• انتقاد امام جمعه عطاملک از تاخیر در معرفی کردن شهردار حکم آباد    :     امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • انتقاد امام جمعه جوین از تعلل در معرفی اولین شهردار حکم آباد    :   امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • پی دی اف. ویژه نامه جوین خرداد ۹۷    :     پی. دی اف. ویژه نامه جوین ویژه توزیع در شهرستان سبزوار وجوین و جغتای و مشهد. و داورزن تلفن تماس ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱ مرکز فرهنگی دفاع مقدس و سرای ...
 • ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد    :   کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز ...
 • علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار    :   علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در ...
 • شهیدی که امام رضا (ع) موجر منزلش شد    :    د ر حدود سال های ۸۳ تا ۸۵ سردار شهید حاج حسنعلی شمس آبادی در شهر نقاب و محله شمس آباد یک باب منزل مسکونی داشت که خالی از ...
 • گفتگو با مسئول کمپ اقامتی میان مدت آرامش جوین

   مرتضی حسین آبادی؛ خودش ۱۷ سال معتاد بوده است. در روستای که به گفته ی خودش مرکز فروش مواد مخدر است. اما حالا ۷ سالی است که پاک زندگی می کند. طعم پاک زندگی کردن را که می چشد تصمیم می گیرد تا کسانی دیگر را هم که بیمار مواد مخدر هستند پاک کند. در حد وسعش بستری آماده می کند. این بستر حالا شده است مرکز اقامتی میان مدت آرامش جوین. کار مرکز را با امکاناتی که برای یک زندگی لازم است شروع می کند. گفتگوی ما را با مرتضی حسین آبادی می خوانید.
  -چطور شد که این کار را شروع کردید؟ اصلا چرا ترک اعتیاد؟
  من خودم یک مصرف کننده ی مواد مخدر بودم که انواع راه ها را برای ترک انجام دادم ولی نشد. برای ترک به یک اقامتگاه به تهران رفتم چون در شهرستان سبزوار و اطراف اقامت گاهی برای ترک نبود.حدود ۷سال پیش در یک کمپ در تهران ترک کردم و به کمک جلسات ۱۲ قدمی توانستم پاک بمانم.-شما چند سال مصرف کننده بودید؟
  من خودم ۱۷ سال مصرف کنده بودم و به همین روش توانستم ترک کنم. آمدم و خواستم تا به همدردهای خودم کمک کنم. اوایل با مشکلات بزرگی سرو کله زدم. مجوز نداشتم و می خواست برای رفع مشکلات قانونی هفت خان را رد کنم. در نهایت با کمک مسئولان بهزیستی شهرستان توانستم مجوز بگیرم و مرکز را راه انداختم.

  -سال چند این مرکز را راه انداختید؟
  ۵ سال پیش سال ۸۷.

  -کمپ تان کجا هست؟
  شهرستان جوین، روستای زورآباد.

  -چرا روستای زورآباد را انتخاب کردید؟
  چون زورآباد فروشنده زیاد دارد و معتادان زیادی به روستا رفت و آمد دارند. برای اینکه معتادان بالاخره قبول کنند که چنین مرکزی هست. با آن بدبختی که می آیند در خانه ی فروشنده التماس می کنند این مرکز را ببیند. امثال من را ببینند که پاک شده اند. در روستای زورآباد بیشتر در معرض دید معتادهاست. جایی که معتاد ندارد اگر کمث بزنید فایده ای ندارد. جایی که مصرف کننده و خلاف کار زیاد دارد بهتر جواب می دهد.

  -مشکلات که اول داشتید به خاطر چه بود؟
  اوایل که این مرکز را راه انداختیم جوین شهرستان نبود و بهزیستی هم نبود و فقط یک نماینده ی از بهزیستی سبزوار در جوین بود که خیلی هم از کمپ اطلاعی نداشت. من هر موقع به شان مراجعه می کردم می گفتند به این مرکز مجوز داده نمی شود و نمی دانستند که مرکز ترک عتیاد بدون دارو هم هست. خوشبختانه شهرستان که شد مسئول بهزیستی عوض شد آقای شعبانی بیشتر در جریان بودند و من را راهنمایی کردند.

