• انتقاد امام جمعه عطاملک از تاخیر در معرفی کردن شهردار حکم آباد    :     امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • انتقاد امام جمعه جوین از تعلل در معرفی اولین شهردار حکم آباد    :   امام جمعه بخش عطاملک جوین با بیان این که انقلاب اسلامی در اوج خود قرار دارد ' نسبت به بی تفاوتی مردم به عملکرد مسوولان شهرستان و استان انتقاد کرد حجت ...
 • پی دی اف. ویژه نامه جوین خرداد ۹۷    :     پی. دی اف. ویژه نامه جوین ویژه توزیع در شهرستان سبزوار وجوین و جغتای و مشهد. و داورزن تلفن تماس ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱ مرکز فرهنگی دفاع مقدس و سرای ...
 • ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد    :   کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز ...
 • علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار    :   علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در ...
 • شهیدی که امام رضا (ع) موجر منزلش شد    :    د ر حدود سال های ۸۳ تا ۸۵ سردار شهید حاج حسنعلی شمس آبادی در شهر نقاب و محله شمس آباد یک باب منزل مسکونی داشت که خالی از ...
 • مراجع و علما: یارانه مخصوص نیازمندان است

  مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه علمیه قم با حمایت از رویکرد دولت در نحوه پرداخت یارانه در مرحله دوم هدفمندی تاکید کردند: یارانه مخصوص نیازمندان است و افراد متمکن باید از دریافت آن انصراف دهند.

  به گزارش ایرنا، مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه علمیه قم طی چند روز گذشته در پاسخ های جداگانه به استفتائاتی در این خصوص تاکید کرده اند که افراد متمکن از دریافت یارانه انصراف دهند تا زمینه انجام بهتر امور زیربنایی و خدمت رسانی دولت به اقشار محروم فراهم شود.

  درهمین راستا روز پنجشنبه نیز چندتن دیگر از مراجع تقلید و علمای برجسته حوزه علمیه قم نظرات خود را در این خصوص اعلام کردند.

  در متن این استفتائات آمده است:

  ˈ براساس قانون، یارانه دولت برای محرومان و نیازمندان است با توجه به منابع محدود، که در صورت دریافت کلیه اقشار جامعه کفاف نیازمندان را نمی کند از نظر حضرتعالی دریافت آن توسط افراد غیر مستمند جایز است یا خیر؟!ˈ

  آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید در پاسخ به این استفتاء مرقوم داشته است: ˈچنانچه دولت در دریافت یارانه شرط کرده باشد شرعا جایز نیستˈ.

  آیت الله محمدعلی گرامی قمی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز در پاسخ تاکید کرده است: ˈدر پاسخ سوالهای متعدد عرض کرده ایم که دریافت یارانه توسط افراد غیر نیازمند جایز نمی باشد و موجب ضمان استˈ.

  آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی از دیگر اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز پاسخ داده است: ˈدر شرائط حاضر گرفتن یارانه از سوی کسانی که نیاز به آن ندارند جایز نیست.ˈ

  تعدادی دیگر از مراجع تقلید نیز برای چندمین بار در پاسخ به استفتاءات مربوط به دریافت یارانه، بر ضرورت انصراف افراد متمکن از دریافت آن تاکید کرده اند.

  آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از دیگر مراجع تقلید بتازگی در پاسخ به یک استفتاء دیگر تاکید کرده است: ˈدریافت ان برای غیر مستمند و برای مستمندان هم باید با اجازه مجتهد جامع الشرائط باشد و الله العالم.ˈ

  آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم نیز در پاسخ به این سوال گفته است: ˈچون دولت شرط کرده که افراد نیازمند می توانند این یارانه را دریافت نمایند و لذا افرادی که نیازمند نیستند جایز نیست دریافت نمایندˈ.

