• انتقاد امام جمعه عطاملک از تاخیر در معرفی کردن شهردار حکم آباد    :     امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • انتقاد امام جمعه جوین از تعلل در معرفی اولین شهردار حکم آباد    :   امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • پی دی اف. ویژه نامه جوین خرداد ۹۷    :     پی. دی اف. ویژه نامه جوین ویژه توزیع در شهرستان سبزوار وجوین و جغتای و مشهد. و داورزن تلفن تماس ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱ مرکز فرهنگی دفاع مقدس و سرای ...
 • ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد    :   کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز ...
 • علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار    :   علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در ...
 • شهیدی که امام رضا (ع) موجر منزلش شد    :    د ر حدود سال های ۸۳ تا ۸۵ سردار شهید حاج حسنعلی شمس آبادی در شهر نقاب و محله شمس آباد یک باب منزل مسکونی داشت که خالی از ...
 • گزارشی از:

  حضور 6 ساله«سالک»در همه خانه های رحمت آباد جوين

  بيماري سالک در روستاي رحمت آباد جوین در چند سال اخير فراگير شده است!

  وقتي اهالي دورترين و محرومترين روستاي جوین «رحمت آباد» از حضور گزارشگر خراسان  و نسیـم جـویـن به اين روستا آگاه شدند، تيتر گزارش آماده شد.« روستايي با 160 خانوار و 605 نفر جمعيت هرکدام يک نشاني و اثاري از اين زخم سالک را بر بدن خود و يا اعضاي خانواده خود دارند! »

  مسئول خانه بهداشت روستاي رحمت آباد جوین که خود نيز يادگار و نشاني از زخم سالک را از سال هاي قبل بر روي دست خود دارد، به خبرنگار نسیم جوین مي گويد: غالب جمعيت روستاي رحمت آباد جوین در سال هاي اخير مبتلا به بيماري پوستي سالک شده اند.

  وي که با گفتگوي مردم با خبرنگار ما و درج خبر وآمار و عکس مخالف است ،مي گويد: آمار مبتلايان به اين بيماري پوستي از 80 مورد به 8 مورد در سال اخير کاهش يافته است !

  خانم «شم ابادي » با اشاره به اينکه در چند سال گذشته اين بيماري در اين روستا بسيار شدت داشت، تصريح کرد:اکنون با تلاش مديران شهرستان و خانه بهداشت روستا، اين بيماري بسيار کاهش يافته است!
  شم آبادي ادامه داد: آب شرب غير بهداشتي يکي از عوامل شيوع بيماري سالک است و متاسفانه در روستاي رحمت آباد لوله هاي آب بسيار فرسوده و دچار شکستگي شده اند ، اگر چه مراقبت هاي بسياري براي جلوگيري از آلودگي آب صورت مي گيرد ، اما به هر صورت در محل هايي که لوله ها شکستگي دارند آب خارج شده و با بازگشت دوباره به لوله موجب انتقال آلودگي مي شود.

  شم ابادي افزود: در روستاي رحمت آباد تعداد زيادي خانه ي قديمي و نيمه خراب وجود دارد که به محل تجمع موش ها تبديل شده و اين موش ها که از نوع موش صحرايي هستند عامل مهمي در شيوع بيماري سالک محسوب مي شود.

  وي با اشاره به اينکه ريشه کن نمودن بيماري سالک در طول يک سال ممکن نيست اظهار داشت: بايد چند سال در اين زمينه کار کرد اما اين مسئله همکاري مسئولين وهمياري مردم را مي طلبد.

  شم آبادي به اهميت رعايت بهداشت توسط مردم اشاره کرد وخاطر نشان نمود: خود مراقبتي مردم و رعايت بهداشت واستفاده از توري ها ، هنگام خواب توسط افراد خانواده مانع از شيوع اين بيماري مي شود.

  وي خاطر نشان کرد: آمپولي که براي درمان سالک استفاده ميشود عوارض بسياري دارد به همين دليل مبتلايان در روستا از آن استفاده نمي کنند هرچند که اين روش درمان آثار نامطلوب زخم را از بين نمي برد.

