گزارش نسیم جوین از پیاده روی اربعین از نجف به کربلا+ عکس

بزرگترین و بی نظیرترین  رویداد جهان تشیع  به صورت یک کنگره و  مانور  و همایش عظیم در اربعین حسینی همه ساله  در کریلا اتفاق می افتد

در این گزارش ویژه توسط نسیم جوین ،  از حال و هوای پیاده روی زائران به کربلا و نیز اطلاعاتی در مورد چگونگی شرکت در این کنگره بزرگ شیعی  و نیز گزارش های متنوعی از حال و هوای مردم در اربعین  در عراق و کربلا  و نیز گزارشی مختصر از رویارویی و لمس عینی زائران جوینی در  برخورد با گروه های تروریستی و داعش در سامرا به همراه تصاویری که توسط زائران جوینی در این مراسم تهیه شده است،  به رشته تحریر در خواهد آمد

امسال  بر اساس ضرورت مسایل امنیتی و سیاسی حاکم بر جهان اسلام و تشیع  و نیز تهدید گروه تروریستی داعش مبنی بر به خاک و خون کشیدن این مراسم در مسیر های منتهی به کربلا اهمیت ویژه ای داشت . و مدیر نسیم جوین نیز با همین انگیزه و با نیت شرکت در این کنگره بزرگ جهان تشیع  به عنوان قطره ای از این دریای مواج عزاداران حسینی ، راهی کربلا شد

از آنجاییکه رسانه های غربی و صهیونیستی  از بازتاب این  مراسم بی نظیر جهان تشیع  جلوگیری می کنند وظیفه ما اصحاب رسانه و قلم دوچندان می شود

بر اساس مصاحبه ای که با تنی چند از علما ء  حاضر در پیاده روی مسیر نجف به کربلا  هم چون آقا تهرانی و دیگر بزرگان داشتم و بر اساس تقاضای همراهان عزیز جوینی در این سفر  عشق که اسامی آنها در ادامه خواهد آمد و  نیز توصیه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جوین،  اقدام به تهیه  و تالیف ” سفرنامه پیاده روی به سوی کربلا ” را نمودم

IMG_۲۰۱۰۰۱۰۲_۱۸۴۰۳۷

 

باشد که با توصیف  لحظات بی نظیر و ناب این سفر معنوی و سیاسی و اجتماعی،  سهمی در گسترش این فرهنگ منحصر به فرد شیعه در جهان اسلام باشیم

 

مقدمه: 

 شمار دقیق زائران شرکت کننده در مراسم اربعین حسینی امسال ( 93)  بین دهم تا بیستم ماه صفر بالغ بر بیست میلیون زن و مرد و کودک بوده است که  حدود 2 میلیون تن آنها زائران غیرعراقی از 50 ملیت جهان بودند.

18 میلیون عراقی از اقوام، مذاهب و ادیان مختلف عراقی و از  بیش‌تر استان‌های این کشور برای زیارت حرم سید الشهدا و آقا ابالفضل العباس علیهما السلام به کربلا مشرف شدند که 1 میلیون نفر از آنها فقط روز جمعه به جمع زائران پیوستند.

 از قول «عقیل المسعودی»، رئیس کمیته امنیتی شورای استانی کربلا   شمار زائران مراسم اربعین حسینی بیش از بیست میلیون نفر  در بین دوستان و نیز رسانه های عراق نقل و قول می شد

 و یک نکته در مورد اینکه چرا با وجود وسایل نقلیه  فراوان و در دسترس امروزی زایران با پای پیاده به زیارت می روند؟

جوابش این است که این یک نوع ابراز عظمت امام حسین(ع) است. عیناً در روایات داریم ائمه پیاده از مدینه می‌رفتند مکّه. امام سجاد(ع) بیست و پنج سفر شاید با پای پیاده رفت. گاهی مرکب هم همراه خودشان می‌بردند. به دو فایده؛ یک فایده اگر وسط راه ناچار شوند سوار بشوند، دیگر اینکه بگویند از بی‌مرکبی نیست که ما پیاده می‌رویم، مرکب هم داریم و پیاده می‌رویم، این به احترام امام حسین(ع) است.

IMG_۲۰۱۰۰۱۰۱_۱۴۲۱۰۷

این یک نوع اظهار عظمت و تجلیل از مقام شامخ اباعبدالله(ع) است. این پیاده رفتن، این دلیل بر این است. و لذا این پیاده‌رویِ اربعین خیلی در دنیا صدا می‌کند؛ و تبلیغ خوبی برای عالم تشیّع و عالم اسلام است. یکی از مبلّغ‌های بسیار خوب است. البته فضیلت و ثواب فراوان این پیاده روی را در ادامه سفرنامه خواهیم نوشت

می‌دانید که در ایام اربعین، اجتماع در کربلا، از عاشورا بیشتر است، انبوه جمعیت خیلی بیشتر است. آن‌وقت عدۀ زیادی پیاده، زن، بچه، با اینکه خطراتی هم احتمال می‌دهند تهدیدشان بکند می‌کنند، این دلیل بر این است که واقعاً عاشق این مکتب هستند. تنها عشق است که آنها را به این سمت و سو می‌برد.

بنابراین این ایراد یک ایراد بی‌دلیل و بیهوده‌ای هست و آثار و برکات را می‌بینند و در عین‌حال باز ایراد می‌کنند، خیلی دلیل بر بی‌اطلاعی است.

