یک مسوول استانی در جوین: برای احیاء قنوات استان 300 سال زمان لازم است

معاون امور آب و خاک و امور زیر بنایی جهاد کشاورزی استان در چند روز گذشته  در بازدید خود از شهرستان جوین با انتقاد از اعتبارات قطره چکانی دولت برای احیا و باز سازی قنوات استان خراسان، گفت:

با اعتبارات نامناسب و بسیار کم احیاء قنوات این استان 300 سال زمان لازم است، تا 6800 رشته قنات خراسان رضوی احیاء شود!

به گزارش نسیم جوین مهندس شریعتی با بیان اینکه در سفر هیئت دولت به استان خراسان سهم بازسازی قنوات صفر درصد است، افزود: در شهرستان جوین علائم هشداری بحران آب در قالب افت 85 سانتی متری سالانه آب های زیر زمینی و نیز شور شدن تعدادی از چاه های کشاورزی در این دشت  و کشت و صنعت جوین و کف شکنی های پی درپی چاه های عمیق و غیره در این شهرستان ضرورت توسعه آبیاری قطره ای و مکانیزه را موجب شده است.

وی با بیان اینکه از اول انقلاب تا کنون فقط 110 هزار از اراضی کشاورزی استان معادل یک سوم آن مکانیزه شده است، تصریح کرد: در حال حاضر 65 درصد از این مقدار از اراضی کشاورزی استان به صورت آبیاری سطحی ( کم فشار)  و 35 درصد آن نیز به صورت قطره ای آبیاری می شود.

معاونت آب و خاک اداره کل جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه سهمیه پرداخت اعتبار بلاعوض مکانیزاسیون این شهرستان در سال جاری 430 هکتار با اعتبار معادل 1 میلیاردو 350 میلیون تومان است، خاطر نشان کرد:تنها راه مقابله با این تهدید بحران آب روشهای کشت گلخانه ای و آبیاری تحت فشار است.

مدیر جهاد کشاورزی جوین نیز با اشاره به اینکه تا کنون 2400 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان تحت پوشش آبیاری مکانیزه قرار گرفته است، اظهار داشت:5600 هکتار دیگر نیز در مرحله آماده سازی و آماده دریافت تسهیلات و اجرا می باشد.

مهندس محمد پناه افزود: 180 رشته قنات در این شهرستان وجود دارد ولی متاسفانه هر سال برای یک رشته قنات اعتبار تخصیص می یابد.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.