  -کار را با چه امکاناتی شروع کردید؟
  با امکانات اولیه که برای یک زندگی لازم است. یخچال، فرش،گاز و… .

  -برای این که بیماران بدانند چنین مرکزی است تبلیغات داشتید؟
  اوایل با پیامک تبیلغ می کردیم ولی من معتقدم که بیشتر خود معتادها برای ما تبلیغ می کنند. معتادی که می آید و در این مرکز ترک می کند و می رود سالم زندگی می کند ۴نفر می بینند که ترک کرده است. ازش سوال می کنند که کجا ترک کردی. بیشتر مراجعه کنندگان ما به این صورت با مرکز آشنا شدند.

  برای بیماری که مرکز شما مراجعه می کند از ابتدا تا مرحله ی نهایی چه مراحلی در نظر گرفته شده و روند پاک شدن چقدر زمان می برد؟
  دوره که باید در کمپ بمانند ۲۸ روز است. یک معتاد وقتی مراجعه می کند ابتدا فرم های به ش داده می شود تا دکتر مرکز سلامت جسمانی اش را تایید کند تا بیماری خاصی نداشته باشد. بعد از تایید دکتر در مرکز بستری می شوند. هفته ی اول هفته ی فیزیکی است و کار خاصی نمی کنند و در هفته ی اول دکتر دوبار ویزیت شان می کند تا مشکل خاصی نداشته باشند. در هفته ی دوم شرکت در جلسات ۱۲ قدمی، ورزش روزانه و …. را انجام می دهد.

  -دارو هم تجویز می کنید؟
  مراکز اقامتگاهی ترک بدون دارو است.

  -به غیر از شما مرکزی دیگری هم است؟
  نه

  -شما مرکز اقامتی هستید؟
  اسم عامیانه اش کمپ است ولی مرکز اقامتی میان مدت آرامش جوین است.

  -کیلینک ترک اعتیاد پس چکار می کند؟
  کلینیک ترک با دارو است. دارو را تجویز می کنند و طرف به خانه اش می رود و کارهای روزانه اش را انجام می دهد. ولی در مرکز ما باید ۲۸ روز باید تحت کنترل باش و هیچ موادی هم نمی تواند مصرف کنند. ولی در کلینیک ممکن است معتاد دارویش را بخورد و مواد هم مصرف کنند و هیچ کنترلی رویش نیست.

  -در جوین چند تا کلینیک ترک اعتیاد است؟
  دو تا که در نقاب است.

  -شما دارو تجویز نمی کنید پس وقتی یک معتاد درد دارد چه می کنید؟
  کار ما بیشتر گفتار درمانی است. یک معتاد وقتی در گروه قرار می گیرد می بیند که معتادانی هستند که وضع شان از او بدتر بوده و وقتی در شرایط قرار می گیرد کمتر درد را احساس می کند. اگر درد داشته باشد قرص های مسکن بدون مورفین با تجویز دکتر به شان می دهیم.

  -بعد از ترک برای شان برنامه دارید؟
  حداقل تا ۶ ماه پیگیرشان هستیم و به شان زنگ می زنیم. راهنمایی شان می کنیم که جلسات ۱۲ قدمی را بروند. چون به نظر من بدون جلسات ۱۲ قدمی معتادان گمنام ترک کردن سخت می شود. چون به خودم این جلسات خیلی کمک کرد.

  -این جلسات را خودتان برگزار می کنید؟
  تا وقتی در مرکز هستند روزی دو بار جلسه داریم که کسانی که قبل معتاد بودند و چند سال است که پاک هستند می آیند تجربیات شان را انتقال می دهند. کار ما هم بیشتر تجربی است و از تجربه همدیگر استفاده می کنیم.

  -متوسط ماهانه چند نفر مراجعه کننده دارید؟
  در ماه های سرد سال مراجعه کننده بیشتر داریم البته در شهرستان ما چون کارشان کشاروزی است این طور است چون زمستان ها بیکارند ولی به طور متوسط ماهانه ۱۵ نفر در مرکز ما ترک می کنند.

  -مراجعه کننده های تان از کدام شهرها هستند؟
  از سبزوار، اسفراین، جغتایی، جوین و … هستند ولی بیشتر از جوین هستند.

