سخنی با استاندار محترم خراسان رضوی در آستانه سفر به جوین و جغتای

استاندار  خراسان رضوی دوشنبه این هفته برای دیدار با مردم شهرستان جوین و جغتای و نیز آشنایی با مشکلات و مسایل اقتصادی و فرهنگی شهرستان های جوین و جغتای از این دو شهرستان بازدید خواهند کرد

آقای استاندار به قول معروف خیر الکلام قل و دل .

این دو شهرستان به عنوان قطب کشاورزی استان به شمار می روند و هر دو شهرستان سال ها است که از تاراج محصولات کشاورزی خود رنج می برند.

آقای استاندار  آیا شنیده ای آن قصه پر غصه کشاورز سنتی را که با سادگی تمام می گفته : امسال 100 من کاشتم ولی 90 من برداشتم اما گندم هاش خیلی چاق بودند!

این مثل، حال روز کشاورز امروزی ما در این دو دشت حاصلخیز خراسان بزرگ است!

آقای استاندار آیا می دانی که در گذشته،  مردم همین روستا ها در پایان فصل برداشت جشن خرمن و شکر گزاری به جا می آوردند؟

و امروز دیگر  نه تنها از این جشن های با برکت و سنتی چشن خرمن، خبری نیست ! ، بلکه بهره برداران  به جای جشن،  زانوی غم و ماتم بقل می کنند،  و  دسترنج  چند ماهه خود را که با زحمات طاقت فرسای اعضای خانوار و به صورت شبانه روزی  به دست آورده اند، درو نمی کنند، و خرمن نمی کنند ، تا جشن خرمنی به پا شود!

 

بلکه با یک دنیا حسرت و ندامت همین محصول را که باید به عنوان طلای سبز گره گشای امور کشاورز و کشورش باشد در مزارع رها شده و دام ها آن محصول درو نکرده را می چرند!

گوجه فرنگی ، پیاز  و صیفی جات و حتی چغندر قند  و …  این دشت در بسیاری از مواقع توسط کشاورزان جمع آوری نمی شود ! چوین هزینه داشت و کاشت و نگهداری آن به قدری بالا ست که چیزی نمی ماند تا برای برداشت آن هزینه شود!

آقای استاندار در جلسات این دو شهرستان به گزارشات مربوط به آمار های کذایی در مورد لوله گذاری ها و وام ها ی دراز مدت و طولانی و غیره  خیلی اعتنا نکن!

نه اینکه این آمار ها دروغ باشد ! خیر

بلکه این وام ها و تخصیص ها و تسهیلات فقط در اختیار درصد بسیار کمی از کشاورزان عمده و مالکان کل این شهرستان است که شاید از تعداد انگشتان دو دست بیشتر نشود!

آقای استاندار کشاورزی این دو دشت خرده مالکی است ولی برنامه ریزی ها و اعطای تسهیلات کشاورزی به صورت عمده مالکی است!

اگر در مراسمات نمادین کشاورزی دقت شود همواره چند کشاورز انگشت نما در جلو دوربین ها و در مراسم افتتاحیه و غیره به چشم می خورند!

و کشاورزان خرده پا نه تنها از این تسهیلات  برخوردار نیستند که حتی دوربین ها نیز به سمت آنها نمی رود!

به کشاورز می گویند، الگوی کشتت را تغییر بده بدون اینکه تسهیلاتی و آموزش هایی در اختیار بگذارند!

و متاسفانه در کشاورزی ما که به صورت بخش نامه ای از سوی جهاد کشاورزی اداره می شود گویا فقط عمده مالکان را کشاورز می دانند!

و شعار یک پارچه سازی اراضی و مکانیزه کردن آن را سر می دهند بدون آنکه  به در خواست های خرده مالکان توجه کنند
بحران کم آبی در شهرستان با توجه به کاهش میزان بارندگی در سال جاری و وضعیت رو به بحران آب های زیر زمینی لازم است تصمیمات جدی و عملی در مدیریت کشاورزی در چگونگی هدایت بهره برداران به سمت کشت های مناسب خشکسالی  این دو شهرستان انجام گیرد
از آنجاییکه حدود 90 درصد آب استحصالی جوین  و جغتای در بخش کشاورزی مصرف می شود، ارائه تسهیلات در بخش کشاورزی و آبیاری قطره ای به کشاورزان خرده پا نیز اهمیت دارد.

