چه اصراری است که تیم مذاکره کننده به مردم گزارش دهد؟!

این چه اشتباه بزرگی است که عده ای گمان می‌کنند باید همه چیز را بدانند. چه اصراری دارند که تیم مذاکره کننده باید به تمام مردم به ویژه تندروها گزارش بدهند.

یکی از نمایندگانی که نگاه متفاوتی به مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ دارد، رمضانعلی سبحانی فر، نماینده سبزوار است. وی در مورد مذاکرات و امکان رابطه با کشورهای اروپایی و آمریکا نظر مثبتی دارد.

رئیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موادی از قانون اساسی گفت: در قانون اساسی کشور ما آمده است که باید با کشورهای جهان رابطه برقرار کنیم و قانون هیچ گونه منعی برای ارتباط با دیگر کشورها تعریف نکرده است. تنها کشوری که از برقراری ارتباط با آن منع شده ایم، رژیم اشغالگر قدس است.

وی با تاکید براینکه برقراری ارتباط با کشورها به شرط رعایت جایگاه ایران اسلامی‌است گفت: البته در قوانین ما بر ارتباط با کشورهای اسلامی‌ و همسایه تاکید بیشتری شده است. اما این تاکید بدان معنا نیست که با کشوری ارتباط برقرار کنیم که حق و حقوق کشور ما حفظ نشود. بنابراین با حفظ حقوق کشورمان، ارتباط بسیار پسندیده است و باعث رشد و توسعه کشورمان می‌شود.

نماینده مردم سبزوار، جغتای و جوین با تاکید بر اینکه ارتباط با اروپا و آمریکا نیز می‌تواند منافع خوبی برای کشور ما داشته باشد گفت: مساله این است که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی رفتارهایی با کشور ما داشته‌اند که از این جهت اعتمادی برای برقراری روابط و حفظ حقوق کشور ما وجود ندارد و متاسفانه از ایران سلب اعتماد شده است.

وی افزود: اگر این اعتماد سازی از طرف آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ایجاد شود، هیچ منعی برای برقراری ارتباط دوباره و توسعه آن وجود ندارد.

سبحانی فر با ابراز تاسف از وجود تندروهای افراطی در هر دو طرف مذاکرات ایران و کشورهای غربی گفت: متاسفانه در هر دو طرف عده‌ای هستند که به هیچ وجه خواهان برقراری روابط و حتی عادی شدن روابط نیستند.

وی با اشاره به اینکه در کشور آمریکا و ایران عده‌ای هستند که منافعشان در دشمنی بین کشورها ست که نمونه آنرا در زندان اوین داریم گفت: همین بابک زنجانی با سوار شدن بر موج تحریم‌ها این همه از دارایی‌های ایران را در اختیار گرفته است. افرادی از این قبیل می‌دانند که اگر مذاکرات به نتیجه برسد و روابط عادی شود، دیگر نمی‌توانند یک شبه ره صد ساله را در اقتصاد طی کنند. بنابراین در تلاش هستند تا به این بحران‌های سیاسی دامن بزنند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی‌گفت: در برقراری ارتباط و حفظ حقوق دو کشور، منافع دو طرفه‌ای وجود دارد. در این ارتباط هم ایران به نفع می‌رسد و هم کشورهای اروپایی و آمریکایی نفع می‌برند. بنابراین کشورهای مذاکره کننده باید بدانند که رابطه دوستانه به نفع طرفین است و امکان ندارد در یک رابطه سالم، یک طرف زیان ببیند و طرف دیگر نفع ببرد.

وی با تاکید بر اینکه معنای مذاکره این است که دشمنی‌ها جای خود را به دوستی‌ها بدهد و روابط دوستانه شود گفت: آقای روحانی بارها بر این تاکید داشته‌اند که این مذاکرات باید برد – برد باشد. یعنی هر دوطرف به منافع مشترکی برسند. وقتی باور ایران این بوده، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها باید بدانند که ما به دنبال تحمیل نظرات بی‌منطق نیستیم و بر‌اساس حسن نیت پای میز مذاکره نشسته‌ایم.