ما از مکتب امام حسین(ع) به عنوان مبارزۀ حق با باطل در زمان خودمان [کمک می‌گیریم]، آینده‌ها هم همین مبارزه را دارند و باید از این مکتب کمک بگیرند. یک مسألۀ شخصی نیست بلکه یک هدف مستمرِ انسانی است. و جالب این است که جریان امام حسین(ع) فراتر از جهان اسلام هم تأثیر می‌گذارد. چون اهداف، یک اهدافی است که در غیر اسلام هم هست. ما می‌گوییم «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّهُ». خب این منحصر به جامعۀ اسلامی نیست، هر انسانِ آزاده‌ای «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّهُ» می‌گوید. «خَیَّرَنِی بَیْنَ اثْنَتَیْنِ، بَیْنَ السَّلَّهِ وَ الذِّلَّهِ» اینها تعبیراتی که امام حسین(ع) دارد. و به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) که فرمود «المَوت فِی حَیاتِکُم مَقهورِین والحَیاه فِی مَوتِکُم قَاهِرین» شما اگر زنده بمانید و مقهور دشمن بشوید، این مرگ است. اگر شهید بشوید و مقهور دشمن نشوید، این حیات است.

سؤال: اگر هدف ما زیارت است، چرا چند روز وقتمان را صرف پیاده‌روی کنیم و از زیارت بیشتر در جوار امام حسین(ع) محروم بمانیم؟

 یا اینکه سوال میشه در حالی که معرفت ما نسبت به زیارت کم است، بهتر نیست به جای این سه روز پیاده‌روی، وقتمون را صرف مطالعه کنیم و معرفت بیشتر بدست بیاوریم؟

پاسخی از آیت‌الله مکارم شیرازی در این مورد: آن تأثیری آکه در این پیاده‌روی هست، در زیارت معمولی نیست. انسان یک حال و هوایی دیگری پیدا می‌کند. تا آدم نرود، توجّه پیدا نمی‌کند؛ انسان یک حال و هوای دیگری پیدا می‌کند. یک شور و نشاط و یک عشق دیگری پیدا می‌کند.

آثار و برکاتی که از زیارت معمولی حاصل می‌شود، ارزشمند است. خب می‌رود زیارت می‌کند، به‌جای دو روز، سه روز چهار روز زیارت می‌کند، تکرار زیارت؛ اما این یک خاطره‌ای می‌شود برای تمام عمر. اصلاً در موقع راه رفتن وقتی به آن سمت می‌رود، دارد خودسازی می‌کند. غیر از بحث‌هایی که [در طول راه] می‌شود، شب‌هایی که مستقر می‌شوند و صحبت‌هایی که می‌شود، اصلاً خودِ این یک تأثیر در خودسازی دارد.

و خب همین اشکال را هم به امام سجاد می‌کردند، چرا شما این کار را می‌کنید؟ خب سریع با مرکب بروید و بیشتر طواف خانۀ خدا کنید. چرا؟ یک آثاری در پیاده‌روی هست که در آن نیست. و بنابراین جای این ایراد نیست. بعضی‌ها که حوصلۀ پیاده‌روی ندارند، معمولاً این‌گونه اشکالات را می‌کنند که خودشان را تبرئه بکنند و یک مجوّز برای خودشان پیدا بکنند.
و بهترین دلیلش این است که ممکن است خاطرۀ زیارت نماند، اما خاطرۀ این پیاده‌روی و این برنامه، تا آخر عمر بماند. بنابراین این وسوسه‌ها را باید از خود دور کرد

 

 پاسخ به چند سوال  در موردپیاده روی اربعین

 

از کجا تا کجا باید پیاده می رویم؟

زائرین ایرانی معمولاً از نجف تا کربلا را پیاده طی می کنند اما برخی از هیئات مسیر بغداد تا کربلا را طی می کنند. این درحالی است که تمامی ورودی های شهر کربلا میزبان زائرین اربعین حسینی است.

 

فاصله نجف تا کربلا چقدر است؟

فاصله ی خروجی شهر نجف تا ابتدای شهر کربلا حدود 80 کیلومتر است. و با احتساب مسیر های داخل شهر های نجف و کربلا این مسیر پیاده روی 100 کیلومتر می شود

 

چه مدت پیاده روی طول   می کشد؟

معمولاً این مسافت را در 3 روز و 2 شب طی میکنند. یعنی از صبح زود سه روز مانده به اربعین حرکت کرده و شب اربعین به کربلا می رسند.

 

آیا حتماً باید کل مسیر را پیاده برویم؟

خیر! هر چند که لحظه ی رسیدن به کربلا به صورت پیاده لحظه ی فوق العاده ای است و تجربه ی طول مسیر باعث می شود خستگی از یاد انسان برود

اما اگر زائری به هر دلیل قادر به طی کردن راه به صورت پیاده نباشد می تواند به وسیله خودرو هایی که بین راه وجود دارد بقیه مسیر را با ماشین طی کند. این خودرو ها را ارتش آماده کرده است و معمولاً زائرین را به صورت گروهی تا کربلا می برند.

 

آیا در طول مسیر از هم کاروانی ها جدا می شویم؟

بستگی به توافق شما با هم کاروانی هایتان دارد. بعضی از کاروان ها به صورت گروهی حرکت می کنند و تا کربلا با هم می رسند. برخی قرار می گذارند که مثلاً عصر اربعین یا شب اربعین فلان جا حضور داشته باشید.

