دامداران ازخرید دام تا اطلاع ثانوی از میادین دام خودداری کنند

دکتر افتخاری

 

رئیس شبکه دامپزشکی جوین امروزدر گفتگو با نسیم جوین با تاکید بر پرهیز از خرید دام بدون هویت بهداشتی گفت:بیماری تب برفکی، بیماری ویروسی است که مخصوص حیوانات زوج سم بوده و در همه دام های زوج سم اهلی ( گاو، گاومیش، گوسفند، بز و خوک ) و همچنین دام های زوج سم وحشی ( گراز، گوزن و آهو ) مشاهده می شود

به گزارش نسیم جوین دکترافتخارزاده با بیان اینکه  حساسیت گاو و خوک بیشتر از سایر گونه ها می باشد، افزود: ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

وی تصریح کرد: این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه و البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند.

دکترافتخارزاده عامل اصلی شیوع تب برفکی را ،حمل و نقل غیرمجاز دام (فاقدگواهی بهداشتی دامپزشکی) خصوصاً از میدان دام شهرستانهای همجوار می ذکر کرد و افزود: متاسفانه دامداران بدون اینکه از سابقه بهداشتی دام ها آگاهی داشته باشند و بدون توجه به هشدارهای دامپزشکی اقدام به خرید و حمل و نقل غیر مجاز دام می نمایند و دام بدون مجوز دامپزشکی یا فاقد سابقه بهداشتی وارد شهرستان شده وکلیه اقدامات فنی بهداشتی دامپزشکی با ورود دام آلوده بی نتیجه می ماند.

وی ازکلیه دامداران خواست ازخرید دام تا اطلاع ثانوی از میادین دام خودداری کنند. و هنگام خرید دام، دامی خریداری شود که دارای سابقه بهداشتی مشخص و پس ازمعاینه توسط دامپزشک و اخذ مجوز بهداشتی حمل از شبکه دامپزشکی وارد شهرستان شود.

وی تاکید کرد: کلیه دامداران قرنطینه واحدهای دامی خود را تشدید نموده و ضدعفونی واحد ها را جدی بگیرند.

نامبرده تاکید کرد راه اصلی کنترل اکثر بیماریهای ویروسی دام رعایت شرایط قرنطینه در واحد های دامی است.

Author: مدیر مسئول نشریه نسیم جوین

3 thoughts on “دامداران ازخرید دام تا اطلاع ثانوی از میادین دام خودداری کنند

 1. كلاس

  آموزشي بيماري تب برفكي درروستاي سيرغان جوين برگزار شد.

  موزش وترويج، گام مهمي در مهار و پيشگيري از بيماريهاي دام و طيور به شمار مي آيد.

  اكثر بيماريهاي دام و طيور در اثر عدم آگاهي بروز و باعث وارد آمدن خسارت به دامدار مي شود.

  برهمين اساس شبکه دامپزشكي علاوه بر واكسيناسيون دامها وعمليات فني در واحدهاي دامي، برگزاري كلاس آموزشي در روستاها را نيز در دستور كار دارد. بر همين اساس كلاس آموزشي، نحوه پيشگيري و كنترل بيماري تب برفكي در دامها در روستاي سيرغان با حضور جمعي از دامداران و كارشناسان دامپزشكي جوين برگزار شد.

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

 2. 115 مورد بازديد و بازرسي توسط دامپزشكي جوين در تعطيلات نوروز 93

  دكترافتخارزاده رئيس شبكه دامپزشكي جوين گفت:
  نظارت برفراورده هاي خام دامي از وظايف حاكميتي سازمان دامپزشكي كشور مي باشد. لذا در همين راستا جهت تامين امنيت غذايي شهروندان و مسافران محترم در ايام نوروز، شبكه دامپزشكي جوين با برقراري كشيك در طول ایام تعطيلات نوروز 93 خدمات بهداشتي به عموم شهروندان ارائه نمود. نظارت بهداشتي دامپزشكي شامل نظارت بركشتارگاههاي دام نقاب و حكم آباد، رستورانها، قصابيها، آشپزخانه ها، سردخانه ها و مراكز عرضه فراورده هاي خام دامي بوده است. وي درادامه افزود از ابتداي طرح تاكنون، 115 مورد بازديد و بازرسي توسط 2 اکیپ نظارتی، بعمل آمده كه بالغ بر33 كيلوگرم فراورده خام دامي تاريخ گذشته و غيرقابل مصرف كشف، ضبط و معدوم شد. در طول مدت اين طرح 242 راس دام سبك و 25 راس دام سنگين تحت نظارت دامپزشكي كشتار و با وزن تقريبي سيزده هزار و370 كيلوگرم وارد چرخه مصرف شد. كشتارگاههاي دام شهرستان در تمام ايام تعطيلات نوروز باز ومشغول فعاليت بوده اند كه نياز پروتئني كليه شهروندان و مسافران را مرتفع نمایند.

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

 3. نقش دامپزشكي درتامين سلامت جامعه

  خراسان رضوي -جوين
  دكترافتخارزاده رئيس شبكه دامپزشكي جوين گفت:
  نقش دامپزشكی در بهداشت عمومی، تامین و حفظ بهداشت دام و فرآورده‌های خام دامی، مراقبت و پیشگیری و كنترل بیماریهای زئونوز (بیماری‌های مشترك بین انسان و دام) و سلامت غذا است. یكی از فعالیت‌های مهم دامپزشكی در جهت ارتقای بهداشت عمومی، كنترل بهداشتی فرآورده‌های خام دامی است كه این كنترل در تمام مراحل از زمان پرورش، كشتار دام و طیور، عرضه فرآورده‌های خام دامی و مصرف فرآورده دامی با نظارت و اقدامات بهداشتی دامپزشکی صورت می‌گیرد.
  بدون شک هر ایرانی بر سر سفره غذای خود در سه وعده روزانه و در طول روز، حاصل نظارتهای مستمر دامپزشکي بر تولید و عرضه مواد غذایی با منشاء دامی را مصرف می کند. و همین افتخار برای جامعه بزرگ دامپزشکی کشور در خدمت به مردم کافی است.

     0 نفر با این دیدگاه موافق هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.