مسابقات کشوری کشتی با چوخه اسفراین با معرفی نفرات برتر پایان یافت

عصر امروز
مسابقات کشوری کشتی با چوخه اسفراین با معرفی نفرات برتر پایان یافت

مسابقات کشوری کشتی با چوخه اسفراین با معرفی تیم‌ها و نفرات برتر در محل گود زینل‌خان اسفراین به کار خود پایان داد.

خبرگزاری فارس: مسابقات کشوری کشتی با چوخه اسفراین با معرفی نفرات برتر پایان یافت

به گزارش نسیم جوین و به نقل از  خبرگزاری فارس از اسفراین، مسابقات کشوری کشتی با چوخه اسفراین همه ساله بر اساس سنتی دیرینه در روز 14 فروردین ماه با حضور خیل عظیمی از علاقه‌مندان به این ورزش بومی محلی و نامداران کشتی باچوخه خراسان و استان‌های مختلف کشورمان در فضای باز و بر روی خاک در محل گود زینل‌خان اسفراین برگزار می‌گردد.

کشتی با چوخه در ایران از قدمت بسیار طولانی برخوردار بوده و استان خراسان شمالی شهرستان اسفراین نیز یکی از مناطقی است که از گذشته‌های دور همواره خاستگاه کشتی‌گیران بنامی بوده و از این منطقه قهرمانان بزرگی به کشور و سطح جهان معرفی شدند.

این مسابقات که به مدت یک روز در محل گود زینل‌خان برگزار شد 130 کشتی‌گیر در قالب 25 تیم از شهرستان‌های شاهرود، دماوند، آشخانه، بجنورد، فاروج، شیروان، قوچان، درگز، مشهد، تربت جام، تایباد، نیشابور، جوین و اسفراین در چهار وزن 70، 80، 90، و90+ به رقابت پرداختند که در پایان تیم ثامن الحج سبزوار با کسب 37 امتیاز در سکوی نخست ایستاد و تیم‌های لوله گستر اسفراین با 27 امتیاز و سبک سازان شرق نیز با کسب 27 امتیاز به ترتیب عناوین دوم و سوم را کسب کردند.

در رده انفرادی نیز نفرات برتربه شرح ذیل معرفی شدند:

در وزن 70 کیلوگرم: ابراهیم ولیان از تیم لوله گستر شهرستان اسفراین، علی شاوردیان از تیم سبک سازان شرق و محمد محمدی بریمانلو از تیم ثامن الحج به ترتیب اول تا سوم شدند.

در وزن 80 کیلوگرم: الیاس علی اکبری از تیم لوله گستر اسفراین در سکوی نخست ایستاد و حامد میرزا پور از تربت جام و علیرضا جهانیان از تیم ثامن الحج به ترتیب دوم و سوم شدند.

در وزن 90 کیلوگرم: محمد تیموری از تیم ثامن الحج اول شدند و مصطفی نیمروزی از تیم سبک سازان شرق و مجتبی زمانی از تیم بازرگانی طلوع مقام‌های دوم و سوم را به دست آوردند.

کشتی اسفراین

در وزن 90+ کیلوگرم جواد محجوب از تیم ثامن الحج  در جایگاه نخست ایستاد و امین جعفرزاده از تیم سبک سازان شرق و سعید دلیر از تیم شهرداری اسفراین به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را به دست آوردند.

علاوه بر معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، استاندار خراسان شمالی، معاون سیاسی امنیتی استاندار، فرماندار و نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان جمعی از مدیران استانی و محلی از جمله تماشاچیان این آیین بودند.

در پایان آیین برگزاری این رقابت‌ها علاوه بر تخصیص هدایایی از سوی مهمانان کشوری و استانی و مردمان علاقمند به کشتی به قهرمانان اوزان مختلف از سوی ستاد برگزاری مسابقات کشتی باچوخه اسفراین به نفرات اول هر وزن مبلغ 25میلیون ریال به همراه یک بسته صنایع دستی و گردشگری اسفراین به ارزش ده میلیون ریال ، نفرات دوم 20 میلیون ریال و نفرات سوم 15 میلیون ریال اهدا شد.

شهرستان اسفراین در جنوب استان خراسان شمالی قرار دارد.

همه ساله همزمان با فرا رسیدن بهار طبیعت برگزاری  مسابقات کشتی باچوخه در استان رونق می‌گیرد.

ورزشکاران باچوخه با لباس محلی به نام چوخه در مسابقات این رشته ورزشی پرطرفدار حضور می‌یابند.

به گزارش فارس، در گذشته و هم اکنون ورزشکاران آلیش و جودوی کشورمان را باچوخه کاران خراسان شمالی تشکیل داده‌اند.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “مسابقات کشوری کشتی با چوخه اسفراین با معرفی نفرات برتر پایان یافت

  1. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، رقابت‌های کشتی با چوخه گود زینل خان اسفراین که صبح امروز با حضور 80 هزار تماشاگر و با حضور 129 !!!!چوخه کار در قالب 26 !!!!تیم برگزار شد با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.