مسیر و جاده نجف تا کربلا بر روی تیر های چراغ برق از شماره 1 از نجف  تا 1452( حرم حضرت عباس)  شماره گزاری شده و معمولا افراد با شماره های این مسیر قرار و مدار خود را می گذارند تا گم نشوند

 

اگر در طول مسیر همراهان مان را گم کنیم چه طوری در آن شلوغی قرار بگذاریم؟

تمام طول مسیر پیاده روی از خروجی نجف تا ورودی کربلا تیر های چراغ برقی وجود که شماره گذاری شده اند. از 1 تا 1452 هر کدام از این تیرها با هم دقیقاً 50 متر فاصله دارند. به نوعی خط نشان هستند که چقدر از مسیر را طی کرده و چه قدر باقی است. معمولاً برای اینکه هم کاروانی ها با هم قرار بگذارند از شماره های این تیرها که سمت چپ یا راست مسیر پیاده روی قرار دارد استفاده می کنند.

 

آیا خانم ها یا افرادی با سن و سال بالا می توانند این مسیر را طی کنند؟

این سوال معمولاً از آنجا ناشی می شود که گمان می شود تمام این مدت 3 روز و 2 شب را باید پیاده روی کرد! در حالی که تقریباً هر چند کیلومتر استراحت می کنید و نیاز نیست که تمام این مسیر را به صورت یک نفس پیاده روی کنید. هرچند که ماشین هایی هم بین راه وجود دارد که زائرینی که از ادامه ی پیاده روی ناتوان شده اند را به مقصد برسانند

اما با نگاهی به اطراف خود خواهید دید که جمعیت خانم ها و همچنین افراد مسن کم نیستند بلکه بعضی از خانم ها با بچه ای در آغوش یا افرادی با معلولیت جسمی این مسافت بلکه بیشتر از آن (از شهرهایی مثل بصره 14 روز پیاده روی تا کربلا) را طی می کنند.

در کل حضور در بین جمعیتی که همگی باهم به سمت هدفی خاص در حال حرکت هستند معمولاً طی مسیر را برای انسان راحت می کند. این تجربه را در راهپیمایی های مناسبتی احتمالاً تجربه کرده اید.

 

امنیت در طول مسیر چگونه است؟ آیا اینکه ما دو شب در طول مسیر هستیم امن هست؟

امنیت بین نجف تا کربلا خیلی خوب است و در سنوات گذشته در این مسیر انفجار یا خرابکاری اتفاق نیافتاده است هرچند که در مسیر بغداد-کربلا موردهایی از نقض امنیت وجود داشته است. اما مسیر پیاده روی نجف تا کربلا جزء امن ترین مسیرهای منتهی به کربلاست و تقریباً می توان گفت از امنیت شهر نجف و همچنین مسیر آن تا کربلا و شهر کربلا مخصوصاً منطقه ای که اطراف حرمین است خیالتان راحت باشد.

 

چه کفشی باید بپوشیم؟

حتماً سعی کنید از کفش راحت استفاده کنید اگر کفش تان ذره ای پای شما را اذیت می کند این اذیت در آن حجم پیاده روی خیلی نمود خواهد داشت و مطمئناً در روز آخر که معمولاً پای انسان در اثر یک عکس العمل طبیعی تاول های کوچکی خواهد زد بیشتر اذیت خواهید شد. ذکر دونکته اینجا ممکن است مفید باشد: عرب ها از دمپایی برای پیاده روی استفاده می کنند. احتمالاً حرکت با دمپایی به مراتب راحتر از کفش نامناسب خواهد بود.

همچنین معمولاً چند ساعت آخر پیاده روی که نزدیک شهر کربلا خواهید شد به خاطر فشاری که کفش به پا خواهد آورد اکثر مردم پابرهنه راه خواهند رفت زیرا پابرهنه راه رفتن راحتر از حرکت با کفش نا مناسب است.

 

ساک هایمان را چه کنیم؟

سعی کنید از کوله پشتی استفاده کنید. راحتترین نوع بار جهت حمل در این مسافت کوله هایی است که کامل روی دوش قرار می گیرد. در غیر اینصورت از ساک های چرخدار که تحمل این مسافت را داشته باشند استفاده کنید زیرا اگر چرخ این ساک ها روی آسفالت مسیر حرکت دچار مشکل شود مطمئناً مجبور به حمل این ساک ها به روش های دیگر خواهید بود که کار را برای پیاده روی دشوار می کند. ممکن است با هماهنگی با دوستانتان کسی راضی شود که ساک ها را با ماشین های عبوری به کربلا ببرد و آنجا منتظر شما باشد! اما سعی کنید تجربه ی پیاده روی را ولو با حمل ساک دستی از دست ندهید. برخی از اعراب از جعبه های میوه استفاده می کنند و یک سر طنابی را در آن حلقه کرده و سر دیگر در دست می گیرند. با کشیدن این جعبه از نجف تا کربلا هم بار خود را در آن قرار می دهند و در بعضی موارد بچه های خردسال را به وسیله این جعبه ها می کشند.