  شم ابادي در مورد پايداري زخم سالک نيز مي گويد: سالک در آغاز به صورت يک برجستگي کوچک است که به تدريج بزرگ شده و به صورت زخم در مي‌آيد. زخمها خود به ‌خود طي مدت ۶ماه تا يک سال بهبود مي‌يابد و پس از درمان کامل محل ضايعه به صورت يک جوشگاه باقي مي‌ماند و به غير از يک فرورفتگي ساده، عارضه‌ ديگري براي فرد ندارد.
  اظهارات مردم برخلاف گفته هاي مسوول بهداشت روستا است

   

  جمعي از اهالي روستا که در گرداگرد خبرنگار ما حلقه زده بودند، با رد گفته هاي مدير بهداشت روستا در مورد کاهش آمار مبتلايان به سالک گفتند: حدود 6 سال است که ما به اين مشکل بهداشتي مبتلا هستيم به طوري که در ماه هاي خرداد و تير گزش ها شروع مي شود و زخم ناشي از گزش در مرداد و شهروير و حتي مهر علائم زخم خود را آشکار مي کند .

  هادي کيوانلو يکي از اين افراد، با نشان دادن آثار گزش و نيش پشه در دستان خود مي گويد: اين جاي نيش پشه است و در ماه هاي آينده زخم آن اشکار مي شود.

  « بن يامين براتي» و حاج علي اصغر شم ابادي و ديگران نيز با تاييد گفته هاي اين فرد ، گفتند: اين آمار هاي خانه بهداشت واقعي نيست، چون آثار گزش هاي اين فصل در روزها و ماه هاي آينده رخ نشان مي دهد و همه ما اين آثار را از سال قبل داريم و حتي آنقدر تجربه کسب کرده ايم که مي فهميم که آثار گزش پشه «نر» و «ماده » در نوع زخم و ماندگاري آن فرق دارد!

   

  مردم و شوراي منتخب روستا و بخش چيز ديگري مي گويند
  خانم«کيوانلو» يکي از اهالي روستاي رحمت اباد جوین که آثار گزيدگي پشه سالک بر روي « پاي » وي زخم کهنه اي را ايجاد کرده است، در اين باره به خراسان مي گويد: من و همسرم و۲ فرزندم مبتلا به بيماري سالک شديم.

  اين مادر روستايي مي گويد: يکي از فرزندانم زماني مبتلا به اين بيماري شد که تنها 2 ماه از تولد وي مي گذشت و به همين علت نتوانستم از دارو هايي که به گفته پزشک داراي عوارض است براي درمان وي استفاده کنم وخودم نيز به دليل اينکه کودکم از شيرمن تغذيه مي کرد ، نتوانستم از آمپول هاي يي که براي خشک شدن و درمان زخم ها توسط مرکز بهداشت ارائه مي شد استفاده کنم واين موضوع موجب طولاني شدن درمان سالک در خانواده ما شد

  وي با اظهار ناراحتي از زخمي که برصورت فرزندش ايجادشده بود گفت: براي درمان زخم صورت فرزندانمان بسيار سختي کشيديم و چون همزمان همسرم هم مبتلا شده بود و زخم عميقي هم داشت به سختي توانستيم آنها را از ازاين وضعيت نجات دهيم اما باز هم جاي زخم بر روي صورت يکي ازفرزندانم نمايان است.

  «شکري » يکي ديگر از اهالي اين روستا به خبرنگار ما، گفت : ۶ نفر از خانواده ۸ نفري ما ، در مدت ۳ سال مبتلا به اين بيماري عفوني سالک شدند .

  وي با اظهار نگراني از آثار ناخوشايند زخم سالک بر روي «پايش »گفت: در ابتدا که پايم شروع به خاريدن نمود شک کردم که شايد مبتلا به سالک شده ام و وقتي آزمايش هاي مربوطه را انجام دادم نتيجه منفي بود، اما متاسفانه پس از مدتي با نمايان شدن زخم بر روي بدنم و اقدام ديرهنگام موجب عميق شدن زخم در بدنم شد!

