دادستان جوین:کاهش چشمگیر نزاع های دسته جمعی در 6 ماه نخست سال جاری

دادستان جوین از کاهش چشمگیر نزاع های دسته جمعی در 6 ماه نخست سال جاری در شهرستان  جوین خبر داد و تصریح کرد: در 6 ماه اخیر آمار نزاع های دسته جمعی در شهرستان جوین کمتر از 10 مورد بوده و نسبت به سال های 91 و 92 کاهش چشمگیری یافته و همچنان با سیرنزولی همراه است.

دادستان جوین میرکمالی

میرکمالی بیان داشت: رشد فرهنگ مردم وهمچنین برخورد قاطع مقامات قضایی از جمله دلایل کاهش اینگونه جرائم در شهرستان می باشد.

وی افزود: عامل اصلی نزاع های دسته جمعی در جوین به اختلافات محلی وقومی مردم وهمچنین وضعیت تجمعات انسانی مربوط می شود که این مسئله در مراسمات عروسی یا عزاداری بیشتر نمود پیدا می کند.

 

 

دادستان جوین  با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرم حاصل یک اقدام دسته جمعی است گفت: به طور متوسط ماهیانه 200 پرونده وارد شعبه دادستانی می شود.

میرکمالی در گفتگو با نسیم جوین اظهار داشت: بیشترین شکایت ها در شهرستان جوین مربوط به ضرب وجرح، سرقت ، مواد مخدر، تصادفات واختلافات خانوادگی است.

وی ادامه داد: به طور متوسط ماهیانه 200 پرونده وارد شعبه دادستانی می شود که شامل شکایات یا گزارش مرجع انتظامی می باشد.

دادستان جوین از اجرای دستورالعمل پیشگیری از جرائم مرتبط با عروسی ها در شهرستان خبر داد وافزود: مهم ترین نقطه نظر این دستورالعمل این است که کاروان های عروسی کنترل شوند و مراسم عروسی تا ساعات خاصی ادامه یابد و یا اگر در این مراسمات نزاعی اتفاق بیفتد ،صاحب عروسی باید پاسخگو باشد.

میرکمالی در ادامه با اشاره به نزاع دسته جمعی که دوسال قبل در روستای زورآباد در عصر تاسوعای حسینی براثر اختلافات محلی و قومی صورت گرفت و منجر به کشته شدن یک نفر شد اظهار داشت: امسال برای پیشگیری از وقوع چنین جرائمی در ایام محرم اقدامات لازم صورت گرفته است که اجرای طرح پلیس هیئت از جمله این اقدمات می باشد.

وی تصریح کرد: از همه هیئت های مذهبی نیز تقاضا می شود برای حفظ حرمت مراسم ایام محرم ابزار و ادوات عزاداری خود را با مدیریت خوب و به صورت منظم حرکت دهند و از انجام هرگونه نزاع خودداری کنند.

دادستان جوین در پایان با کلیدی خواندن بحث پیشگیری از وقوع جرائم و آسیبهای اجتماعی تصریح کرد: پیشگیری از وقوع جرم دارای ابعاد گوناگون است که یک بعد آن برخورد قاطع مقامات قضایی واجرای صحیح قوانین است و بعد د دیگر آن پیشگیری وضعی توسط مسئولان شهرستان است به این معنا که مدیران شهرستان شرایطی را فراهم کنند که زمینه وقوع جرم در جامعه وجود نداشته باشد.

میرکمالی در پایان پیشگیری از وقوع جرم را حاصل یک اقدام دسته جمعی دانست وخاطر نشان نمود:نقش دادستان در این زمینه به تنهایی کافی نیست ونیازمند مشارکت، هماهنگی و همکاری بین تمام بخش ها و دستگاه های دولتی و غیردولتی و البته مردم است.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.