  پیش از این نیز بسیاری از مراجع و علمای برجسته در حوزه علمیه قم بر ضرورت دریافت یارانه تنها از سوی افراد نیازمند تاکید کرده بودند.

  آیت الله ˈناصر مکارم شیرازیˈ از مراجع تقلید چهارشنبه این هفته در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به این که مسائل مربوط به پرداخت یارانه ها، گویا مبحث انرژی ‏هسته ای را هم تحت تاثیر قرار داده است گفت: این مسئله در دولت سابق شتاب زده اجرا شد و تمام مردم ‏کشور یارانه را دریافت کردند در حالیکه برخی از مردم در روز درآمد میلیونی دارند.‏

  وی افزود: کشور نیازهای مختلفی دارد و یارانه، مال الخراج ‏نیست که متعلق به همه باشد، کدام مصلحت ایجاب کرده که 77 میلیون نفر زیر پوشش دریافت یارانه ‏بروند؟

  این مرجع گفت: چرا از ابتدا به همه یارانه دادید که حال به مشکل ‏برخورد کنید، از ابتدا هم پول در نظر گرفته شده از محل افزایش قیمت ها برای این منظور جوابگو ‏نبود به همین منظور از بودجه عمرانی برداشت کردند و به واقع از بانک مرکزی قرض گرفته شد که قرض از بانک مرکزی نیز بسیار خطرناک است و این ‏مسائل باید اصلاح شود و دولت محترم فعلی هم می خواهد اصلاح کند زیرا معضل اجتماعی مهمی در ‏پرداخت یارانه مساوی به همه به وجود آمده است.‏

  آیت الله مکارم شیرازی وی با تاکید بر اینکه نیازمندان باید یارانه دریافت کنند افزود: پول باید به اندازه کافی برای پرداخت یارانه ‏باشد به همین منظور برنامه ریزی شده تا برخی انصراف دهند هر چند این کار هم مشکلاتی دارد، .مثلا بیان می کنند افرادی که درآمدشان 2میلیون است ولی دو برابر قسط می دهد، که باید در این زمینه ها نیز برنامه ریزی درست صورت گیرد.

  ‏ آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اگر مشکل پرداخت یارانه حل نشود مصیبتی به طور دائمی برای ‏کشور به وجود می آورد.

  این مرجع تقلید روز دوشنبه این هفته نیز در پاسخ به یک استفتاء تاکید کرده بود: اینکه بعضی می گویند اموال بیت المال مربوط به همه اقشار است و امیر مؤمنان علی علیه السلام به طور مساوی بیت المال را تقسیم می نموده تعبیری اشتباه است، زیرا اموالی که وارد بیت المال می شد دو بخش بود، برخی مربوط به اراضی خراجیه بوده که به طور مساوی تقسیم می شد، بخش دیگری از قبیل زکات، خمس و انفال بوده است که طبق صریح قرآن مصارف معین دارد و در غیر آن مصرف نمی شده است و با توجه به اینکه امروزه اموال خراجیه وجود ندارد مساله مساوات مطرح نیست.

  وی اضافه کرد: بنابراین برادران و خواهران عزیز که از یارانه بی نیاز هستند اقدام به گرفتن یارانه نکنند و زندگی خود را با اموال مشکوک آلوده نسازند، انشاء الله خداوند برکاتش را از محل دیگر نصیب آنها خواهد نمود و اضافه بر این انصراف آنها کمکی است به اقشار نیازمند و برکات کمک به آنها را نیز شامل خواهد شد.

  آیت الله مکارم شیرازی گفت: انشاء الله دولت محترم به عهد خود وفا می کند و بخش مهمی از آن را صرف هزینه درمانی و بهداشتی برای عموم مردم کشور خواهد شد.

  ** آیت الله نوری همدانی: یارانه در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف گردد

  آیت الله ˈحسین نوری همدانیˈ یکی دیگر از مراجع تقلید نیز امروز در درس خارج فقه خود گفت :پرداخت یارانه صدقه نیست، بلکه بیت المال است که باید با نظر ولی فقیه به نیازمندان تقسیم شود و در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف گردد.