 

آیا نیاز به حمل مواد خوراکی داریم؟

خیر! تقریباً می توان گفت همه نوع خوراکی در طول مسیر به صورت رایگان در اختیار است! در خیلی از موارد صاحبان موکب ها (هیئت هایی که بین راه چادر زده اند) به اصرار شما را مجبور می کنند از خوراکی های آنها بردارید.

 

این موکب ها چیست و چه تعداد در مسیر موکب هست؟

از ابتدای مسیر تا انتهای مسیر تقریباً تمامی طول مسیر به وسیله ی چادر ها یا سازه هایی تقسیم بندی شده است که هیئات هایی از سراسر عالم مسئولیت این چادر ها را بر عهده دارند! البته قریب به اتفاق این هیئت ها قبیله های عراقی هستند. عراقی ها به هیئت، موکب می گویند.

 

در این موکب ها چه خبر است؟ و چه خدماتی به زائرین می دهند؟

خدماتی که در این موکب ها داده می شود شامل موارد زیر است

انواع پذیرایی صبحانه / ناهار / شام.

طبیعتاً در این حالت حق انتخاب با شماست که از کدام چادر چه چیزی را برای ناهار یا شام انتخاب می کنید! مثلاً ممکن است جایی به اصرار شما را دعوت به قیمه نجفی کند و چادری دیگر آب گوشت پخته باشد یا حتی در ایستگاهی برای صرف ساندویچ فلافل توقف کنید!

حتی تنور هم در کنار راه یافت می شود و همانجا مشغول پخت نان هستند!

انواع طعام از ماهی تا انواع ساندویچ و خورشت را می توانید در طول مسیر میل بفرمایید!

فرقش با جاهای دیگر دنیا در این نیست که رایگان است بلکه علاوه بر رایگان بودن اصرار صاحب طعام و التماس او برای خوردن حتی یک لقمه از طعامش هر انسانی را منقلب می کند!

 

انواع میوه. معمولاً میوه ها را در وسط راه پیاده روی به زور به دستتان می دهند!

 

انواع شیرینی جات. خرما و شیرینی های محلی عراق به وفور در طول مسیر دیده می شود.

 

انواع نوشیدنی. چیزی که شاید در تمام مسیر به صورت یکنواخت پراکنده شده است چایی شکر معروف عراقی هاست! که در استکان های کمر باریک زائران را برای رفع خستگی و عطش به سوی خود می خواند! علاوه بر چایی قهوه تلخ و آب معدنی و انواع نوشابه هم در طول مسیر توزیع می گردد.

 

محل خواب و استراحت! بعضی از موکب ها طوری شرایط موکب را طراحی کرده اند که محل استراحت زائرین باشد. در این موکب ها پتو و بالش و سایر ملزومات یافت می شود و معمولاً در هر ساعتی عده ای در این موکب ها مشغول استراحت هستند.

 

مشت و مال زائرین!

در طول مسیر موکب هایی را خواهید دید که زائرین را مشت و مال می دهند! بعضی توسط دستگاه و بعضی به صورت سنتی و حرفه ای! حتی در مواردی پاهای خسته و خاکی زائرین را به زور می شویند! حتی ناراحت می شوند اگر شما اجازه ندهید که پاهایتان را بشویند!

 

ایستگاه های امدادی و توزیع دارو و ملزومات پزشکی. در طول مسیر ایستگاههای امدادی تعبیه شده است که اگر مشکلی برای کسی پیش آمد با مراجعه به این ایستگاه ها از خدمات پزشکی بهره مند شود. در طول مسیر هلال احمر ایران نیز ایستگاههایی دارد که به زائرین خدمات می دهد.

 

ایستگاه های فرهنگی. در این ایستگاه ها بسته های فرهنگی از مداحی تا پوستر و مطالب و بروشور های فرهنگی توزیع می شود.

 

خدمات متفرقه! برخی از موکب ها دست به نو آوری زدند و خدماتی به مردم ارائه می کنند که ممکن است مورد نیازشان باشد : مثلاً موکب هایی هستند که خیاط در آنها نشسته و با نخ و سوزن و چرخ خیاطی آماده است تا مشکل لباس یا کیف دستی شما را برطرف کند!

در موکب هایی کفاش نشسته! در موکب هایی برخی با تلفنی در دست التماس می کنند که از تلفن آنها استفاده کنی و با هرجای دنیا که میخواهی تماس بگیری!

 

در طول مسیر چه نوع لباسی مناسب است؟ آیا گرمای هوا زیاد است؟

با توجه به اینکه هم اکنون اربعین در سرما قرار دارد گرمای هوا به هیچ وجه اذیت کننده نیست و علاوه بر آن در ساعات شب و همچنین صبح هوا خیلی سرد هم خواهد شد. و بهتر آن است که لباس گرم به اندازه کافی بردارید.

البته با توجه به پیاده روی طولانی مدت امکان عرق سوز شدن وجود دارد که با پوشیدن لباس های مناسب و یا استفاده از لباس های زیر ورزشی که کشتی گیران به صورت کاملا جذب استفاده می نمایند از این اتفاق جلوگیری نمایید.

 

آیا برای پیاده روی پول همراهمان باشد؟

معمولاً به خاطر رایگان بودن خدمات در طول این سه روز هزینه ای نخواهید داشت اما مقدار کمی پول هم ضرر نخواهد داشت بهتر است از پول ملی خود عراق استفاده کنید (دینار عراق)

 

اگر شارژ موبایلم تمام شد چه کنم؟ اصلاً برق وجود دارد یا خیر؟

در طول مسیر موکب هایی هستند (تقریباً هر 1 کیلومتر) که در کنار جاده پنل های 15تایی یا 20تایی برق گذاشته اند و زائرین دستگاههای برقی خود را در این پنل برای شارژ و استفاده زده اند.

