بی خبری کشاورزان از بیمه تامین اجتماعی کشاورزان ،روستائیان، و عشایر

مدیرکل صندوق بیمه تامین اجتماعی کشاورزان ،روستائیان، و عشایر استان  امروز صبح در حاشیه دیدار خود از این شهرستان در گفتگو با نسیم جوین، از بی خبری کشاورزان از مزایای صندوق بیمه اجتماعی،کشاورزان ،روستائیان، و عشایر این شهرستان انتقاد کرد.

محمود کاظمی با اشاره به عمر 9 ساله این صندوق که در جهت مزایای مستمری و از کارافتادگی و بازنشستگی خاص روستائیان و شهر های  با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر است، اظهار داشت: کشاورزان مشمول این بیمه فقط با پرداخت 5 1 درصد  سطح در آمد خود به این صندوق  که 10 درصد آن توسط دولت پرداخت می شود، از مزایای مستمری و از کارافتادگی و بازنشستگی خاص این بیمه اجنماعی بهره مند می شوند.

وی با اشاره به پرداخت  5 درصد حق بیمه  اعضاء تصریح کرد: در این مدت 8 سالی که در این شهرستان کارگزاری های این صندوق بیمه تاسیس شده اند فقط 600 خانوار یعنی 2897 نفر تحت پوشش این صندوق قرار گرفته اند.

مدیر کل بیمه تامین اجتماعی کشاورزان و عشایر استان با اشاره به آمار  تحت پوشش 17 درصدی  افراد جامعه هدف  در سطح کشور در این صندوق گفت: در استان خراسان این آمار 22 درصد است که  پس از آذربایجان شرقی بیشترین رتبه تحت پوشش را دارد.

DSC05039

کاظمی با بیا ن اینکه این استقبال ضعیف از این بیمه اجتماعی مفید باید آسیب شناسی شود، اظهار داشت: قطعا یکی از عوامل استقبال ضعیف روستائیان از این بیمه ،توجیه نکردن روستائیان توسط متولیان و یا دفاتر کارگزاری است.

وی افزود: کشاورزان و روستائیان و حتی کشاورزان غیرساکن در روستا و اعضای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی و رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری ساکن در شهر های زیر 20 هزار جمعیت  نیز می توانند با مراجعه به یکی از این  3500کارگزاری های  سطح کشور عضو شده  و از مزایای عضویت برخور دار شوند.

کاظمی شرط عضویت در این صتدوق بیمه اجتماعی روستایی را انعقاد قراردا د  و پرداخت حق بیمه  و دارا بودن 18 سال سن عنوان کرد و گفت: کلیه روستائیان و افراد کشاورز شهر های کمتر از جمعیت 20 هزارنفر  می توانند با پرداخت فقط 5 درصد از سطح در آمدی خود از مزایای مستمری و بیکاری و بازنشستگی برخور دار شوند.

وی با اشاره به اینکه هر زن و مردی که حداقل 65 سال سن و 15 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، می توانند، از مزایای پیری بهره مند گردند، افزود: چنانچه هر فردی  در اثر حادثه یا بیماری توسط کمسیون های پزشکی از کار افتاده کلی تلقی شوند با داشتن شریط لازم طبق مقررات صندوق تا پایان عمر می توانند از مزایای مستمری ماهانه استفاده نمایند.

کاظمی با بیان اینکه بازماندگان تحت تکفل نیز از مستمری برخور دار هستند، گفت: حتی نقل و انتقال سوابق پرداخت حق بیمه از این صندوق به سایرصندوق ها  و بالعکس  از جمله صندوق تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری و… امکان پذیر است

این مسوول استانی با اشاره به اینکه علاوه بر پرداخت 10 درصد از سطح در امد توسط دولت برای بیمه شده نیز گفت: حتی در برخی از سال ها  که حوادثی همچون خشکسالی و غیره پیش می آید  اعضا از پرداخت همان 5 درصد هم معاف می شوند

اصغر زاده عضو شورای بخش  و کارگزار منطقه برغمد نیز در مورد دلیل استقبال کم مردم از این بیمه اظهار داشت: در مدت این 8 سال کارگزاران این بیمه در دل  شرکت های تعاونی روستایی  فعالیت داشتند که با وجود نداشتن تابلو و نشان رسمی  کسی متوجه وجود این کارگزاری ها نشده است . وی افزود: در حال حاضر 5 کارگزاری  در تعاونی های روستایی برغمد و زورآباد و حکم آباد نقاب و انداده و رازی  فعالیت می کنند.

صداقت خواهی کارشتاس کشاورزی فرمانداری جوین نیز در این مورد گفت: سهمیه سال جاری برای تعداد ثبت نام کنندگان در این صندوق برای این شهرستان 1000 نفر بوده است در حالیکه فقط 47 نفر در این مدت ثبت نام کرده اند!

 

 

 

 

….   ادامه دارد

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.