  يکي ديگر از اهالي اين روستا که نخواست نامش در گزارش قيد شود گفت: همه اعضاي خانواده ۵ نفري آنها مبتلابه سالک شده اند.
  وي افزود: از شانس بد م زخم سالک پسر خرد سالم دقيقا در محل شکستگي «پاي» وي به وجود آمده و اين موجب افزايش هزينه درمان سالک براي ما شد

  عضو شوراي بخش عطاملک و عضو شوراي اسلامي اين روستا در اين مورد بيان داشت: بنده بارها به مسوولان در خصوص تخريب کامل خانه هاي مخروبه و ساير منابع انتشار سالک در اين روستا صحبت کردم اما متاسفانه تاکنون اقدامي جدي در اين مورد صورت نگرفته است.

  حسن شم آبادي تصريج کرد: يک مرحله جونده کشي نيز در روستا درنيمه ارديبهشت ماه به صورت ناقص و تا شعاع تقريبا 100 متري روستا انجام شد و هنوز خبري از اجراي مرحله دوم که بايددر تيرماه انجام مي شد نيست.

  وي به وجود سگ هاي ولگرد در روستا اشاره کرد و گفت: جمعيت روستاي رحمت آباد 160 خانوار و داراي ۶۰۵ نفر جمعيت است و تقريبا مي توان گفت به اندازه تعداد خانوار نيز سگ ولگرد درروستا وجود دارد ! و اين سگ ها ي ولگرد هم يکي از عوامل شيوع اين بيماري هستند به طوري که اين سگ ها در محل هايي که نشتي آب از لوله هاي انتقال آب شرب وجود دارد استفاده مي کنند و آب نيز دوباره با آلودگي از طريق اين سگ ها به لوله آب روستا منتقل مي شود!

  اين عضو شوراي بخش با بيان اينکه رنگ آب شرب روستا آن قدر زرد است که نيازي به آزمايش ندارد، گفت: برخي از ساکنان روستا که توانايي داشته اند دستگاه تصفيه اب در منزل نصب کرده اند و اگر به اين دستگاه تصفيه نگاهي بيندازي رسوبات موجود در آن همه چيز را براي شما بيان مي کنند! حسن شم آبادي مي گويد: آلودگي آب از طرفي و وجود نداشتن حمام عمومي در روستا نيز براي بسياري از خانواده ها مشکل بهداشتي را دوچندان کرده است!

  اين عضو شوراي بخش و روستا با اشاره به اقدامات 2 هفته قبل اردوي جهادي بسيج در اين روستا که به عنوان محروم ترين روستاي شهرستان انتخاب شده بود، گفت: تعدادي از دانشجويان اين اردوي 7 روزه جهادي که در حسينيه اين روستا اسکان داشتند نيز مورد گزش پشه شده اند و نگران مبتلا به اين بيماري پوستي بودند.

  وي با اظهار تشکر از اقدامات فرهنگي اين دانشچويان و نيز اقدامات عمراني آن ها در ديوار کشي و ساخت منازل برخي از مدد جويان کميته امداد، گفت: اگرچه اين دانشچويان بسيجي با هدف جهادي محروميت زدايي و خدمت آمده بودند، ولي نبود امکانات و يا احيانا همکاري نکردن برخي اداره هاي سطح شهرستان موجب شد تا همچنان خانه هاي مخروبه و متروکه که محل انتشار بيماري هستند در روستا باقي بماند!
  جانشين دادستان شهرستان جوین نيز در گفتگو با خراسان اظهار داشت:شهرستان جوین از نظر بهداشتي بسيار ضعيف است

  سيد حسن مير کمالي اظهار داشت: ازعوامل مهم شيوع سالک در جوين، وجود دامداري هاي داخل روستا و «دپو» کردن کود هاي حيواني در محل نامناسب و وهمچنين وجود سگ هاي ولگرد در روستا ها وحتي مرکز شهرستان است .

  وي با بيان اين مطلب که برخورد قضايي نتيجه بخش تر است ، افزود: دادسرا از نظر مدعي العموم با افرادي که تحت هرشرايطي اقدام به دپوي کود حيواني در محل نامناسب ومحل رفت و آمد مردم نموده اند برخورد مي کند .

  مير کمالي خاطرنشان نمود: معضل شيوع بيماري سالک با محوريت روستاي رحمت آباد مورد پيگيري قرار مي گيرد.

