استمداد دامداران جوین از مسوولان و گلایه از یارانه ای که به دست آنها نمی رسد

دامداران حوین که در سال اخیر جوابگوی تامین هزینه زیاد خوراک دام دام های خود نیستند ، به خبرنگار ما می گویند: امسال درآمد دامداری ها 19 و مخارج آنها 20 شده است.

DSC05624

«مقدسی»  به نمایندگی از چند واحد دامداری در این شهرستان به نسیم جوین می گوید: گرانی علوفه دامی به حدی رسیده است که ناچار یم تا مایملک خود را برای تامین علوفه به فروش برسانیم!

وی با بیان اینکه در یک 2 سال اخیر قیمت شیر تغییر نکرده است، افزود: قیمت نهاده های دامی و علوفه در مقایسه با سال های قبل 3 برابر شده است و در حالیکه قیمت شیر همچنان ثابت مانده است.

این صاحب دامداری 72 راسی صنعتی در این شهرستان با انتقاد از ث ثابت بودن قیمت شیر و چند یرایر شدن قیمت علوفه دام اظهار داشت: تمام  اندوخته های 30 سال خدمت خود را فروخته ام تا این گاو داری 72 راسی را  اداره کنم و هم اکنون توان باز پرداخت اقساط وام خود را نداریم…..

ادامه دارد…

با پوزش از کاربران عزیز این گزارس در حال تکمیل شدن است

به دلیل مشکلات شخصی مدیر سایت این گزارش ناقص ماند

کاربران عزیز در پیرامون  مشکل دامداری  اگز نظری و مطلبی دارند ارسال تا این گزارش پس از تکمیل شدن در روزنامه های استان نیز منتشر شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزايش روز افزون قيمت نهاده هاي دامي همراه با قيمت مقطوع شير و علاوه بر آن پرداخت نشدن به موقع يارانه شير توسط دولت، کانون توليد شير استان را با مشکل مواجه کرده است بک گاودارجوینی در اين باره به خبرنگار ما گفت : زندگي ما با تسهيلات بانکي گره خورده است تا زماني که تسهيلاتمان سر رسيد نمي شود هر طور شده گذران زندگي مي کنيم ولي با سررسيد تسهيلات بانکي و ناتواني در پرداخت آن زندگي برايمان دشوار مي شود و هر سال مجبور به تمديد آن با هزار قرض و گرفتاري مي شويم.

وي ادامه داد: با توجه به اين وضعيت دولت هم هنوز بخشي از يارانه شير دامداران جوین در سال گذشته را پرداخت نکرده است و اين وضعيت ما را با بحران مالي بيشتري رو به رو کرده است.

 

دامدار ديگر نيز گفت : هم اينک قيمت هر کيلوگرم نهاده دامي حداقل 12 هزار ريال است اما کارخانه ها و شرکت ها هر کيلوگرم شير را حداکثر به 11 هزار ريال مي خرند. احمد … افزود: روزانه بيش از ۲ تن شير روانه بازار مي کنم و با اين قيمت شير، قيمت هر کيلوگرم نهاده دامي در بهترين حالت هزار ريال بيشتر از نرخ فروش شير است و اين يعني گاودار شيري به خاک سياه نشسته است.

يکي ديگر از گاوداران جوینی هم مدعي است: بسياري از کساني که در عرصه توليد شير و گوشت فعاليت مي کنند در حال ورشکستگي هستند. ….افزود: حاضرم ۵ راس گاو شيري را با ضمانت توليد روزانه 40 کيلوگرم شير، به نصف قيمت واقعي بفروشم ولي خريداري براي آن نيست.

 

وي گفت: در چنين شرايطي نگهداري دام هاي سنگين شيري به صرفه نيست بنابراين به منظور جلوگيري از ضرر بيشتر بايد آن ها را فروخت يا روانه کشتارگاه کرد.  يکي از گاوداران صنعتي نيز به خبرنگار ما گفت: نرخ توليد شير در اين شهرستان بر اساس تحليل و بررسي متخصصان 15 هزار ريال است در حالي که کارخانه ها و واسطه ها هر کيلوگرم شير را از دامدار به نرخ 11 هزار ريال مي خرند. اسماعيل  اضافه کرد: در چنين شرايطي هيچ اقدامي نيز توسط مسئولان و متوليان بخش کشاورزي و دامداري براي حل مشکلات مشاهده نمي شود.