  -شما همه نوع معتاد را پذیرش می کنید؟
  اگر دکتر تایید کند بله. ولی متاسفانه بیشتر مراجعه کننده های ما شیشه ای هستند و مشکلات خاص خوشان را دارند. چون با ۲۸ روز پاک نمی شوند و باید ۶ ماه در مرکز بمانند. باز با امکاناتی که ما داریم برای شان سخت است و خانواده ها هم این هزینه را ندارند که بدهند. آنها جلسات شان جداگانه است.

  -با توجه به این که اعتیاد از مشکلات بزرگ جامعه ای ماست مسئولین چقدر با شما همکاری کرده اند؟
  از لحاظ مالی که هیچ کمکی به ما نکردند ولی فرماندار قول های به ما داده است و خود بهزیستی کمک های می کند. در جلسه ی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فرماندار جوین،آقای جدی کار گفتند کمبود های که دارید بنویسید تا رفع کنیم. که کمبود های ما دوربین مدار بسته و تخت و امکانات ورزشی است. خودم هم وضعیت مالی خوبی ندارم و تهیه این امکانات برایم ممکن نیست.

  -هزینه ای که از مراجعه کننده گان می گیرید چقدر است؟
  ۳۰۰ هزار تومان است که شامل هزینه ی پزشک، روانشناس و خرج خوراک شان در این ۲۸ روز است. تعرفه ای که بهزیستی داده ۴۶۰ هزار تومان است ولی اگر خواسته باشیم طبق ای تعرفه کار کنیم چون معتادان پرداخت این هزینه برای شان مقدور نیست مجبوریم نرخ را پایین بیاوریم.

  -چرا مرکزتان را به نقاب منتقل نمی کنید؟
  چند وقت پیش قصد این کار را داشتم و یک خانه ای را هم دیدم. ولی پول پیش زیادی می خواست و کرایه اش هم ماهانه یک میلیون و هشتصد هزار تومانی بود که در وسع من نبود و برای این کار این هزینه ها معقول نیست. خیلی ها هم خانه شان را برای این کار نمی دهند.

  حرف آخر؟
  خیلی از کسانی را که می بینم به طور مثال ۴ سال پیش اعتیاد داشته و بیکار بوده و حتی زنش طلاق گرفته است. بعد از ترک در مرکز ما حالا دوباره زندگی اش را تشکیل داده است و دارد سالم کار و زندگی می کند برایم مایه مباهات است و افتخار می کنم که چنین کاری دارم.

  *محمد اصغرزاده

  منبع: سلام سربدار

  مطالب مرتبط :

  ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد

  کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز در قفسه های کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین قرار گرفت علی اصغر فتحی مقدم در حاشیه تحویل این کتاب حوزه دفاع مقدس به کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین گفت؛ کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین با ابتکار یکی از فرهنگیان ... مطلب کامل

  علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار

  علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در سبزوار درج شد که موجب اعتراض مردم و فرمانداری شهرستان جوین شد پ به گزارش نسیم جوین کلاته خبرنگار روزنامه خراسان در سبزوار بر اساس گفتگو با ریس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان سبزوار در خبر مربوط به کارخانه ... مطلب کامل

  ساختمان دادگستری جوین با یک میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید

  مدیر کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به توجه ویژه به مناطق محروم در دور دوم ریس دستگاه قضا ، گفت: علارغم اینکه استان خراسان رضوی از نظر امکانات ساختمانی در سطح کشور و در مقایسه با سایر استان ها بسیار ضعیف است ' با همه اینها بیشتر توجه اداره کل دادگستری استان تا کنون به مناطق محروم‌هم چون ... مطلب کامل

  طرح آرزوی شهید در قاب تصویر

  طرح آرزوی شهید   در شهرستان های سبزوار و جوین و داورزن در سال تحصیلی ۹۶  در بین دبیرستان های این سه شهرستان اجرا شد این طرح در قاب تصویر ... مطلب کامل