   

  گفتگو با کارشناسان و متوليان اين بيماري در بهداشت و درمان جوين

   

  کارشناس بيماري سالک و مدير بيماري هاي شبکه بهداشت و درمان جوین در اين مورد به خراسان مي گويد: مرکز آلودگي اين بيماري در بخش عطاملک و در دهستان زرين اين بخش است.
  روح ا… برقباني با بيان اينکه در سال هاي گذشته اين بيماري در بخش مرکزي شهرستان بود و هم اکنون به سمت دهستان زرينه منتقل شده است،تصريح کرد: بيماري سالک فقط از يک مخزن نيست که بلافاصله شناسايي و اقدام شود بلکه امروزه اين پديده به صورت مدل شهري سرايت مي کند و اصطلاحا از انسان به انسان سرايت مي شود و اين مستلزم فرهنگ سازي و بالا بردن اطلاعات بهداشتي شهروندان و روستائيان است .

  وي با اشاره به اينکه در روستا ها ي جوین و مخصوصا در روستاي رحمت آباد اقدام به توزيع تراکت هاي آموزشي و بروشور و ساير رسانه هاي آموزشي نموده و نيز بنر هاي بهداشتي در مورد بيماري سالک را در آن روستا نصب کرده ايم، گفت: کلاس هاي آموزشي ضد سالک نيز هر 2 هفته يک بار در مقاطعي از سال انجام گرفته است.

  برقباني با اشاره به اينکه در سال جاري نيز2 بار با فاصله 1 ماهه حاشيه روستا ها تا شعاع 500 متري را با کمک بخشداري جونده کشي کرده ايم گفت: در سال گذشته براي پيشگيري از سالک در روستا هاي اين بخش «توري» و چسب رايگان به خانوار هاي روستايي داديم تا درب و پنجره منازل خود را براي جلوگيري از ورود پشه و حشره تجهيز کنند.

  اين مسوول بيماري ها در شبکه بهداشت و درمان جوین با تاکيد بر خود مراقبتي اهالي آن روستا براي جلوگيري از سرايت سالک اظهار داشت: در فصل بهار و تابستان غالب روستائيان در محل مزارع و باغات استراحت مي کنند و برخي نيز شبانگاهان نيز در مزرعه و باغ مي خوابند و در اينگونه موارد بيشتر شاهد سرايت اين بيماري و زخم سالک هستيم.

  برقباني با اشاره به اينکه درمان اين بيماري رايگان است، افزود: مبارزه با اين بيماري مستلزم همکاري گسترده همه ادارات و سازمان هاي سطح شهرستان است.
  مسوول آموزش سلامت و بهداشت شبکه بهداشت و درمان جوین نيز گفت: بر اساس گزارشات رسيده اين بيماري از منتهي اليه شهرستان جوین در دهستان زرينه به سمت شهرستان خوشاب در حال پيشروي است

  وي تصريح کرد: با مبارزه و جونده کشي در روستاها ي جوین ، اين بيماري در حال گسترش به سمت روستا هاي شهرستان خوشاب است .

  محمد باقر پاکزاد تصريح کرد: مناسفانه حوزه سرايت اين بيماري بيشتر در غالب مدل شهري است و خيلي با جونده کشي و ساير آلودگي ها ارتباط ندارد به طوري که حتي در بهترين نقطه شهر مشهد نيز شيوع سالک گزارش شده است . پس بايد افراد خود با فرهنگ سازي و مراقبت هاي بهداشتي مانع از گسترش اين بيماري شوند.
  در خور اشاره است که بر اساس اظهارات مسوولان در جلسات متعدد کارگروه سلامت شهرستان در يکي 2 سال گذشته بيشترين آمار سالک استان در اين شهرستان بوده است ولي شبکه بهداشت و درمان اجازه انتشار آمار را در اين زمينه ندارد.

