طرح مشکلات کشاورزان جوين درآستانه سفر استاندار به جوین

 گويا قرار است استاندار خراسان رضوي به شهرستان جوين سفر کند.
قبل از سفر قشرهاي مختلف مردم براي رفع مشکلات اين شهرستان درخواست هاي خود را مطرح کرده اند.به گزارش خراسان و نسیم جوین، يکپارچه نبودن اراضي کشاورزي، وجود خرده مالکي، خشکسالي و مشکلات کشاورزي، پايين بودن ضريب مکانيزاسيون و فرسودگي ماشين آلات، بازنگري نشدن طرح هادي و نامناسب بودن وضعيت برخي از جاده ها از جمله مشکلاتي است که مردم خواستار رسيدگي به آن ها هستند.
رمضانعلي رشيدي  فر يکي از اين کشاورزان شهرستان جوين گفت: متوليان و تصميم گيرندگان اين گونه تسهيلات، شناختي از وضعيت کشاورزان ندارند، به طوري که با شرايط موجود هيچ خرده مالک کشاورزي امکان برخورداري از اين تسهيلات را پيدا نمي کند.
کشاورز ديگري گفت: کاش متوليان کشاورزي به جاي پرداخت اعتبارات بلاعوض کلان که عملاً نصيب تعداد انگشت شماري از مالکان عمده مي شود، بخشي از آن را به صورت تسهيلات خريد لوله انتقال آب به ما کشاورزان خرده پا اختصاص دهند.
اگرچه مدير جهاد کشاورزي شهرستان جوين در گفت وگو با خراسان و در پاسخ به اين مشکل اظهار کرد: براي اعطاي تسهيلات مکانيزاسيون به کشاورزان هيچ محدوديتي نيست، اما شرايط برخورداري از اين تسهيلات را استان به شهرستان ها ابلاغ مي کند.
وي با اشاره به اين که بيش از 95 درصد کشاورزان دشت جوين به صورت خرده مالکي کشاورزي مي کنند، افزود: خرده مالکان ناگزير به يکپارچه سازي اراضي خود هستند. محصولات جاليزي شهرستان صرف خوراک دام مي شود و امسال در اوج برداشت محصول هندوانه و گوجه فرنگي در اين دشت، قيمت هر کيلو هندوانه يا گوجه فرنگي تقريبا معادل قيمت کاه شده بود!
اکبر ملايجردي کشاورزي از محله ملايجرد شهر نقاب با بيان اين که بايد در اين منطقه کشاورزي صنايع تبديلي و فرآوري کشاورزي ايجاد شود، افزود: امسال حدود ۵۰درصد مزارع صيفي جات و گندم و جو در پي بارش تگرگ آسيب ديد و به علاوه وجود آفت هاي خاص گوجه فرنگي و … نيز مشکل کشاورزان را دوچندان کرده است و ما امسال محصول هندوانه و گوجه را به دليل ارزاني آن براي تامين غذاي دام استفاده کرديم! امير نقابي کشاورز و صيفي کار ديگر اين دشت خطاب به استاندار گفت: آيا استاندار و مسئولان خبر دارند که درآمد حاصل از صيفي کاري ما امسال فقط هزينه کود مرغ مصرفي براي جاليزها را تامين کرده است؟

 

مشکلات ديمه کاران منطقه پيراکوه ادعاي مالکيت اراضي زراعي از سوي منابع طبيعي از ديگر مشکلات اساسي کشاورزان اين دو شهرستان به ويژه در مناطق پيراکوه جوين و جغتاي است اين اراضي ساليان زيادي است که به کشت و زرع توسط کشاورزان اختصاص دارد و در سال هاي اخير عملکرد سازمان منابع طبيعي باعث مشکلات و دغدغه بسياري براي کشاورزان شده است.

به طوري که حجت الاسلام احمدي پناه نماينده ولي فقيه در جهاد کشاورزي شهرستان هاي جوين و جغتاي بارها خواهان رسيدگي به اين موضوع مالکيتي که منشاء حقوقي و شرعي نيز دارد شده است.

به گفته رئيس جهاد کشاورزي جوين 85 هزار هکتار از 180 هزار هکتار اراضي ملي و کشاورزي جوين متعلق به عرصه هاي منابع طبيعي است.

طرح هادي بازنگري شود

بازنگري نشدن «طرح هاي هادي» روستاهاي جوين و سپري شدن مدت زمان اجراي ده ساله اين طرح ها در بسياري از روستاها و نيز ممنوع بودن ساخت و ساز در ضلع جنوبي روستاهاي اين شهرستان و به تازگي نيز هدايت بسياري از ساکنان روستا هاي جوين توسط امور اراضي جهاد کشاورزي به مراجع قضايي، از جمله گلايه ها و شکايت هاي اهالي جوين از اين طرح هاي هادي روستايي است.