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود مادر شهید حاج حسین اسماعیل آبادی روز گذشته با حضور در م‌رکز و موزه فرهنگی دفاع مقدس شهرستان جوین  با تجلیل از این اقدام فرهنگی متولیان موزه دفاع مقدس ' مصاحبه و روایت گری از شهید ش را. در این مرکز آغاز کرد حاجیه خانم اسماعیل آبادی تنها فرزند پسری خود را به صورت ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  وزیر ارتباطات و فن آوری دولت دوازدهم به عنوان نماینده ویژه دولت در شهرستان جوین در حاشیه افتتاح فاز اول کارخانه فولاد جوین با خانواده سردار شهید مدافع حرم در این شهرستان دیدار کرد . مهندس آذری جهرمی امروز پس از دیدار  از شهرستان جغتای ساعت ۳ و نیم عصر وارد شهرستان جوین شد و در بدو ورود خود به این شهرستان با حضور سبحانی فر نماینده مجلس و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  بهره‌برداری از کارخانه آهن اسفنجی (واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار( جوین) کارخانه آهن اسفنجی(واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار با فناوری مهندسی ایرانی و ظرفیت تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی توسط رئیس جمهور افتتاح شد. به گزارش نسیم جوین حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه با حضور در کارخانه پارس فولاد سبزوار ضمن بهره‌برداری از واحد احیاء مستقیم در این مجموعه، از اتاق کنترل و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

    با حضور ریس جمهور حسن روحانی در سبزوار  آخرین میخ بر تابوت کارخانه فولاد جوین زده می شود به گزارش نسیم جوین دکتر حسن روحانی یکشنبه همین هفته با حضور در سبزوار به بهانه افتتاح فاز دوم  کارخانه فولاد سبزوار مهمان مردم شهرستان سبزوار خواهد بود امام جمعه جوین در حاشیه نماز جمعه این هفته جوین در گفتگوی اختصاصی با نسیم جوین ' گفت: میزبانی سبزوار از رییس جمهور  برای افتتاح کارخانه ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  سخنگوی شورای شهرستان جوین گفت: برخی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس ،  پی گیری مطالبات مردم  توسط شورای مردمی شهرستان را تشویش اذهان عمومی می نامند این مقام شورایی با اشاره به پیگیری های شورای شهرستان  در مورد استقرار اداره راه و شهرسازی و حتی نمایندگی اداره راه  در این شهرستان گفت: علی رغم وعده های مدیران و نمایندگان مجلس هیچ توجهی به مطالبات به حق مردم در این مورد ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  مشکل روستاییان جوین با منابع طبیعی با کمک نمایندگان مجلس در فرمانداری جوین با چند راه حل مرتفع شد در این جلسه که در محل فرمانداری جوین و با حضور ریس منابع طبیعی کشور و نمایندگان مردم در مجلس برگزار شد موارد زیر به عنوان راه حل موافقت شد ۱ کسانی که سند زمین دارند آزاد و در اختیار صاحب زمین قرار گیرد ۲ اگر زمینی درخت کاری شده ویا دارای اب میباشد ... مطلب کامل

  ۶ نظر برای “گفتگو با مسئول کمپ اقامتی میان مدت آرامش جوین”

  1. بلال زور ابادی گفت:

   با سلام . اقای مرتضی حسین ابادی  انسانی دلسوز بوده و در این مدت  توانسته  افراد زیادی را به زندگانی امیدوار نماید. البته  ایشان متاسفانه در مصاحبه خودشان  کمی ناشی گری نموده و از اصطلاحاتی استفاده نموده که در شان روستای زوراباد نیست . ایشان زوراباد را دارای فروشنده زیاد . مصرف کننده زیاد و خلاف کار زیاد  معرفی نموده است . البته به نظر می اید مصاحبه کننده نیز خیلی بدش نمی امده توسط یک زورابادی  چهره این روستا را خدشه     دار نماید وگرنه حتما به اقای حسین ابادی توصیه مینمود از کلمات بهتری استفاده نماید.زوراباد روستایی است شبیه همه روستاهای دیگر . مردم خوب و زحمتکش هم زیاد دارد . البته اگر بعضی ها بگذارند.  با احترام . بلال زورابادی عضو   شورای اسلامی روستا

      2 نفر با این دیدگاه موافق هست

   • مدیر مسئول نشریه نسیم جوین گفت:

    با سلام بر بلال عزیز
    وقتی امثال شما در معرفی روستای توانمند زورآباد در فضای مجازی مطلبی را ارسال نمی کنید این گونه مطالب منفی پیدا می شود
    ضمن تشکر از مطالب شما انتظار دارم که از آنجائیکه کشاورزی زورآباد در سطح کشور به صورت پایلوت مطرح است و دیگر مزایایی که روستای شما دارد مطلب ارسال نمایید تا بنده هم در جراید نوشتاری و هم در فضای رسانه مجازی استفاده کنم منتظرم مخصوصا توفیقاتی که کشاورزان آنجا با همبستگی در زمینه یکپارچه سازی اراضی داشته اند

       0 نفر با این دیدگاه موافق هست

  2. زورابادی گفت:

   زورابادی عزیز متاسفانه در خصوص مشکل مسجد ولی عصر اشکال شرعی علیرغم پی گیری های متولیان ان و مکاتبات با دفتر مراجع قابل حل نبوده

      1 نفر با این دیدگاه موافق هست

  3. چنگیز گفت:

   اقای بلال زورابادی حرف حق تلخه روستای زوراباد 90 درصد درگیر مواد مخدراندحالایا فروشنده اند یا مصرف کننده واز10 درصدباقی مانده 5یا6درصدلبلس عوض کردن البته میتوان برای صحت گفته های من ازشجره نامه های مردم روستاتان به هطرافیان نگههی بیندازیددرمورد اقمتگاه ترک اعتیاد حرف مسول ان صادق تره تاحرف شما چون من که خانوادم درگیرن به مواد مخدربااین چیزها هروز مواجه هستم وبه شما توصیه میکنم با مردم صادق تر باشید وقضاوت رابه عهده خود مردم بگزارید با تشکر

      3 نفر با این دیدگاه موافق هست

  4. باعرض پوزش از مردم محترم زوراباد من منکر توانایی های هم روستاییان خودم در بخش کشا ورزی وغیره نیستم لذا بنده ی حقیردرگفتگوباسلام سربدارعنوان نمودم که زمانی که این مرکزرادائرنمودم زورابادفروشندگان بسیاری داشت ومصرف کنندگان زیادی جهت خریدمواد به این روستا مراجعه میکنند(یعنی پنچ سال پیش نه الآن)دلیل گفته هام این است که دوست عزیز آن  موقع که خیلی ازجوانان زوراباد جهت جلوگیری معتادان ازورودبه این روستا اقدام به اعمال خشونت کرده بودند  شما دراین روستا تشریف نداشتید.خوشبختانه دردوسه ساله اخیر وضعیت روستا خیلی خوب شده است.

      1 نفر با این دیدگاه موافق هست

  5. زورابادی-بلال گفت:

   اقاچنگیز سلام .بازم جای شکرش باقیه که 4یا 5درصد مردم را بهشون رحم نمودین . خیلی نمیخوام منکر حقایق بشم اما اگه شما زورابادی هستید که بیایید به بهتر شدن اوضاع کمک کنید از هر قوم وقبیله که هستید.. امارتون منو یاد احمدی نژاد می اندازه خدا خیرش بده همیشه 10برابر امار میداد. اما اگه زورابادی نیستین  برادرانه ازتون میخوام با گذاشتن پیامهای مثبت به بهتر شدن چهره زوراباد کمک کنید .در ضمن بهتون توصیه میکنم ی بار دیگه نظر منو بخونید من فقط گفته ام که مسئول کمپ میتوانست از کلمات بهتری استفاده نماید و اصلا در تائید یا رد حرف ایشان نظری ندادم  و صداقت را زیر پا نگذاشتم در اخر اینکه فرموده اید قضاوت را به خود مردم بگذارید .منظورتون کدوم مردم 95%یا 5%………..به امید پیامهای خوب وسازنده از جانب شما

      2 نفر با این دیدگاه موافق هست

  پاسخ دهید

  برداشت مطالب فقط با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.  تلفن پذیرش آگهی : ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱

  نشریه خبری نسیم جوین

  نسخه 97

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای نشریه خبری نسیم جوین محفوظ است

  پرتال شهرستان جوین

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 نشریه خبری نسیم جوین. محفوظ است.