خبرنگاری و احیای حقوق مردم/مسئله این است!

فرمایش مولا امیر المومنین( ع) « حق را بگویید اگرچه بر ضررتان باشد»

 

محافظه کاری برخی از مردم و بسیاری از مدیران دراطلاع رسانی در حوزه خبر و گزارش، مهمترین مانع فعالیت آزاد یک خبرنگار در این شهرستان است.

 

چندین سال است که کار گزارشگری و ارسال اخبار شهرستان خودم جوین را در روزنامه خراسان و نسیم جوین انجام می دهم

 

با همه سختی هایی که این کار دارد فقط دلم خوش است به اینکه شاید یکی از گزارشات ارسالیم در روزنامه به نحوی در تنویر افکار عمومی موثر باشد و یا حداقل به عنوان طرح موضوع و یاد آوری و یا چاشنی یک اقدام مفید و خدمت و… قرار گیرد.

 

بر اساس اظهارات برخی از مدیران استانی و شهرستانی و نیز مردم جوین برخی از گزارشات این شهرستان در روزنامه خراسان ازجمله: شانس درمانی در بیمارستان جوین و نیز گزارش «مسیر وحشت در جوین همچنان قربانی می گیرد» و گزارش « در جوین قیمت گنم برابر قیمت کاه است» و ده ها گزارش و خبر دیگر که موثر واقع شده است ، و حتی بسیاری از گزارشات محوری که در روزنامه خراسان از این شهرستان چاپ می شود ، در شبکه صدا و سیمای خراسان نیز استفاده می شود .

 

پر واضح است که که چاشنی این گزارشات اظهارات مردم و مدیران است که «گزارش گر» از قول آنها به عنوان منبع و مرجع خبری استفاده می کند .

 

و بنده در این مسیر شاید بیش از چند بار به دادسرا فراخوانده شده ام و نیز صد ها بار از سوی مقامات اجرایی و انتظامی مورد گلایه و در برخی مواقع مورد عتاب قرار گرفته ام !

 

سخن این است که برخی انتقاد می کنند که مثلا : چرا گزارشات انتقادی کم می نویسید؟

 

باید در پاسخ بگویم که بسیار اتفاق می افتد که در پیرامون یک موضوع با شهروندی و یا مخصوصا مدیری گفتگو می کنم و تنها نکته مورد تاکید همه آنها این است که از قول «من » ننویسید!

 

و می دانید که باید انتقاد و طرح مشکل از سوی یک مرجع و منبعی باشد . یعنی نمی شود که یک روزنامه نگار و یک خبرنگار عقاید و نظرات خود را بنویسد چون در این صورت گزارش او نه تنها حرفه ای نیست بلکه این گونه گزارش ها ارزش چاپ شدن هم ندارد.

 

و جالب است در بسیاری از موارد که خبر و گزارشی از قول مسوول و یا شهروندی هم نوشته می شود و پس از درج آن در روزنامه، روزنامه نگار بیچاره را متهم به دروغ پردازی می کنند!

 

و وقتی با انتقاد خبرنگار روبرو می شوند ، که چرا زیر حرف خود می زنید؟ می گویند، ما این حرف ها را نگفتیم که شما در روزنامه چاپ کنید!

 

به طور مثال: چندی پیش در مورد مشکل ارتباطات و مخابرات و اینترنت در جوین از مردم گزارش تهیه می کردم که یکی از اعضای شورا در این شهرستان حسابی حالم را گرفت! و چند مشکل حوزه مخابرات را با احترام گفت و تاکید کرد که نبادا از قول من بنویسید!

 

و این وجه مشترک بسیاری از مدیران و برخی از متقدین در این شهرستان و یا شهرستان های دیگر است، که نمی خواهند با طرح انتقاد و اعتراض از یک موضوع و یک مشکل اجتماعی به اصطلاح خود را در نزد مدیران و یا مردم خراب کنند!

 

و تکته دیگر در مورد بسیاری از مدیران این شهرستان نیز در حوزه خبر و اطلاع رسانی این است که تهیه خبر و ارسال آن خبر و گزارش باید پس از تایید و به روئیت رسیدن مدیر مسوول اداره به روزنامه ارسال شود!

 

و در پایان باید یاد آور شد فرمایش مولا امیر المومنین( ع) را « که حق را بگویید اگرچه بر ضررتان باشد»

 

شمس آبادی/خبرنگار روزنامه خراسان و سایت نسیم جوین/

برگرفته از سایت: بصیر سبزوار

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “خبرنگاری و احیای حقوق مردم/مسئله این است!

 1. 517 /1247/93
  18/05/93

  جناب آقاي شمس ابادي

  خبرنگارفرهيخته روزنامه خراسان
  با سلام وصلوات برمحمدوآل محمد(ص)واحترام ،
  روز خبرنگار را به جنابعالي و دست اندر کاران حقیقت، خبر و آگاهی در شهرستان جوين تبریک می گويم. این روز فرصتی است گرانبها برای پاسداشت مقام شامخ انسانهای فرهیخته ای همچون شهید محمود صارمی، شهید رهبر و دیگران كه در راه روشنگری و آگاهی بخشی به آحاد جامعه جان خود را تقدیم جانان كردند و مناسبتی است مغتنم برای تجلیل از خدمات شما خبرنگار متعهد و دلسوز شهرستان جوين، كه با تیغ برّان قلم ، با سفیران یأس و دروغ و تباهی در ستیزند و پا به كارزار جنگ نرم با دشمنان انقلاب اسلامی نهاده اند.

  محمودترخاصي
  سرپرست شبكه دامپزشكي جوين

     1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.