سبحانی فر در پاسخ به اینکه آیا قبول دارید مذاکرات زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری برگزار می‌شود و اگر چنین است، چرا باید عده‌ای با این شدت مخالفت کنند و چوب لای چرخ دولت بگذارند؟ گفت: من به هیچ وجه قبول ندارم که مذاکرات مخفیانه و به دور از اطلاع رهبری برگزار می‌شود و اگر کسی چنین ادعایی داشته باشد، معلوم است که ایران اسلامی، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه را نمی‌شناسد. جامعه‌ای که در قانون اساسی خود اصل ۱۱۰ را دارد و به رهبری معتقد است، ولی امر مسلمین دارد و همه پشت سر رهبری حرکت می‌کنند، باید بداند که رهبر نظام تدبیر و درایت لازم را دارند و از تسلط کامل بر مسایل بین‌المللی و داخلی برخوردار هستند و اگر رفتار مسئولان جایی به انحراف برود، قطعا رهبری نظام تذکر خواهند داد.

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری اجازه نخواهند داد مذاکرات هسته‌ای نیز به انحراف برود گفت: ایشان مصلحت نظام را در نظر می‌گیرند و هر گاه که احساس کنند سرسوزنی منافع کشور ما در خطر است، با تذکرات مخفیانه مذاکرات را به مسیر اصلی و درست باز میگردانند و اگر نیاز به موضع‌گیری شفاف و صریح باشد، در یک دیدار مردمی‌یا با حضور در نماز جمعه تکلیف را روشن می‌کنند. نماینده سبزوار با تاکید بر اینکه تیم مذاکره‌کننده بدون هماهنگی و همفکری با رهبری بر سر میز مذاکره نمی‌نشینند گفت: ایشان چارچوب‌ها را مشخص کرده‌اند و به تیم مذاکره‌کننده این حق را داده‌اند که تا زمانی که مذاکرات از آن چارچوب خارج نشده یا به انحراف نرفته است، می‌توانند به مذاکرات تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهند.

وی با تاکید بر اینکه اطمینان دارم در مذاکرات خط قرمزها رعایت خواهد شد گفت: این چه اشتباه بزرگی است که عده ای گمان می‌کنند باید همه چیز را بدانند. اگر این افراد به معنای واقعی کلمه، به مقام معظم رهبری و اصل ۱۱۰ قانون اساسی ایمان دارند و می‌دانند که ایشان در جریان کامل مذاکرات قرار دارند، چه اصراری دارند که تیم مذاکره کننده باید به تمام مردم به ویژه تندروها گزارش بدهند.

سبحانی فر با ابراز تاسف از اینکه عده‌ای جلوتر از رهبری نظام حرکت می‌کنند گفت: این آقایان گمان می‌کنند که باید از همه چیز خبر داشته باشند و حتی آن چیزی که فقط رهبری نظام باید از آن مطلع باشند، آنان نیز مطلع باشند. در حالی که شاید نفع همین تندروها در آن باشد که برخی دانسته‌ها را فقط مقام معظم رهبری بدانند.

نماینده سبزوار به ماجرای مراسم روز زن که با حضور همسر رئیس‌جمهور برگزار شد و در آن به ۳ تن از خانم‌هایی که برای کودکان سرطانی و امور خیریه تلاش بسیاری کرده‌اند، سکه دادند تاکید کرد: دیدیم که همین تندروهای افراطی از یک مراسم ساده چه جنجالی برای دولت درست کردند. این افراد کاری به آبروی نظام ندارند و برای تسویه حساب‌های جناحی از توسل به هر دروغی خودداری نمی‌کنند. در مورد مذاکرات نیز نگران هستیم که مبادا همین تندروها با دانستن روند مذاکرات قبل از آنکه نتیجه‌ای به دست آید، بر کینه‌ها و دشمنی‌ها بیفزایند.

مرجع : جغتای سلام

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “چه اصراری است که تیم مذاکره کننده به مردم گزارش دهد؟!

  1. تا جایی که من تو اینترنت و سایت روزنامه همشهری گشتم چنین مطالبی رو سبحانی نگفته !
    فکر نمیکنم انتشار هر خبری از سوی جغتای سلام به معنای صحیح و معتبر بودن خبر باشه
    به یک سایت با افکار و عقاید به شدت معتصب اعتماد نکنید

       1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.