 

محل خواب چگونه است؟ و چه نکاتی را باید برای محل خواب در نظر گرفت؟

برای محل خواب طول روز با توجه به وجود خورشید و گرمای نسبی هوا خیلی نکته ی خاصی وجود ندارد. اما برای خواب پیشنهاد می شود که اولاً قبل از ساعت 8 محلی را برای خواب از بین موکب های طول مسیر انتخاب کنید ثانیاً با توجه به سرمای شب سعی کنید به جای چادر در موکب هایی که ساختمان دارند و گرمتر هستند اطراق کنید. احتمال اینکه بعد از ساعت 11 شب جای گرم و مناسب گیر بیاورید کمی سخت خواهد شد. ذکر چند نکته در اینجا اهمیت دارد اولاً جای خواب مناسب برای خواهران و برادران در طول مسیر وجود دارد ثانیاً کسی بدون جای خواب نخواهد ماند! چون جا  و ملزومات خواب مثل پتو و بالش به اندازه کافی هست فقط باید بتوانید موکبی که هنوز کامل پر نشده را پیدا کنید اگر از خود اهالی بخواهید برایتان معرفی می کنند که کجا هنوز برای خواب جا دارد.

 

در طول شب شرایط پیاده روی چگونه است؟

معمولاً بعد از ساعت 9 شب مسیر پیاده روی خلوت تر می شود و اکثر موکب داران تا اذان صبح استراحت می کنند اما در این میان کم نیستند موکب دارانی که شب را هم متناسب با سرمای شب خدماتی ارائه می کنند که زائرین شب رو را کمک کند. به عنوان مثال چایی و شیر داغ و حتی هدبند! برای جلوگیری از سرمای شب در طول شب توزیع می شود و عده ای هستند که ترجیح می دهند تا اذان صبح پیاده روی کرده و بعد از طلوع آفتاب بخوابند.

 

سرویس بهداشتی و وضعیت بهداشت مسیر چگونه است؟

هرچند که جمعیت زیادی در مدت زمان کوتاهی در این مسیر تردد می کنند اما به لطف اهل بیت و عشق خدام الحسین مسیر از لحاظ بهداشتی وضعیت مناسبی دارد و همچنین سرویس های بهداشتی (حمام و توالت) به صورت مرتب توسط خادمین تمیز می شود و اغلب سطح بهداشت در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارد. هرچند پیشنهاد می شود در کوله ی همراهتان یک صابون داشته باشید.

 

چه کنیم بیشتر بهره ببریم؟

همانطور که عراقی ها خود را برای پذیرایی از شما از مدت ها قبل آماده می کنند شما هم برای تاثیر گذاری بیشتر روی آنها و بالا بردن سطح علاقه و همچنین فکر آنها کار کنید/  بچه هایی که در طول مسیر ایستاده اند و به زائرین نگاه می کنند و گاهاً حتی با اصرار به شما خوراکی تعارف می کنند با یک اسباب بازی کوچک یا حتی یک بسته پاستیل چقدر به سر شوق آمده و مطمئناً در دراز مدت تاثیر این حرکت در ذهنشان و تصورشان راجع به شیعیان و حتی ایرانیان چقدر مثبت خواهد بود. حتی آماده کردن بسته های فرهنگی به زبان های عربی یا انگلیسی و توزیع آن بین مردمی که پیاده می روند تاثیر گذار است. گاهی یک پوستر یا یک عکس کوچک مذهبی با یک جمله ی عمیق تاثیر شگرفی بر ذهن مخاطب خواهد گذاشت. روی تاثیر گذاری متقابل چه برای موکب داران چه برای سایر زائران از سراسر جهان برنامه ریزی کنید.

 

اگر در طول مسیر با همکاروانی ها به صورت گروهی اطراق می کنید بهتر است که برنامه ای برای آن محل در نظر بگیرید مثلاً ذکر مصیبت یا مداحی و … چون هم بعضی از موکب ها سیستم صوتی دارند که در اختیار می گذارند هم اینکه در طول مسیر به خاطر صدای زیاد بلندگو ها که دائماً در حال پخش نوای مداحی عربی هستند احتمالاً نمی توان مراسم یا مداحی داشت و گوش کردن به همین نواها و دیدن صحنه هایی که از جلوی چشم انسان در حال عبور است برای آماده شدن دل و توجه آدمی کافی است.

