احشام و باغات بیشترین مصرف کننده آب روستایی جوین

مدیر آبفای روستایی شهرستان جوین گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و بروز مشکلات کم آبی در شهر و روستاهای شهرستان بهترین راه مقابله با کم آبی نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی است.

 

عباس واهبی با بیان اینکه تأمین آب شرب در روستاها مهمترین وظیفه شرکت آبفای روستاییاست، افزود: در حال حاضر 47 روستا زیر پوشش خدمات این شرکت قرار دارند.

 

وی با اشاره به وجود بیش از 140 هزار رأس دام سبک و 10 هزار دام سنگین در این شهرستان افزود: عمده مصرف آب شرب این شهرستان مربوط به دام و بعد از آن مربوط به باغات و فضای سبز است،و معمولا دامداران از آب شرب در امور دام و باغ و سبزی کاری خود استفاده می نماید.

 

واهبی با بیان اینکه یکم تا هفتم تیرماه به عنوان هفته صرفه‌جویی آب نام گذاری شده تصریح کرد :”آب، اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” “آب، رسانه و فرهنگ” “آب، امنیت غذایی و توسعه پایدار” “آب، محیط زیست و سلامتی همگانی”  “آب،مدیریت تقاضا و مصرف” ” آب، آموزه‌های دینی و ارتقای آگاهی‌های عمومی “و “آب، قانون و قوه قضائیه “عنوان هفته صرفه جویی آب است که آبفای روستایی در این راستا فعالییت هایی در سطح شهرستان انجام می دهد.

 

مدیر آبفای روستایی شهرستان جوین گفت:45 درصد از مشترکین آب روستایی این شهرستان در سطح بالای رنج الگوی مصرف قرار داشته و همین تعداد از مشترکین 73 درصداز حجم آب روستاها را استفاده می کنند.

 

وی افزود: : میزان مصرف 55 درصد جمعیت در روستاها در حد الگوی مصرف است که 27درصد آب موجود در روستاها را استفاده می کنند .

 

واهبی با بیان اینکه مطلوبیت میکروبی آب شرب روستاهای شهرستان جوین 99 درصد است، گفت: آزمایش سنجش کیفیت آب شرب به صورت ماهانه در آزمایشگاه ها صورت گرفته ومیزان مطلوبیت آن سنجیده می شود.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصدشبکه های آب رسانی به روستا ها فرسوده است بیان داشت: تاسیسات فرسوده نه تنها مشکلات بسیاری را برای مشترکین به همراه دارد بلکه باعث تحمیل هزینه های نگهداری بالایی نیز می شود که در این راستا ما امیدواریم با جذب اعتبارات بیشتر وهمکاری مردم در پرداخت به موقع قبوض ، بتوانیم هرچه زودتر تاسیسات فرسوده را ترمیم کنیم .

 

 

مدیر آبفای روستایی شهرستان جوین در پایان با اشاره به فرا رسیدن فصل تابستان و افزایش مصرف آب ،خواستار صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب شد وخاطر نشان کرد: مشترکین باید میزان مصرف خود را مدیریت کنند و اگربه همین روال مصرف ادامه دهند کیفیت آب شرب در چند سال آینده بسیار پایین می آید.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.