  وی افزود: یارانه از بیت المال حساب می شود، لذا برای همه ملت بوده و باید به درستی مدیریت شود.

  این مرجع نیز روز دوشنبه در پاسخ به یک استفتاء، نظر خود را در خصوص دریافت یارانه توسط افرادی که دارای تمکن مالی هستند را اعلام کرد.

  وی تاکید کرد: این قبیل اموال که در تحت اختیار دولت محترم قرار دارد بیت المال است ، لازم است که مسوولان محترم حکومت اسلامی بیت المال را در راه تامین احتیاجات ملت مصروف کنند.

  آیت الله نوری همدانی ادامه داده است: البته احتیاجات باید دسته بندی شود و اولویت بندی ها بر اساس الاهم فالاهم مورد توجه کامل قرار بگیرد و با توفیق خداوند مصروف شود و از این راه خدمت رسانی ها انجام بگیرد ،بنابراین چون معیار و ملاک صرف بیت المال در راه تامین نیازمندیها است لذا کسانی که احتیاج ندارند نباید بگیرند.

  *آیت الله جعفر سبحانی: کسانی که به مقدار خود درآمد دارند شرایط دریافت یارانه را ندارند

  یکی دیگر از مراجع تقلید نیز در پاسخ به استفتایی مشابه درباره دریافت یارانه نقدی، تصریح کرد: اصولا وجوه یارانه بیت المال است و بیت المال متعلق به کسانی است که استحقاق آن را داشته باشند.

  آیت الله ˈجعفر سبحانیˈ ادامه داد: فقرا و کسانی که درآمدشان کم است، مسلما برای آنها گرفتن یارانه حلال است، اما کسانی که به مقدار شأن خود درآمد دارند، شرایط دریافت یارانه را ندارند و گرفتن یارانه برای اینها جایز نیست.

  وی افزود: فکر می کنم بیش از نیمی از مردم غیر از طبقه کارگر در روستاها، به اندازه ای که شأن آنها است، تمکن دارند و به یارانه نیاز ندارند، لذا باید احتیاط کنند و به مقداری که لازم است، بگیرند و آنهایی که لازم نیست به دیگران واگذار کنند.

  *آیت الله صافی گلپایگانی: یارانه گرفتن برای کسانی که فقیر شرعی نیستند اشکال دارد

  جمعی از مقلدان در استفتایی از آیت الله ˈلطف الله صافی گلپایگانیˈ پرسیده اند : با توجه به تاکید دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه ، آیا دریافت یارانه نقدی برای کسانی که دارای تمکن مالی بوده و نیازمند به استفاده از این مبلغ نیستند، جایز است؟

  آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتاء آورده است: یارانه نقدی اگر از بیت المال باد گرفتن آن برای اشخاصی که فقیر شرعی نیستند اشکال دارد و برای اشخاصی که فقیر هستند با اجازه مجتهد جامع الشرایط اشکال ندارد.

  علاوه بر مراجع عظام تقلید، شماری از دیگر علمای برجسته حوزه نیز، اجرای این رویکرد و خودداری متمکنین از دریافت یارانه را ضروری اعلام کردند.

  در متن این استفتاء ها، آمده است: ˈهمانگونه که مطلع می باشید دولت جمهوری اسلامی اعلام نموده که بدلیل محدودیت بودجه عمومی کشور، در زمینه پرداخت یارانه نقدی به عموم مردم و رسیدگی بیشتر به اقشار کم درآمد جامعه با مشکلاتی مواجه است و ادامه این مسیر به کاهش بودجه های زیربنایی و افت حمایت از اقشار کم درآمد جامعه منجر خواهد شد، مستدعی است نظر مبارک شرعی خود را در رابطه با دریافت یارانه از سوی کسانی که نیاز به آن ندارند اعلام فرماییدˈ.