 

زیارت حسین با خستگی پیاده روی گویی مزه ای دوچندان دارد و اینجاست که پا و دل با هم ارتباط پیدا می کنند! در طول مسیر هنگامی که پاهایمان خسته یا حتی در مواردی جراحتی کوچک پیدا می کند کافی است برای آماده شدن دل. کمی اگر مرغ دل را پرواز دهی به وضوح کاروانی را خواهی دید که از کربلا به سوی شام به اسیری می روند و وقتی نگاهت را به طرفین بر میگردانی و میبینی اینچنین با عزت در حال راه رفتنی و اینچنین از تو پذیرایی می شود مطمئناً با خود می گویی این کجا و آن کجا؟ اینجاست که آدمی می گوید: لایوم کیومک یا اباعبدالله

فصل نخست:

 

 

 همه چیز از قبل آماده شده بود ، و هیچ چیز در اراده ما نبود! درست در اربعین سال گذشته و پس از دیدن صحنه های عرفانی و عاشقانه و انسانی و عاطفی عزادارن حسینی در مسیر کربلا از طریق تلویزیون،  مرغ دلمان پرواز کرد

و اینک این سفرنامه را نیز با همین هدف می نویسم تا شرح زوایای عاشقانه و بی نظیر جای جای این مراسم در پیروان و عاشقان حسین (ع) و اهل بیت و  یاران با وفایش همان کاری را که با ما کرد با آنها نیز بکند

صبح روز جمعه 14 آذر به اتفاق جمعی از دوستان:   علی رضا شمس ابادی ( مدیر گروه ) محمد حسین خرمی ( مداح آهل بیت ) حاج صادق شمس آبادی و علی رضا و عبدالرحمان و حسن و روح ا… براتعلی حطیطه ای و محمد کلاته ای و … با وسیله شخصی سواری راهی مهران شدیم

ارادت به اهل بیت و شهیدان کربلا و حال و هوای اربعین از «قم »ما را همراه شد .

طلبه های شمس آبادی مقیم قم که در تصویر  زیر گویا است تمام 28 نفر زائر اربعین حسینی را  با احترامی که در خور زوار امام حسین است پس از همراهی تا زیارت حضرت معصومه (ُس) و جمکران به منزل شخصی خود بردند و سنت حسنه  ساکنان و شیعیان عراق را در مورد این زائران به کمال به انجام رساندند

IMG_۲۰۱۴۱۲۰۵_۱۹۵۰۲۱

و گویا در همان شب  جرقه و تصمیم پذیرایی زوار در سال های آینده توسط طلاب جوینی در یکی از حسینه های قم رقم خورد تا زائران در مسیر زیارتی خود به سمت نوار مرزی ایران از طریق قم یک شب ارامی را در جوار بنت موسی ابن جعفر (ع) داشته باشند…

 

 

 

 

 

 

 

 

مرز مهران  و آغوش باز مسولان مرزی و عبور آزاد زایران بدون تشریفات 

شب 16 آذر بعد از نماز مغرب و عشا گروه ما آماده تحمل زحمات طاقت فرسای انتظار و ازدحام در خروجی از کشور بودیم که ناگهان همه چیز غیر منتظره می نمود

زائران گروه گروه از مرز رد می شدند هیچ تشریفاتی از بازدید و کنترل گذر نامه نبود ، اگر چه گروه ما که همگی گذرنامه و ویزا داشتیم ناگزیر شدیم تا  مدارک عبور خود را به مهر مرزی ممهور کنیم

کمتر از 10 دقیقه در مرز منتظر نشدیم گویا عراقی ها می خواستند تلاش ایرانی ها را در کمک به مبارزه با تروریسم در عراق جبران کنند ! چه می دانم !

برخی می گفتند که نظر مسوولان دو کشور ایران و عراق بر حضور میلیونی زائر در بزرگترین مانور سیاسی و زیارتی اربعین بود

از مرز ردشدیم حتی راحتر و آسانتر از رد شدن از ایستگاه قطار خودمان در مشهد.

اتوبوس های شهرداری تهران که در مسیر اعزام زائران به سمت شهر های عراق صف کشیده بودند ، ما را مغرور به غرور ملی و مذهبی کشورمان کرد .

وانت های حامل شام صلواتی عراقی از هر سو ما را محاصره کرده بود

دوستان گروه هرکدام شام های نذری خود را سرپایی میل کردند و با اتومبیل های «ون » عازم کاظمین شدیم

بخشی از گروه 28 نفره ما سوار  کامیون های عراقی شدند و با اصرار  عراقی ها به شهر کوت برده شدند تا شب را در آنجا رفع خستگی کنند .

بعد از 3 ساعت گروه 13 نفره باقی مانده ما  به کاظمین رسیدیم به محض اینکه پیاده شدیم امام جواد (ع) آن امام جود و کرامت توسط یکی از اهالی کاظمین به استقبال زائران پدر بزرگوارش امام رضا (ع)  آمد و ما را با خواهش سوار « ون » خود کرد و به سوی منزل خود برد ….

تصاویر جمعی گروه :

DSC_0369

 

 

 

 

 

سنت حسنه پذیرایی از زائران  در منزل توسط شیعیان عراق در اربعین حسینی

برادر ابوفاطمه اهل کاظمین گروه ما را با یک دستگاه ون به سمت منزل خود می برد نیمه های شب بود تمام ورودی خیابان ها با موانع  سیمانی و پلاستیکی بسته شده است و در ورودی هر خیابان نیز ماموران امنیتی حضور دارند و مانع از عبور  وسایل نقلیه شخصی به داخل خیابان ها می شوند!

ابوفاطمه برای عبور ما کلی به ماموران التماس کرد و نشد که نشد شاید 3 ربع  ساعت در ورودی  خیابان ها معطل شدیم تا یکی از ماموران موافقت کرد و از خیابانی راهی منزل وی شدیم

ابوفاطمه با زبان عربی  در مسیر رفتن با تلفن به پسرش می گفت: مفروشات و… شای و ..