نماينده دامداران صنعتي  ادامه داد: قول رسيدگي به مشکلات و پرداخت مابه التفاوت قيمت شير به دامداران داده شد اما تاکنون اين وعده عملي نشده است. حکمتيان معتقد است: اگر مسئولان مي خواهند کاري انجام دهند بايد براي اجرايي کردن قانون نظام جامع دام پروري مصوب سال 1385 مجلس گام بردارند زيرا در اين قانون دولت مکلف شده شير را با قيمت تضميني از دامدار خريداري کند. يکي از گاوداران صنعتي نيز گفت: گاوداران با فهرست عريض و طويلي از مشکلات مواجه هستند. احمد  اضافه کرد: شير زماني که از دام دوشيده مي شود بايد بلافاصله فرآوري يا مصرف شود اما از همين وضعيت سوءاستفاده صورت مي گيرد و تصور بر اين است که با هر قيمتي که خريداري شود دامدار مجبور است آن را بفروشد. وي گفت: با وجود اين هنوز برخي شرکت ها و کارخانه ها مابه التفاوت قيمت شير را پرداخت نکرده اند و بعضي دامداران که شير را به کارخانه هاي خارج از استان خراسان رضوي فروخته اند نيز اين مابه التفاوت را دريافت نکرده اند.

واحدهاي توليدي زير بار نمي روند

مدير جهاد کشاورزي نيز گفت: اول تير ماه امسال قيمت جديد هر کيلوگرم شير از سوي کارگروه تنظيم بازار 14 هزار و 400 ريال تعيين شد.  افزود: کارخانه ها بايد شير خام را به قيمت 12 هزار و 500 ريال از دامدار بخرند و دولت نيز بايد مابه التفاوت اين قيمت و نرخ تعيين شده را به صورت يارانه به دامدار پرداخت کند. وي ادامه داد: با وجود اين واحدهاي توليدي مواد لبني زيربار نرخ مصوب کارگروه تنظيم بازار نمي روند و توجيه شان هم اين است که انبارها پر است و فروش ندارند. وي درباره پرداخت مابه التفاوت قيمت شير هم اظهار کرد: بخشي از ما به التفاوت قيمت(63درصد) تا پايان سال92 پرداخت و براي پرداخت ۳ ماه نخست امسال نيز تصميماتي گرفته شده است.  در خصوص دامداراني که هنوز يارانه شير خود را دريافت نکرده اند هم گفت: اين گروه از دامداران شير خام را به کارخانه هاي خارج از استان و به صورت غيرمستقيم از طريق شرکت تعاوني فروخته اند. وي ادامه داد: مسئولان پرداخت يارانه شير در استان هاي خريدار نيز مي گويند: چون دولت تمام يارانه شير را پرداخت نکرده آن ها نيز فقط يارانه دامداران داخل استان خود را پرداخت کرده اند. مدير جهاد کشاورزي گناباد افزود: اين در حالي است که در قانون نظام جامع دامداري مصوب سال 85 خريد تضميني شير تصريح شده اما مجلس شوراي اسلامي بايد هنگام تصويب لايحه بودجه محل اعتبار اين موضوع را روشن مي کرد که اين کار صورت نگرفته است. نماينده مردم  نيز گفت : سال گذشته طبق پي گيري هاي انجام شده مصوب شد که به ازاي هر ليترشير که دامدار تحويل مي دهد حدود 200 تومان يارانه دولتي بگيرد که تاکنون 63 درصد پرداخت شده است و در اين باره دامداران  با مشکل مضاعفي مواجه شدند چون عده اي از دامداران اين شهرستان شير توليدي دامداري هاي خود را به مي بردند و در اين باره حق اين دامداران ضايع شده بود ولي با پي گيري هاي انجام شده سهم اين دامداران پرداخت شد.

 

 

 

 

 

 

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.