  آیت الله ˈسید محمد علی علوی گرگانیˈ به این استفتا اینگونه پاسخ داده است: ˈکسانی که نیاز به دریافت یارانه ندارند شرعا جایز نیست که دریافت نمایندˈ.

  آیت الله ˈیدالله دوزدوزانیˈ نیز در پاسخ این استفتا بیان داشته است: ˈسزاوار است افرادی که نیازمند به کمک نیستند از دریافت یارانه خودداری فرمایند تا به نیازمندان برسدˈ.

  آیت الله ˈعباس محفوظیˈ نیز در پاسخ این استفتا بیان داشته است: ˈطبق مقررات عمل شودˈ.

  آیت الله ˈرضا استادیˈ نیز در پاسخ به این استفتاء آورده است: ˈ در شرائط کنونی و با توجه به آنچه از طرف دولت اعلام شده، کسانی که نیاز به یارانه ندارند نباید بگیرند، و اگر از طبقه متوسط هستند (نه ثروتمند و پردرآمد) باز برای کمک به ضعفا و مستمندان بهتر است از گرفتن آن صرف نظر کنندˈ.

  در ادامه این پاسخ آمده است: ˈ همه کسانی که از گرفتن یارانه داوطلبانه خودداری می کنند می توانند با قصد قربت و قصد کمک به دولت و نیز مستمندان این عمل را از عبادات خود حساب کنند و از ثواب الهی بهره مند شوند و مصداق عامل به آیه شریفه «تعاونوا علی البر و التقوی» شوندˈ.

  ثبت نام دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها از فردا (چهارشنبه) 20 فروردین ماه با مراجعه به سامانه رفاهی آغاز شد و تا 31 فروردین ماه ادامه خواهد یافت.

  منبع:تابناک

  مطالب مرتبط :

  ” خنده های سربی ” تحویل کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین شد

  کتاب خنده های سربی که در سال جاری توسط مولف جوینی علی لطفی به رشته تحریر در آمده است ؛ توسط معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش جوین ، امروز در قفسه های کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین قرار گرفت علی اصغر فتحی مقدم در حاشیه تحویل این کتاب حوزه دفاع مقدس به کتابخانه تخصصی دفاع مقدس جوین گفت؛ کتابخانه تخصصی دفاع مقدس شهرستان جوین با ابتکار یکی از فرهنگیان ... مطلب کامل

  علاقه شدید اهالی سبزوار به جعل عنوان صنایع جوین به نام سبزوار

  علاقه شدید اهالی سبزوار به استفاده از عنوان صنایع جوین به نام سبزوار این بار از سوی خبرنگار خراسان چند روز پیش خبری از طرف خبرنگار خراسان رضوی در سبزوار درج شد که موجب اعتراض مردم و فرمانداری شهرستان جوین شد پ به گزارش نسیم جوین کلاته خبرنگار روزنامه خراسان در سبزوار بر اساس گفتگو با ریس اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان سبزوار در خبر مربوط به کارخانه ... مطلب کامل

  ساختمان دادگستری جوین با یک میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید

  مدیر کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به توجه ویژه به مناطق محروم در دور دوم ریس دستگاه قضا ، گفت: علارغم اینکه استان خراسان رضوی از نظر امکانات ساختمانی در سطح کشور و در مقایسه با سایر استان ها بسیار ضعیف است ' با همه اینها بیشتر توجه اداره کل دادگستری استان تا کنون به مناطق محروم‌هم چون ... مطلب کامل

  طرح آرزوی شهید در قاب تصویر

  طرح آرزوی شهید   در شهرستان های سبزوار و جوین و داورزن در سال تحصیلی ۹۶  در بین دبیرستان های این سه شهرستان اجرا شد این طرح در قاب تصویر ... مطلب کامل