تا رسیدیم دیدیم خانه محقری تقریبا 150 متری با 2 اتاق که پتو های تمیز و نو پهن شده  و منتظر قدوم  ما زائران …

وارد خانه شدیم چهره ابوفاطمه از فرط خوشحالی برق می زد…

این عکس مربوط به صبح  روز بعد در هنگام صرف صبحانه  در منزل ابوفاطمه  است:

IMG_۲۰۱۴۱۲۰۷_۰۶۵۷۵۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قبل از ترک منزل ابوفاطمی تمام اطلاعات مورد نیاز را در این سفر زیارتی و سیاسی و اجتماعی از  وی گرفتیم . و البته در یک مورد به تذکر وی عمل نکردیم و آن رفتن به شهر سامرا و زیارت حرمین  عسکریین بود

ابوفاطمی ما را با احترام تا مرقد مطهر امامان موسی ابن جعفر و امام جواد (علیهما السلام ) برد و پس از زیارت این حرمین شریفین در کاظمین علی رغم مخالفت ابوفاطمه راهی شهر سامرا در 140 کیلومتری بغداد شدیم

ساعت 10 صبح به وقت عراق بود که با 3 دستگاه سواری  از کاظمین به سمت سامرا راه افتادیم .

ساختمان های  مخروبه حاشیه جاده  بغداد تا سامرا نگاه های ما را  به خود مشغول کرده بود و از کیلومتر حدود 30 بغداد به سمت سامرا آثار جنایات داعش هویدا بود نشانی از زندگی و تلاش و کشاورزی در این مسیر به چشم نمی خورد

نزدیک صلات ظهر به سامرا رسیدیم و خوشحال از اینکه در وردی شهر خودرو های زیادی پارک شده بود و نشان از حضور زائر در این بارگاه مظلوم ائمه خفته در سامرا   را داشت  و ما نیز با دیدن این همه وسایل نقلیه دلگرم شدیم تا یک شبی را  در مرقد مطهر امام هادی و امام عسکری  بیتوته نماییم . و البته شب آن روز و روز دیگر همه چیز تغییر کرد !

زیارت در مرقد حرمین شریفین عسکریین خیلی با غربت و سوز و ناله و اشک همراه است  و هنوز هم کسی جرات ندارد تا بر فراز گنبد نورانی اما مان مدفون و محاصره  شده در چنگال وهابیون سامرا  عملیات بازسازی  را انجام دهد . می گویند اگر کارگری برای مرمت و بازسازی بر فراز گنبد نورانی قرار گیرد، سنی های متعصب و وهابی منطقه سامرا با تفنگ قناسه می زنند!

شب زیارتی با حالی داشتیم در صحن حرم استراحتی کردیم و جای شما خالی در مهمانسرای حرم نیز تبرکا شامی صرف شد ( البته در حرمین شریفین سامرا از تمام زائران حاضر ، در سالن غذا خوری حرم پذیرایی صورت می گیرد)

در حال استراحت بودیم که صدای خمپاره و انفجار  در بیرون از شهر در داخل صحن پیچید و این صدای شوم پیغام حالت غیر عادی را برای برگشت روز بعد ما در ذهن ما به ارمغان آورد!

نماز صبح را با امام جماعت  حرم خواندیم پس از ادای نماز صبح امام جماعت با زبان فارسی شکسته  بسته اشک زوار را درآورد و گفت: زائران بزرگوار خوش به حال شما

امروز اولین بار است که با یک جمعیت هزار نفری نماز برگزار می شود !

وی با گریه و بغض در گلو ادامه داد: امام رضای شما در خراسان غریب نیست بلکه غریب ائمه  ما در سامرا هستند که در نماز های صبحگاهی فقط با حضور تعدادی از کارگران و متولیان حرم نماز جماعت برگزار می شود!

پس از  ادای نماز صبح و صرف صبحانه در مهمانسرای حرمین شریفین بغض چند ساله در گلو مانده را در کنار ضریح مطهر ائمه عسکریین خالی کرده و راهی خروجی حرم شدیم تا این شهر مالامال از غربت را که در گذشته  به عربی «سر من رای»  ( هر که ببیند خوشحال می شود)  می گفتند،  ترک کنیم

 

تجربه عینی و رویارویی گروه زائران جوینی  با  داعش و تروریست های وهابی در سامرا

 

وقتی به محل سوار شدن خود رو های کرایه ای  در میدان خروجی شهر رسیدیم ناگهان تردد معنی داری از خودرو های زرهی و نظامی  نظر ما را جلب کرد!

در حالیکه حتی یک خود رو شخصی و کرایه ای در آنجا نبود و  دیدن این صحنه نشان از  وجود درگیری در مسیر و وجود شرایط غیر عادی را برای ما داشت!

پیش بینی درست بود همانگونه که نشسته بودیم ادوات  و خود روهای نظامی یکی پس از دیگری به شهر می رسیدند و جالب اینکه به محض ورود به شهر ، سرنشینان آن ها به علامت پیروزی 2 انگشت خود را بالا می بردند. و برای ما یقین شد که باید  توقف بیشتری داشته باشیم ظهر شد و وضعیت تغییر نکرد دوباره برگشتیم به حرم تا فرصت را مغتنم شمرده و نماز ظهر و عصر را و ایضا به همراه نماز خوف را به جای آوریم

آخرین ناهار را در مهمانسرا صرف کرده و دوباره به سمت خروجی شهر راه افتادیم  حدود ساعت 2 به وقت عراق می شد یکی از برادران پاسدار سپاه بدر  و یا قدس که اهل اصفهان بود به فارسی گفت:   باید هر چه سریعتر شما را از این جا خارج کنیم و حرم را از زائران خالی کنیم  ! گویا از سوی داعش هشداری و یا پیامی داده شده بود

( بر اساس اظهارات سردار کریمی عضو کمته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در همایش بصیرت در جوین،  داعش و سرکرده های آنها تصمیم جدی داشته اند تا در ایام اربعین که نیرو های امنیتی عراق سرگرم مراسم اربعین هستند به سامرا حمله کرده و مرقد مطهر حرمین عسکریین را با خاک یکسان کنند!!!!

