دامداري سنتي و مشکل کنترل بيماري هاي دامي درجوين

رئيس شبکه دامپزشکي جوين گفت:شيوه دامداري به روش سنتي روند مهار و کنترل بيماري هاي دامي و ارائه خدمات دامپزشکي را در اين شهرستان دچار مشکل کرده است.
دکتر افتخارزاده امروز صبح در گفتگو با نسیم جوین تصريح کرد: متاسفانه بسياري از دامداريهاي موجود در سطح روستا هاي شهرستان، سنتي بوده و اين دامداري به روش سنتي، کنترل بيماريهاي دامي را مشکل مي سازد.
وي در ادامه افزود: اکثر دامداران سنتي که در روستاها اقدام به پرورش دام سبک و سنگين مي نمايند داراي دامداري سنتي بوده که فاقد باکس مهار دام جهت واکسيناسيون و تزريق دارو مي باشند.
افتخارزاده خاطر نشان کرد: چون ساختمان دامداريهاي سنتي سيمانکاري نيستند، سمپاشي بر عليه انگلهاي خارجي و ضدعفوني دامداري را مشکل و يا بي اثر مي سازد.
وي از دامداران خواست تا در جهت افزايش توليد، کنترل و کاهش بيماريهاي دامي و… ، دامداريهاي خود را بهسازي نمايند و سيستم قرنطينه دامداري خود را تقويت نموده و از خريد دام فاقد هويت بهداشتي جداً خودداري کنند.
رئيس شبکه دامپزشکي جوين ادامه داد جهت کنترل کليه بيماريهاي دامي نياز به همکاري دامداران در مقوله بهسازي دامداري و عدم خريد دام بدون مجوز مي باشد.

 

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.