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود

  مادر شهید حاج حسین اسماعیل ابادی آثار به جا مانده از شهید را تحویل موزه دفاع مقدس نمود مادر شهید حاج حسین اسماعیل آبادی روز گذشته با حضور در م‌رکز و موزه فرهنگی دفاع مقدس شهرستان جوین  با تجلیل از این اقدام فرهنگی متولیان موزه دفاع مقدس ' مصاحبه و روایت گری از شهید ش را. در این مرکز آغاز کرد حاجیه خانم اسماعیل آبادی تنها فرزند پسری خود را به صورت ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  وزیر ارتباطات و فن آوری دولت دوازدهم به عنوان نماینده ویژه دولت در شهرستان جوین در حاشیه افتتاح فاز اول کارخانه فولاد جوین با خانواده سردار شهید مدافع حرم در این شهرستان دیدار کرد . مهندس آذری جهرمی امروز پس از دیدار  از شهرستان جغتای ساعت ۳ و نیم عصر وارد شهرستان جوین شد و در بدو ورود خود به این شهرستان با حضور سبحانی فر نماینده مجلس و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

  بهره‌برداری از کارخانه آهن اسفنجی (واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار( جوین) کارخانه آهن اسفنجی(واحد احیاء مستقیم) کارخانه پارس فولاد سبزوار با فناوری مهندسی ایرانی و ظرفیت تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی توسط رئیس جمهور افتتاح شد. به گزارش نسیم جوین حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه با حضور در کارخانه پارس فولاد سبزوار ضمن بهره‌برداری از واحد احیاء مستقیم در این مجموعه، از اتاق کنترل و ... مطلب کامل

  دیدار وزیر ارتباطات و فن آوری با خانواده سردارشهیدحسنعلی شمس ابادی در جوین

    با حضور ریس جمهور حسن روحانی در سبزوار  آخرین میخ بر تابوت کارخانه فولاد جوین زده می شود به گزارش نسیم جوین دکتر حسن روحانی یکشنبه همین هفته با حضور در سبزوار به بهانه افتتاح فاز دوم  کارخانه فولاد سبزوار مهمان مردم شهرستان سبزوار خواهد بود امام جمعه جوین در حاشیه نماز جمعه این هفته جوین در گفتگوی اختصاصی با نسیم جوین ' گفت: میزبانی سبزوار از رییس جمهور  برای افتتاح کارخانه ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  سخنگوی شورای شهرستان جوین گفت: برخی مدیران و نمایندگان مردم در مجلس ،  پی گیری مطالبات مردم  توسط شورای مردمی شهرستان را تشویش اذهان عمومی می نامند این مقام شورایی با اشاره به پیگیری های شورای شهرستان  در مورد استقرار اداره راه و شهرسازی و حتی نمایندگی اداره راه  در این شهرستان گفت: علی رغم وعده های مدیران و نمایندگان مجلس هیچ توجهی به مطالبات به حق مردم در این مورد ... مطلب کامل

  برخی مدیران جوین پی گیری مطالبات مردم را تشویش اذهان عمومی می نامند

  مشکل روستاییان جوین با منابع طبیعی با کمک نمایندگان مجلس در فرمانداری جوین با چند راه حل مرتفع شد در این جلسه که در محل فرمانداری جوین و با حضور ریس منابع طبیعی کشور و نمایندگان مردم در مجلس برگزار شد موارد زیر به عنوان راه حل موافقت شد ۱ کسانی که سند زمین دارند آزاد و در اختیار صاحب زمین قرار گیرد ۲ اگر زمینی درخت کاری شده ویا دارای اب میباشد ... مطلب کامل

  پاسخ دهید

  برداشت مطالب فقط با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.  تلفن پذیرش آگهی : ۰۹۱۵۱۷۱۰۶۳۱

  نشریه خبری نسیم جوین

  نسخه 97

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای نشریه خبری نسیم جوین محفوظ است

  پرتال شهرستان جوین

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 نشریه خبری نسیم جوین. محفوظ است.