   

  مطالب مرتبط :

  ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد

  کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز در قفسه های کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین قرار گرفت علی اصغر فتحی مقدم در حاشیه تحویل این کتاب حوزه دفاع مقدس به کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین گفت؛ کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین با ابتکار یکی از فرهنگیان ... مطلب کامل

  علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار

  علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در سبزوار درج شد که موجب اعتراض مردم و فرمانداری شهرستان جوین شد پ به گزارش نسیم جوین کلاته خبرنگار روزنامه خراسان در سبزوار بر اساس گفتگو با ریس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان سبزوار در خبر مربوط به کارخانه ... مطلب کامل

  ساختمان دادگستری جوین با یک میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید

  مدیر کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به توجه ویژه به مناطق محروم در دور دوم ریس دستگاه قضا ، گفت: علارغم اینکه استان خراسان رضوی از نظر امکانات ساختمانی در سطح کشور و در مقایسه با سایر استان ها بسیار ضعیف است ' با همه اینها بیشتر توجه اداره کل دادگستری استان تا کنون به مناطق محروم‌هم چون ... مطلب کامل

  طرح آرزوی شهید در قاب تصویر

  طرح آرزوی شهید   در شهرستان های سبزوار و جوین و داورزن در سال تحصیلی ۹۶  در بین دبیرستان های این سه شهرستان اجرا شد این طرح در قاب تصویر ... مطلب کامل

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود مادر شهید حاج حسین اسماعیل آبادی روز گذشته با حضور در م‌رکز و موزه فرهنگی دفاع مقدس شهرستان جوین  با تجلیل از این اقدام فرهنگی متولیان موزه دفاع مقدس ' مصاحبه و روایت گری از شهید ش را. در این مرکز آغاز کرد حاجیه خانم اسماعیل آبادی تنها فرزند پسری خود را به صورت ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  وزیر ارتباطات و فن آوری دولت دوازدهم به عنوان نماینده ویژه دولت در شهرستان جوین در حاشیه افتتاح فاز اول کارخانه فولاد جوین با خانواده سردار شهید مدافع حرم در این شهرستان دیدار کرد . مهندس آذری جهرمی امروز پس از دیدار  از شهرستان جغتای ساعت ۳ و نیم عصر وارد شهرستان جوین شد و در بدو ورود خود به این شهرستان با حضور سبحانی فر نماینده مجلس و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  بهره‌برداری از کارخانه آهن اسفنجی (واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار( جوین) کارخانه آهن اسفنجی(واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار با فناوری مهندسی ایرانی و ظرفیت تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی توسط رئیس جمهور افتتاح شد. به گزارش نسیم جوین حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه با حضور در کارخانه پارس فولاد سبزوار ضمن بهره‌برداری از واحد احیاء مستقیم در این مجموعه، از اتاق کنترل و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

    با حضور ریس جمهور حسن روحانی در سبزوار  آخرین میخ بر تابوت کارخانه فولاد جوین زده می شود به گزارش نسیم جوین دکتر حسن روحانی یکشنبه همین هفته با حضور در سبزوار به بهانه افتتاح فاز دوم  کارخانه فولاد سبزوار مهمان مردم شهرستان سبزوار خواهد بود امام جمعه جوین در حاشیه نماز جمعه این هفته جوین در گفتگوی اختصاصی با نسیم جوین ' گفت: میزبانی سبزوار از رییس جمهور  برای افتتاح کارخانه ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  سخنگوی شورای شهرستان جوین گفت: برخی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس ،  پی گیری مطالبات مردم  توسط شورای مردمی شهرستان را تشویش اذهان عمومی می نامند این مقام شورایی با اشاره به پیگیری های شورای شهرستان  در مورد استقرار اداره راه و شهرسازی و حتی نمایندگی اداره راه  در این شهرستان گفت: علی رغم وعده های مدیران و نمایندگان مجلس هیچ توجهی به مطالبات به حق مردم در این مورد ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  مشکل روستاییان جوین با منابع طبیعی با کمک نمایندگان مجلس در فرمانداری جوین با چند راه حل مرتفع شد در این جلسه که در محل فرمانداری جوین و با حضور ریس منابع طبیعی کشور و نمایندگان مردم در مجلس برگزار شد موارد زیر به عنوان راه حل موافقت شد ۱ کسانی که سند زمین دارند آزاد و در اختیار صاحب زمین قرار گیرد ۲ اگر زمینی درخت کاری شده ویا دارای اب میباشد ... مطلب کامل

  پاسخ دهید

  برداشت مطالب فقط با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.  تلفن پذیرش آگهی : ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱

  نشریه خبری نسیم جوین

  نسخه 97

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای نشریه خبری نسیم جوین محفوظ است

  پرتال شهرستان جوین

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 نشریه خبری نسیم جوین. محفوظ است.