و این در ست همان روزی بوده که ما در حرم بوده ایم و روز بعد حرم خالی از زوار شد!

کل جمعیت زائر حاضر در سامرا شاید کمتر از  هزار نفر بود .

حدود ساعت 3 عصر به وقت عرا ق کامیون های کمپرسی  به همراه  اسکورت نظامی برای خروج ما از شهر آماده شدند ! به هر زحمتی سوار کامیون ها شدیم و توصیه کردند که کسی سرش را از لبه کمپرسی به بیرون  درنیاورد !  تازه داشتیم با نگاه به  آب های دجله و فرات گرداگرد شهر از سامرا خداحافظی می کردیم که صدای گلوله مانع از ادامه مسیر کامیون شد و کامیون از جاده بیرون کشید و در یک کوچه در پشت ساختمان های حاشیه جاده سامرا به بغداد ما را از تیر رس گلوله مخفی کرد!

IMG_۲۰۱۴۱۲۰۸_۱۵۳۳۵۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از همراهان از قول یکی از بچه های سپاه بدر می گفت: نیروهای داعش با پول های هنگفت منازل و مغازه های حاشیه جاده سامراء به بغداد را خریداری کرده و مستقر شده اند و هر از چند گاهی اقدام به درگیری با مردم و نیروهای عراقی می کنند

وی از قول رزمنده سپاه بدر می گفت: چند نفر شب گذشته در درگیری همان مسیر به شهادت رسیده اند . این بنده خدا می گفت: فاصله سامرا با موصل حدود 30 کیلومتر است

با تعویض دوباره کامیون کمپرسی و با استفاده از یک کمپرسی دیگر بعد از نماز مغرب و عشاء به  کاظمین رسیدیم و بلاقاصله پس از پیاده شدن در ابتداء کاطمین با کرایه یک «ون » دیگر راهی سمت نجف شدیم تا در راهپیمایی نجف به کربلا حضور داشته باشیم . در مسیر خود به نجف در بغداد بیتوته کردیم و در یکی از حسینه های شهر بغداد که مزین به شهیدی از خانواده صدر بود برای نماز پیاده شدیم

پس از اقامه نماز و گشت و گذاری در مسیر بغداد به نجف از شهر حله نیز عبور کرده و به نجف رسیدم

نجف در اوج  حضور جمعیت زائر بود امکان زیارت حرم امیر المومنین (ع) با داشتن ساک و کوله پشتی با آن ازدحام وجود نداشت، در نجف هم با آن جمعیت میلیونی نباید نگران جا و مکان بود

اصلا تمام خانه های نجف در ایام اربعین مال توست!

راهی یکی از خانه هایی که همراهان می شناختند شدیم و پس از استراحت و صرف صبحانه  صبح  ساعت  9 صبح  از محاذی حرم امیرالمومنین و پس از زیارت و سلام ، نیت راه پیمایی به سوی حرم سرور شهیدان کربلا کردیم

خیلی شور و حال داشت قدم هایمان را وقف حسین کردیم و دعای اللهم الرزقنا شهاده را  از عمق و سویدای دل خواندیم و به نیابت از امام زمان و برای تعجیل در ظهورش و برای آمرزش گناهان و شفاعت امام حسین (ع) و ده ها نیت دیگر با یک معنویتی خاص به سیل جمعیت راهپیمایان پیوستیم

در آغاز راه و در عبور از خیابان های اصلی نجف از هر سوی افراد و موکب ها به سمت ما میوه و خرما و سایر نذریات را تقدیم می کردند. یکی از همراهان تعدادی ماسک خریده بود تا افراد گروه از آن ماسک ها برای جلوگیری از غبار راه استفاده کنند!

عجیب است! ما برای بهره گیری از گرد و غبار زائران ابا عبد ا… به اینجا آمده ایم

وحال ماسک بزنیم !

جالب است  در مسیر پیاده روی سه روزه از نجف به کربلا در یکی از مساجد بین راه پس از اداء نماز ظهر و عصر  به هنگام بیرون آمدن از مسجد، کفش هایم را طوری در دست گرفته بودم تا  گل و خاک  کفش ها بر روی افرادی که داخل مسجد در آن ازدحام دراز کشیده اند نریزد که ناگهان یکی از زائران فریاد زد : برادر بگذار خاک و گل کفش هایت روی چشم هایم بریزد! جل الخالق!

ادامه دارد….تا زمان چاپ آن در کتاب « سفرنامه اربعین ….» ….

IMG_۲۰۱۰۰۱۰۱_۰۸۲۹۲۰

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “گزارش نسیم جوین از پیاده روی اربعین از نجف به کربلا+ عکس

Comments are closed.