 

نماینده خراسان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مصارف اصلی زکات متعلق به فقراست، افزود: در مراتب بعد برای ساخت مصلی نماز جمعه شهرستان نیز  باید از زکات  مردم استفاده کرد.

 قانون مند شدن  و رشد صد برابری زکات در ده سال اخیر 

 

رئیس اداره اجرایی زکات استان نیز در حاشیه این همایش در گفتگو با نسیم جوین، گفت: شورای زکات استان خراسان نیز در سال 83 به دستور رهبری هم زمان با کل کشور تشکیل شد. 

وی اظهار داشت: در اولین سال تاسیس این شورا  در سال 83  فقط 30 میلیون تومان زکات در این استان جمع آوری شد در حالیکه در سال گذشته ( سال 93)  این میزان زکات استان با افزایش 100 برابری در استان به مبلغ 30 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

حجت الاسلام محمد قادری با بیان اینکه متولی زکات در روستا های کشور کمیته امداد است ، تصریح نمود: قانون زکات پس از تصویب مجلس توسط مقام رهبری تنفیذ و به شورای زکات اعلام شد  و در این قانون آمده است که زکات جمع آوری شده هر روستا و هر نقطه  از کشور باید در همان محل هزینه و مصرف شود

وی با اشاره به اینکه  این قانون دولت را  در جهت تشویق کشاورزان به امر پرداخت زکات حداقل تا 10 درصد کل زکات هر روستا و یا محل به عنوان تشویقی کمک دولت به کشاورزان پرداخت می شود و در این راستا در سال 92  20 درصد از کل زکات به عنوان تشویق کشاورزان  در اختیار آنها قرار گرفت و در سال 93 نیز به میزان 10 درصد  کمک دولت به کشاورزان اختصاص یافت .

ئیس شورای عالی زکات در همایش جغتای خبر داد

رئیس شورای عالی زکات کشور گفت: در سال‌های قبل میزان جمع‌آوری زکات به 250 میلیارد تومان رسیده بود که خوشبختانه با فرهنگ‌سازی صورت گرفته این میزان به 400 میلیارد تومان رسیده است.

 

آیت‌الله حسن عالمی در همایش زکات در شهرستان جغتای با بیان اینکه زکات به عنوان یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های رونق اقتصاد اسلامی شناخته می‌شود، اظهار کرد: اگر زکات به موقع و به درستی پرداخت شود می‌توان به مردم و نیازمندان خدمات و کمک‌های شایان کرد.

وی با بیان اینکه مسئله رونق‌بخشی و استفاده از زکات در جامعه اسلامی یک اصل مهم است، تصریح کرد: جامعه اسلامی که دارای فقرا و نیازمندان است یک جامعه زخمی است که باید زخم‌هایش را از طریق کمک به نیازمندان التیام بخشید.

رئیس شورای عالی زکات کشور با بیان اینکه یکی از مواردی که می‌توان از طریق زکات به آن پرداخت مسئله کمک به فقرا است، خاطرنشان کرد: زکات ضامن برطرف شدن فقر در جامعه اسلامی است.

وی با بیان اینکه در شورای عالی زکات کشور با بررسی‌های صورت گرفته مصوب شده تا 60 درصد از زکات جمع شده صرف کمک به نیازمندان و 40 درصد صرف پروژه‌های عمرانی شود، یادآور شد: کمک به نیازمند به معنای دادن پول به آنان نیست بلکه کمک به نیازمند به معنای ایجاد اشتغال و کارآفرینی از طریق زکات است.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هرچه رونق کشاورزی در روستاها افزایش یابد، رونق پرداخت زکات نیز افزایش پیدا می‌کند، افزود: در قرآن کریم بیش از 50 بار به صورت مستقیم و غیر مستقیم به اشاعه و اجرای امر زکات در جامعه توجه شده که نشان از اهمیت این فریضه الهی است.

عالمی با اشاره به مصوبات مجلس شورای اسلامی در زمینه پرداخت سهم دولت در زمینه زکات نیز افزود: در قانون مصوب شده تا هرچه زکات جمع‌آوری شد، دولت نیز سهمی را به عنوان کمک در این حوزه پرداخت کند که متاسفانه به دلیل بروز مشکلات مالی در سال‌های اخیر دولت نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

وی افزود: مودیان و دارندگان محصول هیچ‌گاه نباید منتظر سهم دولت باشند و باید زکات را برای توسعه جامعه بپردازند تا این مهم به جایگاه اصلی خود در جامعه برسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به رشد پرداخت‌های زکات در سطح جامعه نیز یادآور شد: در سال‌های قبل میزان جمع‌آوری زکات به 250 میلیارد تومان رسیده بود که خوشبختانه با فرهنگ‌سازی صورت گرفته این میزان به 400 میلیارد تومان رسیده است.

رمضانعلی سبحانی‌فر  نیز در همایش زکات در شهرستان جغتای با بیان اینکه متاسفانه در زمینه فرهنگسازی زکات آنطور که باید کار نشده است، اظهار داشت: پرداخت زکات اگر به صورت هدفمند در جامعه انجام شود و از آن درست استفاده کنیم می‌توانیم شاهد رونق اقتصادی در جامعه باشیم.
وی با بیان اینکه زکات باید به عنوان یکی از مسائل مهم در برنامه اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: امروز به جرات می‌توان گفت که بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی کشور بدون کمک دولت قابل حل است.

سبحانی‌فر در پایان با تأکید بر اینکه امروز باید به زکات به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار اقتصاد اسلامی نگاه شود، گفت: در این بخش باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد و در آمدهای حاصله نیز بر اساس شرع و اصول در راه‌هایی هزینه شود که در توسعه اشتغال، کار آفرینی و از بین بردن فقر در جامعه موثر باشد.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.