جوین اولین تولیدکننده کلزا در استان

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جوین امروز در گفتگو با نسیم جوین گفت: جوین اولین تولید کننده دانه های روغنی کلزا در استان خراسان رضوی است

به گزارشنسیم جوین ، مهندس  حسین محمد پناه در جلسه کارگروه توسعه بخش کشاورزی با بیان اینکه در بخش کشت پاییزه در این شهرستان حدود 12 هزار هکتار گندم , 3500 هکتار جو و 383 هکتار کلزا کشت شده است، افزود: با تولید این میزان«  کلزا» توانستیم رتبه اول را در استان به دست آوریم.

وی افزود: برای صرفه جویی در مصرف آب و همچنین افزایش تولید،  240 هکتار از اراضی این شهرستان را به آبیاری تحت فشار مجهزنموده و همچنین با جذب کل اعتبارات مربوط به کشاورزی توانستیم کشاورزی به روش مکانیزاسیون را ارتقا دهیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جوین ادامه داد:  برای کمک به کشاورزان در حفاظت از محصولاتشان  ،6 شرکت فنی ومهندسی در شهرستان فعالیت های حفاظتی را انجام می دهند.

محمد پناه بیان داشت : با توجه به کاهش  نزولات آسمانی نسبت به سالهای گذشته و به وجود آمدن خشکسالی و به دنبال آن سرمای شدید بهمن ماه، خسارات سنگینی به باغات، دام ها ومحصولات کشاورزی وارد آمده است. وی تصریح کرد:خشکسالی مانند یک زلزله خاموش است  که ما را دریک شرایط بحرانی قرار داده است .

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان جوین افزود: به علت سرمازدگی محصولات پاییزه ، میزان خسارات وارد آمده به مزارع گندم 30درصد  ,مزارع جو70 درصد ومزارع کلز ا 15 درصد بوده و کل  خسارات وارد شده در بخش کشاورزی تا کنون 63 میلیارد تومان برآورد شده است.  محمد پناه خاطر نشان کرد: برای برون رفت از این بحران لازم است کمیته فنی وتخصصی تشکیل شده واقدامات لازم به کشاورزان آموزش داده شود .

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

1 thought on “جوین اولین تولیدکننده کلزا در استان

  1. با سلام خدمت مدیریت و خوانندگان محترم سایت. سال نو رو و البته فرمت جدید سایت رو خدمت همگی تبریک میگم.
    البته احساس میکنم خیلی رنگارنگ شده صفحات سایت و یه مقدار چشم اذیت میکنه! خیلی وقت بود سعادت نداشتم مطالب سایت رو دنبال کنم تا چشمم به این خبر افتاد
    دشت جوین به گواه منابع دومین دشت حاصلخیز ایران بزرگ و عزیز ما پس از دشت مغان به حساب میاد. اما، نکته مهم اینه که کجای ایران شهرت کشاورزی جوین به اندازه مغان شناخته میشه. به زحمت میشه باور کرد که نگین سبز خراسان که نقشه های ماهواره ای گوگل دقیقا این رو در دل کویر سبزوار به نمایش میذارند، کشاورزی داره که متاسفانه به حال خودش رها شده. هر کسی ساز خودش رو میزنه و فقط و فقط به فکر منافع خودش هست. از اونجا این دشت علی رغم ویژگی های مطلوبی که قبلا ذکر کردم، متاسفانه در لیست دشت های بحرانی از نظر وضعیت آب در سطح کشور قرار داره؛ هنوز که هنوزه آبیاری غرقابی رایجترین روش عملیات آبیاری اراضی زراعی در کل شهرستان به حساب میاد. شمارش معکوس برای به خشکی گراییدن چاه های عمیق کشاورزی شروع شده و طبق گزارش مدیر آب منطقه ای استان (البته اگر اشتباه نکنم در یکی از برنامه های خبر ساعت 20:45 استان) تا 8 سال آینده اثری از آب در این نواحی نخواهیم دید.
    حالا با این اوضاع آیا میشه باور کرد که هنوز هم تو کشاورزی حرفی برای گفتن داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

       1 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.