در اولین روز هفته کتاب: سرود «من یار مهربانم» در کتابخانه عمومی جوین نواخته شد

در اولین روز از هفته کتاب و کتابخوانی و در یک ابتکار  جالب توسط مدیر و مربی دبستان شهدای محله شمس آباد، شهر نقاب، دانش آموزان سرود «من یار مهربانم» را در کتابخانه عمومی جوین خواندند.

تعدادی از دانش آموزان دبستان ابتدایی شهدای شمس آباد با حضور در کتابخانه عمومی و مشارکتی جهادگر شهید نقابی از کتابداران و مدیر این کتابخانه تجلیل نمودند

در ادامه این گزارش درد دل کتابدار و مدیر کتابخانه  را ملاحظه خواهید فرمود

 

DSC00135DSC00132DSC00127

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درخور اشاره است که این کتابخانه با 8 هزار جلد کتاب در روبروی دادگستری جوین و در ابتدای خیابان فرهنگ با 2 کتابدار از ساعت 8 صبح تا  12 و عصر ها نیز از ساعت 2 الی 4 فعال است

===========================

چرا سرمايه هاي بخش خيران فرهنگي در زمينه کتابخانه هاي عمومي و مشارکتي هدايت و هدف يابي نمي شود؟
جوين، محمد علي شمس آبادي/مدير کتابخانه

تابلو يي در سر درب تنها کتابخانه عمومي و مشارکتي شهرستان جوين نصب شده است با عنوان کتابخانه عمومي و مشارکتي جهادگر شهيد حاج غلامحسن نقابي جوين، ولي دريغ از مشارکت فرهنگي و نظارتي نهاد کتابخانه هاي استان در چگونگي استفاده مطلوب از اين نوع کتابخانه ها است!

اگر چه اداره کردن اين نوع کتابخانه ها و تاسيس آنها به گونه اي است که توسط مدير داراي پروانه، کتابخانه به عنوان شخص خير ، مکان مناسبي با شرايط نهاد کتابخانه هاي استان فراهم مي شود و حقوق کتابدار و ساير خدمات اداري و ملزومات توسط مدير تامين مي شود و در اين ميان دل خير و مدير خير به اين خوش است که با سرمايه شخصي خود، يک خدمت فرهنگي انجام داده و هزينه ها در بهترين جهت بهره برداري شده و توشه اي براي آخرت فراهم شود.
ولي خير فرهنگي هيچ برنامه و چارچوبي براي اداره کردن مطلوب اين کتابخانه از سوي نهاد کتابخانه هاي استان را ندارد!

نه بخش نامه اي نه مرام نامه اي و نه دستورالعملي و نه نظارتي هرچند تلفني با اين کتابخانه هاي انجام نمي گيرد!
و من کتابخانه دار به اصطلاح خير در حيرتم که اين عنوان مشارکت نهاد کتابخانه هاي استان که در پروانه تاسيس و بر سر درب کتابخانه قيد شده است چگونه در مورد اين گونه کتابخانه ها ساري و جاري مي شود!

از ابتداء سال جاري و با گذشت 8 ماه از سال فقط يک کارتن کوچک پستي کتاب و نشريات سهم نهاد کتابخانه هاي استان از بابت عنوان مشارکتي با اين کتابخانه بوده است !
در خور اشاره است که کتايخانه عمومي و مشارکتي جهاد گر شهيد حاج غلامحسن نقابي 6 سال است که با 2 کتابدار و با حدود 8 هزار تيراژ کتاب و با بيش از 400 عضو در مرکز شهرستان جوين و در محله شمس آباد شهر نقاب فعاليت مي کند.

====================================================

بي مهري نهاد کتابخانه هاي استان به تنها کتابخانه مشارکتي جوين

کتابدار کتابخانه مشارکتي شهيد حاج غلامحسن نقابي جوين در روز کتاب و کتاب خواني از بي مهري نهاد کتابخانه هاي استان به تنها کتابخانه مشارکتي جوين انتقاد کرد.
علي غلامي گفت: اين کتابخانه فقط لفظ مشارکت را بر سر در خود به يدک مي کشد!
وي با اشاره به اينکه تمام هزينه مکان کتابخانه و ملزومات و هزينه خدمات و پرداخت حقوق کارکنان را شخص خيري که به عنوان مدير کتابخانه مي باشد، پرداخت مي کند، افزود: تنها کتاب و مجله و نشريات به تعداد محدودي نهاد کتابخانه ها ي کشور به اين کتابخانه ارسال مي کرد که آن هم در ماه هاي اخير خبري نيست!
وي خاطر نشان کرد: نه تنها کمک مالي و ملزومات به کتابخانه به اصطلاح مشارکتي نمي شود ، بلکه هيچ خبري هم از نظارت و بازديد مديران استاني از اين کتابخانه در طول سال نيست!
اين کتابدار در ادامه با اشاره به اينکه نمايه ثبت کتاب اين کتابخانه مدت ها است که از کار افتاده و به درخواست هاي مکرر ما پاسخي داده نمي شود، گفت: بيش از 400 نفر در اين کتابخانه عضو هستند که فعلا بر روي کاغذ کتاب هاي امانتي آنها درج مي شود!
در خور اشاره است که اين کتابخانه با 8 هزار جلد کتاب در روبروي دادگستري جوين با 2 کتابدار و با هزينه ماهيانه 10 ميليون ريال از طرف مدير کتابخانه اداره مي شود

 

DSC03645 DSC04959

 

 

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.