 

ادعای مالکیت اراضی زراعی از سوی منابع طبیعی از دیگر مشکلات اساسی کشاورزان این دو شهرستان خاصه در مناطق پیراکوه جوین و جغتای می باشد و این اراضی سالیان زیادی است که به کشت و زرع توسط کشاورزان اختصاص داشته و در سال های اخیر عملکرد سازمان منابع طبیعی باعث مشکلات و دغدغه بسیاری برای کشاورزان شده است.

 

مساعدت ویژه جهت دادن لوله برای انتقال آب کشاورزی، اختصاص تسهیلات برای مکانیزه کردن اراضی خرده مالکی، تسهیلات برای لایروبی و مرمت قناتها، تخصیص اعتبار برای مبارزه با آفات و همچنین تسهیلات برای خرید ماشین آلات کشاورزی و خاصه دستگاه های ذرت جمع کنی  و تراکتور و نیز خرید تضمینی محصولات صیفی و دیگر محصولات کشاورزی از جمله این درخواست ها است

 

آقای استاندار این راه های روستایی و به اصطلاح جاده ای که از داخل روستاهای زنجیره ای این دو شهرستان می گذرد در شان روستاییان ما نیست!

به قول مهندس حسینی مالک و صاحب اصلی این دو دشت کشاورزان بودند و به تدریج مزارع و کشتزار های آنها را  زندگی شهری بلعید !  به طوری که کشاورزان که صاحبان اصلی این دشت هستند، هیچ راه مناسبی برای عبور و مرور راحت به مزارع خود ندارند! زیرا که راه اصلی آنها را  با عنوان  به اصطلاح جاده تصرف شد و حال خودشان با تراکتور و سایر وسایل نقلیه کشاورزی حق عبور و مرور از این جاده را ندارند!

 

 آقای استاندار فقط شهرستان جوین با دارا بودن 375 حلقه چاه  ، 72 رشته قنات و 4 رشته  رودخانه دارای چند رتبه  در بخش تولیدات محصولات کشاورزی است. و این غیر از آمار چاه های شرکت کشت و صنعت جوین است که بیش از 30 هزار بسیجی و ایثار گر 3 استان خراسان بزرگ در آن سهام دار هستند

آقای استاندار  کاهش بازندگی در چند ساله  اخیر و کاهش حدود 1 متری آبهای زیر زمینی  یکی از معضلات  این دو شهرستان است که با افزایش لوله گذاری در مزارع می توان آن را کنترل کرد.

 و با افزایش اعتبارات در خصوص آبیاری تحت فشار  و قطره ای و تسهیلات به جهت خریداری دستگاههای خاک ورزی و ادوات کشاورزی کمک شما را می طلبد

آقای استاندار  اعتراض نکردن کشاورزان این دو شهرستان به وجود مشکلات و کمبود ها ناشی از  قناعت  و زحمت کش بودن آنها است. و این دشت ها کمتر از دشت مغان نیستند  و نیاز به یک ردیف بودجه ویژه کشاورزی دارند به طوری که اگر به دشت جوین و جغتای دقت شود می تواند  در تامین کلیه نیازهای کشور سهم عمده ای را داشته باشند

آقای استاندار  کشاورزی این دشت حاصلخیز  در  کشاورزی کشور حرف اول را می زند  و شهرستان جوین  و جغتای فقط یک قطب کشاورزی و یک دشت حاصلخیز است که بستر و زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در بحث صنعت کشاورزی و بستری مناسب تر برای مطالعه و دانش کشاورزی است .

ادامه دارد…….

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “سخنی با استاندار محترم خراسان رضوی در آستانه سفر به جوین و جغتای

 1. باسلام، و تشكر از گزارش جامع و كاملتان و اظهار اميدواري از اينكه انشاالله آقاي استاندار بخانند…

  فقط جسارتا در جمله زير…
  از آنجاییکه حدود ۹۰ درصد آب استیصالی جوین و جغتای در بخش کشاورزی مصرف می شود…
  كلمه استيصالي اشتباه بوده و استحصالي صحيح است.
  مستحضرباشيد استيصال به معناي كنده شدن و درماندگي مي باشد…

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.