عباس آبادي يکي از ساکنان اين شهرستان گفت: براي فرزندان خود نمي توانيم در زمين هاي شخصي خود در روستا مسکن بسازيم و حتي در مواردي در سال هاي گذشته اقدام به ساخت کرده ايم و هم اکنون براي آب و برق آن مشکل داريم!

وضعيت نامناسب جاده هاي ارتباطي شهرستان

بيشتر روستاهاي شهرستان جوين در حاشيه جاده اصلي اين شهرستان که از ناحيه غرب به سمت جاجرم- جنگل گلستان و شاهرود و از طرف شرق به سبزوار-مشهد مقدس منتهي مي شود، قرار گرفته است.

«انداده اي» يکي از ساکنان روستاي انداده جوين نيز گفت: آقاي استاندار اين راه هاي روستايي و به اصطلاح جاده اي که از داخل روستاهاي زنجيره اي اين شهرستان مي گذرد در شان ما روستاييان نيست!

مهندس حسيني مدير کشت و صنعت جوين نيز گفت: مالک و صاحب اصلي اين دشت و جلگه جوين کشاورزان بودند و به تدريج مزارع و کشتزارهاي آن ها را زندگي شهري بلعيد! به طوري که کشاورزان که صاحبان اصلي اين دشت هستند، هيچ راه مناسبي براي عبور و مرور راحت به مزارع خود ندارند! زيرا که راه اصلي آن ها با عنوان به اصطلاح جاده تصرف شد و حال خودشان با تراکتور و ساير وسايل نقليه کشاورزي حق عبور و مرور از اين جاده را ندارند.

 

نايب رئيس شوراي شهرستان در اين باره به خراسان مي گويد: با شروع فصل کشاورزي در اين شهرستان، جاده اصلي اين شهرستان که به عنوان مسير ارتباطي استان هاي خراسان رضوي به سوي خراسان شمالي و شاهرود و جنگل گلستان است ، تبديل به مسير وحشت مي شود!

علي رضا عباس آبادي با اشاره به کم عرض بودن اين جاده، گفت: در سال گذشته در برخورد يک سواري با کاميون حمل چغندر قند، در همين مسير جوين يک خانواده 5 نفره از اين شهرستان در آتش سوختند و هيچ آثاري از خانواده بر جاي نماند!

 

جانشين فرمانده پليس راه جوين نيز در اين باره مي گويد: در حاشيه اين جاده که به صورت کاربري خيابان درآمده است، منازل مسکوني و واحدهاي تجاري چندين روستاي متصل به هم موجب شده است که موتور سيکلت سواران به صورت مداوم در اين جاده باريک در حال تردد هستند و متأسفانه بيشترين آمار تصادفات را نيز به خود اختصاص داده اند. سروان باغاني با اشاره به حادثه خيز بودن محل هاي حادثه خيزي مانند ميدان ورودي و خروجي حکم آباد از توابع بخش عطاملک و تقاطع کلاته عرب مي گويد: حرکت وسايل نقليه و ادوات و يدک کش هاي کشاورزي در فصل برداشت محصول در جوين مزيد برعلت شده و موجبات افزايش ميزان تصادفات در اين جاده به اصطلاح بين روستايي را فراهم کرده است.

نکته آخر…

يکي از فرهنگيان شهرستان جوين نيز به ناهماهنگي اسم شهرستان و مرکز آن اشاره کرد و گفت:  حالا که استاندار   محترم عازم جوين هستيد مراقب باشيد تا به دليل نا هماهنگ بودن عنوان شهر و شهرستان هم چون برخي از مديران استاني اشتباها در جاده هاي منتهي به نقاب ( مرکز شهرستان جوين) اذيت و سرگردان نشويد و حداقل مصوبه تغيير نام شهر نقاب به شهر جوين را که در زمان استانداران قبلي در شوراي اداري استان تصويب شد و هيچ گاه اجرا نشد، به همراه داشته باشيد.

این گزارش عینا نیز در روزنامه خراسان مورخ 21 دی ماه چاپ شده است

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

2 thoughts on “طرح مشکلات کشاورزان جوين درآستانه سفر استاندار به جوین

  1. با تشکر از درج مشکلات -کاش امدن استاندارراباحضور مردم واطلاع رسانی توسط مردم انجام می گرید

       2 نفر با این دیدگاه موافق هست

  2. نام درازشهر بهتر از جوين هست چون نام جوين غصبي است! در ثاني با مختصات نقاب بيشتر ميخو.اند تا نام ديگري!

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.